Verbeter de wereld Beurs en afzet eks y Zilveren jubileum I.C.W. Z oals wellicht bekend is mijn voorganger op verzoek van het bestuur doende de kroniek van de Z.L.M. van na de oorlog te schrijven. In dat verband kregen wij enkele weken geleden het jaar 1959 tgegestuurd. Omdat de kroniek steeds lezenswaard is gebleken las ik het jaar 1959 enkele dagen later, op zondagavond, door. g/ir zeel zuidelijke landbouw maatschappij Vraagpunten Topkaderkursus Algemene vergadering Z.L.M. Marktberichten, beurzen en afzet zijn voor het bestaan en het voortbestaan van de agrari sche bedrijfstak van groot belang. Met name de afzet is onderwerp van breedvoerige diskussie geweest binnen de ZLM. Uit het verslag van dit vraagpunt blijkt dat de Goese beursberichten duidelijk voorzien in een behoefte. De noteringen van deze beurs komen iedere week tot stand op de dinsdagmiddag in het cafe De Landbouw te Goes. Op de foto een deel van de beurscommissie. Van links naar rechts: J. Remijnse, P.M. Goense en M. Suurland; agrariërs, B.M. v. Nieuwenhuyze voorz., A. Verhage Landbouwschap, J.R. v.d. Wekken fourage, J. Duinkerke, J.J. v. Gastel en A.C.M. v. Aert granen, zaden en peul vruchten. Voor meer informatie over de AFZET zie elders in dit blad. Proeffabriek IZ BIBLIQ J m VRIJDAG 21 NOVEMBER 1980 67e JAARGANG NO. 3558 land- tuinbouwblad Vermeld werd onder andere dat er in de Wilhelminapol- der (de W.P.) in 1959 nog 90 trekpaarden aanwezig waren. Een opmerkelijk feit op zichzelf omdat het nog maar zo kort geleden is. Dit feit kreeg nog meer betekenis toen ik op maandagmorgen na lezing van de kroniek naar Den Haag reed en bij het passeren van de W.P. juist twee loeizware trekkers zag keren met respektievelijk een 7- en een 9-schaars ploeg blikkerend in het zonlicht. De vraag wat indrukwekkender is, een span paarden of deze twee ploegende trekkers op lijn is dan wel erg moeilijk te beantwoorden. In ieder geval kan ik mij geen indruk wekkender demonstratie voorstellen van de razendsnelle ontwikkelingen die zich in het boerenbestaan in precies 20 jaar hebben voltrokken. Buiten alle proporties en het voorbeeld is daarvoor illustratief. De eerste les. De tweede les die uit de kroniek valt te leren is dat er ondanks de snelle ontwikkelingen eigenlijk ook weer niet zo gek veel veranderd is. Blijkbaar is er ook in de land bouw weinig nieuws onder de zon: de keuze van een suikersysteem en de zoetwatervoorziening waren ook in de vijftiger jaren al volop in diskussie. Uit deze twee eerste lessen is een konklusie te trekken: les 3. I n dit blad is de samenvatting opgenomen van de uit komsten van het vraagpunt '79/'80 over de afzet van land- en tuinbouwprodukten. Ik wil niet verhelen dat dit vraagpunt niet alleen voor ons een hele klus is geweest. Een pluim voor de afdelingen is daarom bepaald op zijn plaats. De vraag is nu hoe de opvattingen van de leden (die er soms niet om liegen) omgezet kunnen worden in een beleid dat uiteindelijk resulteert in onder meer financiële verbeteringen voor de producent, dus boer en tuinder. In ieder geval geeft dit vraagpunt daar alle aanleiding toe en inmiddels heeft ook het Z.L.M.-bestuur zich in die rich ting uitgesproken. Maar ook op zeer korte termijn kan dit vraagpunt over afzet reeds z'n vruchten af gaan werpen door het te lezen en ter harte te nemen: de verbetering van de wereld begint ook hier bij onszelf. Dit winterseizoen wordt de 10e topkaderkursus geor ganiseerd. Helaas moet vastgesteld worden dat daarvoor tot op heden weinig of geen animo is. Na de twee laatste zeer geslaagde kursussen is dat voor mij een onbegrijpe lijke zaak. De topkader is een kursus waarin veel geld en moeite is geïnvesteerd om een aantal jonge mensen die boer willen worden wat bagage mee te geven om daar mee hun belangen beter te kunnen behartigen. Een soort overlevingspakket dat te geef is maar niet wordt aange nomen. Ik wil hierbij daarom een laatste oproep doen aan eventuele deelnemers om zich te melden: mannen en vrouwen (zelfs de kinderen kunnen mee want er is voor zien in een crèche). De kommissie topkader zuid-westen is in ieder geval vast voornemens de 11e kursus te an nuleren als er op 1 december I980 niet minstens acht kandidaten zich hebben gemeld. Al enkele weken staat in ons blad de agenda van de algemene vergadering van deZ.L.M. die gehouden wordt op maandag 1 december aanstaande te Etten Leur. Tij- dens de rondgang langs de kringen werd de vraag ge steld of ieder Z.L.M.-lid op deze vergadering welkom is. Het antwoord luidt volmondig: ja, natuurlijk is iedereen welkom, graag zelfs. Probeer het maar eens en u zult merken dat de algemene vergadering van de Z.L.M. in middels is uitgegroeid tot een groots familiefeest. En na tuurlijk is de vrouw van de boer ook van harte welkom. Dat spreekt. Oggel Kernthema: relatie onderzoek-praktijk Het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding te Wageningen bestaat 25 jaar. Tijdens een feestelijke studiedag werd dit feit donderdag 13 november j.l. ge- vierdin het Congrescentrum de Reehorst te Ede. Kernt hema van de inleidingen die werden gehouden was: de relatie tussen onderzoek en praktijk. Duidelijk werd ge maakt op welke wijze het onderzoek van het ICW de praktijk van dienst is geweest en hoopt te zijn in de toekomst. Hoogtepunt van de druk bezochte bijeenkomst was de overhandiging van het boek "Research Digest 1980" door de direkteur van het ICW de heer ir. G.A. Oosterbaan aan de direkteur-generaal van het Direktoraat Generaal voor Landinrichting, Grond en Bosbeheer dr. ir. W.M. Otto. De heer Otto is nauw betrokken geweest bij de oprichting van het instituut, en hij ging dan ook nader in op de ontstaansgeschiedenis ervan. ontwikkelingen van de cultuur-techniek in Nederland: "In die tijd was Walcheren in feite een cultuurtechnische proeffabriek waar tal van nieuwe procédés ontwikkeld werden t.b.v. plattelandsreconstructie". Als voorbeeld noemde hij het verplaatsen van boerderijen binnen Walcheren, het verplaatsen van boeren naar de Noor doostpolder en het inschakelen van de Stichting Beheer Landbouwgronden t.b.v. de bedrijfsvergroting. Hij wees erop, dat het ICW weliswaar formeel in sep tember 1955 werd opgericht, maar dat dit begin tevens het einde was van een langdurige discussie over de wijze waarop het gehele landbouwkundig onderzoek in Ne derland zou dienen te worden gereorganiseerd. Voor wat betreft het cultuurtechnisch onderzoek herinnerde hij eraan dat voor de besluitvorming op het Ministerie van Landbouw van groot belang is geweest een nota van Ir. S. Herweijer uit juli 1953. Ir. Herweijer, had juist door zijn ervaringen met Landbouwherstel in Zeeland, in het bij zonder met de grote Herverkavelingsprojecten, méér dan iemand anders een duidelijke visie had op de nieuwe De heer Otto tijdens zijn toespraak.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1