K.N.L.C.-voorzitter: meer geld nodig voor Europees beleid Kabinet heeft voor boeren geen aangename verrassingen meer! Kritiek op landbouwkommissaris Gundelach De boerenknip is leeg Minister-president Van Agt bij K.N.L.C.: Tijdbom K.N.L.C.-voorzitter Luteijn: overheid moet zich niet door aktiegroepen laten leiden Doe-het-zelver Voorwaarden Het wordt hoog tijd dat alle Europees georiënteerde krachten zich bundelen om een doorbraak van het financieringsplafond van 1% van de BTW-afdracht te bereiken. Naar mijn mening ligt hier ook verreweg de belangrijkste taak voor het Nederlandse voorzitterschap van de Mi nisterraad gedurende het eerste halfjaar van 1981. Ajdus voorzitter ir. D. Luteijn van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité in zijn openingswoord voor de algemene vergadering van zijn organisatie maandag 24 november in Den Haag. Als de doorbraak in het financie ringsplafond er op korte termijn niet komt, dan vreest hij een verder gaande ontmanteling van het in de laatste twintig jaar opgebouwde Eu ropese beleid in een paar sektoren. Met name de landbouw zou hier de dupe van worden. Volgens Luteijn zijn de eerste aan zetten tot die afbraak het laatste jaar duidelijk zichtbaar geworden. Zo noemde hij de regeling voor de Britse bijdrage volstrekt in strijd met alle Europese principes. "Ik vind dat hier de grens van het aanvaardbare is overschreden en als Engeland niet werkelijk bereidheid gaat tonen om zich Europees op te stellen, zullen we wel moeten kiezen voor een ontwikkeling van de EG zonder dit Engeland. ir. D. Luteijn Voor onze Engelse boerenkollegae, die zich steeds Europees en solidair opstellen, zou ik een dergelijke ont wikkeling overigens ten zeerste be treuren", zei Luteijn. Kritiek had Luteijn ook op Europees Landbouwkommissaris Gundelach. "Onder het mom van veiligstellen van de grote lijnen van het Europees landbouwbeleid, komt Gundelach het laatste jaar herhaaldelijk met voorstellen die een direkte onder mijning zijn van de basis waarop het EG-landbouwbeleid stoelt. Dat geldt dan met name voor de voorstellen om in de zuivel- en sui- kersektor een zelffinanciering door de producent van het marktbeleid in te voeren. Daarmee verliest immers het markt- en prijsbeleid zijn direkte relatie met de kosten- en inkomen sontwikkeling. Het evenwicht op de markt en het beperken van de kosten voor Brussel komt dan centraal te staan, terwijl de boereninkomens nog meer tot een sluitpost van het beleid verworden. Hap snap beleid De K.N.L.C.-voorzitter verweet Gundelach dat hij niet werkelijk het Europees landbouwbeleid verdedigt en uitbouwt. Er is sprake van een hap-snap beleid waarbij geregeld kansen worden gemist om voor de EG-kas en voor de boer geld te ver dienen. "Ik maak mij dan ook zeer grote zor gen over het volstrekt ontoereikend funktioneren van het Brusselse land bouwapparaat. Een wisseling van de wacht in de leiding van dit apparaat zou daarom zeer welkom zijn", aldus Luteijn. Tijdens de Algemene Vergade ring van het KNLC was duidelijk zichtbaar voor het spreekgestoel te een boerenknip geplaatst met daarop het woord "leeg". De agrarische sector kampt op het ogenblik met grote financiële problemen. Dat blijkt o.a. uit het feit dat de investeringen dit jaar met de helft zijn verminderd. De afgelopen jaren is het niet mogelijk geweest een financiële reserve op te bouwen. Daaraan is het Nederlandse belastingstelsel mede schuldig. Fiscaal wordt er geen rekening mee gehouden dat het inkomen van een zelfstandig agrariër niet alleen voor con sumptie is. Ook de premies voor de sociale voorzieningen moeten ervan betaald worden. In de der de plaats moefook een deel van het inkomen gebruikt worden voor investeringen in het eigen bedrijf om de werkgelegenheid veilig te stellen. De regering Van Agt heeft bij de start verklaard wat aan de positie van deze zelfstandige te willen doen, maar dat is niet gebeurd. Vandaar de lege boerenknip. Den Haag, 24 november 1980. ten daarvan zal niemand hen in stand houden". De heer Van Agt wees in dit verband op voorzieningen die getroffen zijn op het sociaal- en fiskaal vlak zoals de loonmaatregelen, beheersing van de inflatie, matiging van de belas ting- en premiedruk, intensivering van het beleid op het terrein van energiebesparing, exportbevorde ring en innovatie alsook op de WIR, de Oudedagsvoorziening, de Rijks groepsregeling Zelfstandigen en op de bedrijfsverzorgingsdiensten. Ir. Lutteijn overhandigt van Agt een prachtig schilderij van een boerderij. De regeringsleider sneed ten slotte ook de problematiek van de Euro pese landbouw aan. "De produktie, zo zei hij, van voedsel waar geen vraag naar is, vergt grote sommen geld. (gemiddeld zijn de gemeen schappelijke landbouwuitgaven ge durende een reeks van jaren met 20% per jaar gestegen.) "Dit is echt een tijdbom onder de gemeenschappe lijke financiering en dus onder de gemeenschappelijke landbouw markt. Het is ons aller plicht en in de eerste plaats in uw eigen belang dat die tijdbom niet tot ontsteking komt. We zullen, zo vervolgde hij, moeten komen tot een geleidelijke maar dui delijke vermindering van de land- bouwoverschotprodukties. Dat zal pijn doen maar veel pijnlijker zou het zijn voor de Nederlandse land- en tuinbouw als de E.G.-markt uiteen zou vallen". Van Agt, die het gezond maken van onze ekonomie in tien jaar als een uitdaging ziet, verklaarde ten slotte dat het kabinet zich met man en macht teweer zal stellen tegen elke poging om de problemen eenzijdig af te schuiven op die agrarische onder nemers die ten koste van grote inves teringsinspanningen en hoge rente lasten een toonaangevend en efficiënt werkend bedrijf hebben opgebouwd. ZLM-er C.J. Bierens uit Grijpskerke vraagt de heer van Agt naar het „oogst jaar" van het kabinet.... Landelijke en regionale politici trekken zich steeds minder aan van de mening van officiële be langenorganisaties. Evenals de overheid laten zij zich meer en meer leiden door de stellingname van allerlei protest- en aktiegroe pen, die veelal nauwelijks of niet op enige achterban kunnen wij zen. Dit zei voorzitter ir. David Luteijn tijdens de jaarvergadering op 24 november van zijn organisatie, het Koninklijk Nederlands Land- bouw-Comité. Volgens Luteijn wordt de situatie nog zorgelijker als de overheid zich een beleid laat opdringen via onwettelijke akties, zoals de laatste tijd enige malen is gebeurd. "Dat maakt het voor ons als centrale belangenorganisaties steeds moeilijker om konstruktief te blijven meebouwen aan de ont wikkeling van onze maatschap pij". Hij zei te hopen dat regering, parlement en regionale overheden zich snel weer meer gaan realise ren dat wij voor onze toekomst geheel en al aangewezen zijn op de positieve demokratische krachten en organisaties. Ik moet erkennen dat het kabinet de afgelopen 3 jaar voor de zelfstandigen niet heeft kunnen doen wat het zich aan het begin van die periode voor ogen had gesteld. Desalniettemin heeft het kabinet voor de zelfstandige ondernemers waaronder de boeren geen aan gename verrassingen meer in petto tussen nu en de komende ver kiezingen; De overheid hoopt de hoge financieringskosten die sterk meespelen bij de aankoop door jonge boeren van grond, in de toekomst te verlagen door als overheid een kleiner beroep te doen op de geld- en kapitaalmarkt; Het kabinet kan de werkgelegenheid in de landbouw niet waarbor gen maar vindt wel dat aan de periode van uittocht nu een eind dient te komen; De regering zal haar uiterste best doen om in Brussel voor wat betreft o.m. het energievraagstuk in de tuinbouw, daar het Neder landse standpunt te laten zegevieren. hoe helpen we mensen aan zinvol werk. sident te gast is bij jaarvergadering KNLC. Dit zei minister-president mr. A.A.M. van Agt maandag j.l. op de algemene vergadering van het KNLC toen hem door aanwezigen in de zaal enige vragen werden gesteld nadat de heer Van Agt een toespraak had gehouden waarin hij de positie belichtte van de zelfstandige onder nemer in het licht van het regerings beleid. De heer Van Agt (de eerste keer dat een minister-president op een KNLC-jaarvergadering het woord voert) Ixmwde zijn betoog op rond drie belangrijke zaken: hoe houden we onze betalings balans in evenwicht; hoe stellen we orde op zaken in de overheidsfinanciën en 4 Het evenwicht van de betalingsba lans zag.hij als ekonomisch pro bleem nummer één voor de 80-er ja ren, als we er niet in slagen op tijd bij te sturen door meer te exporteren en ons te matigen in onze bestedingen. Het totaal van overheidsfinanciën zal volgens de heer Van Agt omlaag moeten: "We zijn te zeer gewend geraakt aan de gang naar het over heidsloket. De hële maatschappij moet weer wat meer doe-het-zelvep worden". Voor het scheppen van zinvol werk dient naar de opvatting van de mi nister-president vooral de industrie gezond te worden gemaakt. Dit komt ook de dienstensektor ten goede. Sprekend over de betekenis van het beleid voor de zelfstandigen zei de heer Van Agt dat de daling van het aantal zelfstandige ondernemers plaats moet maken voor een groei ervan. "Het is van wezenlijk belang dat de overheid de voorwaarden schept waaronder de zelfstandige ondernemer zich kan handhaven. Dat betekent niet dat de overheid moet garanderen dat iedere zelf standige ondernemer het hoofd boven water houdt. Er zijn bedrijfjes die beslist niet levensvatbaar zijn, en ongeacht de maatschappelijke kos-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4