K.N.L.C.-prijs voor G.J.H. Dijkhuis D e feiten die aanleiding waren tot de voor hei Hof Leeuwarden ge voerde procedure waren als volgt. Belanghebbende voerde o.a. aan, dat de voor akkerbouw noodzakelijke dikte van de bouwvoor mede afhan kelijk is van het humusgehalte van de bouwvoor; dat sedert jaren weinig of geen organische bemesting wordt gegeven en daardoor het humusge halte terugloopt; dat door de aan wezigheid van een veenlaag onder de bouwvoor de kapillaire opstijging van het grondwater wordt verhinderd en vervolgens dat de uitoefening van het landbouwbedrijf de struktuur- verslechtering teweeg brengt. Een en ander is voor belanghebbende aan leiding de grond te laten mengwoe- len, teneinde de verstoorde water huishouding in de grond te herstel len. D e uitgaven welke betrekking hebben op de verbetering van de struktuur van kultuurgronden zijn weer eens aanleiding geweest tot het voeren van een fiskale procedure. Het omstreden punt was of de uit gaven hebben geleid tot een blijvende verbetering van de gronden zoals de inspekteur betoogde of dat de belastingplichtige zijn zin kreeg omdat naar zijn opvatting de kwaliteit van de bodem slechts tijdelijk was verbeterd. A.J.G. Doeleman bij K.N.L.C.: Financieringsproblematiek dient geanaliseerd Voor bevordering ontwikkeling platteland Eeuwfeest afdeling Almkerk Z.L.M. Landbouwhuis gesloten Kring Hulst van de Z.L.M. Verschuiving J. Huisman afgestudeerd Akkerbouw studiedag in Fijnaart Fiskale procedure over grondverbetering Het is de hoogste tijd om de financieringsproblematiek in de land en tuinbouw grondig te analyseren; De ontwikkeling waarbij de voorlichting van de overheid steeds meer een vormende- en steeds minder een adviesvoorlichting wordt, is een ongunstige zaak. Deze kritische geluiden liet de heer A.J.G. Doeleman horen in het ochtend-deel van de algemene vergadering van het KNLC die maandag j.l. werd gehouden in het Congrescentrum te Den Haag. De K.N.L.C.-prijs 1980 is toegekend aan de heer G.J.H. Dijkhuis, gepensioneerd onderwijzer te Borne. Maandag 24 november jl. heeft de heer Dijkhuis de prijs te Den Haag in ontvangst genomen tijdens de algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Co- inité (K.N.L.C.). De K.N.L.C.-prijs wordt toegekend aan personen of organisaties, die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt door begrip voor land- en tuinbouw te bevorderen bij buitenstaanders. De prijs bestaat uit een oorkonde en een geldbedrag. De jury heeft in de persoon van de nu hoogbejaarde heer Dijkhuis (93 jaar) iemand willen eren, die zich zeer aktief heeft betoond in het be vorderen van de kulturele ontwikke ling van het platteland van Twenthe. Hij heeft tevens ook in ruimere kring, in Overijssel en daarbuiten, belangstelling, begrip en waardering weten te wekken voor het leven van de boerenbevolking. i Hij is een van de vele schoolmeesters die zoveel gedaan hebben voor de kulturele ontwikkeling van het Ne derlandse platteland en voor de er kenning van zijn bevolking als be langrijke groep in de samenleving. De kosten van dit mengwoelen be dragen/ 1.859,— en belanghebben de meent dat deze uitgaven het ka rakter van onderhoudskosten heb ben, omdat geen blijvende verbete ring van de struktuur van de grond is te verwachten. De inspekteur echter meent dat de struktuur van de grond wezenlijk is' veranderd; dat de bewerking niet ten doel had de landbouwgrond te brengen in de toestand waarin be langhebbende deze bij het begin van zijn bedrijfsuitoefening aantrof; dat het doel van de werkzaamheden is geweest een struktuurverandering van de grond terwille van een betere exploitatiemogelijkheid; dat de struktuurwijziging een wezenlijke toevoeging is aan de waarde van de grond, waardoor deze blijvend ver- Mede dankzij hun werkzaamheid is de Nederlandse boerenstand gewor den tot wat hij vandaag is. Mét de heer Dijkhuis worden dan ook al deze schoolmeesters geëerd. In de afgelopen tien jaar heeft Dijk huis als zogenaamd rustend burger >de kroon op zijn werk gezet met de publikatie van het standaardwerk "Twents in woord en gebruik". Het verscheen in november 1979 en telt 1041 pagina's. Op specifieke wijze is de kuituur van het Twentse platte land en zijn boerenstand vastgelegd en getoond aan het grote publiek. Rabobanken in Twenthe hebben de betekenis van deze gigantische ar- beterd is en dat dit gezien moet wor den als een investering waarop niet kan worden afgeschreven. Zo lagen dus de standpunten van beide partijen. Wie kreeg nu van het Hof gelijk? Het Hof overweegt in zijn uitspraak dat vaststaat dat in de loop der jaren een voortschrijdende verslechtering van de bodemopbrengsten is opge treden, weïke wordt veroorzaakt door een verslechtering van de bo- demstruktuur van het onderhavige perceel grond. Voorts is het Hof van oordeel dat de onderhavige werk zaamheden ter verbetering van de bodemstruktuur, ook al brengen zij in technische zin deze struktuur niet terug in de oude toestand, er slechts toe hebben geleid dat de grond weer gebruikt zal kunnen worden over eenkomstig de oorspronkelijke be stemming op een overigens niet be tere wijze dan bij de aanvang van belanghebbendes bedrijfsuitoefe ning het geval is geweest, en niet tot een op zich zelf staande verbetering voor de bedrijfsvoering hebben ge leid. Dat de aan zodanige werk zaamheden verbonden kosten zijn kosten van onderhoud, die, als nodig voor de uitoefening van het land bouwbedrijf, onder de bedrijfskosten begrepen zijn. In dit geval kreeg belanghebbende gelukkig het gelijk aan zijn zijde, omdat ook wij bij mengwoelen beslist geen blijvende grondverbetering aan wezig achten. Veerbeek G J.H. Dijkhuis (93). beid, ook voor ons volk als geheel, begrepen en hebben door het verlenen van ruime financiële steun mogelijk gemaakt dat Dijkhuis' tastbaar le venswerk voor zeer velen is beschik baar gekomen. Voor ieder die iets wil begrijpen van de kuituur van de Twentse boerenbevolking moet zijn boek als onmisbaar worden be schouwd. Aldus de jury van de K.N.L.C.-prijs. In september 1981 zal de afdeling Almkerk van de Z.L.M. haar 100- jarig bestaan vieren. Dit feest zal gepaard gaan met een drie dagen durende tentoonstelling die zal worden gehouden in de schuur van landbouwer Van Breu- gen aan het Altena's Laantje. De tentoonstelling, ingericht door Huib den Tuinder, zal aan een groot aantal onderwerpen ruimte geven. Een forse plaats zal natuurlijk wor den ingeruimd voor de agrarische sektor; land- en tuinbouw en vee teelt, die op spektakulaire wijze on der de aandacht zal worden ge bracht. Daarnaast zal Den Tuinder een stukje Biesbosch toveren; een water partij met wuivend riet en grienden, kompleet met bruggetjes, vis en een den. Ook de demonstratie van oude ambachten en de antieke dorsma chines die buiten aan het werk zullen zijn mag niet worden gemist. In verband met de Algemene vergadering van de Z.L.M. is het landbouwhuis, Grote Markt 28, te Goes op maan dag 1 december a.s. gesloten. Wel is de telefooncentrale be zet. Tel. 01100-21010. V oorlichtingsbijeenkomst C.A.R. Goes en Vér. v. Be- drijfsvoorlicöting "Walche ren" Deze bijeenkomst zal worden gehouden op woensdag 3 de cember a.s. in "De Brasserie" te Middelburg, aanvang 19.30 uur. De heer J. Kodde, spe cialist bodem en bemesting bij het C.A.R. te Goes zal een in leiding houden over het on derwerp "Bemestingsaangele genheden". Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting "West Zuid Beve land" Ledenvergadering op don derdag 11 december a.s. om 13.30 uur in de Jeugdhoeve te 's Heerenhoek. De heer ir. P.A.M. Cromwijk van het P.A.G.V. te Lelystad zal een inleiding houden over het on derwerp "Plantenteelt en me chanisatie". ZLM-voorzitter Doeleman zei van mening te zijn dat de Overheid, Borgstellingsfonds en de banken ge zamenlijk in zouden moeten spelen op de financieringsproblemen waar mee bepaalde bedrijven kampen en waarmee ook dikwijls jonge onder nemers worstelen. De banken zou den daarbij een rol kunnen spelen nu deze meer ruimte gekregen hebben om risikodragende leningen te ver strekken. "Een nadere analyse is des te meer gewenst nu steeds meer eigen vermogen uit de land- en tuinbouw verdwijnt door onder meer de zware claim die de fiscus legt bij overdracht van het bedrijf', zo zei hij. Sprekend over de voorlichting van de landbouworganisaties (SEV) wees de heer Doeleman erop dat een na dere bezinning over de taak en de werkwijze van de SEV permanent nodig zal blijven om te voorkomen dat de voorlichting overbelast en als gevolg daarvan aan kwaliteit inboet waardoor uiteindelijkxie individuele ondernemer tekort wordt gedaan. Hij dacht daarbij aan het intensive ren van de groepsvoorlichting en, centraal geregeld, meer schriftelijke informatie. Een goede landelijke koördinatie van de regionale, aktivi- teiten kan in de toekomst dank zij Z.A.J.K. Studiedag Producenten- of konsumentenbeleid? De jaarlijkse studiedag van het Z.A.J.K. zal op 17 december in "De Caisson" te Biezelinge worden ge houden. Het middag- en avondpro gramma zal worden opgebouwd ron dom het thema Producent-konsu- ment. In het middagprogramma zal als reaktie op enkele voordrachten een diskussie worden gevoerd over on derwerpen als: Mogelijkheden tot het verkorten van de weg van producent naar konsument; De rol van de koöperatie in de keten van producent naar konsu ment; De boer als landschapsprodu cent. Het avondprogramma bestaat uit een forumdiskussie met vertegen woordigers uit landbouw- en konsu- mentenorganisaties. De vraag: "Is het landbouwbeleid een producen ten- of een konsumentenbeleid?" is daarbij de rode draad. Iedereen is welkom. Let op de berichtgeving in de landbouwbladen. Het winterseizoen staat weer voor de deur. Op veel bedrijven is er dan weer wat meer tijd om eens aan an dere zaken te denken. Vaak komt daar in de huidige bedrijfsopzet, waarbij het gezinsleven centraal staat, 's zomers niet veel van. Bij de besprekingen van het vraag punt is de laatste jaren gebleken dat bij veel van onze leden toch ook de behoefte bestaat eens met anderen over bepaalde dingen te praten. Sa men met de sociaal ekonomisch voorlichter in ons gebied, Jaap van Wijck, wil het bestuur daarom deze winter iets anders organiseren, na melijk één of meer gespreksgroepen. Het voordeel van een gespreksgroep is dat er niet altijd 1 man aan het woord is, maar dat iedereen mee kan doen. Er wordt geen lang verhaal gehou den, maar via onderlinge gesprekken worden de onderwerpen besproken. Vooraf zal voor informatie over het onderwerp gezorgd worden, zodat iedereen zich er een beetje op in kan stellen. Omdat tegenwoordig veelal de versterking van het personeel meer gestalte worden gegeven. Kritiek had de heer Doeleman op de accentverschuiving bij de rijksland- bouwvoorlichtingsdiensten van vor mende- naar adviesvoorlichting. Door deze verschuiving, waarbij de individuele bedrijfsvoorlichting steeds minder plaatsvindt, komt de overheidsvoorlichting volgens Doe leman steeds verder van de praktijk te staan. "De individuele voorlichting gaat steeds meer overgenomen worden door het bedrijfsleven en we zullen moeten trachten deze ontwikkeling zoveel mogelijk af te remmen hetgeen betekent dat de adviesvoorlichting minstens op het huidige nivo zal moeten worden gehandhaafd". Hij achtte een betere koördinatie nood zakelijk tussen de bestaande voor lichtingskanalen van overheid en be drijfsleven. Daarbij dienen volgens hem ook de instituten en de proefbe drijven betrokken te worden. "Hierbij moet het mogelijk zijn dat sneller maar vooral gelijkluidende informa tie beschikbaar komt. Deze koördi natie kan het beste regionaal via bij voorbeeld de provinciale raad voor bedrijfsontwikkeling tot stand ko men", zo besloot hij. J.W. Aan de Technische Hogeschool in Delft is vrijdag 21 november afge studeerd in de geodesie (landmeet kunde) de heer J. Huisman. Ir. Huisman is adjunkt-sekretaris van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap te Goes. Op maandag 8 december organiseert het Consulentschap voor de Akker bouw en de Rundveehouderij te Ze venbergen in samenwerking met de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting "Brabants Westhoek" te Fijnaart de jaarlijkse akkerbouw studiedag in "De Graanbeurs" te Fijnaart. Aanvang 10.00 uur. Programma: v.m. Inleiding door dr. ir. Ch.H. Henkens, konsulent voor bode maangelegenheden in de Landbouw te Wageningen over: "De betekenis van de ontwatering voor het akker bouwbedrijf'. n.m. Inleiding door ir. C.A. Maen- hout, medewerker van het Proefsta tion voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Volle Grond te Lelystad over: "Vruchtwisseling, vruchtopvolging en gewasop brengst". Na elke inleiding forumdiskussie. De konsulent, ir. J.A.H. Haenen vrouw een belangrijke schakel in de bedrijfsleiding is, is het vanzelfspre kend dat zij meedoet. Het onderwerp is er dan ook naar: "Erfrecht (o.a. testament) en Huwe lijksgoederenrecht (o.a. huwelijkse voorwaarden)". Een ander voordeel van deze opzet is dat de groepen zelf kunnen bepalen waar ze bij elkaar komen. Het bestuur hoopt dat deze winter zo met een paar groepen gestart kan worden. Als het goed loopt is het de bedoeling er volgend jaar mee door te gaan. Dan kunnen andere onder werpen behandeld worden. Ook kunnen eventueel andere groepen evormd worden. Voor informatie unt U terecht bij Arno de Feyter (01142-285) en Jaap van Wijck (01150-17856). Ook kunt U zich daar opgeven vóór 15 december 1980. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 3