SPECIALE B0TERAKTIE MOGELIJK MET PASEN ,W as tegen tweeën toen we alle maal weer in ons eigen hokje terug waren. Jan bekwam het na een mo mentje plat op bed in zijn benauwde kamertje niet zo goed, want we hoorden hem haastig struikelend naar het pleetje rennen. De volgende ochtend hadden we moeite om op tijd het bed uit te komen. Twee aspi rines waren onvermijdelijk. Rudi was er wonderlijk genoeg, maar toen hij om acht uur een kopje thee wilde drinken sloeg het noodlot toe en schroefde de kater hem voor de rest van de dag stevig op zijn bed. Frans hield zijn kantoortje dat van een verbouwde kontainer is gemaakt, die dag hermetisch gesloten en was zijn bed niet uit te krijgen. Jan bekeek schuchter de nieuwe dag en zwoer nimmer meer ooit nog één druppel whisky aan te raken. Ach we zijn al lemaal terug op rantsoen, maar de stoom is er weer eens afgelaten en zo'n beschonken avondje smeedt meer teamgeest dan uren diepzinnig zwammen over het nut van ontwik kelingshulp... Landbouw reageerde attent bij inzamelingsaktie restanten bestrijdingsmiddelen zojuist: verschenen Nieuwe uitgave "Dat zit zo..." HANDBOEK VLEESVERWERKENDE BEDRIJVEN s.u. De inleveringsaktie van bestrijdingsmiddelen die vorige week woensdag en donderdag in ons land is gehouden, heeft in de provincies Zeeland en Noord-Brabant toch nog meer opgeleverd dan men aanvankelijk had verwacht. De STULM in Zeeland heeft op de verschillende verzamel punten totaal ongeveer 455 drums geteld en door herverpakking kan dit aantal nog iets oplopen. Ook in Noord-Brabant was, zo zei een woordvoerder van de STULM, de oogst groter dan verwacht. Er moesten zelfs drums bijgeleend worden uit de provincies Gelderland en Zuid-Limburg. In de West-Brabantse verzamelpunten kwam men aan een aantal van ca. 215 vaten. De indruk bestaat bij de STULM in Zeeland dat niet alleen de boeren en tuinders bestrijdingsmiddelen heb ben ingeleverd maar ook de handel, hoewel de scheiding daarbij dikwijls moeilijk is te trekken. Van de zijde van de handel is de inzameling overigens ook bevorderd. Zo heeft Groenleer BV in Kapelle zijn afne mers middels een schrijven nog eens extra op de inzameling gewezen. De drums, die naar de verbran dingsoven "Rijnmond" gaan om daar vernietigd te worden, zijn op de inzamelingsplaatsen in 3 groepen verdeeld: nl. een deel dat niet-gech- loreerde en geen zware metalen be vat, een deel dat de vaste middelen omvat met zware metalen en een groep met vloeibare middelen waar bij de zware metalen. De akkurate sortering en verpakking heeft plaats gevonden met de vrijwillige mede werking van mensen bij de verschil lende gemeenten en door de bij de inzameling betrokken handelaren. Volgens 'een woordvoerder van de STULM in Zeeland is op korte ter mijn geen oplossing te verwachten voor de middelen die bij deze aktie niet mochten worden ingenomen. Het ministerie houdt zich momenteel intensief bezig met dit probleem. Een deel van de drum met daarin de restanten. Het Landbouwschap heeft de vierde druk van de brochure "Dat zit zo..." uitgegeven. In deze brochure zijn de belangrijkste regelingen ten behoeve van land- en tuinbouw opgenomen. Een nieuwe uitgave was nodig omdat een aantal regelingen zijn gewijzigd en aangepast en ook nieuwe regelin gen inmiddels van kracht zijn gewor den. Ook de Wet op de Investerings rekening (WIR) is nu in de brochure opgenomen, omdat deze fiskale maa tregel nauw samenhangt met de be drijfsontwikkeling. Verder wordt on der meer aandacht besteed aan de regelingen ten behoeve van energie besparing in de glastuinbouw. In de brochure wordt overigens geen volledige tekst en uitleg gegeven van alle regelingen. Het is veeleer de be doeling, dat het boekje een wegw ijzer vormt, waarbij individuele ad viezen van voorlichters wenselijk en nodig zijn. In de bijlagen staan dan ook de adressen en telefoonnummers van de voorlichtingsdiensten. Hoe wel de brochure "Dat zit zo..." vooral bestemd is voor voorlichters, werk zaam in de land- en tuinbouw, is ze ook voor belangstellenden verkrijg baar. Van de eerste drie uitgaven van de brochure hebben bijna 30.000 ex emplaren hun weg al gevonden. (Zolang de voorraad strekt is "Dat zit zo..." tegen een prijs van 6,— (in- klusief verzendkosten) verkrijgbaar bij de afdeling Pers en Voorlichting van het Landbouwschap, Raamweg 26, 2596 HL Den Haag, tel.: 070 - 656920 toestel 228 en 229). Het zou bijzonder moeilijk zijn op korte termijn over te gaan tot een zgn. Kerstboteraktie. Zo er een aktie komt voor de afzet van boter tegen verlaagde prijzen, dan zal deze pas omstreeks Pasen kunnen plaatsvin den. Dit o.m. heeft minister ir. G. Braks mondeling geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Linden op 20 november 1980. Er ligt op dit moment zo'n 160.000 Onlangs is verschenen het tweede deel van het Handboek Vleesver werkende Bedrijven. Dit deel be handelt de runderslachtingen. Het eerste deel de varkensslachtingen betreffende is uitgegeven in 1976. Het doel van het handboek is een praktische leidraad te vormen voor ontwerpers en alle bij de bouw en inrichting van vleesverwerkende be drijven betrokken personen en in stanties. Aan de hand van dit boek kan vanaf het allereerste stadium overleg worden gepleegd met de dis- triktsinspektie van de Veterinaire Dienst (ministerie van landbouw en visserij) resp. Veterinaire Inspektie van de Volksgezondheid (ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne). Het boek geeft geen bindende voorschriften of een kompleet be drijfsmodel; uit de beschreven me thoden en technieken kan een keuze worden gemaakt. Ook worden een aantal alternatieven weergegeven binnen hetgeen wettelijk is toege staan. ton boter in openbare koelhuizen en ongeveer dezelfde hoeveelheid in partikuliere koelhuizen. Dit b aan zienlijk minder dan verleden jaar op hetzelfde moment. Desondanks heeft de bewindsman eind septem ber j.l. de Europese Kommissie ver zocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden voor een be perkte Kerstboteraktie. Minister Braks is van mening dat bij speciale verkoopakties van koelhuis- boter, waar mogelijk, prioriteit moet worden gegeven aan de konsumen- ten van de Gemeenschap. Uiteraard dient rekening te worden gehouden met de financiële gevolgen van zo'n aktie. Volgens de Europese Kommissie is de afzet van boter in de .Gemeen schap via speciale akties aanzienlijk duurder dan afzet naar derde landen, mede omdat de eerste voor een be langrijk deel ten koste gaat van de normale afzet van verse boter in de Gemeenschap. Er is op het ogenblik grote belang stelling in andere landen (waaronder de Sovjet Unie) voor boter uit de EEG. Dit blijkt uit de grote hoeveel heden waarvoor prèfixatie van de restitutie (hoeveelheden boter waar voor nu reeds restitutie is aange vraagd die per 1-1-1981 van kracht wordt) is aangevraagd. Het gaat hierbij om dermate grote hoeveelhe den, dat de Europese Kommissie, met instemming van ons land, heeft besloten aanvragen tot prefixatie niet in te willigen en de aanvraag- mogelijkheid daartoe tot 27 novem ber a.s. te schorsen. Kiberege... ■tW as Frans de accountant die eigenlijk de eerste onrust verwekte toen hij wist te vertellen dat de kon- tainer uit de "Amalia" op het spoor stond op weg naar Kiberege. Op zichzelf was dat niks bijzonders, want er waren al acht kontainers met spullen gearriveerd, maar in deze stalendoos zaten volgens hem 24 flessen whisky. Na maanden versto ken te zijn geweest van dit edele vocht was de komst van whisky goed nieuws. Zo nu en dan wanneer "kor te termijn" bezoekers het projekt van raad en daad kwamen voorzien, brachten die uit Holland soms een kaasje mee en een enkele keer een fles geestrijk vocht. Net genoeg om dan met zijn allen de lippen nat te maken, maar meer ook niet. Die whisky was een proefzending. Als het goed lukt dan hebben we een kansje dat dergelijke zendingen her haald worden, maar niet alleen ster ke drank, ook levensmiddelen kun nen dan worden verstuurd. Ze heb ben de kontainer op het verkeerde station afgezet, vertelde Karoi, onze landbouwkundige man met een sip gezicht, 't Was waar, de zaak was af gepikt in Ifakara en niet in Kiberege. Ze wilden die wagon graag weer te rug sturen, maar dat kostte dan wel een paar duizend shilling. Da's erg, maar dat die whisky er niet was sneed ons veel meer door de ziel. Een paar dagen later kwam de kontainer in Kiberege. We begonnen onmid dellijk met het uitladen. Van alles zat er dit keer weer in, keukenkastjes voor de nieuwe huizen, grote hoe veelheden verf, hooivorken en bie- tenrieken, zakken spijkers en zelfs volle gasflessen, maar we zagen boven op een van de afgeladen Be- cowagens twee dozijn Ballantines. Frans die ook zo'n beetje de huis meester van het team is, had terstond een verdeling van dat goedje opges teld. Wij kwamen met zes flessen uit de distributie, het gastenverblijf zes, Frans zes en Karoi zes stuks. INI ou daar sta je dan midden in de Kilomberovalley met zo maar zes flessen pure Schotse whisky. Toen we 's avonds voorbij het huisje van Frans kwamen, riep hij dat de whis ky koud stond en of we er zin in hadden. Dat kun je begrijpen. We waren er zo. Ik heb de anderen ook gevraagd voor een borrel zei hij. Gezellig, zei Wilna zijn vrouw, die glimlachend naar haar beide doch tertjes keek, die zë zelf les geeft, en nu in het kleine zwembadje, gemaakt van grote stenen en een stuk dekzeil, speelden. Karoi was maar alleen, want zijn vrouw is tijdelijk in Ne derland. Jan, was er uit Lelystad, uitgeleend door de RIJP, om hier de efficiency van ons machinepark te bekijken. Dan had je Rudi, gepen sioneerd die zo nu en dan klusjes in het buitenland verricht en nu óns door de grootste technische proble men op de werkplaats heenhelpt. Als meest nieuwe eend in de bijt was er dan nog Tjeerd uit Groningen die tijdelijk door de moedermaatschap pij was uitgeleend om ons van dienst te zijn bij de definitieve afwerking van de watergangen en kunstwerken. Een uiterst geschakeerd gezelschap dat die avond tegen zonsondergang in de eenzaamheid van dat stukje Afrika aan de whisky begon. Laten we er van genieten zei Frans terwijl hij het glas bijna plechtig hief. Proost! 't Was eigenlijk de eerste keer dat we allemaal zo gezellig bij elkaar waren. De trekkers keerden na zes sen weer uit het land. De chauffeurs zwaaiden vriendelijk naar ons be voorrechte klubje op die veranda. Lazerus, een van de nachtwakers, kwam naar Frans om medicijnen want hij had zo'n buikpijn en Alie mijn voorman kwam vertellen dat de scraper achter de Caterpillar was omgeslagen en de trekhaak was ge broken. Dat zien we dan morgen wel en we wensten hem welterusten. De roodgloeiende zon zonk snel naar de bergtoppen, 't Was windstil, de stof- slierten in het veld na het passeren van de trekkers bleven eindeloos hangen. De hitte van de dag hing nog zwaar over het land. De thermome ter had als maximum 35 graden ge haald. Tjeerd de nieuwkomer voerde het hoogste woord en het leek alsof hij in de tropen was geboren terwijl zijn ervaring voorlopig niet veel ver der strekte dan een half jaar Thai land. Rudi luisterde zwijgend en nipte bedachtzaam van zijn whisky, maar wanneer je tegen de zestig aanloopt, maak je jezelf niet meer zo druk. Mzee lap-lap, noemen de monteurs hem. "Meneer poetska toen", heet dat, omdat hij ontelbare malen per dag zijn handen afveegt. Ze mochten hem wel met zijn inne mende karakter. Jan, die "Bwana- saa" meneer horloge wordt ge noemd, vanwege zijn stopwatch, ge noot van de avondval en bekende ruiterlijk dat hij nog nooit in zijn hele leven whisky had gedronken en bovendien was hij nog nooit eerder in de tropen geweest. Een fles is gauw zeer gedaan en toen de zon wegzakte achter de bergrug was de eerste fles al soldaat. Karoi liep naar zijn huis en bracht een tweede fles mee. Gratis feestverlichting, zei Corry en ze doelde op de immense gras- en bosbranden tegen de berg hellingen die nu het donkerder werd zich fel begonnen af te tekenen. Een adembenemend schouwspel. Het vuur vreet zich via een kolossale cir kel een weg. De eerste sterren ver schenen en tegelijkertijd ook de hor den muskieten. Maar de stemming werd er steeds beter op. Er werden enkele goede moppen getapt. Wilna had nog zoveel besef dat de kleintjes nu een haastig gesmeerde boterham kregen en met een verhaaltje op de band naar bed gingen. Tjeerd die eerst zich zelf bijna voorbij praatte werd allengs stiller en bleker. Opeens verdween hij en na een half uur was hij nog niet terug. Karoi ging kijken en vond hem slapend voor de deur van zijn hokje terwijl een leger safa ri-mieren langs hem heen kroop. Wedden dat er toch nog een hoop van die ballenbijters in zijn broek zijn gekropen, zei Karoi, let maar op, hij merkt het nog wel. Zijn woorden wagen nog niet koud of Karoi zelf liet een schreeuw want de bijterige safari-mieren waren nu in zijn eigen broek naar boven gekropen. Tjeerd werd in bed gestopt en kreeg de ze gen tot morgenvroeg. I nmiddels was ook de tweede fles klein en haalde Corry bij ons thuis de derde uit de kast. Op dat moment begon Frans zich spijtig af te vragen waarom ze die twintig lege jerrycans die ook in die kontainer zaten, niet met jenever hadden gevuld. Frans die vanwege zijn werk toch al niet veel in de zon komt en de grootste bleekneus is van ons allen werd nog witter rond zijn neus, waarbij hij steeds meer moeite had om nog wat uitgelegd te krijgen. Ook werd zijn gang steeds minder stabiel, maar morgen is het zaterdag brabbelde hij nog, waarna ook hij, na nog een manmoedig ingeschonken borrel die hij tenslotte liet staan, van het toneel verdween. Rudi proefde gestaag door en slaakte steeds een kreet en riep, maar dit is toch te gek mensen wees er toch wat zuiniger mee. Straks hebben jullie niks meer. Hij had na tuurlijk wél gelijk, maar zo'n dolle avond is goud waard. De stemming uiterst goed en spontaan en zoiets zou wanneer het vooraf was gepland nimmer tot een dergelijke verrassend resultaat hebben geleid. Jan, ver klaarde ronduit dat het leven heerlijk is en dat zoiets gezélligs maar zelden voorkomt. Hij heeft een kleur als een toerist. Zodra hij uit Tanzania ver trekt en in Nederland aankomt gaat hij met vrouw en kindertjes herfst vakantie houden. Wat een bruin leven, zei hij zelf, lichtjes hikkend. Maar hij-hakte de knoop door en gooide tenslotte die vierde fles in het strijdtoneel als bijdrage nu van de gasten. SCHRIJFKOUTER Een stilleven met drie lege flessen. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 12