Onverwacht de winter op bezoek v.o.w. Financiële gaten wat opvullen Flinke areaal wintertarwe Met de schrik vrij... Ook in het "LAND VAN AXEL" werden we de eerste week van no vember verrast met een bezoek van koning winter. Wanneer we de ver halen van ouderen weieens horen, dat vroeger soms met dankdag volop werd geschaatst op de kreken, komt dan als wat ongelopflijk over. Im mers, de laatste jaren hadden we in de herfst bijna geen nachtvorsten, laat staan dat de temperatuur zelfs overdag niet boven het vriespunt uitkwam. Begrijpelijk, dat velen dat nu ook door het vroege winterweer werden overvallen. In onze streek stonden nog veel suikerbieten in de grond, toch schijnt de vorstschade erg mee te vallen, gelukkig. De bieten die in de hoop lagen waren wel wat kwetsbaarder uiteraard. We zagen in het weekend dan ook een enorme bedrijvigheid om deze af te dekken. Hier en daar kreeg men dan ook wel eens te horen bij een zaak waar landbouwplastiks worden ver kocht: helaas, momenteel hebben we geen folie meer in voorraad. Hier en daar zitten nog wat aardappelen in de grond, hier is de schade aanzien lijk. Zo'n 25 procent van de nog in de grond aanwezige knollen schijnen bevroren te zijn, zodat rooien op dit moment eigenlijk niet mogelijk is. Hierbij komt dat er dit weekend nog zo'n 20 mm regen is gevallen zodat ook hierdoor eventueel rooien op korte termijn niet mogelijk is. Ook wintertarwe wordt dit jaar weer veel gezaaid. Na de vorstperiode is nog veel gezaaid. Wat opvalt, of mis schien juist niet opvalt is, dat bijna iedereen het dit jaar bij het ras Ar- minda houdt. Zaaizaad van Arminda is dan ook schaars. Enkele kollega's betrokken hun zaaizaad dan ook over de grens. Groenbemesters Ook in het "land van Axel" zien we geregeld borden in het veld staan met het opschrift "Zeeland - Groenbe- mestingsland". Na de aktie van vorig jaar zien we toch wel wat meer per celen ingezaaid met één of andere groenbemester, dit is een goede zaak. Wil men het opbrengend vermogen van de grond op peil houden, dan zal men toch geregeld wat organische stof aan de bodem toe moeten voegen. Vroe ger ging dit bijna overal vanzelf, im mers iedereen had wel wat stalmest beschikbaar zolang er wat vee of paarden aanwezig waren op het be drijf. Ploegen is bij uitstek de basis voor de volgende oogst. Vooral op de slemp- gevoelige gronden is het zaak om vooral onder droge omstandigheden te ploegen. Een ploeg welke goed is afgesteld, is uiteraard ook belangrijk om van een goed resultaat verzekerd te zijn. Het is altijd, een lust voor het oog om een goede ploeger aan het werk te zien. Vermeldenswaard is het nog dat de prijs van het toch wel specifiek Zeeuws-Vlaamse gewas, de bruine boon, onlangs boven de twee gulden uitkwam. Dit is een mooie meenemer voor de telers, zodat de zeer slechte kg-opbrengst nog wat gekompen- seerd wordt doordat men van deze gunstige prijsontwikkeling kan profi teren. Op de valreep van zijn bestaan is het waterschap "de ^Verenigde Braak manpolders" onlangs begonnen met de uitvoering van de eerste fase van het waterbeheersingsplan. We hopen dat dit voor het gebied ten westen van het zeekanaal Terneuzen - Gent een aanzienlijke verbetering van de wa terhuishouding mee zal brengen' en de uitvoering van deze werken in de praktijk duidelijk merkbaar zal zijn' en dit niet alleen op de heffingsbiljet ten. Zeer aktueel was ook deze week de problematiek rond de V.O.W. (vaste oeververbinding Westerschelde). Stond het licht voor de aanleg van de brug-tunnel reeds een paar jaar op groen, dan staat het nu duidelijk op rood. Plotseling is er wat geharrewar over de B.T.W. Het is steeds een ge schuif om zodoende een beslissing uit de weg te gaan. Nu wordt getracht de provincie op te zadelen met een gro ter aandeel in het risiko dat aan het projekt verbonden is. Voor de land bouw zien we in de aanleg toch ook zeker voordelen, hoewel dit moeilijk exakt in cijfers is uit te drukken. Waarschijnlijk weten we binnenkort meer, laten we hopen dat het alsnog een positieve beslissing wordt. Alt hans in onze kring Walcheren denkt men er zo over. Nog even een kleine opmerking. In België zegt men dat wanneer het een goed notenjaar is, ongetwijfeld een strenge winter opvolgt. Welnu, het schijnt dat er dit jaar een rijke oogst aan walnoten geweest is! De lichte vorst waarmede we hier in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN gedurende de eerste week van no vember werden gekonfronteerd, heeft in vergelijking met andere streken in ons land, niet veel schade aangericht. Van gewassen als bieten, witlof, knolselderij en ook de stoppelknollen die nog in de grond stonden, was de vorst er na een paar dagen volledig uit. Wel is het afwachten of de be- waarduur niet korter zal zijn. Enige schade van betekenis was er wel te konstateren aan bietenhopen welke niet of te laat werden afgedekt. Overigens is het afdekken van bie tenhopen, als je alleen staat geen lol letje. Van de naar schatting 150 ha aard appelen welke toen nog in de grond stonden waren een flink deel van de knollen geheel of deels bevroren. Een groot deel is intussen toch nog gerooid. De vraag is of de kosten en moeite beloond zullen worden. Niet alle bevroren knollen zijn uitgesor teerd, zodat een vlotte afzet, als dit tenminste mogelijk is, wel de beste weg zal zijn. Intussen is er het afge lopen weekende weer veel regen ge vallen Voor die percelen waar de vruchten nog van het land gehaald moeten worden is dit niet best. De struktuur van de grond is vlugger verpest dan weer in orde gemaakt. Er is in de afgelopen periode veel wintertarwe gezaaid kunnen worden. Wij hebben de indruk dat er nu al meer gezaaid is dan vorig jaar, terwijl als het weer nog zou meewerken, er nog zo hier en daar een perceel zal bijkomen. Uitbreiding van het wintertarwea- reaal zal wel voornamelijk ten koste gaan van de zomergranen. Over de bieten kunnen we in het algemeen De werkzaamheden in DE WEST HOEK vorderen goed, maar het eind is er nog niet. Na de vorst hebben we een ander weerbeeld gekregen en nog steeds kunnen we de schade van de vorst niet overzien. Met de bieten, die nog in de grond zaten valt het wel mee. Vooral wanneer we de bieten direkt naar de fabriek kunnen bren gen is de schade minimaal. De bieten, die na de oogst aan de hoop gereden worden vragen meer aandacht, 't Lijkt het beste, deze toch maar voor de andere kuilbieten af te leveren. De knolselderij schade lijkt mee te vallen. Nu, dat hopen we dan maar. Terwijl we dit schrijven is nog steeds niet helemaal duidelijk wat dit bete kent voor de houdbaarheid van de knollen. Per ras lopen de verschillen nog uiteen. Er is na de vorst nog heel wat tarwe gezaaid. Intussen is het tarweareaal in onze streek tot een flinke hoogte gekomen en wanneer het kans geeft, zal er op bietenland zeker nog meer tarwe worden ge zaaid. Ook het ploegwerk begint nu toch aardig in de richting te schieten. Zoals de zaken er nu voorstaan, zul len we omstreeks Sinterklaas de werkzaamheden wel beëindigd heb ben. De bieten zullen dan zeker niet alle maal op de fabrieksterreinen liggen en zolang blijven de zorgen toch wel op de boerderij. Wanneer we op het land klaar zijn, zijn er nog genoeg andere zaken op te kroppen, voor we in onze winterrust kunnen gaan. Na tuurlijk moeten alle machines en trekkers goed- schoongemaakt wor den. Ook de slootkanten moeten voorzover dit nog niet gebeurd is, een goede beurt hebben. Ook de ter reinen rond de boerderij vragen een goede beurt. Zo is er dus best nog wat te doen voor de boer en zijn mede werkers en we doen allemaal ons best om met de werkzaamheden van 1980 af te rekenen. Ik zei U al, dat het beeld na de vorst is veranderd. De bladeren van de bomen zijn verdwenen het gras langs de sloten is verdord en we zien de fazanten daar hun dekking zoeken, nadat ze het in de bietenpercelen niet meer kunnen vinden. Ook zien we ze dichter bij de boerderij komen. Neen het is niet meer het beeld, dat we zo graag zien in onze polders. Een an der beeld komt nu tevoorschijn en in dat beeld nemen de jeugdige tarwe- percelen een grote plaats in. We moeten eerlijk bekennen, dat dit winterbeeld ons ook wat doet. Een stuk rust komt over ons wanneer we het zien. De een meer, de ander minder, we verlangen ernaar. We hebben het ook verdiend! Het onderploegen van bietenblad is goed voor o.m. de structuur van de grond. ook tevreden zijn. Wie had een half jaar geleden bijna 50 ton bieten per ha verwacht van percelen met maar 40-45000 planten per ha. Het blijkt dus weer dat tot overzaaien niet te vlug moet worden besloten. Over de prijsontwikkeling van di verse produkten mogen we niet kla gen. Voor de bieten kunnen we een goede prijs verwachten. Ook met de bonen, aardappelen en uien gaat het goed. Voor aardappelen en uien moet de export goed op gang blijven, anders vallen er weer klappen. Vooral bij de uientelers zijn de spe- kulatieaktiviteiten veelal erg groot. Aardappelen worden nogal eens in meerdere keren afgezet. Kort gesteld: voor de meesten zit het veldwerk er voorlopig weer op en de geldopbrengsten per ha zullen over het algemeen niet tegenvallen. Het laatste was evenwel hard nodig om gaten van vorige jaren te kunnen dichten. m&m wmm%Mmm.-XÊÊSk JflÉ Er zijn toch nogal wat kollega's die het bietenblad niet onderploegen maar in een hoop zetten voor het vee. Zo, de korte vorstperiode is weer voorbij. Slechts sporadisch hebben we met sneeuw te maken gehad. De hoeveelheid was in ieder geval zo ge ring dat het nooit als bescherming dienst had kunnen doen. Toch zijn we met de schrik vrijgekomen. De scha de lijkt niet zo groot te zijn, ook niet in ZUID-BEVELAND. Alleen de nu nog in de grond zitten de percelen aardappelen zullen we wel moeten vergeten. De vorst is daarvoor toch enkele nachten te streng geweest. Het is toch eigenlijk te gek, dat na 1 november nog aard appelen in de grond zitten. Exkuses zijn hier dan ook niet voor aan te geven. De schade aan de nog in de grond zittende suikerbieten, knolsel derij en wijnpeen is eigenlijk te ver waarlozen, hoewel er op percelen waar erg weinig blad op zat wel enige schade kan zijn. De laatste uien wa ren gelukkig binnen, dit is wel op het nippertje geweest. Het zal bij de laatste partijen nu gaan om de be- waarbaarheid. Door de vorst was het enkele dagen niet mogelijk om te ploegen of om te tarwe zaaien. Het is meer een ver traging geweest, dan dat men duide lijk over schade kan spreken. Het is wel zo dat, dat het nu niet uitgesloten wordt dat de oppervlakte wintertar we wat kleiner zal blijven als dat men eerst verwacht had. De eerste percelen Wintertarwe ko men rustig boven, zonder dat we dit nu al zo'n geweldige stand kunnen noemen. Het rooien van de suikerbieten is duidelijk een aantal dagen afgeremd geweest. Toch hoort men nog niet zc veel klagen over het rooien en de af voer. Het werk met de zesrijige rooi ers gaat zo snel dat de aanwezige machines, die zo'n ruime kapaciteii hebben, al het werk in een voldoend snel tempo kunnen uitvoeren. Zo is het ook gegaan met het hakse- len van de snijmais. Men is op tijd kunnen beginnen, door ook de hiei in ruim voldoende mate aanwezige kapaciteit van de oogstmachines was de oogst in een vlot tempo afgewerkt. We zullen met zijn allen, zowel de boeren als te samen met de loonwer kers op moeten passen dat het aantal machines met zulk een grote kapaci teit binnen de perken blijft. Verkoping Vorige week is weer een akkerbouw bedrijf via een openbare verkoping verkocht. De grondprijzen die van perceel tot perceel wat variatie ver toonden lijken toch wel weer op een wat lager niveau te zijn aangeland. Het valt wel op dat het bedrijf niet bijeen is gebleven, maar bij meerdere grondgebruikers is terecht gekomen. Hier en daar zijn door afdelingen van de standsorganisatie, de Ver. v. Be drijfsvoorlichting en dergelijk al wat bijeenkomsten, zijn belegd. De orga niserende besturen rekenen nu ook op uw belangstelling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9