Terug naar mengprijs of doorgaan met kontraktenstelsel? 1 m rE WENKEN LANDBOUWSCHAP D e nieuwe EG-marktordening voor suiker zal, als alles volgens plan ver loopt, ingaan op 1 juli 1981 en heeft een looptijd van vijf jaar. De land bouwministers uit de EG-landen zijn het echter nog lang niet eens over de suikervoorstellen van kommissaris Gundelach. Over de omvang van het maximum-quotum van Nederland is nog niets met zekerheid te zeggen en dat geldt ook voor de wijze waarop en de mate waarin de telers verantwoor delijk worden gesteld voor de finan ciering van de nieuwe marktordening. D, Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1981 AREAAL ZAAIUIEN EVEN GROOT ALS VORIG JAAR E r is in ons land plaats voor Bietentelers en industrie staan voor moeilijke beslissing: Zelfde systeem Redelijke mengprijs? Nederlands kontingent appels groter M oeten de bietentelers en suikerindustrie weer terugvallen op het mengprijssysteem of moet het huidige kontraktenstelsel worden voortgezet? Deze vraag is opnieuw aktueel geworden, nu de Europese Kommissie (het dagelijkse bestuur van de EG) onlangs voorstellen heeft gedaan voor de nieuwe EG-marktordening voor suiker. Voor stellen, die in het bestuur van het Landbouwschap zeer negatief zijn ontvangen. Zoals bekend richt de kritiek zich onder meer op de voor genomen zelffinanciering, waardoor de Europese Kommissie de telers volledig wil op laten draaien voor de kosten, die zijn verbonden aan de afzet van meerproduktie. 1 ja HM MM i n de voorstellen is de mogelijkheid opengelaten een keuze te doen uit toepassing van het kontraktenstelsel of het mengprijssysteem, dat tot en met 1977 in Nederland werd toege past. Later is ons land noodgedwon gen overgestapt naar het kontrak tenstelsel, omdat toepassing van het mengprijssysteem door Brussel werd afgestraft door middel van een hal vering van het B-quotum. De Euro pese Kommissie ziet nu af van deze afstraffing, waarmee in feite de weg terug naar de mengprijs weer open ligt. Volgens de voorstellen zouden de telers van een suikeronderneming zelf kunnen uitmaken, welk van bei de systemen zij prefereren. oor de Nederlandse suikerbie tenteelt is het echter een pure nood zaak, dat alle telers een zelfde sys teem toepassen. Als voorwaarde moet nu tevens worden gesteld, dat een keuze voor de mengprijs nü tot gevolg heeft, dat dit systeem de ko mende jaren gehanteerd zal worden. De verwarring zou alom zijn, wan neer in 1982 weer een voorkeur blijkt voor het kontraktenstelsel en boven dien zou dit administratief grote problemen op kunnen leveren. In Nederland is nu driejaar ervaring met het kontraktenstelsel opgedaan. In een notitie van de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap zijn de voor- en nadelen van dit sys teem nog eens op een rijtje gezet. De jaren 1978 en '79 waren overgangs jaren, maar ook dit jaar liep het met de toewijzingen niet zo soepel. In tegendeel, er moesten ongeveer 4.000 bezwaren worden behandeld. Voorts is sinds 1978 het areaal bieten in ons land met maar liefst 8.000 ha terug gelopen. Ook gezien de prijsontwik keling en de prijsverhouding met andere produkten wordt gekonklu- deerd, dat deze teruggang vooral wordt veroorzaakt door de werking van het kontraktenstelsel. Daarnaast levert de toepassing ervan moeilijk heden op en niet in de laatste plaats voor de telers, die soms in een heel laat stadium enige zekerheid kregen over hun toewijzing, omdat ze met de eerste niet akkoord waren gegaan. 125.000 a 130.000 ha. suikerbieten, zo konkludeert het Landbouwschap in de tussentijdse notitie. Indien Ne derland zijn quotum van 880.000 ton behoudt en de medefinanciering door de producent beperkt blijft (d.w.z. handhaving heffing op B- suiker van 30%), dan kan voor de telers een mengprijs uit de bus ko men, die redelijk is. Het is echter be kend, dat er telers zijn, die vrezen dat bij terugkeer naar het mengprijssys teem de teelt te veel zou uitbreiden, waardoor de mengprijs door de ge produceerde C-suiker omlaag zou worden gedrukt. Op basis van de teeltontwikkeling in het verleden onder de mengprijs is dit niet aan nemelijk. Om toch dit risiko zoveel mogelijk uit te sluiten, wordt in de notitie voorgesteld om eventueel te kiezen voor het mengprijssysteem over een periode van drie jaar. In de drie mengprijsjaren moet de industrie de teelt ontwikkeling van de individuele telers vastleggen. Zou in 1984 blijken dat het areaal te veel is uitgebreid, dan kan het huidige kontraktenstel sel weer worden toegepast. De refe rentie voor de te snelle groeiers zou dan verlaagd kunnen worden. Op deze wijze wordt een extra zekerheid ingebouwd. Een procedure, die met name is gekozen ten behoeve van de stabiele telers, die niet van plan zijn om hun areaal bieten uit te breiden. De Commissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwge wassen deelt mede dat: de volgende rassen voor het eerst in de Beschrijvende Rassenlijst zullen worden opgenomen en beschreven in de aangegeven rubrieken: T. Marksman wintertarwe; T. Carimulti wintertarwe; T. Swifta wintertarwe; N. Halo winterrogge: Hiervan werd reeds eerder mededeling gedaan. N. Stratos zomertarwe: K: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel D.J. van der Have B.V., Kapelle (Zld.). N. Ralle zomertarwe: K: F. von Lochow-Petkus GmbH, Bergen, Duitse Bondsrepubliek. V: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam. N. Goldspear zomergerst: K: The Miln Marsters Group Ltd., King's Lynn, Groot-Brittannië. V: De kweekbedrijven M.G. t.w. Dr. R.J. Mansholt's Ve- redelingsbedrijf B.V., Ulrum en G. Geertsema-Groningen B.V., Groningen. N. Bartimi timothee hooitype: K: Barenbrug Holland B.V., Oosterhout (Gld.). T. Barbino kleine timothee: K: Barenbrug Holland B.V., Oosterhout (Gld.). N. Manoir roodzwenkgras met fijne uitlopers: K: Soc. L. Clause, Bretigny- sur-Orge, Frankrijk. V: Mommersteeg International B.V., Vlijmen. N. Crystal hardzwenkgras: K: Mommersteeg International B.V., Vlijmen. N. Anko snijmais: K: Zelders B.V., Ottersum. V: Dries Zaden B.V., Hooge- zand. N. Irla snijmais: K: Pionee* Hi-Bred International Inc., Des Moines, Iowa, USA. V: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel DJ. van der Have B.V., Kapelle (Zld.) N. Darwina aardappel: K: J. Oldenburger, Assen. V: Hettema Zonen B.V., Emmeloord. T. Amera aardappel: K: Kweekinstituut Karna, Valthermond. T. Elvira aardappel: K: Saatzucht Soltau-Bergen, Soltau, Duitse Bondsrepu bliek. V: Hettema Zonen B.V., Emmeloord. UB. Rosalie aardappel: K: Coopérative de Lennon, Chateau-neuf-du-Faou, Frankrijk. V: Agrico, Emmeloord. UB. Vindika aardappel: K: B.V. Verenigde Kweekbedrijven, Emmeloord. V: Agrico, Emmeloord. UB. Olinda aardappel (was U): K: H. Bierma, Holwerd. V: de Z.P.C., Leeu warden. De gras- en klaverzaadmengsels. In het hoofdstuk Grasland is een nieuw mengsel MK 1 opgenomen. In het hoofdstuk Grasvelden is in de SV-mengsels geen kleine timothee meer op genomen. Verder is in het mengsel GZ 9 het aandeel Engels raaigras verlaagd en is 15% roodzwenkgras met fijne uitlopers toegevoegd. Het mengsel GZ 5 wordt niet meer vermeld. De samenstelling van de overige mengsels is niet gewijzigd. De Commissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen e notitie "Kontraktenstelsel of mengprijssysteem" is een dezer da gen aan de orde geweest in de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap. Men is nog niet zo ver, dat een eindkonklusie is getrok ken. Het defenitieve oordeel moet wel in de loop van de volgende maand worden gegeven, omdat uitstel weer de nodige onzekerheid zou opleveren voor de telers. (Belangstellenden, die de tussentijdse notitie van het Land bouwschap willen ontvangen, kunnen deze bestellen bij de Afdeling Pers en Voorlichting van het Landbouw schap, Raamweg 26, 25% HL Den Haag; tel. 070 - 656920 toestel 228 en 229. Aan de toezending zijn geen kosten verbonden). LANDBOUWSCHAP afd. Pers en Voorlichting AKKERBOUW ISOLEREN IS NOG STEEDS de beste manier van verwarmen. Het doel van isoleren is om door middel van stilstaande lucht in het isolatiemateriaal de koude of de warmte buiten te houden. Zitten er dus ergens nog kieren of gaten dan heeft isoleren weinig zin. Maak deze kieren eerst goed dicht, voor al in uw bewaarplaatsen. Ook de ventilatoropening kan veel koude lucht binnen laten. Zorg ook dat deze goed af te sluiten is. BENT U KLAAR MET HET ploegen? Dan onze beste wensen. Maar ligt uw land wel goed vlak? Ook de vooreinden en de wendak kers? Na een flinke nachtvorst is een korrektie met de kultivator heel goed mogelijk. Deze tijd voor korrektie is meestal maar kort, soms maar enkele uren. Hang dus regelrecht de kultivator maar weer achter de trekker. Hoe eerder in de winter de korrektie is uitgevoerd, Er is een EEG-verordening in de maak waarbij de verdeling van het totale pre-interventie kontingent van 318.400 ton over de afzonderlijke lid staten wordt herzien. In sommige landen is de animo om van de*pre-in terventie gebruik te maken namelijk groter dan het oorspronkelijk toege wezen kwantum, terwijl andere lan den hun kontingentsdeel niet blijken uit te putten. Het totale kontingent appels blijft dus de genoemde 318.400 ton maar Nederland krijgt daarvan 36.688 ton toegewezen in plaats van de oorspronkelijke 28.688 ton. Er kan dus in het kader van de pre-in- terventie 8.000 ton extra uit de markt genomen worden. Ons aandeel wordt daardoor gebracht op 11,5% (was 9,0%). In verband met deze herverdeling wordt de uiterste datum waarop te lersverenigingen hun voornemen om van de pre-interventieregeling ge bruik te maken, kunnen aanmelden, verschoven van 15 naar 30 november. (Komité van Beheer Groenten en Fruit, Brussel november 1980). De uitkomsten van de definitieve oogstraming van zaaiuien van het CBS verschilt nauwelijks met de reeds eerder gepubliceerde voorlopige raming. De totale produktie van ca. 415.000 ton is de kleinste sinds het beruchte jaar 1976. Na de rekordproduktie in 1977 van 590.000 ton werd er het jaar daarop wel 12% minder geoogst maar het was nog altijd te veel. Het jaar daarop (1979) werd er opnieuw 12% minder geprodu ceerd. Die produktie, bijna 457.000 ton, kon tegen zeer redelijke prijzen afgezet worden. Gelukkig heeft dit gunstige jaar niet geresulteerd in een areaaluitbreiding. Er is dit jaar vrijwel evenveel uitgezaaid als in 1979, nl. ruim 10.800 ha. Klein beschot Doordat het weer dit jaar voorna melijk in de periode van half juni tot half juli niet meezat, bleef de oogst per ha 10% achter bij vorig jaar. Bij een nagenoeg gelijkblijvend areaal betekent dit dus een dienovereen komstig kleinere oogst. Bovendien laat de kwaliteit van de uien dit jaar nogal te wensen over. Dit overziende, mag verwacht wor den dat de goede uien van de oogst '80 voor goede prijzen van de hand zullen gaan. Mede als we bedenken dat er ook uit het buitenland geen bijzonder grote oogsten gemeld wor den. De prijzen welke tot nu toe geno teerd zijn op de uienbeurs van Goes zijn de laatste weken steeds 5-10 cent per kg hoger geweest dan die in het vorige jaar. Om eenzelfde financieel resultaat te behalen, moet deze meerprijs t.o.v. vorig seizoen, gezien de kleinere oogst en de mindere kwaliteit, wel gemaakt worden. Met name in Zeeland en Noord-Holland minder In de meeste provincies is vrijwel evenveel uitgezaaid als vorig jaar al leen in Oostelijk Flevoland was het duidelijk meer en in Noord-Holland duidelijk minder dan vorig jaar. De beschotten liggen in alle provincies beneden die van vorig jaar. De grootste teruggang zien we in het belangrijkste teeltgebied, Zeeland. Daar is maar 34,5 ton van een ha ge komen, tegen 41 ton vorig jaar. Ook in het andere belangrijke teeltgebied, de Noordoostpolder, is dit jaar de 40 L/ha niet gehaald. Veruit de grootste oogst per ha verkrijgt men in Ooste lijk Flevoland. Vorig jaar werd er met 51 ton uitzonderlijk veel van een ha geoogst; de 48 ton van dit jaar is wel minder maar nog altijd veel. hoe minder werk in het komende voorjaar. Weinig rijden in het voorjaar geeft nog steeds het beste zaaibed. HET ARBEIDSINKOMEN in de akkerbouw was de laatste jaren erg laag, 500/ha. Zit U ook met dat probleem? Waren de op brengsten laag of waren de kosten te hoog? Of waren beide genoemde oorzaken de reden van het lage inkomen? Wat gaat er nu gebeu ren? Zien waar het schip strandt? Of zullen we samen uw bedrijf nog eens doornemen? Uw bedrijfs- voor licht er heeft ook tijd voor U! WIE ONDERPAND HEEFT, kan geld lenen. Maar geleend geld moet terug worden gegeven en tij dens het lenen moet er nog rente betaald worden ook. Erg is dat niet als het maar om een rendabele zaak gaat. Uw eigen geld ergens in steken, kan er op uitdraaien dat uw geld weg is. Maar geleend geld in een niet rendabele zaak is dub bel zuur. Wanneer de zaak mis lukt, hoe moet dan rente en aflos sing betaald worden? Laat U wel zeer goed adviseren. SAMENWERKING MET DE basis-inventaris is niet erg in trek. Het is veel mooier over eigen trekkers, wagens en grondbewer kingswerktuigen te beschikken. Dat geeft een gevoel van zelfstan digheid. Maar de kosten van eigen mechanisatie liegen er niet om, f 1.000 a f 1.500 per ha zijn vol strekt geen overdreven getallen. Wie weet zit er nog een mogelijk heid in om de kosten te drukken door meer samenwerking. Denk er eens over na, stille armoede of minder eigen machines. Geen ge makkelijk probleem. VEEHOUDERIJ BIEST IS HET BESTE en goedkoopste medicijn voor het pas geboren kalf dat verkrijgbaar is. Wel moet de eerste biest binnen een uur na afkalven worden toe gediend in een hoeveelheid van lh tot 3A liter. Dit geldt ook bij 's nachts afkalven. De biest vlak na afkalven, bevat 3 keer zoveel af- weerstoffen tegen kalverenziekten dan 3 uur na afkalven. Dus ook 's nachts eerst biest geven aan het kalf voordat U uw warme bed weer opzoekt. EEN VERKEERDE KEUZE bij aanschaf is nadeliger en vervelen der naarmate het apparaat langer op het bedrijf meegaat. Bij aan koop van apparatuur voor het uit halen van kuilvoer komt het voor dat eerst wordt gekocht en dan pas nagedacht. Naast een gemakke lijke bediening en goede werking, moet de trekker voldoende vermo gen hebben. Zeker is dit het geval wanneer met een hefmast wordt gewerkt. Laat U voor het kopen eerst vakkundig en neutraal voor lichten. WANNEER DIEREN OP 2 ja rige leeftijd moeten afkalven, zal een bepaald groeiritme naar leef tijd gerealiseerd moeten worden. Groei per dag van 0-8 mnd. 750 gram. Van 8 tot 15 mnd. 650 gram per dag en van 15 tot 24 mnd. 600 gram. Na afkalven is het levend gewicht bij deze groeicijfers 480 kg. Het is niet zo eenvoudig als het er uit ziet. In het najaar te lang buiten met weinig gras, tijde lijk minder goed kuilvoer op stal een lichte aandoening door maag darmwormen zijn allemaal oorza ken waardoor de groei kan stag neren. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10