Stand van de groentegewassen na de vorst Rondom 't planten Schorsing premieregeling glasafbraak verlengd Meer samenwerking Ezels gaven het voorbeeld De vroeg invallende vorstperiode, die omstreeks 30 oktober begon en duurde tot in de eerste week van november, heeft veel telers van volle- grondsgroenten verrast. Op 4 november werd de laagste temperatuur van -8 -8 gr. Celsius gemeten. Op de meeste plaatsen is er op 6 en 7 november flink wat sneeuw gevallen. Op 9 november stegen de tempe raturen weer boven het vriespunt en was de situatie aanmerkelijk ver beterd. Het kleine deel van de late bladgroenten, spinazie, andijvie en sla, dat nog op het land stond, is geheel verloren gegaan. Wat de herfstbloemkool betreft is er sprake van een sterk verminderde aanvoer. De diverse sluitkoolsoorten hebben ook schade ondervonden. Met na me bij de witte kool is er sprake van een verminderde bewaarbaarheid. Ook de knolselderij is zwaar getroffen. De houdbaarheid van dit pro- dukt is waarschijnlijk teruggelopen. Bij de winterpeen moet rekening worden gehouden met extra kopverliezen. De meeste tomaten voor de zeer vroege stookteelt zijn weer gezaaid. De nateelt van komkommers is goed verlopen, de oogst van de herfstpa- prika's begint op gang te komen. Groenten onder glas De kwaliteit van de herfsttomaten is goed. De ervaringen die worden op gedaan met een herfstteelt van to maten op kunstmatige voedingsbo dem zijn goed. De vruchten groeien over het algemeen wat grover uit dan bij de teelt in de grond. De meeste tomaten voor de zeer vroege stook teelt zijn weer gezaaid. Er is een ten dens waar te nemen dat het aantal te gebruiken rassen groter wordt. De nateelt van komkommers is tot nu toe zowel in technisch als in ekono- misch opzicht goed verlopen. Het pseudoslavergelingsvirus komt dit jaar op vrijwel alle bedrijven voor. De belangstelling voor het zelf af- kweken van plantmateriaal voor de komende voorjaarsteelt van kom kommers neemt toe. De afgelopen weken zijn de laatste paprika's van de stookgewassen ge plukt. De oogst van de herfstpapri- ka's begint op gang te komen. Over het algemeen lijken de vruchten niet groot te worden, zeker op plaatsen waar de zetting laat op gang is geko men. Groenten in de volle grond De nog niet geoogste herfstandijvie heeft zwaar van de vorst te lijden gehad. Deze kan geheel als verloren worden beschouwd. Een groot deel van de oogstbare herfstbloemkolen is tijdens de vorst periode bevroren. De laat uitgeplan- te bloemkool, die nog geen kooltje had gevormd, zal waarschijnlijk niet meer groeien. De aanvoer van her fstbloemkool was door de vorst al vroeg op een laag niveau. De ver wachting is dat er weinig her fstbloemkool meer zal worden aan gevoerd. De boerenkool kan goed enige vorst verdragen. De herfstboerenkool die begin november oogstrijp was, zal meer afval en daardoor een lagere netto-opbrengst gever*.-De winter bloemkool heeft vermoedelijk wei nig of niet geleden. De waspeen die op tijd is onderge- dekt met stro heeft niet geleden van de vorst. De waspeen die toen nog niet was afgedekt, zal op eventuele schade worden gekontroleerd. De goede peen zal dan alsnog worden ondergedekt en de twijfelgevallen zullen worden gerooid en verkocht. Van de winterpeen waren de koppen enigszins bevroren. Daardoor ont stonden in de kop scheurtjes. Dit be tekent dat deze peen waarschijnlijk niet lang houdbaar zal zijn. Bij het rooien wordt rekening gehouden met deze scheurtjes door iets dieper te koppen. De kroten waren licht bevroren, waardoor de houdbaarheid minder zal worden. Gezien de weersomstandigheden van de laatste weken is het percenta ge afval van herfstprei wat groter ge worden. De oogst van de reeds rijpe gewassen werd bemoeilijkt door de vorstperiode, waardoor de kans op ziekten toenam. De knolselderij is een van de gewas sen die het meest heeft geleden van de vorstperiode. De knollen waren grotendeels bevroren. De groei was er volledig uit. Het advies was tijdens de vorstperiode niet te rooien en af te wachten, totdat de vorst uit de knol was getrokken. Na de koude periode is men gaan rooien. Hoeveel knol selderij direkt moet worden afgezet wegens de slechte houdbaarheid is op het moment nog niet te overzien. Voor de vorst was de groei van de herfst- en bewaarkolen vertraagd verlopen. De koude heeft hierin geen verbetering gebracht. De nog te vel de staande rode kool was licht be vroren. In de kleinere witte kolen is de vorst wat dieper ingedrongen dan in de zwaardere kolen. De verwach ting is dat de bewaarbaarheid van de kolen, die het meest hebben geleden minder is geworden en de bewaar- verliezen groter zijn dan normaal (meer kans op rot). In de spruitkool is weinig vorstscha- de voorgekomen. Dit heeft nauwe lijks invloed op de gemiddelde op brengst. Wel was er tijdens de be wuste periode een kleinere aanvoer, omdat de oogstwerkzaamheden werden bemoeilijkt door de koude. De witlofwortels kunnen wel redelijk lage temperaturen verdragen, mits ze in de grond staan en niet in bevroren toestand worden gerooid. In hoever re de vorst invloed heeft gehad op de houdbaarheid van de wortels die la ter in het seizoen werden opgezet, is moeilijk te zeggen. Op ZUID-BEVELAND is de oogst net achter de rug en het plantseizoen is al volop aan de gang. Óp de meeste bedrijven is dit uiteraard een hande ling, die een jaar van te voren over wogen is, omdat de plantbomen tijdig besteld dienen te worden. Men moet uit gaan van het beste plantmateriaal, want ook hier geldt: het beste is nog niet goed genoeg. De te planten per celen liggen meestal goed bewerkt klaar, om direkt te kunnen beginnen met planten wanneer de bomen op het bedrijf worden afgeleverd. De plantgaten kunnen niet te lang van te voren gemaakt worden, omdat bij veel regen de kans bestaat, dat de grond in de gaten dichtslempt. De wortels van de jonge plantbomen worden meestal wat bijgeknipt met de snoeischaar, vooral de wat dikke re uitstekende wortels dienen ver wijderd te worden. Door het knippen in de wortels wordt de aanleg van jonge haarworteltjes bevorderd. Ook de plantdiepte is zeer belangrijk. Nu kan dit met het huidige plantmate riaal niet misgaan, omdat de ocula- De fruittelers op SCHOUWEN- DUIVELAND zijn om deze tijd van het jaar toe aan het uitvoeren van achterstallige karweitjes. Na een drukke periode van de oogst is er op ieder bedrijf een aantal dagen nodig om alles weer eens op orde te bren gen. De motorzaag wordt om deze tijd ook druk gebruikt om oudere gedeel ten van de opstand te vervangen. De vorst van begin november was uitstekend weer om rooiplannen uit te voeren. Voor enkele telers met nog wat appels aan de boom was deze koude inval niet welkom. Schade lijkt vooral de Winston te hebben geleden. Golden Delicious die na ontdooiing geplukt is houdt zich tot nu toe goed. Winston vertoont bij het neusje nogal een groot percentage met bruine plekken in het vrucht vlees. In zijn geheel is deze schade in ons gebied beperkt omdat maar en kele telers er door getroffen zijn. Het blad van de bomen is door de kou bevroren en verdroogd, waardoor een typisch beeld ontstond, zodat sommige rassen enkele weken lang ineen bruin herfst kleed stonden. Enkele rassen zijn zover door het 14 ties allemaal vrij hoog worden ge plaatst door de boomkwekers. Op oude boomgaardgrond kan best iets dieper geplant worden, omdat de hergroei toch altijd iets minder zal zijn dan op verse grond. Altijd moet zo geplant worden, dat de oculatie voldoende boven de grond zit. Pot grond is zeker een methode om de hergroei op oude boomgaardgrond te stimuleren. Wel moet dan water gegeven worden in een droge perio de. omdat anders de wortels sterk uitdrogen, zodat de potgrond juist een slechte uitwerking heeft. Ook het gebruik van stalmest rond het boompje is zeker aan te bevelen, het houdt de grond lekker vochtig en dat is gedurende het eerste jaar een eerste vereiste. Alle handelingen rondom het planten dienen nauwkeu rig en goed te worden uitgevoerd, want het is een goede stap voor de aanleg van een produktieve aanplant. En u weet hetde eerste klap is een daalder waard. blad heen dat het kankersnijden en snoeien al vroeg mogelijk is. Hoe vroeger we met de snoei kunnen be ginnen hoe beter dat is. Toch valt het niet mee om voor de jaarwisseling veel te snoeien. Korte dagen, on werkbaar weer en andere dwingende werkzaamheden beperken het aantal snoeiuren. De eerste dagen van het snoeien ben je meestal te voorzichtig aan het knippen. Zo nu en dan even teruglo pen om te kijken of we wel voldoende belichting in de boom brengen is ze ker geen luxe. Het telen van kwaliteit begint met een goede snoei. Regel matig sekuur snoeien verdient de voorkeur boven het enkele jaren zo vlug mogelijk snoeien, gevolgd door een jaar van noodzakelijk sterk in grijpen. Plotselinge groeireaktie kan een boom voor enkele jaren uit het pro- duktieevenwicht brengen. Onze mo derne beplantingen zijn gelukkig veel beter in een regelmatige vrucht dracht te houden dan de ruimere beplantingen, van jaren geleden. Toch blijft het stoeien met de natuur. Voor een buitenstaander is het on Met het zeer zachte en tamelijk dro ge weer van vorige week, is het ook in ons THOOLSE distrikt, voor wat de buitenteelten aangaat, zichtbaar ka ler geworden. Nog hier en daar zag men vorige week wat witlofwortels in de grond. Ook de gladiolenpercelen verminderen nu hard. Het valt ieder jaar weer op, dat er altijd telers zijn, die een blijvende achterstand in hun werkzaamheden hebben. De vraag komt dan onwillekeurig op: of er op die bedrijven genoeg studie is gemaakt van een verant woorde wijze en tijd van oogsten. Vooral teelten, waarin veel kapitaal is geinvesteerd, zullen niet in een si tuatie terecht mogen komen, waarin de waarde van het produkt aanzien lijk achteruit kan gaan. Niet alles is echter te voorzien, want weer en omstandigheden heeft men niet al tijd in de hand. Ondertussen wordt zo mogelijk de leeggekomen grond zo droog mogelijk geploegd. Dit laatste is belangrijk, in verband met de grondstruktuur. Het is ieder voorjaar weer van groot belang op welk «tijdstip, en onder welke om standigheden men opnieuw kan gaan beginnen. Met de intrede van het winterseizoen wordt ook nu reeds nagegaan in hoeverre het zaaiplan voor 1981 rond zit. De vroege aard appelteler wil graag zijn pootgoed vóór eind december in de kiembak- begrijpelijk dat bij het ene ras een tak weggeknipt en bij een ander ras weer doorgeknipt moet worden. Jaren geleden is me eens netjes ver teld waar de oorsprong van het snoeien vandaan zou komen. In de grijze oudheid was het de gewoonte dat een wijngaard door een muur omgeven was en afgesloten met een hek of poortje. Nu waren een aantal ken hebben, want zo goed mogelijk voorgekiemd plantmateriaal, vereist nu eenmaal ekstra zorg en oplet tendheid van de teler. Wanneer een bedrijf in het bezit is van geschikte vroege aardappelgrond, dan moet hij daar zeker gebruik van maken met een goed opgezette vroege teelt. G e- middeld komen de primeurtelers dikwijls het beste aan hun trekken, terwijl leeg aardappelland vóór 28 juni de mogelijkheid biedt, tot om de twee jaar aardappelteelt. Wil het vollegrondstuinbouwbedrijf be staansrecht behouden, dan zal het moeten uitgaan van teelten, met een hoog bedrijfsrendement. Dat echter de wat intensievere teelten in hun rendement, in sommige jaren sterk beinvloed kunnen worden door het weertype, is ook dit jaar weer bewe zen. Ópkomst en groei van witlof is dit jaar door ekstreem weer, sterk beinvloed. Daarbij moet wel opge merkt worden, dat veel witloftelers het risiko nemen, om door bewust weinig zaad te gebruiken, het uit dunnen te kunnen ontlopen. In een te droge periode komt men dan wel voor verrassingen te staan. Ook de bloemkooltelers kwamen dit jaar tot teleurstellende verrassingen, met in de zomer te nat en te koud, en met bevriezing van de latere her fstbloemkool. Ook niet alle bloemzaadteelten zijn arbeiders 's winters in de wijngaard aan het werk geweest maar hadden bij het naar huis gaan per ongeluk het hek opengelaten, 's Avonds wa ren twee ezels van een naburige landheer in die wijngaard gekomen en hadden een heleboel jonge loten afgegeten. De volgende morgen ont dekten de arbeiders tot hun schrik de afgevreten scheuten. De eigenaar door weersinvloeden tot hun recht gekomen. Wanneer zich veel van deze mankementen afspelen in hetzelfde bedrijf dan kan dit wel tot gevolg hebben dat het netto bedrijfsinkomen te veel achteruitgaat. Juist gespecia liseerde bedrijfstypen lopen hierbij het grootste gevaar, terwijl bedrijven met een wat gevarieerder teeltenpak ket, altijd wat meer pijlen op hun boog hebben. Over deze materie kan ieder van ons in de wat rustiger win termaanden zijn gedachten eens laten gaan. Hangende het beraad over het op nieuw openstellen van de bijdragere geling in de kosten van afbraak van ekonomische verouderde glasopstan den, samengaand met bedrijfsbeëin diging, heeft het bestuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw de schorsingspe riode verlengd tot uiterlijk 15 decem ber a.s. Koöperatieve organisaties uit het Verenigd Koninkrijk, Ierland, Frankrijk, België, Nederland en De nemarken gaan bijeenkomen in de hoop invloed te kunnen uitoefenen op Gemeenschapsniveau. Ze hopen ook belangstelling te wekken bij an dere koöperatieve bewegingen in de Lid-Staten. van de wijngaard ging diezelfde dag naar de moeftie om schadevergoe ding te eisen van zijn buurman. Nu was die moeftie een oud en wijs man en hij stelde dan ook voor om bij de oogst de schade vast te stellen en zo werd over eengekomen. Toen de tijd van de oogst naderde stelde de moeftie de eigenaar van de ezels voor om bij zijn buurman in de wijngaard de schade op te gaan nemen. Toen ze op het bewuste perceel kwamen moesten ze tot hun verbazing vast stellen dat het deel waar de ezels de scheuten hadden afgegeten een aan zienlijk betere oogst gaf dan het an dere stuk. Vanaf die tijd werd in die wijngaard ieder jaar gesnoeid. En wijeerst snoeiden wij zonder harttak, toen met harttak. Na de oorlog de spil van Hereijgers-Dae- men, daarna de twee- of drietakker spil. Begin van de jaren '60 de slanke Groesbeek-spil. De vrije spil, gevolgd door de Noord-Hollandse snoei en nu dan de binnenwaartse snoei uit Utrecht. Gelukkig niet allemaal aan de zelfde boom maar een ontwikke ling van jaren met zich wijzigende plantsystemen en steeds stijgende kg(opbrengsten). En de fruitteler hij snoeide voort. De fruitteler snoeide voort.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 14