Landbouwschap wijst EG-voorstellen voor suikerbeleid af Begroting 1981 Ministerie van Landbouw aangenomen Minister Braks over de glastuinbouw in de jaren '80 Luteijn: Begin 1981 standpunt extra melkheffing UITSLAG STEMMING MOTIES PAARDENNOTA holland AGRO-INDUSTRIELE MISSIE NAAR VENEZUELA Het Landbouwschap blijft fel gekant tegen het suikerbeleid, waarvoor de Europese Kommissie (het dagelijks bestuur van de EG) eind oktober voorstellen heeft gedaan. Daarbij gaat het om een nieuwe EG-suiker- marktordening, die een looptijd heeft van vijf jaar en ingaat op 1 juli 1981. De kritiek van het Landbouwschap richt zich vooral op de plan nen van de Europese Kommissie om de bietentelers het volledige marktbeheer voor suiker te laten financieren. Het Landbouwschap wijst dit pertinent af. Dit bleek nog eens overduidelijk tijdens de bes tuursvergadering van het Landbouwschap, die op woensdag 5 november in Den Haag werd gehouden. Tijdens de looptijd van de vorige Landbouwschap bijzonder geringe marktordening heeft het suikerbe- financiële konsequenties voor de leid volgens de becijferingen van het Gemeenschap gehad. Handhaving Voorzitter Luteijn van het Landbouwschap acht het mogelijk dat in het bestuur van zijn organisatie begin volgend jaar een standpunt wordt geformuleerd over het "invullen" van de extra heffing op de melkpro- duktie. waartoe de Europese Raad van Landbouwministers in juni j.l. besloot. Hij zei dit woensdag in zijn openingsspeech aan het begin van de openbare bestuursvergadering. 1 er gelegenheid van de algemene vergadering van de Kring Westland van de Katholieke Land- en Tuin- bouwbond (L.T.B.) op 3 november jl. in de veiling Westland-Noord te Poeldijk heeft minister ir. Braks zijn visie gegeven op de glastuinbouw in de jaren *80. De explosieve ontwikkeling van de olieprijzen heeft de buitenlandse konkurrentie weer eens op volle kracht laten opstomen tegen onze zo benijde glastuinbouw. Energie Gaandeweg is een situatie ontstaan, die bij overheid en tuinbouwbe drijfsleven tot het besef heeft geleid, dat aanpassing van de afspraken tussen Gasunie en Landbouwschap onontkoombaar was. De bewindsman is ziqh ervan bewust dat de operatie niet pijnloos is, maar ook dat de druk nog niet van de ketel is. De Europese Commissie zal een Vaste Kommissie voor Landbouw Tijdens een stemmingsvergadering van de Vaste Kommissie voor Land bouw en Visserij der Tweede Kamer op 5 november j.l. is gestemd over moties die bij de behandeling van de nota "Paarden in Nederland" op 8 september 1980 werden ingediend. Hierbij werden moties aangenomen, waarin de regering wordt verzocht: - het spelen op de paardentotalisa- tor ook buiten de baan mogelijk te maken (Evenhuis en Wisse ling); - het gebruik van stimulerende middelen te voorkomen (Wisse- link en Evenhuis); - bij de opzet van paardencentra rekening te houden met de kleine fokker en een monopoliepositie te voorkomen (Evenhuis en Wis- selink); - de mogelijkheid tot rekreatief buitenrijden - ook aangespannen - te vergroten (Wisselink en Evenhuis). Aangezien de stemmen staakten over de motie Terlouw, waarin wordt verzocht het Warmbloed Paarden Stamboek Nederland een eenmalige subsidie toe te kennen t.b.v. een er- felijkheidsonderzoek bij oudere hengsten, werd besloten hierover opnieuw te stemmen in een plenaire zitting van de Tweede Kamer. De motie Voortman. waarin deze verzocht om: het dopinggebruik onder kontro- le te brengen; - de (semi-)kriminele praktijken aan te pakken; - meer inzicht in de oorzaken van de teruglopende opbrengsten van wedden buiten de baan zinvol zal zijn; werd op verzoek van de heer Voort man aangehouden voor stemming in een plenaire Kamerzitting. G.J.M. Braks onderzoek instellen naar ons aard gasbeleid voor tuinders en is voor nemens dat beleid ter toetsing op ongeoorloofde konkurrentie-aspek- ten voor te leggen aan het Hof van Justitie. In verband met het optrekken van de gasprijs is een aantal begeleidende maatregelen voor de glastuinbouw- sektor ontworpen, waarvan een deel op kortere termijn enige verlichting kan brengen. Andere zijn er mede op qericht door energiebesparing de konkurrentie- kracht blijvend op te vijzelen. Voor 1980 en 1981 is hiervoor 10 min resp. 25 min beschikbaar. Minister Braks verklaarde dat on derzoek naar mogelijkheden tot energiebesparing een hoge prioriteit heeft. Daarnaast acht hij ook het ve- redelingsonderzoek van groot be lang. Resultaten hiervan geven be- sparinê met de minste kosten, maar vragen veel tijd. Internationale konkurrentiepositie "Wie voor zijn export de voordeur wagenwijd openzet, kan zich niet permitteren de achterdeur voor in voer op slot te doen. Natuurlijk moet worden voorkomen dat een onge breidelde invoer tegen elke prijs als normaal zou worden beschouwd", aldus minister Braks. Het EEG-groenteninvoerbeleid krijgt vooral gestalte in het referen- tieprijsstelsel. Na de introduktie hiervan in het begin van de jaren '70 is het geleidelijk uitgebouwd en ge- perfektioneerd. De huidige energieproblemen en de uitbreiding van de Gemeenschap mogen niet worden aangegrepen als motief om de Noordelijke tuinbouw kunstmatig in te laten dikken om daarmee ruimte te scheppen voor produktie-uitbreidingen in het Zui den van de EEG, aldus minister Braks. Vaststaat dat de konkurrentie in de glastuinbouwsektor na de toetreding van Spanje, Portugal en Griekenland toe zal nemen in voor- en najaar. De beste waarborg om door de bran ding heen te koersen is, volgens de heer Braks: verdere verbreding van het sortiment, jaarrondproduktie, hoge kwaliteit, snelheid en stiptheid van levering, produktiviteitsverbete- ring en energiebesparing, zowel per m2 als per eenheid produkt, en in toenemende mate een verantwoord gebruik van gewasbeschermingsmid delen. van de huidige heffing op de B- suiker (30%) is ruimschoots vol doende om de producenten medeve rantwoordelijkheid te laten dragen voor het suikerbeleid. Voor het Landbouwschap is de voorgenomen zelffinanciering principieel onaan vaardbaar. Het totale beleid wordt immers door de Gemeenschap ge voerd en de producent kan hier geen invloed op uitoefenen. Het Landbouwschap vindt de voor gestelde herverdeling van het B- quotum eveneens principieel onjuist. De totale produktie over de afgelo pen jaren moet in de referentiebepa- ling worden meegenomen. Neder land kan alleen met de voorgestelde referentiebepaling meegaan, mits ons land volledige kompensatie krijgt voor de toegepaste halvering van het B-quotum, die vanaf 1975/1976 gedurende driejaar werd toegepast. Deze halvering was ge koppeld aan het toen gehanteerde mengprijssysteem. Quota per land De Europese Kommissie wil de quota direkt toewijzen aan de on dernemingen. Het Landbouwschap oordeelt hier negatief over en is van mening, dat de quota per land moet worden toegewezen. Voorts vindt het Landbouwschap, dat de Kommissie af moet zien van het plan de richt prijs voor suiker af te schaffen. Een richtprijs dient in de marktordening te blijven als doelstelling voor het prijsbeleid. De voorstellen van de Europese Kommissie overziende, oordeelt het Landbouwschap, dat nationale steunmaatregelen (Italië en Frank rijk) moeten worden afgeschaft, zo dra de nieuwe marktordening ingaat. Het Landbouwschap acht de gelijk stelling tussen het mengprijssysteem en het kontraktenstelsel terecht. De wijze om hierover volgens de voor stellen te beslissen is echter volledig onwerkbaar. Deze beslissing moet nationaal worden genomen en dus, zoals nu, worden overgelaten aan de nationale overheid, die daarbij wordt geadviseerd door het betrokken be drijfsleven. Binnen het Europese landbouwbe drijfsleven vindt dit najaar een in dringende diskussie plaats over de mogelijkheden om het verstoorde evenwicht op de zuivelmarkt weer te herstellen. Kernpunt daarbij is de vraag of een heffing op de groei van de produktie een oplossing zou kun nen bieden. Luteijn noemde het vooral van belang, dat de te nemen maatregelen voor iedere producent in de Gemeenschap gelden, zonder belangrijke uitzonderingen. "Onze moderne bedrijven mogen immers niet als enigen extra financiële lasten krijgen opgedrongen", zo benadruk te hij. Luteijn verklaarde het overigens te De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal heeft 4 november j.l. zonder hoofdelijke stemming de begroting van het ministerie van landbouw en visserij voor 1981 aangenomen. Het op deze begroting ingediende komplex amendementen van mevr. Langedijk-De Jong werd even eerder verworpen. Bij de stemmingen over de moties werden de,volgende aangenomen: Voortman I: De Kamer ware een "innovatief' aktieplan voor te leg gen. Hiermee is bedoeld het schep pen van een gekoncentreerde land- bouwstrukturele aanpak waarbij on derzoek, voorlichting, onderwijs en beleid worden betrokken. Van Rossum: De Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Unie van Waterschappen moeten als ad- betreuren dat de weg van het stimu leren van een vrijwillige produktie- beperking is verlaten. Vorig jaar heeft het Landbouwschap er al voor gepleit om, naast de bestaande pre mies voor het slachten van melkvee en het niet-Ieveren van melk, ook een regeling in te voeren om een ver mindering van de melkproduktie op de bedrijven te bevorderen. In de decembervergadering van het Landbouwschap zal over de zuivel- problematiek een eerste gedachten- wisseling plaatsvinden. Luteijn noemde het van groot belang dat een duidelijke gezamenlijke mening kan worden uitgedragen. viserend lid zijn vertegenwoordigd in de Centrale Kultuurtechnische Kommissie. Voortman II (gewijzigd): De Kamer zou zo spoedig mogelijk een notitie moeten ontvangen over het meerja rige financiële kader (en de positie daarin van de lagere overheden) voor de herinrichting van Oost Gro ningen - Gronings-Drentse Veenko loniën. Langedijk-De Jong III: In 1981 zou er een plan moeten komen voor werkgelegenheid in de bossen en natuurterreinen. Van der landen I: Het fiskale beleid voor zelfstandige ondernemers zou moeten worden afgestemd op de funkties van hun inkomen: kon- sumptie, investering en reservering. Van der Linden II: Het ontstaan van regionale demonstratieprojekten voor toepassing van bio-energie zou financieel moeten worden gestimu leerd. Van der Linden III: Ook dit jaar zou er weer een kerstboteraktie moeten worden gehouden. Van der Linden IV: In verband met de extra middelen op de begroting voor verbetering van de produktie- en afzetstruktuur zou een gericht programma aan de Kamer moeten worden voorgelegd, waarin betrok ken worden de kredietsituatie van jonge boeren en tuinders, voorzover de kontinuïteit in gevaar is, alsmede bijzondere knelpunten in bepaalde regio's, dan wel bedrijfstakken. Waalkens: Tijdens het aanstaande Nederlandse voorzitterschap van de EG-Raad moet hoge voorrang wor den gegeven aan de totstandkoming van de richtlijn, voor harmonisatie van het toelatingsbeleid voor gewas beschermingsmiddelen, die in het ontwerp is ingediend. De ministeries van landbouw en van ekonomische zaken zullen in samen werking met het Nederlandse Cen trum voor Handelsbevordering (NCH) van 12 tot 22 november 1980 een agro-industriële missie naar Ve nezuela organiseren. De missie staat onder leiding van drs. R. Zijlstra voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond F.N.Z. Aan de missie zullen deelne men bedrijven op het gebied van de landinrichting, landbouwproduktie en de landbouwverwerkende- en le vensmiddelenindustrie. Het ministe rie van landbouw zal aan de delega tie deskundigen toevoegen, die o.m. voordrachten zullen houden bij de te bezoeken Venezolaanse instanties. De PVV-voorzitter ir. G.A. Meijer heeft, zoals we ude vorige week reeds berichtten, op een vakbeurs in Italië met veel verve verklaard, dat het nederlandse kalfsvlees absoluut vrij is van hormonen. De heer Meijer heeft het, zoals de foto laat zien, niet bij woorden alleen gelaten maar een karkas van een nederlands vleeskalf ter onderstreping van zijn woorden voorzien van het pas geïntroduceerde stempel HOLLAND gevat tussen twee sterren. - - 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5