Transportkosten belemmeren Nederlandse aardappelexport naar het Verenigd Koninkrijk PREGOA Isjeblieft! EXPORT- BEVORDERINGS KARAVAAN DOOR HET VERENIGD KONINKRIJK AKKERBOUW VEEHOUDERIJ De telers van pootaardappelen in het Verenigd Koninkrijk hebben weinig te vrezen van de introduktie van Nederlandse rassen op de Britse markt. Dat was de boodschap van Britse handelaren en kwekers op een demonstratie van rassen op het National Agricultural Centre in Sto- neleigh, dat werd georganiseerd door de Nederlandse overheid. In Britse handelskringen is men van mening dat hoewel de Nederlan ders zeer graag een klein deel zouden willen veroveren van de kom- merciële handel in Schots en Noordiers pootgoed, de transportkosten en bijkomende kosten te hoog zijn en zij zich tevreden moeten stellen met de achterdeur benadering: "het introduceren van basiszaad voor vermeerdering in Groot Brittannië. De handelaren en kwekers op de bijeenkomst praatten niet graag over de kosten van gecertificeerd Neder lands pootgoed en de generatiever- schillen. Voor een ton Nederlands gecertificeerd pootgoed moet men echter denken in termen van onge veer 200, franko huis, waarbij 20 is begrepen voor het oversteken van de Noordzee. Tijdens de demonstratie, die erop gericht was om te laten zien dat de Nederlanders meer hebben aan te bieden dan alleen maar aardappe len, werd sterk de nadruk gelegd op de kwaliteit en zuiverheid van hun pootgoed. De Nederlanders wezen erop dat de produktie zich voornamelijk kon- centreert in gebieden waar de bodem kortgeleden op de zee of rivier is veroverd. Zij stelden dat Nederlands pootgoed voor wat resistentie tegen knolziekten betreft, waarschijnlijk beter is dan dat uit andere noorde lijke landen. De handelaren en kwekers op de de monstratie waren het er niet mee oneens maar zij spraken er hun twij fel over uit dat de Nederlanders in staat zouden zijn met leveranciers uit Schotland en Noord Ierland te kon- kurreren vanwege de transportkos ten. De meesten waren echter van me ning dat Nederlandse rassen in de plaats zouden komen van een aantal bestaande in Engeland gekweekte aardappelen en dat de pootgoedpro- duktie in het Verenigd Koninkrijk zou plaatsvinden. Chips Een van de doelstellingen van de Dat zei Heieen van Boxtel van het Nederlands Instituut voor Af zetbevordering van Akkerbouwprodukten, op de Sipral '80 in Mi laan tegen de Italiaanse Maria Zappa. En Maria liet zich het geoffreerde bakje Nederlandse frites goed smaken. Trouwens zij niet alleen. Door het Nederlands Instituut voor Afzetbevordering van Aard appelen werden in 5 dagen duizenden porties frites gepresenteerd aan evenzovele italiaanse groot- en klein handelaren die de Sipral- beurs bezochten. Binnen de inzending van het Ministerie van Landbouw introdu ceerde het NIVAA nu ook in Italië het Nederlandse Aardappel Beeldmerk dat in Duitsland al een behoorlijke bekendheid begint te krijgen. Mede omdat nu vrijwel alle exporteurs dit Beeldmerk op hun verpakkingen voeren. Niet alleen kan de konsument nu direkt de Nederlandse aardappel herkennen maar tevens heeft de kollek- tieve reklame van het NIVAA een nog steviger basis gekregen. Ook op de Sipral hebben vele Italiaanse handelaren met het Beeldmerk kennis gemaakt en tevens hun kennis over Nederlandse aardappelen en aardappelprodukten vernieuwd. En als het aan Maria Zappa ligt dan wordt er nog veel meer Nederlandse frites gegeten. Nederlandse handelaren was om Britse fabrikanten van chips ook eens te kunnen laten kiezen uit een ander in eigen land gekweekt ras dan Record. Volgens de Britse vertegenwoordiger van het Nederlandse bedrijf Wolf Wolf, George Morrison, is de pro duktie van chips in zijn land geba seerd op één ras, waardoor de teler weinig te kiezen heeft. Als zijn Re cords niet door de chipsfabrikanten worden geaksepteerd, wat moet hij er dan mee aan? "De Nederlanders vormen alleen een bedreiging voor de Schotse pootgoedtelers als de kwaliteit van hun produkt te wensen overlaat", aldus de heer Morrison. Hij noemde de Schotse kwaliteitstandaard beter dan de Nederlandse. De Nederlan ders bieden echter een groter scala van rassen. Transportkosten Volgens de direkteur van het Britse bedrijf Nickersons, David Neate, zijn de Nederlandse pootgoedexpor- teurs er niet in geïnteresseerd de Britse markt te veroveren door onder de prijs te gaan werken. "Dat doen zij door een kontinue voorziening en konstante kwaliteit te garanderen", aldus de heer Neate. Spreker zei niet te geloven dat zij streven naar een aandeel van 50% op de Britse poot- goedmarkt. "Zij zullen een deel er van veroveren maar ik geloof niet dat ze hun prijs laag genoeg kunnen krijgen als gevolg van de transport kosten die er altijd bijkomen", zo zei de heer Neate. De firma Nickersons is de vertegenwoordiger in het VK van het Nederlandse bedrijf ZPC en introduceert Nederlands pootgoed in Groot Brittannië. Nickersons organiseert op grote schaal teeltproeven om de Britse te lers te overtuigen van de waarde van de Nederlandse rassen waarin zij handelt. Het bedrijf importeert ook gecertificeerd pootgoed rechtstreeks uit Nederland. Zij vestigt haar hoop op het sukses van het nieuwe vroege In het kader van de agrarische ex portbevordering zal van 21 april tot en met 28 mei 1981 onder de naam "Remarkable Holland Roadshow" een expositiekaravaan door het Ve renigd Koninkrijk rijden. Doel van de reis is, de aandacht van de Britse konsument te vestigen op onze agra rische produkten. De stoet bestaat uit zeven karavans, een Hollandse draaimolen en een rijdende ont vangstruimte. Op de karavans zullen in groen en wit oud Hollandse gevels zijn afgebeeld, waardoor een dorps sfeer ontstaat. De rijdende tentoonstelling zal de volgende plaatsen aandoen: Not tingham, Stoke-on-Trent, Liverpool, Manchester, Carlisle, Glasgow, Edinburgh, Newcastle, York, Leeds, Coventry, Cardiff, Bristol, Sout hampton, Brighton, Canterbury en de Medway Towns. De laatste stop zal in Londen zijn van 25 - 28 mei 1981. De hele tocht is bijna 3.200 km. Als aanvulling op dit exportbevor dering? toernee zal tegelijkertijd een aantal andere promotieaktiviteiten worden georganiseerd, zoals Hol- latid-weken en handelskontakt- bijeenkomsten. Het promotie tournee is een geza menlijke aktiviteit van het ministerie van landbouw, het Nederlands Bu reau voor Toerisme en een aantal overkoepelende organisaties voor bloemen, bloembollen, vlees, zuivel, groenten en fruit, beschuit en aard appelen. Het bureau van de Nederlandse Landbouwraad te Londen koördi- neert het geheel. ras Manna, dat kort geleden op de rassenlijst van het National Institute of Agricultural Botany is geplaatst. Van groot belang De direkteur van het Britse bedrijf Farm Seeds, Paul Taylor, zei dat Britse telers moeten erkennen dat Nederlandse rassen van groot belang zullen worden. Maar voordat onze telers de rassen opnemen moeten zij volgens de heer Taylor kontroleren of zij tevreden zijn over de in het V.K. uitgevoerde teeltproeven. Immers geslaagde proeven op Nederlandse bodem bete kent nog niet dat de rassen in ons land even goed voldoen. "De penetratie van Nederlandse ras sen op de Britse markt is veel be langrijker dan de verkoop van Neder lands pootgoed. Als ik pootgoedteler zou zijn, dan zou ik me geen zorgen maken over Nederlandse konkurren- tie", aldus de heer Taylor. (Farmers' Weekly) ETENSWAREN IN DE DIEP VRIES doen, is een uitstekende manier van konservering. Suiker bieten die aan de hoop liggen, kunnen in deze tijd van het jaar maar al te gauw op diepvriespro- dukten gaan lijken. Pas op met vorst! Liggen de zeilen al klaar? Zorg ook voor touwen en/of net ten om over de kleden te doen. Want als het vriest en het gaat waaien dan worden de problemen pas groot. Iedere biet die bevroren raakt, is verlies en verlies maakt uw inkomen niet groter. TOT HALF NOVEMBER heeft het zin om met bodemherbi ciden direkt na het zaaien van de wintertarwe te werken. Daarna is de kieming van grasachtigen zoals duist maar traag en kunt U beter wachten tot volgend voorjaar om de grasachtigen in de wintertarwe te bestrijden. ÉÉN GOEDE NACHTVORST en het is weer gebeurd met diverse pompen en zelfs motoren. Het is nog steeds zo, dat water beneden 0 gr.C. overgaat in ijs. Dit ijs zet bij daling van de temperatuur nog iets uit en het is gedaan met uw dure machine. Als ergens geldt: voor komen is beter dan genezen, dan is het wel op dit gebied. Laat tijdig het water uitpompen of motoren (zonder anti-vries) leeg lopen. Want opnieuw vriezen gaat het zeker doen. VIER HA SUIKERBIETEN van 60 ton geven net zoveel bieten als 6 ha van 40 ton per ha. In beide ge vallen even veel bieten zult U zeg gen. Maar 4 ha kosten lA min der dan zes ha en dat wil heel wat zeggen. Een goed bouwplan, zonder over dreven intensief geteelde bieten of kruisbloemigen, speelt een hele grote rol bij de teelt van suiker bieten. Komt U er niet uit? Doe er wat aan. Ook voor uw land zijn zeker mogelijkheden. WEET U WA T ONDERGREEP betekent bij een ploeg? Nu dat wil zeggen dat uw scherpe ploeg schaar iets dieper snijdt dan dat uw zooiijzer door de grond loopt. Zijn de ploegscharen stomp en te ver afgesleten dan gaan de ploegscha ren smeren. De ploeg gaat zwaar der trekken en uw ploeg-voor smeert dicht. Dus hogere energie kosten en een slechte ondergrond. Toon uw ploegscharen en iedereen kan zien wat U waard bent als vakman! ARBEIDSBESPARING EN ar- beidsverlichting zijn van die leu zen die het vandaag aan de dag goed doen. Met bijvoeren in het grasland is op dit terrein wel wat te bereiken. Pas echter op! Vooral bij nat weer, wordt de grasmat ge weld aangedaan. En wat te denken van overgebleven voerresten die de gehele winter op het grasland achter blijven? Bijvoeren in de weide is eigenlijk alleen verant woord als het perceel toch om moet. In de andere gevallen zal het beter zijn op stal bij te voeren. NU MOET HET TOCH WEL mogelijk zijn om te bepalen of de voorraden ruwvoer voldoende zijn om het rundvee door de winter te halen. Wanneer U ruwvoer bij moet kopen, zijn twee zaken zeer belangrijk. In de eerste plaats, ben prijsbewust het ene produkt is wat voederwaarde betreft veel beter dan het andere produkt. In de tweede plaats hoe past het aan te kopen ruwvoer in het rantsoen wat reeds op het bedrijf aanwezig is? Wanneer U een goed besluit ne men te moeilijk vindt, raadpleeg dan de bedrijfsvoorlichter. IEDEREEN IS WEL OVER TUIGD dat eenlingboxjes voor kalveren een goede stalling geven. Bij het plaatsen van deze boxjes zijn er verschillende mogelijkhe den welke meestal samenhangen met de inrichting van de ruimte welke beschikbaar is. Wanneer U ze in boxjes plaatst, is het goed om de kalfjes enkele dagen aan een touw vast te zetten. Ze vergeten dat nooit meer en later geeft het een enorm gemak wanneer ze het touw kennen. Ze zijn veel beter hanteerbaar als U ze om een of andere reden vast moet zetten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 9