ALGEMENE VERGADERING VAN DE Z.L.M. MAANDAG 1 DECEMBER 1980 H, D, Samenvatting Z.l.m. ZUIDELIJKE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ Vervolg Perceelsontwatering in het zuidwestelijk kleiakkerbouwgebied Hoe is de praktijk? Westelijk Noord-Brabant Zeeland H, Zuidhollandse Eilanden Algemene indruk Hoe is de praktijk? Westelijk Noord-Brabant, Zeeland en de Zuidhollandse Eilanden. Namens het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij hebben wij de eer U uit te nodigen tot het bijwonen van de welke zal worden gehouden op te 10.00 uur in Gemeenschapscentrum „De Nobelaer", A. van Berchemlaan 2 te ETTEN-LEUR. Zaal open vanaf 9.30 uur. Ontvangst met koffie. 10.00 uur: 1. Opening en welkom door de voorzitter. 2. Notulen van de algemene vergadering van 3 december 1979. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Rekening en verantwoording van de Z.L.M. over het jaar 1979. Verslag van de financiële commissie over het nazien van de rekening en verantwoording over 1979. 5. Begroting en contributievaststelling voor het jaar 1981. 6. Benoeming van leden van het hoofdbestuur. Ingevolge artikel 17 lid 2 van het huishoudelijk reglement wordt door de Veehouderijcommissie van de Z.L.M. ter benoeming tot lid van het hoofd bestuur voorgedragen de heer D. Hannewijk, Heinkenszand, zulks in de vacature van de heer C. de Visser, Meliskerke met als tweede kandidaat en plaatsvervanger de heer A. de Visser, Aagtekerke. Door de Tuinbouwcommissie van de Z.L.M. wordt ter herbenoeming als lid van het hoofdbestuur voorgedragen de heer P. A. Hoogenboom, Helenaveen met als tweede kandidaat en plaatsvervanger de heer G. P. Sterrenburg, Sprang-Capelle. 7. Mededeling van de benoeming door het hoofdbestuur van leden tot lid van verdienste der Z.L.M., zulks wegens het 50-jarig lidmaatschap der Maat schappij. 8. Rondvraag. 9. Korte inleiding door de heer Ir. E. Talstra, Consulent voor de Varkens- en Pluimveehouderij in Noord-Brabant en Zeeland van het Consulentschap te Tilburg over het onderwerp: Algemene aspekten van de intensieve veehouderij op het akkerbouwbedrijf. 10. Sluiting van het morgengedeelte. 13.30 uur: 11. Heropening van de vergadering door de voorzitter. 12. Jaarrede van de voorzitter. 13. Inleiding door de heer Drs. H. H. Faber, lid van de Raad van Bestuur van de Nederlandse Middenstandsbank N.V., Amsterdam over het onderwerp: „Enige perspectieven voor de kleine en middelgrote zelfstandige onder nemer". 14. Gedachtenwisseling. 15. Afscheid van de heer G. P. A. van Nieuwenhuijzen als vice-voorzitter der Z.L.M. 16. Sluiting. Tussen 12.00 en 13.15 uur Wordt aan de bezoekers van de vergadering door de Z.L.M. een lopende lunch aangeboden. Na afloop van de vergadering is er gelegenheid om persoonlijk afscheid te nemen van de scheidende vice-voorzitter, de heer G. P. A. van Nieuwenhuijzen. Namens het hoofdbestuur: A. J. G. Doeleman, voorzitter. Mr. J. Oggel, secretaris. zijn de volgende normen gehan teerd: a. Er wordt regelmatig doorgespo ten. Hierbij wordt, afhankelijk van de omstandigheden, de grondsoort (lichte zavel of kleiondergrond) en de ijzerrijk dom van het af te voeren grond water, de toestand van de drains gekontroleerd. b. Er wordt alleen doorgespoten wanneer zich problemen voor doen (piasvorming). c. Er wordt nooif doorgespoten. et onderhoud van de drainreek- sen is hier zondermeer matig te noe men. In de rayons Ossendrecht, Steenbergen/Halsteren en Fijnaart worden op respektievelijk 46%, 52% en 28% van de oppervlakte de drains pas doorgespoten wanneer zich pro blemen voordoen (norm b.). Verder bleek dat in de rayons Fijnaart en Zevenbergen op resp. 35% en 29% van de oppervlakte de drains zelfs nooit worden doorgespoten. L et onderhoud van de drainreek- sen laat nogal te wensen over, waarbij dient te worden opgemerkt dat Schouwen-Duiveland hierbij in gun stige zin afsteekt (78% in kategorie a). In Zeeuwsch-Vlaanderen en op Tho- len/St. Philipsland bestaat een aan zienlijk deel van de drainage uit sa mengestelde drains, die over het al gemeen moeilijk te onderhouden zijn. Dit verklaart gedeeltelijk het hoge percentage van de oppervlakte in deze gebieden waar de drains nooit worden doorgespoten. Ook op Walcheren valt het onder houd van de drainreeksen in ongun stige zin op: 47% wordt alleen door gespoten bij problemen, terwijl 34% van de gedraineerde oppervlakte zelfs nooit wordt doorgespoten. H et onderhoud van de drainreek sen laat nogal te wensen over, waar bij het gebied Goeree-Overflakkee ongunstig afsteekt bij de overige ge bieden. Op 52% van de oppervlakte wordt "nooit" doorgespoten en op 26% van de oppervlakte "alleen bij problemen". Als oorzaken kunnen worden genoemd: ongeschikte ap paratuur, matige resultaten en te duur loonwerk. Sinds het tijdstip van de enquête is vooral op het gebied van de apparatuur een snelle ont wikkeling gaande, zodat voor de toekomst een dergelijke enquête gunstiger uit de bus zal komen. Pre ventief onderhoud, dit geldt ook voor Voorne-Putten en de Hoeksche Waard, verdient meer aandacht. Bij de uitvoering van de enquête zijn de volgende normen gehanteerd: De algemene indruk van de boer over de ontwateringstoestand van zijn per celen is onder te verdelen in goed, matig of slecht. e enquête weerspiegelt een nogal optimistische kijk van de akkerbou wers in het zuidwestelijk kleigebied. Op ruim 75% van de oppervlakte wordt de algemene indruk als "goed" ervaren. Kijken we echter naar de percentages voor "diepte eindbuis: goed" en "onderhoud drainreeksen: regelmatig", dan zijn deze hiermee niet in overeenstem ming. Een-goede drainage is het halve werk Ing. J.J. Kroon, Spec, bodem en bemesting C.A. Barendrecht Uit de inventarisatie van de perceelsontwatering blijkt, dat zowel de diepteligging van de drainreeksen, als het onderhoud in vele ge vallen te wensen overlaat. Bij vervanging van drainreeksen moet rekening worden gehouden met een goede diepteligging. Draineren betekent investeren voor een periode van ca. 20 jaar. Vervanging van drains, die niet aan de gestelde norm voldoen en korter liggen dan 10 jaar worden van wege de geïnvesteerde kosten niet gauw vervangen. Toch kan gesteld worden dat een goed gelegd en onderhouden drainagesysteem zichzelf door opbrengstverhoging redelijk snel te rugverdient. Indien een (her)drainage wordt overwogen kan in ruilverkave- lingsgebieden bij kavelverbetering gebruik worden gemaakt van de 50% subsidieregeling. Bij goede drainage houdt u de bodem beter in konditie en kunt u versmering en verdichting van uw "kostbare" grond bij normale bedrijfsvoering voorkomen. AGENDA LUNCHPAUZE van 12.00 tot 13.15 uur PAUZE 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7