Grotere aardappelen gewenst Sterke Poot- en Konsumptieaardappelsektor Minister Braks: er zijn perspektieven voor onze agribusiness B T ussen alle malaise door waarmee we regelmatig in land- en tuinbouw te maken hebben is het misschien goed ook eens wat optimistischer klanken te laten horen. Ik zou in dit opzicht nog eens wat aandacht willen vragen voor de goede ontwikkelingen in de pootgoedsektor en in die van konsumptieaardappelen. Ontwikkelingen die zodanig zijn, dat we deze produkten als voor Nederland sterke produkten kunnen aan duiden. D e poot- en konsumptieaardap pelen zijn zich de laatste jaren steeds meer gescheiden van elkaar gaan ontwikkelen. Dat begint al bij de teelt. De eisen die aan de pootaard- appel gesteld worden zijn dusdanig hoog opgevoerd, dat het alleen nog voor specialisten mogelijk is om pootgoed te telen dat aan de strenge normen van NAK en PD kan vol doen. Voordeel hierbij is, dat daar door niet alleen een hoog kwalitatief produkt op de markt wordt gebracht, dat de konkurrentie uitstekend kan doorstaan, maar dat tevens de groep van telers beperkt houdt, waardoor een te sterke overproduktie wordt voorkomen. Een belangrijk deel van de verbruikers vindt onze Bintjes te klein Ander rassen Specialisatie Handelshuizen Sterke sektor Ook de AGF-kleinhandelsor- ganisaties hebben zich ge schaard achter het streven grotere konsumptie-aardappe- len in de handel te brengen. Veel groentehandelaren ver kochten reeds 40/op gesor teerde aardappelen. En met veel succes, kan worden ge zegd. Het ligt voor de hand, dat daaraan uitbreiding wordt gegeven, zeker nu uit onder zoek bekend is geworden dat zeer vele konsumenten be zwaar hebben tegen kleine aardappelen. blijft, dat is als regel beneden de 50 mm, wordt bestemd voor de normale konsumptie. Deze maatsortering van het ras Bintje voor huishoudelijk ge bruik is door het onttrekken van de grovere maten te fijn geworden. Dat zegt ons het marktonderzoek. ij rassen als Eersteling, Doré, Ei genheimer, Meerlander en Irene e.v.a. rassen kennen we dit probleem niet, daar de industrie voor deze ras sen geen belangstelling heeft en deze daardoor in de natuurlijke sortering in het verkeer worden gebracht. Bintje is echter het dominerende ras j oals bekend is de minimummaat van de konsumptie-aardappelen, welke als zodanig hier te lande worden aangeboden, 35 mm opwaarts. Dat betekent, dat behoudens enkele uitzonderingen zoals o.a. kriel aardappeltjes bestemd voor huishouding- of grootkeuken, geen aard appelen kleiner dan 35 mm vierkantsmaat mogen worden verhandeld. Op zichzelf zou dat een normale zaak zijn, ware het niet, dat door bepaalde omstandigheden de maatsortering van konsumptie-aardap pelen voor de Nederlandse konsument te fijn dreigt te worden. Aan deze te fijne sortering kleven o.m. bezwaren m.b.t. het schillen, dat voor huishoudelijk gebruik overwegend met de hand wordt gedaan, aldus bericht het Vakblad voor de handel in aardappelen, groenten en fruit. -R.ecente onderzoekingen hebben uitgewezen, dat 58% van de Neder landse bevolking de haar aangebo den aardappelen te klein van stuk vindt. Deze en andere uitkomsten van het betreffende marktonderzoek waren voor de organisatie van de aardappelhandel VBNA aanleiding zich te gaan beraden over de vraag, op welke manier tot een iets grovere maatsortering zou kunnen worden gekomen. De weg van bindende voorschriften meende men niet te moeten bewan delen daar even goed of wellicht be ter op basis van vrijwilligheid en overtuiging het gestelde doel zou kunnen worden bereikt. Het is niet uitgesloten, dat velen vreemd zullen opkijken bij het vernemen van de konklusie, dat een belangrijk deel van de Nederlandse bevolking de haar aangeboden aardappelen te klein vindt. Een groot deel van onze AGF-detaillisten verkoopt reeds sinds jaar en dag de konsumptie- aardappelen 40 mm/opwaarts ge sorteerd, onverschillig of het nu Bintjes of een ander ras betreft. Zij zien er bovendien ook nog op toe, dat er in de door haar aangekochte aardappen voldoende knollen in de maatsortering 45/50 mm aanwezig zijn. Zij hebben ondanks de soms grote assortimentsuitbreiding, welke de laatste decennia heeft plaats ge had, steeds het oude gezegde in ere gehouden, nl. dat "de aardappel de kurk is, waarop de zaak drijft". Op een groot aantal detailhandels verkooppunten in Nederland is dat echter niet het geval geweest, van daar de uit het marktonderzoek voortkomende klacht over te kleine aardappelen. Wellicht ten overvloede zij opge merkt, dat de klachten over te fijne sortering betrekking moeten hebben op het ras Bintje dat met de opkomst van de aardappelverwerkende in dustrie het belangrijkste ras op de Nederlandse markt is.geworden. De verwerkende industrie koopt tegen woordig jaarlijks tegen 700.000 ton aardappelen. Deze zijn overwegend van het ras Bintje, bestemd voor de friture-produktie en gesorteerd 50 mm opwaarts. Bovendien worden grote hoeveelheden grof gesorteerde Bintjes geëxporteerd ten behoeve van de buitenlandse friture-indus- trie, aldus het Vakblad. De maatsortering, welke dan over- Export veevoeder naar Sovjet-Unie De Sovjet-Unie die doorgaans geen enkele belangstelling heeft voor de aankoop van mengvoeders in de Gemeenschap, heeft via Duitse han delaars rond 500.000 ton veevoeder in de Gemeenschap aangekocht. Het graanembargo van de Verenigde Staten, waarbij ook de Gemeen schap had aangesloten voorzag niet in een dergelijke uitwijkmogelijk heid en kan de Gemeenschap deze uitvoer waarschijnlijk niet tegen houden. De Gemeenschap zal zelfs deze export, volgens de geledende regels moeten subsidiëren, door toe kenning van de geldende restitutie. Inmiddels heeft Brussel echter maat regelen genomen en de restitutie- kraan voor dergelijke transakties voorlopig geheel dichtgedraaid. Het graanaandeel in het naar de Sovjet- Unie verkochte veevoeder zou rond 30% bedragen, wat betekent dat de Gemeenschap deze transaktie met rond 4 l/i tot 5 xh miljoen gulden zal moeten subsidiëren. geworden, waarin de grootste om zetten plaatsvinden. Om deze aard appel in het bijzonder wat groter aan de markt te kunnen brengen is men in VBNA-kringen overgegaan tot een aktie voor de minimummaat van 40 mm. Er is daarvoor een eenvoudig vignet "Sortering 40 mm Plus" ont worpen, dat op de verpakking kan worden aangebracht of bij los aan geboden aardappelen kan worden geplaatst. Het kenmerk mag echter uitsluitend worden gehanteerd, wanneer de betreffende aardappelen inderdaad een minimummaat heb ben van 40 mm vierkantsmaat. De komplete kontrole-instanties zullen er op toezien, dat de aangeduide mi nimumsortering in overeenstem mine is met de sortering der aardap- pelen. Voor- het overige blijven de Gr00t 8enoeS- mevrouw? kwaliteits- en sorteringsvoorschriften voor de handel in konsumptie-aard appelen van kracht. De gezamenlijke AGF-detailhandels- organisaties zijn van oordeel dat het door de VBNA genomen initiatief onze ondersteuning verdient en advi seren de aangesloten leden gaarne in overleg met de leverende groothandel over te gaan tot het toevoegen van 40/op gesorteerde aardappelen aan het assortiment. Het lijkt waarschijnlijk, dat onder druk van de komende beperkingen van het vrij besteedbare inkomen van de konsumentenschare meer dan in de achter ons liggende jaren de aandacht zich op de aardappel zal richten. Want deze aardappel is, hoe men het ook bekijkt, nog steeds een der gezondste en goedkoopste voe dingsmiddelen. Een deel van de konsumenten' heeft echter bezwaren tegen de wijze waarop hen de aard appel wordt aangeboden. Als AGF-specialiSten hebben wij in de huidige problematiek te voorzien en dienen we het publiek die aard appelen te bieden, welke het wenst. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat een kwalitatief goed aanbod van aardappelen het ruimschoots zal gaan winnen van stuntwerk met goedkope partijen. Uiteindelijk is het prijsverschil voor de konsument zo klein, dat deze daarin nauwelijks een beletsel zal kunnen vinden om voor een iets hogere prijs tot aankoop van goede door hem gewenste aardap pelen over te gaan. Vooral als hem wordt voorgerekend dat door het mindere schilverlies de iets hogere prijs ruimschoots wordt gekompenseerd. Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw Tijdens de openbare vergadering van de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw op 12 november j.l. gehouden in het Nederlands Con gresgebouw te Den Haag, heeft mi nister ir. Braks zijn visie gegeven op het perspektief voor onze agrarische produktie, handel, verwerking en af zet in de jaren '80. Pootaardappelen worden in Neder land vroeg gerooid, zo omstreeks 1 augustus, waardoor deze aardappe len in veel gevallen minder geschikt zijn voor een aantal konsumptiedoel- einden. Dat is de reden mee, dat zich een heel specifieke konstumptieaard- appelsektor heeft ontwikkeld. En de eisen die vandaag aan de moder ne konsumptieaardappel worden gesteld zijn ook zodanig, dat het een groot vakmanschap vereist, om aan die eisen te kunnen voldoen. Die steeds hoger opgevoerde eisen leiden ook hier tot een goede kon- kurrentiekracht en tot een beperking van de groep van telers van dit vrije produkt. Verdere uitbetaling naar kwaliteit zal tot nog grotere speciali satie leiden en tot nog grotere sterkte in konkurrentie. Er zijn zowel voor pootaardappe len als voor konsumptieaardappelen een aantal handelshuizen tot ont wikkeling gekomen die tot grote daadkracht in de markt in staat zijn. Deze handelshuizen, waaronder en kele sterke koöperaties, hebben aan de ene kant sterke bindingen met kwekers en telers en aan de andere kant met de afnemers in de markt in binnen- en buitenland. En zo zijn er vloeiende lijnen ontstaan van pro dukt naar konsument-gebruiker. Vooral het beschikken over het pro dukt door de handel is van essentiele betekenis. In de pootgoedsektor is ongeveer 85% van het produkt in handen van handelshuizen; in de konsumptiesektor ruim 50%, hetgeen nog sterk groeiende is. Een uitermate gunstige situatie, waardoor de markt op efficiënte wijze bediend kan wor den, het gehele jaar door. De inves teringen gedaan voor be- en verwer kingen kunnen daardoor ook renda bel worden aangewend. Bij de ver binding teler-handelaar neemt de poolvorm de overhand, dat wil zeg gen: afrekenen op gemiddeld ge maakte prijzen met staffels voor be waren en kwaliteit. De hoge kwaliteit van het Neder landse pootgoed, de grote kracht van het handelsapparaat en de goede begeleiding, hebben tot een welhaast unieke exportprestatie geleid van pootaardappelen over de gehele wereld: 425.000 ton per jaar oftewel 70% van de produktie. De goede or ganisatie van dtTvermarkting van konsumptieaardappelen heeft geleid tot grote mogelijkheden voor de aardappelverwerkende industrie. Van de Nederlandse konsump tieaardappelen, die op de markt ko men, wordt thans ongeveer 50% ver werkt tot produkten. Dat schept een veilige basis voor de Nederlandse konsumptieaardappelen. De aktie radius van de verkoop wordt daar door minder beperkt door hoge transportkosten. r\ I met al vind ik, dat de pootaar- dappel en de konsumptieaardappel gedragen wordt door een uitstekende marktorganisatie. Een gelukkig feit is hierbij stellig, dat het element "markt" volledig zijn funktie heeft. Dus het spel van vraag en aanbod be paalt in overwegende mate de prijs. Voor de duurdere pootaardappelen is het gelukkig dat er een minimum prijssysteem is via de Stopa. Hoewel voor konsumptieaardappelen de voermarkt de minimum prijsbasis is, wordt deze toch nog al wat versterkt door toenemende kontrakten met de industrie. En dat geldt uiteraard het meest voor de pools. Ik heb een groot vertrouwen in de- toekomst, maar dan moeten we wel op de ingeslagen weg doorgaan. Steeds meer geldt: Aardappelen ge plant? Maar dan in koopmans hand! A. Vermeer De afgelopen jaren heeft onze agri business zijn afzet toch nog aanzien lijk vergroot. Enerzijds doordat kon sumenten meer loon in handen kre gen, maar vooral omdat werd inge zien dat de marktpositie alleen kon worden behouden door voortdurende efficiencyverbetering. Veel sektoren in onze agribusiness behoren tot de meest efficiënte in de EEG. Voor het binnenland zag ir. Braks voor de komende tien jaren: weinig of geen groei van de vraag; mogelijkheden de importpro- dukten, die onze konkurrentie momenteel goedkoper kan aan bieden, te verdringen; een kleine verschuiving in de af- zetstruktuur ten gunste van het grootwinkelbedrijf, omdat de konsument steeds meer op de prijs zal letten en wellicht zijn winkelkeus hiervan zal laten af hangen. Voor wat betreft onze export, maakte de bewindsman onderscheid tussen de EEG en derde landen. Hij achtte het met de goede struktuur van onze agribusiness mogelijk, ons aandeel op sommige markten van lidstaten nog te vergroten. Daarvoor moeten wel alle beschikbare troeven bij het konkurrentiespel worden ingezet. Dat kan door niet alleen te mikken op een degelijk exportprodukt van konstante kwaliteit, maar daarnaast ook op een breder assortiment dat met een goede service op nieuwe deelmarkten wordt ingevoerd en be geleid. Voor wat betreft onze prijskonkur- rentie. Onze produktiviteitsontwik- keling heeft de kostenstijging en de waarde van de gulden niet kunnen bijhouden. We moeten het hebben van produktiviteit en kostenbeheer sing, en dan vooral van een gema tigde loonkostenontwikkeling. We kunnen dan onze verworven voorsprong ten volle benutten. De op handen zijnde uitbreiding van de EEG (Griekenland, Spanje, Portu gal) en het verder aanboren van de Engelse markt bieden nog ruimte voor positieve ontwikkelingen. Tenslotte moeten we een afzetmarkt zoeken in een aantal nieuwe kapi taalkrachtige landen, met name die van de OPEC. Voor een aantal pro dukten, met name voor uitgangsma teriaal en bepaalde zuivelprodukten, liggen hier mogelijkheden. Wij zijn echter niet alleen op die markten. Een vasthoudende export- inspanning is hier essentieel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7