W at een geluk als men tot de boeren behoort welke nu (15 november) met het werk te velde klaar zijn. De ploeg in 't vet en de trekkers en verdere inspan schoongespoten is een vorm van energie- en materiaal- besparing. Een technische voorlichter heeft een studie gemaakt over de toename van het aantal defekten aan landbouwwerktuigen, maar hij is daarop gelukkig niet gepromoveerd. Zijn konklusie was, dat hoe later in de herfst nog bezig in het land, hoe groter het aantal defekten. Onze wagenmaker wist dat 40 jaar geleden ook al, want die late boeren waren zijn beste klanten. E De ploeg in 't vet... De ontwikkelingen staan niet stil. Verwerking consumptie aardappelen Prijzen als het weer Vorst en regen remmen de werkzaamheden Ni "U w bieten onze grondstof' is een slagzin welke het in het A-B-C van de suikerwereld nog prima doet. Na 5 november lezen we echter liever Terwijl we deze regels neerschrijven realiseren we ons dat het jaar 1980 alweer ver gevorderd is. We zijn be gonnen aan de 47e week. Op WAL CHEREN kunnen we dit ook op het veld waarnemen. Behalve van het grasland en het graszaad is er weinig groen momenteel. De oppervlakte bieten die nog gerooid moet worden is niet groot meer. Bovendien is het frisse groen door de vorst een heel eind verdwenen. Er begint nu weer wat groen bij te komen van de bovenkomende win tertarwe. De opkomst van dit gewas is echter erg traag. Door de koude periode begin november is de tem peratuur van de grond kennelijk zo danig laag geworden, dat de kieming en de opkomst er sterk door is ver traagd. Vroeger, 10-15 jaar geleden, kon het nog wel eens overkomen dat de wintertarwe zeer gulle bladont wikkeling gaf in het najaar. De laat ste jaren kunnen we dat niet meer zo zeggen. Mogelijk speelt ook het hui dige rassensortiment hierbij een rol. Overigens hebben we geen behoefte aan een erg bladrijk gewas. Belang rijker is dat we beschikken over oogstzekere rassen. Ondertussen is het wel zo dat door de vorst begin deze maand en daarna optredende regenbuien de inzaai van wintertar we nogal gestagneerd heeft. De vorstschade in de suikerbieten blijkt erg mee te vallen. Hier is spra ke van vrijwel geen schade. Bij de nog tijdens de vorstperiode in de grond zittende aardappelen, 40 ha is de schade aanzienlijk, zeker 15-20% van de knollen zijn aange tast. Wat dit betekent in later gerooide partijen laat zich gemakkelijk raden. Sommigen spreken van "waarde loos". Het sorteren zal veel werk vragen. Ten aanzien van het werk op het veld zijn er ook al een aantal be drijven deze periode met het tarwe zaaien, bieten rooien en wintervoor- ploegen klaargekomen. Op de rundveebedrijven met name bij de melkveehouderij staan de ontwik kelingen niet stil. Mede onder invloed van de energieschaarste wordt er o.a. toegepast, het terugwinnen van warmte uit de melk. Dit wordt al op een zestal melkveehouderijbedrijven op Walcheren toegepast. Ieder die van deze techniek kennis wil nemen kan dit doen door een bezoek aan het bedrijf van de heer W. Wouters, Noorddijk Vrouwenpolder op dinsdag 9 december a.s. om 13.30 uur. Weemoed De sloop van de bekende vertrouwde gebouwen van de melkfabriek te Middelburg is in volle gang. Ook dit is weer een gevolg van de huidige ontwikkelingen. Toch kunnen wij ons voorstellen dat verschillende, vooral oudere personen, die wat nauwer betrokken zijn geweest bij het beheer van deze fabriek en hier aan hun tijd en energie hebben be steed, met weemoed in het hart de huidige werkzaamheden ervaren. De voorlichting op technisch gebied, verzorgd door CAR en Ver. voor Be drijfsvoorlichting "Walcheren", zal middels enkele aktiviteiten deze win ter weer worden begonnen op woens dag 3 december a.s. Er is dan een voorlichtingsbijeenkomst over het onderwerp "bemestingsaangelegen heden" in de "Brasserie" te Middel burg aanvang 1930 uur. "Mens, plant en dier vergt veel van de grond. Hoe houden we deze desondanks toch ge zond?" Momenteel zitten we in het LAND VAN HULST volop in de regen. De ze was op dat moment zeker niet welkom, evenals de vorstperiode voor de regen. Die vorst veroorzaakte toch wel enige paniek en verontrusting voor de nog op het land staande ge wassen. Maar ook in de schuren en aan de hoop was het "kiele-kiele". Zagen we bovendien de schommeling in de prijzen en het stijgen van de kosten; het beeld voor de boeren is duidelijk. Op het moment zitten er nog be hoorlijk wat aardappelen in de grond. Dit zijn vooral die percelen op de zware grond, of op die percelen waar vanwege de eerdere droogte niet gerooid kon worden. Een andere rol kan die van spekulatieve aard zijn. De aardappelen die gerooid zijn kunnen tegen een goede prijs ver kocht worden. Zo zie je maar, dat een misoogst in een ander land ons op de been kan houden. En een goede boer, die een paar ton per ha extra kan oogsten zal voor 12 cent verko pen, terwijl een "klungel" zijn aard appelen voor de mooie prijs van 20 cent van de hand doet. Is dit nou een vorm van inzicht of zuiver spekula- tie? Bij de bieten is het ook even span nend geweest. Moeten we wel of niet rooien? Blijft er wel of geen vorst? Zelfs Pelleboer wist het niet zeker. De herfst leent zich goed voor het "schonen" van de sloten en watergangen. Het openhouden ervan is toch een belangrijke zaak! Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat in de maand sep tember 67.000 ton aardappelen is verwerkt tot pommes frites, puree, chips en andere konsumptieproduk- ten. De verwerking is hiermee in het der de kwartaal 1980 op 166.000 ton ge komen. In het tweede kwartaal 1980 bedroeg de verwerking tot produk- ten 195.000 ton en in het derde kwartaal 1979 148.000 ton. Vanuit de praktijk op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND willen we graag melding maken dat we best tevreden zijn over de ontwikkeling van de aardappel- en uienprijzen. Beide pro- dukten bevinden zich voor deze tijd van het jaar op een leuk prijsniveau. Speciaal de uien, die vorige week voor bijna 45 cent per kg geklokt werden op onze veilingen, is beslist een goede prijs. Met diverse kollega's zijn wij van mening dat het een ver standige gedachte is, om van beide produkten een gedeelte van zijn voorraad te gaan verkopen, ondanks de goede vooruitzichten en de prijs houdende stemming. Het gezegde "beter één vogel in de hand, dan tien in de lucht" is beslist ook hierop van t repassing. Het is bekend dat de hoogte van de prijzen van bovengenoemde vrije produkten, voor een groot deel het inkomen van de akkerbouwer be paalt. Voorzichtigheidshalve zullen we daarom voor dit jaar mogen ver wachten dat de achterstand in de in komensontwikkeling t.o.v. loontrek kende, niet verder uitloopt. Anderzijds zijn we wel bezorgd en bepaald ook pessimistisch over de kostenontwikkeling op onze bedrij ven. Door de inflatie en vooral door de sterk verhoogde energieprijzen, die overal in doorwerken blijven de uitgaven stijgen. We schrikken steeds weer op als we de nota's binnen krij gen, hoeveel we eigenlijk meer moe ten betalen dan vorig jaar. De reke ning van o.a. de loonwerker met zijn gestegen ha-tarieven, liegt er niet om. Zo hebben we ook in de pers kunnen lezen, dat ons waterschap ondanks gebruik makende van een gedeelte van de bestemmingsreserve, het geschot met 6,— per ha wil verhogen, of laten we het anders be schrijven, zal moeten verhogen wil men op verantwoorde manier de ta ken van het waterschap vervullen. Dit zijn maar enkele voorbeelden die erop wijzen, dat de spiraal van steeds maar meer uitgaven in onze be drijfsvoering nog steeds niet ten einde is. Ons uitgangspunt van een leuk prijsniveau van de vrije pro dukten dit jaar, zal dan ook nodig blijken te zijn, om de gestegen uitga ven op te vangen. Achterstand Graag willen we nog vermelden dat de vorst van begin november niet veel schade aan de akkerbouwgewassen teweeg heeft gebracht, zelfs bij de knolselderij schijnt de schade mee te vallen. Wel heeft de vorstperiode er aan bijgedragen dat we flink achterop zijn geraakt met het werk op het land. Mede door de regen daarop volgend is de achterstand nog groter gewor den. We schatten dat nog minstens 20% van de suikerbieten gerooid moet worden, en dat vinden wij na half november teveel, de oogst zou eigenlijk gebeurd moeten zijn. Ook de wintertarweinzaai is mede daar door flink gestremd, een kwart van het geplande areaal is naar onze schatting nog niet gezaaid. Door de weersomstandigheden dus toch nog wat zorgen om de laatste werkzaam heden gedaan te krijgen. Zowel het een als het ander bleek goed te zijn. Alleen staan de bieten bij de niet-rooiers nu nog in de grond, met alle gevolgen van dien bij veel regen. De kg-opbrengsten zijn goed, alleen het suikergehalte zit over het algemeen nog onder de 16%. Het transport schijnt voor de een beter te verlopen dan voor de ander. Hoe zou dat komen??? De uien zijn nu hoogstwaarschijnlijk allemaal geoogst. Ook tijdens de vorst gingen deze werkzaamheden door. Hier vallen de kg-opbrengsten wat tegen, mede door de vele "pij pers". De prijs kan het hier wel goed maken. De oogst van de knolselderij is in volle gang. Hier zien we be hoorlijk wat tarra en kan men de ge volgen van de vorstperiode waarne men. Voor de volgende oogst is de tarwe ingezaaid. Over het algemeen is er veel meer zaaizaad gebruikt, vooral bij de rassen Arminda en Okapi. Zij het vroeg, voor ons is de algeme ne ledenvergadering met "de men sen uit Goes" achter de rug. Er zijn weer vele belangrijke- en minder belangrijke zaken besproken. Aan de lange wachttijden bij de boekhouder zal wat gedaan worden. Dit hopelijk in de vorm van een bureau in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Zonder dat veel mensen het weten, kunnen we beloond worden voor ons milieu-be- wustzijn! Waar komen de gelden voor al die premies vandaan? Extraatje We zullen op de hoogte moeten blij ven, omdat zulke dingen ons een ex traatje kunnen verschaffen. Dit is hard nodig. Alleen jammer dat we op die manier aan een extraatje moeten zien te komen. Een mooi voorbeeld is het proefbedrijf in de Braakman, om te blijven bestaan moet er geld zijn en waak halen we dit voor onze bedrijven vandaan? De staat is royaal met sub sidies, maar nog royaler met voor waarden. Het is vreselijk moeilijk om via een lange weg van ambtenaren van subsidies te profiteren. Is die tijd en moeite wel lonend is de vraag. Nog altijd geldt: Tijd is geld en efficiëntie een eerste vereiste. iet alleen veel materiaal gaat er kapot, maar ook de struktuur van de grond rijdt men dan aan flarden. "Zeeland groenbemestingsland" heeft al tweemaal bijzonder goede resultaten afgeworpen, maar het is zonde, dat die door ons gemodder weer teloor gaan. In kringen van mensen welke meer weten dan wij, wordt er al gefluisterd om in 1981 een "Struktuur-aktie" op touw te gaan zetten. Daarbij gaat het niet al leen om de kwalen van het najaar, maar ook om die van het voorjaar. Mede door de toegenomen mecha nisatie zijn we tegenwoordig in staat om binnen twee weken het gehele bedrijf in te zaaien en te poten. Een groot agrarisch uitvinder heeft daar eerlijk en terecht op gewezen, dat we dan niet weten hoe slecht ons zaai en pootbed wel kan wezen. In droge grond kunnen we weinig vernielen, maar op natte grond kneden we met veel pk's de ondergrond finaal dicht. De plantenwortels hebben later moeite om door die verdichte laag heen te komen. In wezen hebben we dus ons bedrijf kleiner gemaakt door die dunne teeltlaag te scheppen en dus zullen we met lagere opbreng sten genoegen moeten nemen. Het slechte weer speelt ons niet altijd parten, maar het komt ons soms ook nog wel eens te hulp. De storm uit het zuiden van afgelopen weekend heeft onze bietenhopen aan de an dere kant belaagd. Menig gat is hierdoor in de plastik ontstaan, maar een beetje warmte en broei mag ge rust ontsnappen. Misschien is het wel goed, dat we onze oude bietenho pen niet geheel blootmaken. In deze tijd kan het vriezen en dooien en daarom is een beetje reserve aan warmte in de bietenhopen bepaald geen overbodige luxe. "Onze bieten en onze grondstof', want dan kunnen we het oogstjaar afrekenen en zijn alle slecht weer ri- siko's van de baan. Niet alleen de grond moet op tijd rust hebben, maar ook de boer en zijn portemonnaie. Geen enkele belastinginspekteur is er te vinden in ons gebied welke de boer vanwege een verhoogd risiko tegen een lager tarief aanslaat. Ons streven is er daarom op gericht om de gehele bietenoogst te gaan vervroe gen. Nieuwe bietenrassen, dito teelt methoden en een eventuele Z.L.M.- exkursie naar Japan kunnen dit pro ces bespoedigen. In het Zuid-Westen van het land is in vroegere jaren de suikerbiet de grote vervanger gewor den van de meekrap. De bestrijding van de werkeloosheid speelde daar bij een grote rol en momenteel kijken we daar weer anders tegenaan. In onze bedrijfsvoering is de moderne tarweteelt een zeer belangrijk hoofdstuk geworden en de hak- vruchten zullen zich daar terdege bij moeten kunnen aanpassen. Deland- bouw van vandaag is krek anders geworden dan die van voorheen. Blij... en studie van de menselijke en mechanische arbeidsverrichtingen op onze bedrijven is meer dan ooit ge wenst. Het aantal arbeidsplaatsen in de landbouw is door de jaren heen sterk afgenomen, maar nog steeds is de boer dezelfde gebleven. Hij is on danks de druk in zijn bedrijf dikwijls blij; blij als hij geploegd heeft; blij als hij gezaaid heeft; blij als hij geoogst heeft en daar tussendoor ook vele malen blij. Zulke mensen komt men in deze wereld niet zoveel meer tegen en dus moet men daar zuinig op zijn. Hoofdzaak om dit zo te houden is een gezonde boer, een gezonde grond, een gezond bouwplan en een juiste waar dering van loon naar werken waarbij onze opvolgers die kansen krijgen welke zij voor hun toekomst mogen verwachten. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8