VOOK m YltOII W "Het gezin in de tachtiger jaren" Studiemiddag in Middelburg Oprichting Jongeren Raad Suiker Unie in Zeeuws-Vlaanderen H et gezin is er nu en zal er in de jaren tachtig zijn. Heel veel wordt er over het gezin gesproken. Dat ge beurt in burgerlijke, kerkelijke en politieke kringen. Mevr. Elenbaas wordt door haar werk bij de Raad van de Kinderbescherming dagelijks met de neus op de problemen ge D at blijft eigenlijk ook bij de pu ber en de adolescent. Een mens is uit op behoeftebevrediging en dat maakt het bestaan zinvol. De be hoefte aan voedsel, warmte en me demenselijkheid, aan erkenning en herkenning. De wereld, maatschap pij en samenleving veranderen zo. snel, dat er heel veel mensen zijn die dreigen weg te zakken in een ver minderd levensgevoel. Zij komen in opstand tegen het leven. Zij gaan dood of doden anderen of zichzelf. Heeft dit alles iets met het gezin te maken? Volgens mevr. Elenbaas toch wel. Voor veel jonge mensen is het gezin de bakermat van hun be staan. Dat moet de geborgenheid geven, die ze nodig hebben. H et ideale beeld dat ouders van hun kinderen hebben: leren, baan, huwelijk. Wat uiterlijk lijkt op op voeding tot zelfstandigheid blijkt toch betutteling en bevoogding te zijn. Dan blijkt dat veelbelovende kind dat beeld aan stukken te gooien en de ouders in verbijstering achter te laten, wat vaak leidt tot verbitte ring en vereenzaming voor beide partijen. W at voor de tweede wereldoorlog nog slechts voor weinigen was weg gelegd, werd in een generatietijd een mogelijkheid voor iedereen: materië le onafhankelijkheid. Toch brengt die welvaart niet altijd welzijn met zich mee. De behoefte aan geborgenheid is gebleven, maar de welvaart en de H ierna werd in kleine groepen ge- diskussieerd over een 4-tal vragen' betrekking hebbende op het gezin. Mevr. Elenbaas had uit de veelheid van reaktie's enkele opvallende uit spraken geselekteerd. In het kort en kele hiervan: Try-outavond vormingskommissie een succes Uit de P.J.Z.-agenda: R.A.K. Oost-en West-Zeeuws-Vlaanderen H et provinciaal bestuur van Zee- land van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen organiseerde een stu diemiddag in de Konsert- en Ge hoorzaal in Middelburg. Het P.B. heeft bovenstaand onderwerp geko zen in verband met de veranderingen in de opvattingen over de waarden en normen in onze samenleving en de beroering, die dit soms in de ge zinnen teweeg brengt. Het is wel een gegeven, waar veel leden mee te maken hebben en toch was de zaal niet vol. Zou het onze leden afschrikken, dat er een diskus- sie in kleine groepen aan verbonden was? Maar juist in zulke kleine groe pen wordt er vaak zo duidelijk ge praat en kan ieder op haar eigen manier zeggen, hoe zij er over denkt en eventueel wat voor ervaringen zij heeft. Mevr. S.M. Leenhouts - Risseeuw. prov. presidente, begroette de aan wezigen, waaronder enkele genodig den. Mevr. Leenhouts hield haar openingswoord kort en gaf het woord aan mevr. C. Elenbaas-Mur- re, maatschappelijk werkster bij de Raad voor de Kinderbescherming te Middelburg. Het gezin in de tachtiger jaren drukt. Daarbij is ze zelf getrouwd, heeft vier kinderen in de leeftijd van 13 tot 23 jaar. Haar man werkt part time en zij zelf heeft een full-time baan. Door de kombinatie van haar privéleven en van haar baan is ze professioneel bij de problemen be trokken, maar onbewust speelt toch zeker haar eigen ervaring als op voedster in haar gezin een woordje mee. Zij benadrukt de natuurlijke behoeften van de mens en de moge lijkheden die de samenleving deze mens biedt. Bepalende faktoren B ij de geboorte van een mens zijn enkele faktoren bepalend voor de ontwikkeling van de nieuwe mens. 1. Geslacht. Wat dit betreft dus onveranderbaar. 2. Kuituur. De echte kultuurbepa- lende normen liggen vaak heel diep verankerd en hebben vaak gods dienstige achtergronden of achter liggende waarden. Deze normen lig gen van geslacht op geslacht zo ver ankerd in het denkpatroon, dat er sprake is van bedreiging als aan die normen getornd wordt. 3. Relatie. Mensen hebben mensen nodig. Dat is een levensbehoefte van de eerste orde. Wetenschappelijk studiemateriaal heeft dat bewezen. Zo is bekend, dat bij volkeren uit de derde wereld, waar voedselschaarste heerst, de kinderen waaraan door de ouders veel tijd en aandacht besteed worden, meer levenskansen hebben dan die gevallen, waar het menselijk kontakt te wensen overlaat. De liefde Wanneer deze kommissie de laatste rimpeltjes in het programma heeft gladgestreken kan er door de afde lingen een beroep op hen gedaan, worden voor het verzorgen van een diskussieavond over dit onderwerp. h.w. 29 november: afd. Tholen: Bowling in Roosendaal; 30 november: afd. Goes/Noord Be veland: Schaatsen op de Uithof in Den Haag. Opgave bij Helma Noordhoek of Lenie Geuze; is onontbeerlijk voor het kleine mensje. B ehoeftebevrediging Maar wat gebeurt er als blijkt dat de dochter van 15 jaar de pilgebruikten al met verschillende vriendjes naar bed geweest is? Waar blijft dan de theorie van behoeftebevrediging is noodzaak? Wiens behoefte wordt hier bevredigd? In elk geval niet van de moeder. Ander voorbeeld. De zoon van 19 jaar woont al enkele jaren op kamers en deelt mee, dat hij al enkele maanden samenwoont met een me destudente. Trouwen? Welnee, ge woon samenwonen, ekonomisch verantwoord en gezellig. De ouders worden in deze voorbeelden ontkend in hun normen, de jonge mensen hebben een andere norm ontdekt. De Regionaal Agrarische Kommis sies in Zeeuws-Vlaanderen en het Kringbestuur van Suiker Unie van de Kring Zeeuws Vlaanderen heb ben het plan opgevat om een Jonge ren Raad op te richten. Voor het goed kunnen funktioneren van de jongerenraad is er een regle ment opgesteld waarin de rechten en plichten van de jongerenraad ver meld zijn. Het doel van de jongerenraad is: - het ontwikkelen van inzicht van jongeren in de koöperatie in het algemeen en in het bijzonder van Suiker Unie en in de problemen waarmee deze gekonfronteerd worden. - (kader)vorming van jongeren. - het verstevigen van het kontakt tussen de koöperatie en de jon geren. - het gevraagd of ongevraagd uit brengen van adviezen, aan het kringbestuur. Gezins of generatiekonflikt Veranderende samenleving raketachtige ekonomische ontwikke ling heeft ook vervreemding ge bracht. In deze tijd heeft de taakver deling in de gezinnen een grote ver andering ondergaan. De vrouw heeft naast haar moederrol ook ander in- teresse's gekregen. Dat kan zijn in hobby, verenigingsleven, studie of ouderparticipatie' op school. In veel gezinnen loopt letterlijk alles op rol letjes. Ieder kent zijn of haar rol. Ieder gaat op in z'n eigen rol en de kans bestaat dat de belevingswereld voor elkaar gesloten wordt en dat vervreemding t.o.v. elkaar een feit wordt. Heeft het gezin in zo'n ver warrende tijd dan nog wel kans van bestaan?? En tochzal het gezin toekomst hebben. Het zal echter een anders uitziend gezin zijn dan waar wij in opgegroeid zijn. Het zal een groep mensen zijn waar minder waarde gehecht wordt aan geslacht of kui tuur, maar meer aan de kwaliteit van de relatie. Die zal de norm bepalen van de omgang met elkaar. Hiervoor is het nodig dat de mens zichzelf - het onderhouden van kontakten met het agrarisch jongerenwerk. De jongerenraad zal 3 of 4 maal per jaar bijeen komen voor een vergade ring en eenmaal per jaar voor het maken van een interessante exkursie. Wanneer deze jongerenraad van Suiker Unie in het voorjaar van 1981 van start gaat zal dit de eerste jonge renraad van Suiker Unie in ons land zijn. Als je graag mee wilt denken in het beleid van Suiker Unie en de pro blemen en de ideeën van de jonge boeren daarin naar voren wilt bren gen, neem dan zitting in deze jonge renraad. Geïnteresseerden voor deze jonge renraad dienen zich zo spoedig mo gelijk vóór 10 december a.s. in ver binding te stellen met: Luc Plas- schaert, Oostburg, tel. 01170 - 2627; of Peter Verhelst, Westdorpe, tel. 01158 - 1633. goed leert kennen als individu, ge vormd in een samenleving, die daar voor ruimte biedt. Als zodanig ligt er voor het gezin van vandaag een ge weldige opdracht. Mevr. Elenbaas besloot haar boeiende lezing met een gedichtje "Geborgenheid" uit de bundel: Menslief, ik hou van jou. Geschreven door Phill Bosman. - De kerk heeft minder invloed dan vroeger, minder dwingend. Kerk verandert mee. Geloof meer ver plaatst naar gezin. - Sociale verzekeringen maken het leven onbezorgder. - Ouders moeten kunnen begelei den en luisteren en hun houding ten opzichte van de kinderen motiveren. - Televisie indringend en van grote invloed, zowel positief als nega tief. - Goede vriendschappen heel be langrijk. - Kinderen dienen zich aan de re gels van het huis te houden, die zich overigens wél wijzigen in de loop der tijden. e waren nog lang niet uitge praat, maar de klok was overbiddeiijk en mevr. Leenhouts hield zich heel korrekt aan de tijd en sloot deze in teressante middag af met dankwoor den. Tijdens de pauze was er weer veel be langstelling voor de tentoongestelde handwerken, vooral veel haak- en breiwerk. Het resultaat van ontelbare uren werk was hier bij elkaar ge bracht. Wat wordt er weer veel en mooi gehandwerkt! R. Mouthaan - Mantel 17 Op woensdag 19 november jl. vond de try-outavond van de vormings kommissie plaats. Deze avond was bedoeld om het opgezette program ma rond het thema "de relatie tot gehandicapten" te testen op z'n bruikbaarheid. Voor deze avond waren de bestuursleden van de af delingen uitgenodigd. Ondanks de konkurrentie van de voetbalwed strijd België-Nederland (als ik zo achteraf de kritieken heb gelezen dan hebben toch een aantal mensen voor het verkeerde gekozen) waren de meeste afdelingen toch met meerdere personen vertegenwoor digd. Het spel en de diskussie Nadat Philip Goetheer namens de vormingskommissie iedereen had verwelkomt werd er een ganzebord- spel gespeeld. De bedoeling van dit spel, welke volledig was aangepast aan het onderwerp, was om als uit gangspunt te dienen voor de diskus sie. Als zodanig voldeed het aardig goed. Al tijdens het spel werd er ste vig gediscussieerd. Na de pauze bleek dan ook dat de meesten van de aanwezigen zich voor het eerst be wust met het onderwerp bezighiel den. Hoe reageer ik als ik een ge handicapte tegenkom, hoe komt het dat er zoveel gehandicapten zijn, met welke specifieke problemen wordt een gehandicapte gekonfronteerd etc. Uit het nagesprek bleek grote waar dering voor het werk van de vor mingskommissie bestaande uit Jan- ny Docters van Leeuwen, Philip Goetheer en Dicky van Wijck. 12 december: afd. Tholen: gespreks- avond over de Oosterschelde ver zorgt door de heer Venekamp uit Tholen. De avond begint om 20.00 uur in de Gouden Leeuw te Scher- penisse. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem,. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17