VIRUSDIARRHEE BIJ VARKENS Provinciale indoor springwedstrijden te Kapelle N a de explosieve uitbraken van virusdiarrhee in de jaren 1969/1970 en 1975 zien we nu weer deze ziekte optreden in enkele gebieden in Zuid-West Brabant en ook reeds 'n enkel geval in Midden-Brabant. De ziekte verspreidt zich zowel op het fok- als mestbedrijf meestal in de loop van één tot enkele dagen over het gehele bedrijf, afhankelijk van de voorzorgsmaatregelen die men neemt om de verspreiding tegen te gaan. W. H, Samenvattend: Prestatieproef Nederlands New Forest Pony Stamboek W Wat kunnen wij doen? Mensen Dieren Overige zaken Definitieve leverbotvoorspelling voor najaar en winter 1980 - 1981 STICHTING GEZONDHEIDS DIENST VOOR DIEREN IN NOORD-BRABANT Molenwijkseweg 48,5282 SC Boxtel, tel. 04116 - 73951 at kunnen wij waarnemen op een bedrijf waar virusdiarrhee uit breekt? Op een fokbedrijf is vaak het eerste wat men ziet een toom jonge biggen die begint te braken en diarr- hee krijgt. De mest is waterig, groenachtig en bevat vaak kleine korreltjes onver teerde melk. Dit gaat zich dan uit breiden naar andere tomen en ook de zeugen krijgen waterdunne diarr- hee, waarbij zij meestal totaal geen eetlust meer hebben. Verschillende zeugen beginnen ook te braken. Ook gelten en mestvarkens worden aan getast, zij het vaak in mindere mate. De konditie en de gezondheidstoe stand van de jonge biggen gaan snel achteruit. Zij blijven zuigen, zijn zeer dorstig, maar toch treedt er een ster ke uitdroging op. Na enkele dagen treedt de eerste sterfte op. De totale sterfte geeft een vrij grote variatie per bedrijf te zien. Bij biggen die jonger zijn dan 1 week schommelt dit tussen de 10- 100%. Bij de oudere biggen valt de sterfte mee; boven de 3 a 4 weken gaan weinig biggen dood. De ziekte bij de oudere biggen en zeugen duurt 2 a 5 dagen. Daarna komt de eetlust weer terug; de diarr- hee houdt op. Tijdens de ziekte ver tonen de varkens praktisch geen temperatuurverhoging, in tegenstel ling tot bij andere vormen van bes mettelijke diarrhee. Het is duidelijk, dat deze ziekte een zeer alarmerende toestand teweeg brengt, zeker wanneer er op het mo ment van uitbreken veel tomen jonge biggen aanwezig zijn. I-J iteraard wordt snel de praktise rende dierenarts geraadpleegd. Er is echter geen enkel geneesmiddel werkzaam tegen deze diarrhee, om dat deze veroorzaakt wordt door een virus, dat - evenmin als bijvoorbeeld mond- en klauwzeer en varkenspest- virus - door een geneesmiddel is te bestrijden. Door het verstrekken van voldoende vers drinkwater, aangevuld met een elektrolytenoplossing probeert men de vochtbalans van de biggen zo lang mogelijk op peil te houden. De antibiotika, die men de biggen toedient, zijn bedoeld om de bijko mende bakteriële infekties te bestrij den. Bij de zeer jonge biggen zal de sterfte ondanks deze behandeling toch nog zeer groot zijn. Bij de oudere biggen valt de sterfte erg mee. Door de vi rusdiarrhee hebben de dieren echter wel minder weerstand en kunnen in fekties als b.v. de ziekte van Aujesz- ky, varkensdysenterie en paratyphus gemakkelijk aanslaan. Daarom is het wenselijk deze biggen tijdelijk geneesmiddelen door het voer of drinkwater te verstrekken. Dit geldt eveneens voor de mestvar kens, al zijn hier de dieetmaatregelen het belangrijkste; een zeer beperkte voedering met volop vers drinkwa ter. De zeugen die de ziekte hebben doorgemaakt, bouwen antistoffen op tegen dit virus. Deze antistoffen scheiden zij via de melk weer uit, zodat de zogende biggen deze kun nen opnemen, waardoor zij onge voelig worden voor deze ziekte. Een zeug heeft echter minimaal 3 weken nodig om voldoende antistof fen op te bouwen om de biggen te beschermen. De dragende zeugen die dus gaan biggen binnen 3 weken nadat de ziekte is ontstaan, brengen biggen voort die nog geen of te wei nig antistoffen via het zog kunnen krijgen. Later geboren biggen zullen dus geen of weinig gevaar meer lo pen. Het zal derhalve duidelijk zijn dat het belangrijk is, dat alle dragende zeugen zo snel mogelijk deze ziekte moeten doormaken om met de pro- duktie van antistoffen te kunnen be ginnen. Het beste kan men dit doen door de mest van aangetaste biggen of dar men van aan deze ziekte gestorven biggen te voeren aan de oudere var kens, speciaal de dragende zeugen. (Er is geen of weinig gevaar van ver werpen). Het is lang niet zeker, dat dan ook 100% van de varkens duidelijk ziek wordt, maar wij mogen dan toch aannemen, dat zij met voldoende vi rusmateriaal besmet zijn geweest, zodat zij toch antistoffen gaan pro duceren. Dit is een ongekontroleerde vorm van voorbehoedende enting, doch de enige mogelijkheid die mo menteel bestaat. De ziekte varieert nogal, wat de ernst van de besmetting betreft. Het aantal aangetaste zeugen kan bijvoorbeeld uiteenlopen van 20-80%. Het sterfte percentage bij de jonge biggen va rieert ook sterk, namelijk van 10-100%. Op sommige bedrijven zullen de symptomen zó duidelijk zijn, dat er praktisch geen twijfel mogelijk is wat betreft de oorzaak van de diarrhee. Op andere bedrijven echter kan het veel minder typisch verlopen, zodat daar mogelijk ook andere oorzaken in het spel zijn. anneer men denkt met deze ziekte te maken te hebben is het be langrijk, dat men overleg pleegt met de praktiserende dierenarts. Bij twij fel kunnen het beste zo snel mogelijk enkele aangetaste biggen worden op gestuurd naar de Gezondheidsdienst voor nader onderzoek. Het is nood zakelijk dat het levende biggen zijn, omdat de struktuur van de darmvlok jes belangrijk is voor het onderzoek en bij dode biggen is van deze struk tuur, door de snel optredende veran deringen, niets meer te zien. Deze ziekte is zeer besmettelijk, dat wil zeggen, zij gaat snel over van het ene op het andere bedrijf. Bovendien kunnen de eerste verschijnselen al optreden 12 tot 24 uren nadat de smetstof op het bedrijf is binnenge komen. Wij stellen daarom opnieuw met zeer veel nadruk, dat het van groot belang is Uw bedrijf goed gesloten te hou den. Onder een gesloten bedrijf verstaan wij een bedrijf, waarvan de eigenaar kontrole heeft op alles wat er bin nenkomt. Met dit alles wordt be doeld: mensen, dieren en overige za ken. I ndien zij in de stallen moeten zijn, dienen laarzen en stofjes van het be drijf beschikbaar te zijn. Verkochte dieren moet men zelf uit de hokken halen. Mestbedrijven dienen vooral bedacht te zijn op het besmettingsgevaar bij het afleveren van de mestvarkens. Het gebruik van afleveringshokjes blijkt bijna de enige mogelijkheid te zijn om ziekte-insleep bij het afleve ren te voorkomen. Na het gebruik dienen deze uiter aard wel gereinigd en ontsmet te worden. "V arkensaankoop beperken tot het hoognodige. Kontrole via quaran taine is goed mogelijk en kan, indien varkens van het eigen bedrijf als kontroledieren er bij geplaatst wor den, voor deze ziekte beperkt blijven tot enkele dagen. Voor mesters die regelmatig moeten aankopen is dit moeilijker. Honden, katten, ratten, muizen, vliegen etc. dient men zoveel mogelijk te weten. - ieronder vallen het voer (liefst bulk en papierverpakking), het kon- takt met dekberen voor algemene dekdienst (vermijden) en kontakt met buurbedrijven via weiland of sloten (vermijden). 1. Krijgt U met virusdiarrhee te maken, raadpleeg dan direkt Uw dierenarts. Bespreek met hem de maatregelen die er op Uw bedrijf kunnen en moeten genomen worden en volg zijn adviezen op. 2. Laat bij twijfel direkt levende biggen onderzoeken op de Ge zondheidsdienst. 3. Aangezien momenteel nog geen enkel goedwerkend vaccin be schikbaar is, moet men trachten door afdoende maatregelen in sleep van deze ziekte op het bedrijf zoveel mogelijk te voorko men. (Mededelingen van de Gezondheidsdienst voor dieren in Noord- Brabant). De jonge landelijkerijvereniging en ponyklub "Jacoba van Beieren" te Goes presteerde het om het eerste Provinciaal indoorspringkonkour voor paarden en pony's te houden in het winterseizoen '80/'81. Plaats van handeling was de manege "De Braanjenhoek" van de familie Van Willigen te Kapelle. "Omdat we een goed funktionerend bestuur met ijverige leden hebben kunnen we als jonge vereniging een dergelijk spektakelstuk aan", aldus mevrouw Henneman, sekretaresse van "Ja coba van Beieren". Federatievertegenwoordiger was Jan van Dalen uit Poortvliet terwijl juryleden waren die dag Simon den Exter uit Kort- gene en Henk Kooman uit Haamstede. 21 Verenigingen namen deel. De klasse B pony's kwamen het eerst aan bod, kategorie AB en CD wer den in handikap verreden, waarbij Petra Herman met Killy van de Kleppertjes het oranjelint veroverde voor Fransica Bakker met Geiha van Jacoba van Beieren, 3 Katherine Butler met Gipsy Queen van Weste lijk Schouwen, 4 Jaqueline de Winter met Grey Slip Corry van Walcheren, 5 Rozina d'Olieslager met Blue yan Hulst, 6 Loesj/an Dijke metTara van Jacoba van Beieren. Van de 20 klasse L springen pony's kwamen maar 7 in de barrage, waarbij Tonny Joosse met Beauty van Walcheren met een foutloos parkour een scherpe tijd stelde met 51 sekonden. Annelore Bax met King Brown van Oranjezon bena derde hem op 1 sekonde, nul fout 52 sekonde en een prachtige tweede plaats, 3 Wilma Beun met Ajax Oranjezon, 4 Nina de Leeuw met Mara May van de Dijkruiters, 5 Sjaak Murre met Heidi van de Weelruiters. Klasse M en Z pony's werd in han dikap verreden, de klasse Z deelne mers kwamen in de barrage niet voor. Het oranjelint was voor de 16 goed rijdende Kees de Visser met Astra van de Gouwe Reyers met een foutloos parkour in 46 sekonde knap tweede werd Wilfried Steyn met Brendel van de Weelruiters in 47 se konde, 3 Gerdian Timmerman met Tarzan van de Paardebloem. B springen paarden, hier bleek Mar- got Bosch met Surprise van Luctor in goede vorm te steken, en veroverde de eerste plaats voor Nicoline Vos met Nananka van de Gouwe Reyers, 3 Frank Braspennincx met Wendy van Hulst, 4 Jo de Winter met Meri- da Walcheren, 5 Trudy de Nooyer met Mona Lisa van de Gouwe Reyers 6 Linda Kaboord met Salina Dijkruiters, 7 Donny Morel met Olaf van de Zwinruiters, 8 A. de Leeuw met Daphne van de Dijkruiters. Bij het L springen paarden was het Ad Bergs met Pablo van Hulst die in goede vorm stak in de barrage, een foutloos parkour in de snelle tijd van 45.4 sekonde, goed tweede Albert Vermue met Pourquoi Deux van de Weelruiters, 3 Jan Paauwe met Fa- rouk van Reimerswaal, 4 Jolanda Crucq met Postar Walcheren, 5 Luc Cornelissen met Saskia van Hulst, 6 Chris Boone met Rialto van de Gouwe Reyers, Sijn Danker met Winnetou van Reimerswaal. Ook M-Z springen paarden in han dikap, in deze rubriek geen barrage, de Zeeuwse spring kampioene Ineke Goense met El Gaucho van de Paardebloem bewijst nog steeds haar grote klasse, ook op dit indoor kon- kour in deze rubriek als enige een foutloos parkour in de tijd van 126 sekonden en het erelint, voor Hans Wieringa met Beauty van de Dij kruiters (klasse M) een tweede plaats I fout 135 sekonden, 3 Cathy Drijvers met Patricia van de Weelruiters 2 fout 139 sekonden. Een indoorspring konkours met goe de verrichting, op een parkour neer gezet door parkourbouwer Bram Maljaars, de bodem los op een harde ondergrond gaf wat springruiters last. Veel publieke belangstelling, en een goede organisatie waarin ook het verwerken van ongeveer 150 spring- kombinaties geen kleinigheid is. Jan Murre Chris Boone Grijpskerke kampioen De nationale wedstrijden voor sa mengestelde wedstrijden van het Ne derlands New Forest Pony Stamboek werden zaterdag in Kaatsheuvel ge houden. Plaats van handeling was Manege "De Duykse Hoef' en de prachtige terreinen van de Efteling. De organisatie was in handen van de Noord-Brabantse afdeling van het New Forest Stamboek. De prestatieproef bestond uit drie onderdelen, een dressuurproef, een cross country van 2800 meter met 16 hindernissen voor de grote maat, 2400 meter met 14 hindemissen voor de kleine maat, met daarop aanslui tend een te springen parkoers. Bij de grote maat pony's, bezette na de dressuur Chris Boone met Westen- schouwen Faust uit Grijpskerke een gedeelde vierde plaats, maar na het rijden van de cross, waarin hij de maximale winst boekte, stond hij aan de leiding met 20 punten voorsprong op zijn naaste belager Conny We zenbeek met Jody uit Eindhoven. Bij het springen van het parkoer ging het foutloos, waarbij de konkurrentie ook nog een balkje meenam, zodat het kampioenschap voor Chris Boone met Westenschouwen Faust veilig gesteld was' tweede werd Conny We zenbeek met Jody, derde Edwin Ool- bekkink met Orlano uit Enschede' vierde Jacqueline Wiemes met Ha rold uit Axel. Bij de kleine maat een Zeeuwse deel nemer Annemieke Boone met Ronde Puttens Midnight Julia uit Grijps kerke, zij stond na de dressuur op de tweede plaats, had wat moeite in de cross die zij toch moedig uit reed, een foutloos spring parkoer bracht een prachtige vijfde plaats. Jan Murre De maand mei en de eerste helft van juni waren zeer droogHierdoor werd een mogelijke ontwikkeling van de leverbotslakjes zeer sterk afgeremd. Helaas was de voor slakjes zo be langrijke periode tweede helft juni en juli zeer nat. Hierdoor kregen de slakjes, die de droge periode hadden overleefd, volop de kans zich te ont wikkelen en te vermenigvuldigen. Gelukkig was de maand september droog, waardoor een mogelijke kans op aanzienlijke leverbot-infekties sterk verminderde. Daarentegen was oktober nat waardoor de kans op late infekties weer toenam. De besmettingspercentages van de slakjes met tussenstadia van lever- botten waren wisselend, maar over het algemeen vrij gering. De afkeuringspercentages van lam- merlevers wegens een aantasting door leverbot zijn sinds half septem ber gering gestegen zoals dat ieder jaar het geval is, maar zijn beslist niet alarmerend. Advies a. Beweiding; natte percelen dienen in herfst en winter voor bewei ding door schapen te worden ge meden. b. Behandeling: 1. Schapen: waar in oktober een behandeling noodzakelijk was, dient deze te worden herhaald eind november - be gin december. Bovendien is door de infekties in oktober tevens een behandeling eind december - begin januari ge boden. 2. Rundvee: behandelen na po sitief onderzoek van de mest, of indien er andere aanwij zingen zijn dat een behande ling nodig is. Voorts wul de werkgroep leverbot- prognose er op wijzen dat op die be drijven waarop vorig jaar een behan deling van het rundvee tegen leverbot noodzakelijk was, dit jaar zeker weer het geval is. In de regel zal dan één behandeling voldoende zijn bij voor keur in januari of februari.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 16