"Eenmaal in Zuid-Beveland" Een eeuw Landbouw Organisatie in Altena-Biesbosch i...^ De landbouw uniek in Zundert S ikke Is blonken, sikkels klon ken, D oor de direktie werden spoedig werken aanbesteed aannemers verschenen met groot materieel D ertien jaar en één dag geleden is het werk. begonnen vandaag zijn de bezwaren over wonnen Bij het passeren van de akte van de ruilverkaveling "de Poel - Heinkenszand" op 7 november j.l. droeg de heer D.J. Dees, voorzitter van de Plaatselijke Kommissie van deze ruilverkaveling, een door hem gemaakt gedicht voor waarin hij verschillende facet ten over het verloop van deze verkaveling naar voren haalde. Vooral voor degenen die in het gebied wonen en werken inte ressant lijkt ons, maar zeker ook voor anderen. Vandaar dat we zijn "Eenmaal in Zuid-Be veland" hierbij afdrukken. D.J. Dees ruisend viel het graan ~T)p onegale baan. Laarzen sompten, paarden bonkten over de veel te natte akker. En de boer liep zeer vroeg wakker langs de slingerend'en onverharde wegen van perceeltje naar perceel en dacht: "opbrengst weinig maar werken veel, zo kunnen we er niet langer tegen al ons zwoegen loont zo niet, was maar een verkaveling in 't verschiet". Zowel in de Poel als Heinkens zand werd deze wens herhaaldelijk ver langd en bij Waterschap en standsor gaan werd die wens verstaan. Een afspraak die zij samen maak ten en zie, sikkels raakten, sikkels haakten over de Grote Dijk ineen. We voegen die twee gebieden saam tot één daartoe werd een hernieuwde aan vraag ingezonden, dat voorstel was de C.C.C. wel naar de zin en ook de Gedeputeerde Staten waren daarvoor in. De aanzet tot verkaveling was ge vonden. Een voorbereidingskommissie werd benoemd met ambtenaren van C.D. en ka daster en meerdere adviseurs, d'een wat losser, d' ander wat vaster maar, d'inzet van allen zeer geroemd, werd een studie opgezet van wat te doen en waarop gelet, drie jaar we nodig hadden om alle wensen samen te vatten van landbouw en natuurbelang; Rijkswaterstaat vond: "dat duurt wat lang". De minister zegt: "spoedig moet een weg door het gebied heen ko men" Och kommissie, wil niet langer schromen; en dus besluiten nemen het rapport verschenen de begroting vermeld, 42 miljoen daarvoor moet het zijn te doen. Zo ging men van week tot week met informatie naar de streek. In 1967 konden eigenaren ter stemming gaan Toen kwam het op beslissen aan! Sikkels roesten, sikkels rusten en ritselend viel wat graan uit de stille korenaren en luist'rend stonden koeien om een waterplas te midden van het ruige gras vanwege de spanning die er was. De uitslag van de stemming werd 'dra vermeld; meerderheid van oppervlakte en stemmental was vóór derhalve, de verkaveling was er door en dat was vlug bekend. De plaatselijke kommissie werd geïnstalleerd Een Zuid-Bevelandse boerderijen het ruilverkavelingsgebied met een opdracht niet gering. Men ging dan ook direkt in ver gadering na 153 keer is vergaderen wel ge leerd er togen schatters door 't gebied, de profielwaarde van elk perceel werd vastgesteld in verhouding tot 't geheel. Ook het bepalen van de verkoop waarde was zo eenvoudig niet. de kleuren varieerden van rood tot geel. Na 1 jaar was er al een stuk ge reed. Van jaar tot jaar ging het werk steeds voort, telkens werden nieuwe bestekken aangeboord. 't Polderpeil werd aangepast, dus meest omlaag, veel wegverharding, laag op laag; egalisatie kwam op dreef men wist vaak niet waar het oude bleef. Wegen werden breed en effen net als de waterlopen, meestal recht, maar sommigen ook nog krom kavels werden groter om nadelig bewerken op te heffen Verschillende bedrijven konden worden vergroot anderen naar elders overgepoot. Met behulp van de S.B.L. lukte dat wonderwel. Aan het eindyvan 't werk was Ka- dor druk in de weer om met de Plaatselijke Kommissie de toedeling te ontwerpen. Enkelen hadden daarop wat aan te merken na veel overleg kreeg ook dat een goede keer, al moest de rechterlijke macht het laatste woord ook spreken. want de notaris kwam met een akte, dik en zwaar in ongeveer tien weken kreeg hij die voor elkaar. De rechtstoestand is nieuw vast gesteld iedere eigenaar weer over 't zijne verteld. En de boer die voelt zich sterk hij kan nu weer mee met kollega's elders op hun stee hij heeft weer plezier in z'n werk. De lasten betalen in 30 jaar dat krijgen ze wel voor elkaar. Wanneer ik zo 't geheel beschouw dan zie ik daar prachtige appels groeien en ginds ook heggen bloeien al was het niet primair het doel nog kwetteren er ganzen in de Poel en in 't Goessche bos lopen rekreanten los. Ik zie geen sikkels blinken, ik hoor geen sikkels klinken maar ruisend stroomt het graan uit goudgeel' korenaren en 't vruchtbaar land belooft een goede oogst te baren. De trekkers zoeven over het land de koeien dansen als hand in hand door het malse gras; ook wij verlangen niet meer terug zoals 't eens was. Heb, leden en medewerkers, van harte dank voor al uw werk en steun zo lank Landinrichtingsdienst, U was de streek van dienst. A l is ook niet alles zo verlopen als wij aanvankelijk hoopten, ik zie dit alles aan en voel me licht voldaan. Immers de Poel-Heinkenszand is ook mijn land, prachtdeel van Zuid-Beveland. D.J. Dees Het gebied "Zundert" is in agrarisch opzicht een uniek en dynamisch gebied. Vele bedrijfstypen komen naast elkaar voor. Hierbij neemt de boomteelt een centrale plaats in. De laatste jaren heeft deze bedrijf stak, mede door de goede bedrijfsresultaten, zich sterk uitgebreid: bijna een verdubbeling van het areaal en de produktie in vijf jaar tijds. Het totaal aantal bedrijven in Zundert liep de laatste jaren maar weinig terug. Ook het aantal arbeidskrachten is nauwelijks afgenomen. De land- en tuinbouw is een belangrijke bron van werkgelegenheid en zal dit in de toekomst zeker blijven. Mijn bijdrage voor deze rubriek wil ik ditmaal beginnen met een niet alle dagen voorkomende mededeling n.l. dat één van onze afdelingen in dit ge bied in 1981 haar 100-jarig bestaan hoopt te bereiken. Het was op 19 oktober 1881 dat de afd. Almkerk-der Waard Brabantsch Maatschappij van Landbouw werd opgericht, de eerste landbouworgani satie in "Altena-Biesbosch". Haar ledenbestand was dan ook ver spreid over heel voornoemd werkge bied. Het was in 1913 dat een 2de afd. werd opgericht en wel de afd. Drongelen. In 1917 volgden er nog 3 afdelingen. Ter voorbereiding voor dit eeuwfeest is er een kommissie gevormd. Deze heeft op een buitengewone leden vergadering van de afd. Almkerk de goedkeuring gekregen haar voorge nomen plannen verder uit te werken. U zult daar in dit blad nog nader over worden geïnformeerd. Over het thans alle daags gebeuren een wat minder optimistisch geluid, de vorst heeft ook in AltenaBies- bosch haar sporen achter gelaten zij het wat minder erg als zich eerst liet aanzien. Niettemin is er bij sommige bedrijven nogal wat schade ontstaan vooral de gevoelige tuinbouwgewas- sen hebben flink geleden. De schade aan de knolselderij valt echt nog wel mee. Toch wordt er naar gestreefd deze direkt af te zetten en te laten verwerken daar men over de houdbaarheid niet erg gerust is. De vorstschade aan de suikerbieten loopt zeer sterk uiteen en volgens de mij verstrekte gegevens hebben de bieten beneden de grote rivieren meest te lijden gehad dan elders. Bij de bieten die nog in de grond stonden en een volgewas vertoonden met een goede bladontwikkeling valt de schade nogwel mee maar met een dunne stand en vooral die bieten die dit voorjaar zijn overgezaaid zijn de gevolgen goed voelbaar. Zowel wat kilo-opbrengst als de vorstschade betreft. De bieten die aan de hoop lagen en waarbij voorzieningen wa ren getroffen, zijn nauwelijks be schadigd. Voor zo ver mij bekend waren de aardappels in ons gebied alle gerooid. Vanzelfsprekend zal ik bijna willen zeggen want de omstan digheden om te rooien zijn toch wel bijzonder goed geweest. Uitstel tot november zou zeker een groot zelf verwijt zijn geweest. De prijzen van de aardappels zijn de laatste tijd zeker niet ongunstig, of de teler nu af moet zetten is een vraag die zeer moeilijk is te beantwoorden. Er zal later blijken welke beslissing de juiste is geweest. Er is zeer veel tarwe uit gezaaid en sommige percelen worden al aardig groen. Indien het weer het toe laat zal er zeker nog veel meer gezaaid worden vooral nog in bietenland. Bij het opmaken van deze bijdragen ziet het er niet erg naar uit: de regen plenst uit de hemel bij een tempera tuur van plm. 14 graden, wel een groot verschil met 2 weken geleden nl. 21 graden. Deze vele neerslag zou het rooien van de nog te velde staande bieten aardig kunnen belemmeren. Nog een paar weken dan behoren de werkzaamhe den van 1980 weer tot het verleden en zal een ieder wat meer tijd kunnen vrij maken voor het bezoeken van de op handen zijnde vergaderingen welke zeer zeker Uw belangstelling verdie nen en waarbij de voorbereiding voor 1981 U zeker mee van dienst zal kunnen zijn. Laten wij de toekomst wat optimistisch tegemoet zien. Een kollega zag ik met een sticker op zijn auto met het opschrift: "Ik ben blij dat ik boer ben bent U dat ook?" Een en ander blijkt uit een onder zoek dat het Landbouw-Ekonomisch Instituut in opdracht van de Landin richtingsdienst heeft verricht in het kader van de voorbereiding van een ruilverkaveling voor dit gebied. Vele kleine Zundertse bedrijven hebben zich in het verleden toege legd op intensivering van de pro duktie. Dit heeft geresulteerd in een uitbreiding van de intensieve vee houderij en vooral van de boomteelt, in het bijzonder bos- en haagplant soen. Momenteel neemt de boom teelt circa de helft van de totale pro duktie in het gebied voor haar reke ning. De betekenis van de open- grondsgroenteteelt in het gebied is iets teruggelopen (vooral het areaal aardbeien nam af). De rundveehouderij en de akker bouw vertonen minder dynamiek. Om uit te kunnen breiden hebben deze bedrijfstakken een grotere op pervlakte nodig. In een gebied als Zundert is grond echter moeilijk te verkrijgen, gezien de hevige konkur- rentie met de tuinbouw. Mede hier door zal de produktie in deze be drijfstakken nauwelijks kunnen toe nemen. Ook de verkavelingssituatie laat te wensen over: bijna de helft van de rundveehouderijbedrijven heeft vijf of meer kavels. Ook voor de komende jaren wordt verwacht dat het aantal bedrijven maar weinig zal verminderen en dat de arbeidsbezetting per bedrijf gelijk zal blijven. Het aantal nevenbedrij- ven is in Zundert naar verhouding groot en zal naar verwachting nog toenemen. De ontwikkelingen in de Zundertse boomteelt zullen in de toekomst wel licht wat minder snel verlopen dan in het recente verleden, onder meer door toenemende produktiekosten en marktverzadiging. Wel zullen steeds meer bedrijven zich op intensievere teelten gaan toeleggen. Wat betreft de intensieve veehouderij wordt voor de toekomst een geringere groei verwacht dan in het recente verleden. Landbouw-Ekonomisch Instituut (Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van 17,25 op girorekening no. 41.22.35 t.n.v. het Landbouw-Ekonomisch Instituut te Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend Publikatie No. 2,142") 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15