AFZET Samenvatting uitkomsten fruitteelt/tuinbouw Vraagpunt M, D e helft van de fruittelers is van mening, dat leden van een veiling hun produkten buiten de veiling om mogen afzetten, de andere helft vindt dit ongewenst in verband met een ongunstige beïnvloeding van de prijs en/of kwaliteit van het geleverde fruit op de veiling. D A D e vraag of door de aanwezigheid van zoetwater een dusdanig aanbod van nieuwe gewassen in'Zeeland ge- kreëerd kan worden dat deze provin cie voor de handel een interessant D, IV VARKENS HOUDERIJ V PLUIMVEE HOUDERIJ VI MELKVEEHOUDERIJ FRUITTEELT Presentatie GROENTE TEELT Vakkennis Ill BLOEMBOL LENTEELT IV BLOEMZAAD TEELT V BLOEMEN TEELT VI ALGEMEEN (aanvullende opmerkingen) 1979-1980 Ui en derde (36%) is van mening dat de kleine zeugenhouderijen moeten uitbreiden omdat ze anders zullen verdwijnen. Eveneens een derde (36%) ziet echter nog voldoende mo gelijkheden voor de kleine zeugen houderijen en wel op de volgende wijze: aansluiting zoeken bij gesloten circuit, vaste afnemers zoeken, sa menwerking bij andere kleine zeu genhouderijen. de pluimveehouderij terwijl slechts 12% wel een mogelijkheid ziet mits de ondernemer bereid is veel arbeidsu ren te maken en zijn produkt recht streeks aan de konsument kan afzet ten. De vraag hoe de pluimveehouderij, behalve bij het afsluiten van een kontrakt, invloed kan krijgen op de prijsvorming is nauwelijks beant woord. Wellicht kan hieruit opge maakt worden dat er öf een levens groot probleem is óf dat er geen probleem is. Enkele suggesties zijn: partikulier verkopen, goede kwaliteit leveren en het leveren van een spe cialiteit zoals scharrel-eieren. Ook de vraag hoe de pluimveehou derij het strukturele overschot en de bijéevolg lage prijs ten goede kan keren krijgt nauwelijks respons: één afdeling denkt dit te bereiken door kontrakten af te wijzen. L eer dan de helft (54%) ziet geen toekomst voor het éénmansbedrijf in De grote meerderheid (85%) vindt dat er ten aanzien van de melk veehouderij maatregelen moeten komen ter beperking van de pro- duktie, de rest pleit voor meer reklame en het zoeken van nieuwe afzetgebieden. Over de vraag hoe de produktie beperkt moet worden lopen de meningen zeer uiteen: doeltreffende medeverantwoordelijkheidsheffing (27%) stopzetting subsidiëring van met name grote bedrijven (21%) melkleverantie zoals in Canada (21%) kontigentering (15%) slachtpremies voor slachtvee (9%) geen hoop meer (3%) Wat de bijsturing van de problemen in de melkveehouderij betreft denkt 46% vooral aan landbouworganisaties, 14% ziet meer in een betere voorlichting over de landbouw en zijn produkten, en 16% is van mening dat er helemaal niet bijgestuurd kan worden. Goede reklame en publicrealations is van groot belang voor het bevorderen van de afzet. In feite zijn alle afdelingen het erover eens dat het Nederlands fruit voor zover het de Golden Delicious be treft aan de verliezende hand is voor wat betreft de buitenlandse konkur- rentie. Ook is er nog geen Neder lands antwoord gevonden op de in voer van Zuid-Amerikaans fruit in het voorjaar. Voor het overige vin den de telers dat het Nederlands fruit niet in kwaliteit onderdoet voor bui tenlands fruit. De meeste afdelingen (18 van de 20) zijn van mening dat een verdere concentratie van de Zeeuwse fruit veilingen gewenst is. Twee afdelin gen pleiten voor een centralisatie in Barendrecht. Het is acceptabel dat niet-leden ge bruik maken van de veiling. Er zijn wel 7 afdelingen (van de 20) die de extra provisie die nu wordt berekend aan deze telers, te laag vinden. Vrijwel unaniem is men van me ning dat de presentatie van het fruit moet worden verbeterd. Hierbij wordt gedacht aan een betere verpakking die meer aan gepast is aan de behoefte van de konsument wat vorm, omvang, uiterlijk en kwaliteitsaanduiding betreft. Ook een goed zicht op het fruit en het invoeren van een merknaam worden als mogelijk heden genoemd. Een ruime meerderheid (11 van de 17 afdelingen) is voor de invoering van een nieuw interventiesysteem, waarbij de interventieprijs in het be gin van het seizoen het hoogst is en daarna wordt afgebouwd. Zodoende wordt bij een (grote) oogst het slechtste fruit het eerst opgeruimd waardoor voor de rest van het sei zoen een betere prijsvorming moge lijk is. Om de konkurrentie van het buiten landse fruit het hoofd te bieden wordt door de afdelingen gedacht aan de volgende mogelijkheden: de presen tatie moet verbeterd worden (zie vo rig konklusiepunt) en de kwaliteit moet beter. Dit laatste kan bereikt worden via betere sortering en nieuwe rassen. Ook reklame en voorlichting zal bevorderlijk zijn voor de afzet. Tenslotte denkt men aan een "Zeeuws merk" en moet de mindere kwaliteit fruit van de markt geweerd worden. 14 Alle afdelingen zijn het er over eens dat bij een centraler aanbod en via centrale sortering een homogener en kwalitatief beter produkt kan wor den geleverd dan nu het geval is. e meeste groentetelers (8 van de 10 afdelingen) zien geen beter sys teem dan het veilingsysteem om hun produkten af te zetten. De veiling moet in staat gesteld wor den om op de te verwachten aanvoer in te spelen door b.v. voorverkoop om zo een optimale prijsvorming mogelijk te maken, aldus een meer derheid van de groentetelers (8 van de 10 afdelingen). - Een kleine meerderheid ziet de vei ling in de eerste plaats als een ver lengstuk van de teler (6 van de 10 afdelingen), de overige 4 afdelingen zien de veiling ook als een belan genbehartiger van de handel. De veilingen moeten doorgaan met het verlenen van de service om kleine hoeveelheden van speciale produk ten te veilen. De meeste afdelingen (6 van de 8) geloven niet dat de prijsvorming verbetert wanneer ook de grotere te lers in Zeeland binnen Zeeland zou den veilen. lie afdelingen zijn het er over eens dat een goede vakkennis een eerste vereiste is voor de tuindër öm zich in de toekomst te hand haven. Datzelfde geldt voor zgn. "moei lijke" produkten waarvoor een goede vakkennis vereist is. (am bachtelijke produkten). Op transportgebied zal het sys teem met pallets zich zonder meer verder voortzetten. Ar beidsbesparing is een belangrijk voordeel. Omdat de kontróle daardoor moeilijker wordt zal de vertrouwensrelatie er belang rijker door worden. gebied blijft, wordt door 2 afdelingen beantwoord en wel positief. De concentratie van de afzet in Noord- en Zuid Holland is een ge geven waar de telers zich goed in kunnen vinden, gezien de omstan digheden. Een minimum-prijsregeling voor bolgewassen ziet men niet zitten (2 afdelingen), eventueel wel een areaalbeperking (1 afdeling). Een telersvereniging voor bloembollen telers (per ras) ziet men niet zitten. Ook een teeltrecht of minimumprijs wordt afgewezen (1 afdeling). e kontróle na de oogst van bloemzaden zou door een onpartijdi ge derde moeten gebeuren (2 afdelin gen), verder wordt er door 1 afdeling gepleit voor een arbitrage commissie m.b.t. het bemiddelen bij geschillen. W, Volop aktie in de veilinghal.. at betreft het veilpunt van bloe men pleit 1 afdeling voor Rijnsburg en eveneens 1 voor een regionale versterking. Import van bloemen die via Nederlandse veilingen worden af gezet wordt door beide afdelingen als nadelig ervaren. Over het zgn. sig- naal-prijzen-systeem wordt gunstig geoordeeld. het fruit wordt over het algemeen te lang en te veel gekoeld, beter is inkrimping van de teelt en een snellere omzet tot uiterlijk eind mei. In Nederland moet de op pervlakte fruitteelt nog 30% wor den ingekrompen, verhoging van de minimum ma ten van fruit in de E.E.G. met b.v. 10 mm. zou een goede zaak zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 14