De maand december op het Zuidwestelijk landbouwbedrijt H et grote areaal wintertarwe kwam vrijwel ongeschonden de winter uit met een plantgetal van ruim 200 per m2. Het koele voorjaar zorgde voor een goede uitstoeling, zodat ruim 500 halmen per m2 werden verkregen; een goede basis voor het verkrijgen van een hoge kg-op- brengst per ha. Dat de teelt van wintertarwe van tegenwoordig veel kennis en aandacht vraagt bewijzen de grote opbrengstverschillen in één en dezelfde polder en zelfs op hetzelfde bedrijf. V, D e eerste informatieve bijeen komsten van landbouw- en vaktech nische organisaties worden weer ge houden. In Zeeland worden rond half december op verschillende plaatsen demonstraties gegeven met het doorspuiten van drains met de zogenaamde lage druk drainreini- gers. Dit mag U niet missen. Data en plaatsen kunt U in de landbouwbla den aangekondigd vinden. D eze liggen aan de hoop, te wach ten op transport naar de fabriek. Denk om bevriezing. Het afdekma teriaal moet voorhanden liggen. Be vroren bieten worden door de fa briek geweigerd! K ontroleer uw uien in de bewaar- ruimten goed. Dit najaar zijn" vele percelen zeer laat afgerijpt en meni ge partij is niet vrij van dikhalzen. Uien moeten bij lage temperaturen bewaard worden. Afkoelen geleide lijk tot 0 a -2 graden C is gunstig. D oor de plotseling invallende vorstperiode in de eerste week van november kon het vee niet langer buiten lopen en moest worden opge- stald. Voor de veehouder betekende dit: het voer volledig bij de dieren brengen en de voorraad wintervoer aanspreken. Voor een goede sa menstelling van het rantsoen zal er, ondanks dat op de meeste bedrijven voldoende ruwvoer aanwezig is, een juiste verdeling van het ruwvoer over de stalperiode moeten plaatsvinden. De beste kuilen en het beste hooi moeten bestemd worden voor de hoogproduktieve melkkoeien en jonge kalveren. Droogstaande koeien, pinken en oudere kalveren kun nen eerder volstaan met iets mindere kwaliteit ruwvoer. D e gewenste bewaartemperatuur is afhankelijk van de bestemming van de aardappelen, konsumptieaardappelen chipsaardappelen fTF A I I II 1 AKKERBOUW EN DE RUND- i) Demonstraties Wintertarwe Graszaad Suikerbieten Uien Karwij Veehouderij Konsumptie-aardappelen Winterrantsoen KONSULENTSCHAP VOOR DE ecember is weer de laatste maand van het jaar. Het is een tijd, waarin men nog eens terugblikt over het wel en het wee van 1980. De polders liggen er rustig en verlaten bij. De grond is geploegd en het nieuwe tarwegewas geeft alweer een groene tint aan de percelen. Na een vrij zachte winter kon reeds in maart een aanvang worden genomen met enige veldwerkzaamheden, zoals kunstmeststrooien en het zaaien van enkele zomergewassen. Rond 25 maart werden plaatselijk flink wat bieten gezaaid. Door de grote hoeveelheid neerslag kort daarna, moet eind april een groot deel hiervan opnieuw gezaaid worden. De opkomst als gevolg van ernstige korstvorming was onvoldoende. In de eerste helft van april werd de meerderheid van de bieten gezaaid. Eind april was ook het weer zeer geschikt voor het planten van de aardappelen. De lage temperaturen in het voorjaar gaven over het algemeen tegen vallende resultaten te zien bij de chemische onkruidbestrijding. Dit werkte kostenverhogend. Half juni volgde een 4 weken durende "natte moeson", welke we in lange tijd niet meer hadden meegemaakt. ooral de bonen hebben hier veel schade door ondervonden, wat later resulteerde in een opbrengst van on geveer 60% van normaal. Bij o.a. wintertarwe werd gevreesd voor een tegenvallende opbrengst, wat later niet het geval bleek te zijn. Wellicht is dit de belangrijkste reden dat in het afgelopen najaar wederom meer van dit gewas is uitgezaaid. Dit zal voornamelijk ten koste gaan van het areaal zomergranen. Van de meeste gewassen, op uien en bonen na, zijn de kg-opbrengsten niet tegengevallen. Ook de prijsontwikkeling van de meeste produkten is niet ongunstig geweest. De 6-daagse vorstperiode, begin november, bezorgde een aan tal boeren wel een onverwachte schadepost. De sterke verhoging van de energie kosten is de belangrijkste faktor die de totale kosten op de landbouwbe drijven opdrijft. Het is haast onmo gelijk wegen te vinden om deze kos ten in de hand te houden. Evenals in 1979 hebben we kunnen konstateren dat ook in het afgelopen jaar de toevoer van organische stof aan de grond in stijgende lijn is. De aktie: "Zuidwest bodem best" heeft zijn waarde bewezen. December, begin van de wintertijd. Wanneer de werktuigen nog niet van slik zijn ontdaan, kan men nog niet aan het zo nodige onderhoud beginnen. Tijdig bestellen van onderdelen die aan re visie toe zijn is zeer belangrijk. Ook V'.'fcSvL Een schone sloot en een schone drain vormen samen één. de meeste werkplaatsen moeten eens een schoonmaakbeurt hebben om voor het nieuwe seizoen weer alles op een rijtje te hebben. De administratie moet bijgewerkt worden. Het bouwboek kan weer aangevuld worden met de opgedane ervaringen over 1980 die later altijd weer eens van pas kunnen komen. Het opstellen van het bedrijfsplan 1981, zoals bouw- en bemestings plan, komt aan de orde. Het is nu nog mogelijk om grond te laten onderzoeken op de fosfaat- en kalitoestand alsmede op het gehalte aan kalk en organische stof. U kunt daar dan nog rekening mee houden aanstaand voorjaar bij de bemesting. De nachtvorsten zullen, zo ze er ko men, direkt benut moeten worden om met de cultivator de eerste egali serende werking van de grond te verrichten. Vooral op de wat zwaar dere gronden is dit een uitstekende methode. Klein onkruid wordt daar mee in de kiem gesmoord. Voor fijne zaden, als vlas, uien, blauwmaan- zaad en bieten is een ondiepe zaai straks een voordeel. De drainage dient nagelopen te worden, eventueel doorspuiten der reeksen kan nodig zijn. Kontroleer ook de afvoersloten! Kweek langs slootkanten - van waaruit deze meestal oprukt - kan met TCA (korrels of vloeibaar) be handeld worden en dan liefst over voorbewerkte ploegsneden. Komen er bieten dan hebben we nog even speling, voor andere gewassen is be gin december de hoogste tijd. Daar de schadekansen dan toenemen voor het volgend gewas dient men dit mede in overweging te nemen. Een enkeling zal nog wintertarwe zaaien in deze maand. Gebruik dan iets meer zaaizaad, daar de uitstoe ling bij late zaai geringer is. De mo gelijkheden daarna een onkruidbe strijding toe te passen zijn zeer be perkt. Men kan beter wachten tot het voorjaar; ook dan zijn goede midde len voorhanden. D it gewas vraagt de hele winter door aandacht. Het is de teelt van de gemiste kansen. Zorg dat U verkeer de grassen tijdig verwijdert daar men anders een behoorlijk lager rende ment zal behalen. Bij de graszaad teelt is het ook zo: haal eruit wat er in zit. Dan is deze teelt aantrekkelijk. In december kan men in wintertarwe nog graszaad inzaaien. In het gras zaad voor oogst 1981 kan men tegen kamille en kleine muur met Basa- gran of Basagran P vloeibaar goede resultaten bereiken. Echter niet ge durende een vorstperiode spuiten. Tegen duist kan men in bepaalde grassoorten nog endothal (Prebetox) gebruiken. Spuiten op een droog ge was met lage temperaturen geeft de gunstigste resultaten. Kweek kan men bestrijden met Roundup of door een herhaalde toepassing van dalapon. Ook kan men Fydulan G of Kombifix korrels strooien. Een pollenbehandeling van onge wenste grassoorten kan eveneens plaatsvinden met genoemde korrels maar ook met paraquat (Gramoxo- ne, Agrichem paraquat, Luxan pa raquat) of dalapon. Pleeg steeds overleg met Uw teeltdeskundige. de bewaartemperatuur. De tweede behandeling tegen het kiemen moet plaatsvinden eind december. Tijdens vorst kan men zonder be zwaar ventileren echter niet met lucht lager dan - 2 graden C. Een vast ventilatiesysteem voor uien is niet aan te geven. Dit hangt teveel af van de hoedanigheid van de partij en de weersomstandigheden (let op broei). Elk jaar weer komen er te fijne percelen karwij voor door welke oorzaak dan ook. Bekend is dat er minimaal 15-20 planten per m2 (normaal 35 planten) nu een pot looddikte moeten hebben om vol gend jaar voldoende krachtige door geschoten planten te geven. On kruidbestrijding tegen straatgras, muur en duist kan men uitvoeren met 4-5 liter Chloor-IPC als er over wegend muur staat en met 7-10 kg IPC als er overwegend duist en straatgras aanwezig is. Ook Legura- me vloeibaar of poeder kan tegen straatgras en duist aangewend wor den. Komt er bovendien nog muur voor dan kan een mengsel van Le- gurame en Chloor-IPC (verhouding 6 liter - 1,5 liter) gebruikt worden. Gramoxone kan gebruikt worden als het karwijgewas eveneens in rust is speciaal tegen grasachtigen. Luzerne kan in ruststadium met dezelfde middelen worden behandeld als in karwij. In koolzaad kan tegen gras achtigen alleen Legurame spuitpoe- der gebruikt worden bij lage tempe raturen d.w.z. beneden 12 graden C. Bij vorst in december moeten bietenhopen en zo bij liggen. aardappelen voor de frites- en droogindustrie 4 - 6 graden C 7-10 graden C 5 - 7 graden C Als de juiste bewaartemperatuur is bereikt breekt de bewaarperiode aan. De temperatuur moet nu kon- stant blijven om de aardappelen in hun kiemrust te houden. De aardap pel is een levend produkt, dat warmte en vocht produceert. Daar om is het noodzakelijk de aardappe len regelmatig te ventileren en zo de ontwikkelde warmte af te voeren. De ventilatie-uren moeten tot een mini mum beperkt worden om extra ge wichtsverlies te voorkomen. Daarom zal zoveel mogelijk gebruik gemaakt moeten worden van lucht, die niet meer dan 2 graden C kouder is dan "V oor het berekenen van het win terrantsoen is het nodig dat de hoe veelheid wintervoer en de kwaliteit van het hooi en het kuilvoer bekend zijn. Door grote kuilen en afwijkende partijen ruwvoer vooraf te laten on derzoeken kan de voederwaarde van het te verstrekken voer bekend ^ijn. Wordt er met gemiddelde voeder waarden gewerkt, dan kunnen er grote afwijkingen voorkomen. Het lukraak voeren is doorgaans geno men een dure zaak. In de praktijk komt het nog al eens voor dat de hoog-produktieve dieren en jonge kalveren onvoldoende energie uit het ruwvoer kunnen opnemen en te weinig krachtvoer krijgen. De laag- produktieve dieren ontvangen dan veelal te veel krachtvoer bij ruim en goed ruwvoer. Met het voeren van veel snijmais wordt vervetting in de hand gewerkt. Het beste is om het Voor behoud van kwaliteit bij bewaring van aardappelen en uien is goede meet- en regelapparatuur onmisbaar. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10