Dankdag 1980 Subsidie voor partikuliere woningverbetering KNLC kommentaar «f7J Problemen voor vleessektor H ieronder wordt verstaan: verbe tering van de indeling, het woonge- rief en/of het opheffen van techni sche gebreken (met name de funde ring, de muren en het dak). Voor onderhoud wordt dus geen subsidie gegeven. Slébhts wanneer onder houd in direkte samenhang met de woningverbetering wordt uitgevoerd kan dit wel worden meegesubsi- dieerd. Onder verbouwing wordt in deze regeling verstaan: het splitsen van woningen in 2 of meer wonin gen, het samenvoegen van woningen tot 1 of meer woningen en het maken van woningen van een gebouw dat zelf geen woning is. V D e subsidies voor de verbetering van de indeling en/of woongerief zijn met ingang van 1 september (tussen haakjes de oude bedragen): Graanoogst 1980 in Nederland mogelijk op één na grootste uit geschiedenis E en hele tijd geleden heb ik eens een verhaal gehoord van een do minee op een dorp (het zal wel een mopje met een baard zijn!), die vertelde, dat er in zijn gemeente een boer was, die maar eenmaal per jaar in de kerk kwam en dat was op dankdag. Hij hield deze traditie jaren vol, toen op een keer hij er niet was. Voor E. G. rekord V oor veel insiders zal het bericht van vorige week, dat Coveco, de koö- peratieve vereniging voor vee-afzet en vleesverwerking, dit jaar een zwaar verlies van rond 20 miljoen gaat lijden niet als een verrassing zijn ge komen. Reeds tijdens de laatste alge mene vergadering in juni jl. kwam naar voren dat aan een sanerende reorganisatie niet te ontkomen zou zijn. In overleg met de organisaties van werknemers werd aan een onaf hankelijk adviesburo (Amsterdamse Adviesgroep voor Strategische Be sluitvorming) gevraagd op korte ter mijn met een rapport over de proble men te komen. Dat is nu verschenen Opbrengsten verkoop bouwland Rilland Bath oor het verbeteren van partikuliere woningen (eigen woningen en huurwoningen) kunnen eigenaren subsidie krijgen. Met ingang van 1 september 1980 zijn de bijdragen ineens voor de verbetering van partikuliere woningen met ongeveer veertig procent verhoogd. Minister Beelaerts van Blokland (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft dit besloten om de partikuliere eigenaren extra te stimuleren om te investeren in woningverbetering. Verbeteringen Een te verbetering woning kan deel uitmaken van een pand, waarvan een gedeelte als bedrijfsruimte wordt ge bruikt. Wanneer als gevolg van de verbetering van de woning ook voor de bedrijfsruimte voorzieningen moeten worden getroffen, kan de gemeente ook voor die voorzienin gen subsidie geven. Kosten voor voorzieningen die voor de bedrijfs- uitvoering worden getroffen, blijven buiten beschouwing. Voorwaarden oorwaarden voor het verkrijgen van subsidie zijn o.m.: de woning moet bestemd zijn voor permanente bewoning; verbeteringsplannen van meer dan 90.000,— komen niet voor subsidie in aanmerking; ook wordt geen subsidie gegeven in verbeteringskosten, die minder dan 1500 bedragen, behalve voor aanleg van toilet of douche. het bewoonbare vloeroppervlak te van de woning mag na verbe tering niet groter zijn dan 125 m2. Hierbij tellen gedeelten van ruimten die minder dan 1.50 me ter hoog zijn niet mee. Ook wor den garages, bergingen op zolders en in kelders en balkons niet meegerekend; de woning moet ouder zijn dan 25 jaar en mag de afgelopen 10 jaar niet met overheidssteun ingrij pend zijn verbeterd. De eigenaar ontvangt de volledige subsidiebedragen als een aannemer de voorzieningen uitvoert. Hetzij volledig, hetzij voor meer dan 50 pet. van de kosten. Voert de eigenaar zelf de voorzieningen uit dan ontvangt hij 45 pet. van de geldende subsidie bedragen, waarbij de waarde van ei gen arbeid niet vergoed wordt. Subsidie Aanbrengen van een closet met waterspoeling met bijkomende voorzieningen 1650 1150). Maken van een doucheruimte met inrichting/ 1650 1150). Maken van een douche-inrichting in een bestaande ruimte 1150 775). Uitbreiden van de elektrische in stallatie als gevolg van de noodzake lijke vervanging van de afgekeurde installatie: in een woning met één of twee kamers 500 300) en in een woning met meer dan twee kamers 800 500). Maken van een ruimte om te kun nen koken en aanbrengen van een keukeninrichting 3500 2900). Vervangen van een primitieve keukeninrichting 1650 1150). Maken van een berging buiten de woning/ 1650 1150). Vergroten van een woonkamer, kleiner dan 18 m2 door het bewoon baar maken van een inpandige ruimte 800 500). Verbeteren van bestaande of - als woning minder dan drie slaapkamers bevat - het maken van nieuwe slaap vertrekken: het hoofdslaapvertrek 900 600) en elk volgend slaap vertrek (maximaal drie) 800 450). Aanbrengen van centrale verwar ming 2500 2000). Voor het opheffen van bouwtechni- Het lijkt nu bijna zeker dat de EEG graanoogst 1980 het in 1978 gevestigde rekord van 116 miljoen ton zal overtreffen. Men verwacht in twee lidstaten rekordoogsten binnen te halen (Frankrijk en het Ver enigd Koninkrijk) en mogelijk ook in een derde lidstaat (Italië). Men acht het waarschijnlijk dat in West Duitsland en Nederland de op een na de grootste oogst uit de geschiedenis zal zijn binnengehaald. Alleen in Denemarken zal de graanproduktie dit jaar aanzienlijk lager uitkomen dan men in de laatste paar jaar gewend is. Bij tarwe valt dit jahr de grootste geweest en de opbrengsten als gevolg vooruitgang te konstateren. De vori ge rekordproduktie tarwe dateert uit 1978, toen een oogst van 43,73 mil joen ton werd binnengehaald. Zowel in Frankrijk als in het V.K. zal dit jaar een veel grotere tarweoogst worden binnengehaald dan verleden jaar. De oogst in het op een na grootste tarweproducerende land - West-Duitsland - zal dicht bij de re- kordoogst 1978 van 8,12 miljoen ton komen te liggen. Beide producenten van durumtarwe - Italië en Frankrijk - verwachten ook rekordoogsten. De EEG gerstoogst zal dit jaar ook groot zijn. De omstandigheden in Frankrijk en België zijn zeer gunstig hiervan ongewoon hoog. Het EEG maisareaal was dit jaar ongeveer 6% kleiner dan in 1979, maar als de op brengsten goed zijn zal de produktie toch ergens in de buurt van die van verleden jaar komen te liggen. De EEG roggeproduktie, die voor bijna }A afkomstig is uit West-Duits land zal waarschijnlijk gelijk zijn aan het niveau van 1979. Hoewel dit jaar in het V.K. een toename is geregis treerd is het totale haverareaal van de EEG dit jaar wederom inge krompen en wordt een totale oogst verwacht die onder het niveau van de haveroogst 1979 zal liggen. (Weekly Digest) sche gebreken worden de volgende bijdragen gegeven: Verbetering van fundering op staal 200 per m2 150) tot maximaal 2000 1500). Verbetering van fundering op pa len 550 per paar 400) tot maxi maal 5500 4000). Herstel van gevels en dragende muren 67 per m2 50) tot maxi maal/ 2000 1500). Herstel van vloerkonstrukties 40 per m2 25) tot maximaal 1000 625). Herstel van kapkonstrukties 59 per m2 50) tot maximaal 3500 3000). Voor tijdelijke instandhouding gel den de volgende bedragen: treffen van woontechnische voor zieningen 7000 5000). opheffen van bouwtechnische ge breken, al of niet te zamen met het aanbrengen van woontechnische voorzieningen 10.500 7500). Aanvragen Een verzoek om toekenning van subsidie voor woningverbetering moet bij de gemeente worden inge diend. Aanvraagformulieren zijn bij de gemeente verkrijgbaar. Aanvragen om subsidie waarover de gemeente vóór 1 september 1980 heeft beslist, worden indien met het treffen van de voorzieningen vóór 1 september 1980 is begonnen, behan deld volgens de oude regeling. In de overige gevallen kan de gewijzigde regeling worden toegepast. Het is raadzaam met de werkzaam heden te wachten, totdat de ge meente de subsidie heeft toegekend en/of de bouwvergunning heeft ver leend. Voor werkzaamheden die al werden uitgevoerd voordat de subsi die-aanvraag werd ingediend, wordt geen subsidie gegeven. Met het werk moet drie maanden na toekennen van de subsidie worden begonnen. Het gereedkomen van het werk moet aan de gemeente worden gemeld. Daarna wordt de subsidie door de gemeente uitgekeerd. (Eventuele inlichtingen over verbe tering van woningen kunt u vragen aan de voorlichtsters van de Z.L.M. Voor Brabant, mevrouw G.T. Mid delkoop, tel. 01185-338; voor Zee land, mevrouw C. v. Maldegem, tel. 01100-21010). Bij de openbare verkoping van bouwland te Rilland Bath en in de Anna Mariapolder op 13 november j.l. door notaris G.F. Giele zijn de volgende opbrengstprijzen gereali seerd: De kombinatie van het huis met de schuren met bouwland aan de Vier- lingseweg 23 te Rilland Bath, groot 76 aren, een perceel bouwland, groot 2.11.60 ha en een perceel bouwland, groot 5.42.00 ha heeft in zijn totaal 461.000, - opge bracht. De gemiddelde prijs per ha was bij het perceel bouwland van 2.11.60 32.206 en bij het perceel van 5.42.00 ha was dat 33.225, De percelen bouwland brachten als volgt op: perceel 1. groot 6.52.40 ha 220.217,62 dat is gemiddeld per ha 33.755,- perceel 2. groot 2.05.10 ha 67.000,— dat is gemiddeld per ha 32.667,- perceel 3. groot 6.20.00 ha 195.300,— dat is gemiddeld per ha 31.500,-. perceel 4. groot 1.23.60 ha 42.703,80 dat is gemiddeld per ha 34.550,- perceel 5. groot 2.32.70 ha f 80.456,— dat is gemiddeld per ha 34.575,- (de percelen 4 en 5 liggen in de Anna Mariapolder). en dit maakt duidelijk dat op korte termijn een drastische ombuigingso peratie nodig is om het voortbestaan van Coveco te redden. Dat zal helaas nogal wat arbeidsplaatsen gaan kos ten, doordat vooral sanering en af bouw van onrendabele aktiviteiten, d.w.z. vleesprodukten en rundvlees, zal moeten plaatsvinden. Dit zijn ak tiviteiten waar al lang verlies werd geleden, maar dat tot nu toe door de sektor vers varkensvlees werd goed gekeurd. Nu ook daar de markt zich ongunstig ontwikkeld heeft en bovendien van een explosieve kos tenstijging sprake is, blijkt de finan ciële rek er volledig uit te zijn. Over igens blijken ook partikuliere vlees verwerkende bedrijven toenemende moeite te hebben het hoofd boven water te houden en zou het me niets verbazen als nog meer berichten van saneringen in de vleessektor zouden volgen. Diepere oorzaak is vooral dat we in Nederland te duur zijn gewor den om te kunnen konkurreren tegen vleesverwerkende bedrijven elders in de EG. Met name de arbeidskosten drukken door de hoge sociale lasten en het vele ziekteverzuim zeer zwaar. Voor de toekomst zal het van groot belang zijn dat de vleesverwerkende partikuliere koöperatieve industrie nauwer de handen ineen slaat om zo doende tot koncentratie van aktivi teiten te kunnen komen. Zowel bij de verwerking als bij de afzet zal in de komende jaren sektorsverwijzen be nadering nodig zijn om niet nog veel meer werkgelegenheid en uiteindelijk ook afzetmogelijkheden voor de pro ducenten te zien verdwijnen. Voor de 12.000 leden van Coveco doet zich nu de vraag voor of voor de toekomst van hun koöperatie een beroep op de le den-aansprakelijkheid (beperkt van minimaal 1.000,- tot maximaal 5.000,— noodzakelijk maakt. Me dunkt dat, als nu maar snel de geëigende maatregelen worden geno men en ook andere belanghebbende koöperaties (RABO-bank, Cebeco) en overheid de helpende hand toeste ken, dit niet nodig hoeft te zijn. Wel is van groot belang dat de leden hun vee en varkens via hun koöperatie blijven leveren, zelfs al zou de aktuele uitbe- talingsprijs daar niet elk moment aanleiding toe geven. Uiteindelijk is het hun belang dat er, naast de vee- en vleescentrale van de NCB, een krachtige koöperatieve vee- en vlees- afzet-organisatie voor de rest van Nederland blijft bestaan. LUTEIJN De dominee miste hem kennelijk en toen hij hem enige tijd later op zijn land zag, ging hij naar hem toe en vroeg naar de reden van zijn wegblijven. "O", moet de boer hem toen heb ben geantwoord: "ik behoef niet meer te komen, want we hebben nu kunstmest! Dat moet dus al een heel oud grapje zijn, want die kunstmest bleek ook z'n bezwaren te hebben. Maar 't is wel een mooie aanlei ding om eens na te denken over die "dankdag". Natuurlijk heeft die dankdag een heel oude achtergrond. Hij stamt stellig uit de tijd, toen de zaken met name op het platteland kleinscha liger en eenvoudiger waren dan nu. Toen ook de boer zich in tal van zaken rechtstreeks afhankelijker voelde van de natuur en wat die met hem, met zijn land en met zijn produkten deed. En je kunt er ook wat kritisch over denken, of die God van de natuur dezelfde is als de God, die het Oude Boek - de Bijbel - ons laat zien. Maar als een mens gelooft in die God van de Bijbel, de God en Vader van onze Heer Jezus Chris tus, dan is er wel degelijk ook in onze tijd reden, om samen over die dankdag na te denken. Immers die Oude Bijbel laat ons in de Man van Nazareth in ieder ge val één ding duidelijk zien, n.l. dat God een bewogen God is, die het wel degelijk aangaat, wat zijn schepsel overkomt. Daar staan de evangelieën vol van. En als dan in onze moderne wereld naar het bedrijf op het platteland kijkt, dan vraagje je af of die boer van deze tijd zoveel minder afhan kelijk is dan vroeger. Nog altijd is er de natuur, waarbij je nooit weet, wat het wordt. Denk maar eens wat voor schade de te vroeg ingevallen vorstperiode van twee weken geleden aan de tuin bouw berokkende. A/aar er is meer. Onze blik is verruimd tot minstens West-Eu ropa, zo niet verder. En kan de boer, als hij zijn zaai- plan opstelt, weten van-wat-er-in de E.E.G. gaat gebeuren, of welke politieke wind er straks zal waaien. Daar zijn dingen bij, waar zelfs zijn organisatie soms niet op re kent. Wel - dat verhaaltje van die boer met die kunstmest aan het begin; dat is maar een grapje. Ik kan mij voorstellen, dat de mo derne boer met zijn aangepaste bedrijfsvoering - als hij aan het eind van het jaar konstateert, dat hij het heeft kunnen houden - een zucht van dankbaarheid uit. Daaraan moeten we tegenwoordig wennen, dat we soms zuchtend dankbaar zijn. Maar goed, je hebt het dit jaar weer gehouden. Is het dan zo gek, om met de oude psalmist uit Psalm 67 na te zeggen: "De aarde gaf haar gewas. God, onze God. zegent ons!" Goes H.M. Strating 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 3