Een hele zorg minder.... lifc m m 'Ruilverkaveling De Poel-Heinkenszand passend in deze tijd Taak Waterschappen zal nog verder worden verbreed V orige week vrijdag is in het dorpshuis te 's Gravenpol der de akte van toedeling van de ruilverkaveling de Poel- Heinkenszand ten overstaan van notaris Ghijzels verle den. M et de totstandkoming van deze ruilverkaveling is nog weer eens overduidelijk gebleken hoe belangrijk ruilver kavelingen zijn om de landbouw struktureel te verbete ren. Zowel bij het ministerie van landbouw als bij de georganiseerde landbouw staat ruilverkaveling boven aan de lijst als het gaat om maatregelen ter verbetering van de positie van boer en tuinder. Maar desondanks is het niet mogelijk meer gebieden tegelijk aan te pakken. Dat is niet mogelijk omdat er onvoldoende financiële ruimte is, maar ook doordat de voorbereidingsprocedure steeds meer tijd in beslag gaat nemen. Voorlopig geen EEG-aardappelregeling zuidelijke landbouw maatschappij De oogst van hardfruit is weer binnen. In het algemeen is men in deze sektor over het seizoen 1980 redelijk tevreden. De vorstschade in dé eerste week van november is gelukkig beperkt gebleven in ons gebied. Meer hierover kunt u o.m. lezen in de rubriek "Tuin- 'bouwklanken". Vanuit de Z.L.M. gezien Ruilverkaveling hoog op de ranglijst Burgers VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 tuinbouwblad z.l.m w Daarmee is de fase van toedeling van deze ruilverkaveling afgesloten. Dit schrijvende lijkt dit een simpel gebeuren, maar zij die nauw betrokken zijn geweest bij deze verka veling hebben dat wel anders ervaren. Bij ruilverkaveling gaat het niet alleen om zakelijke rechten, nee er worden ook belangen en verhoudingen overhoop gehaald waar men in de loop der jaren vertrouwd aan is geraakt. Men raakt gehecht aan de grond die men jaar in jaar uit bewerkt heeft. Pas wanneer opnieuw de ploeg in het verkavelde perceel gezet kan worden is er de zekerheid om te kunnen zeggen dat ruilverkaveling een goede zaak is geweest. En dat de ruilverkaveling de Poel-Heinkens zand een goede zaak is geweest daar was afgelopen vrij dag bij de boeren geen verschil van mening over. Er is door de Landinrichtingsdienst in nauwe samenwer king met de ruilverkavelingskommissie veel werk maar ook moeilijk werk verricht. Ik meet dat niet aan het aantal bezwaarschriften dat be handeld moest worden. Daar is men als het ware op voorhand op berekend. Veel moeilijker is het geweest een verantwoord plan uit te werken in een landschappelijk gevoelig gebied als de Poel. Een landschappelijk gevoelig gebied dat vanaf de aan vang veel aandacht heeft gehad bij de voorbereiding en de uitvoering van deze ruilverkaveling. De ruilverkaveling de Poel- Heinkenszand zal de geschiedenis ingaan als de verkaveling waar de eerste beheers- en onderhoudsover- eenkomsten zijn afgesloten. De overeenkomsten zijn op voorstel van de landbouw tot stand gekomen. En daar mee heeft de landbouw duidelijk aangetoond dat, met traditionele ruilverkaveling, zoals men dat nu pleegt te noemen, een goede harmonie kan ontstaan tussen land bouw en landschap. Mogelijk is het ook geweest 70 ha rekreatiegebied (bosaanplant) voor de gemeente Goes te realiseren. Maar ook de schade, aan het gebied veroor zaakt door de aanleg van een snelweg, is beperkt ge bleven. Verder is het vanuit landbouwkundig oogpunt ge zien belangrijk dat 57 fruitteelt-, akkerbouw- en vee teelt/gemengde bedrijven, respektievelijk 10, 30 en 25 ha vergroot zijn. Hierdoor is er ook wat bedrijfsgrootte betreft duidelijk een strukturele verbetering tot stand ge- komen. Anders gezegd, hier is een duidelijk middenbe- drijven-beleid gevoerd. Een woord van veel waardering aan allen die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van deze verkaveling is dan ook zeker op zijn plaats. En dan wil ik toch wel met name de ruilverkavelingskom missie noemen. Kritiek is hen niet bespaard gebleven. Zij zijn echter standvastig gebleven. Daar hebben wij respekt voor en ik ben er van overtuigd dat degene die nu nog kritiek heeft met het voortgaan der jaren zal zeggen dat er goed werk is verricht. Ik ben dan ook van mening dat het nodig is, in gebieden die voorlopig niet voor ruilverkaveling in aanmerking ko men, naar andere mogelijkheden te zoeken. Het ziet er bepaald niet naar uit dat op enigszins korte termijn een E.E.G.-aardappelregeling tot stand komt. Dat bleek uit besprekingen van de speciale EG Commissie Landbouw waar men zonder enige overeenstemming uit elkaar ging. Men wil nog trachten tot een zekere mate van overeen stemming over een zachte regeling te komen, opdat de Raad daar in zijn vergadering van 8 en 9 december mee kan bezig houden. De toetreding van nieuwe leden van de Gemeenschap en in het bijzonder de toetreding van Griekenland tot de Ge meenschap per 1 januari a.s. heeft de kwestie gekompli- ceerder gemaakt. Voorzitter Unie van Waterschappen Op de jaarvergadering van de Unie van Waterschappen maandag j.l. in Utrecht, is o.m. het ontwerp van Wet op de Waterhuis houding besproken. In zijn jaarrede liet voorzitter mr. Th.A.J. Vosters de ontwikkelingen die het waterschapsbestel de afgelo pen decennia heeft doorgemaakt, de revue passeren. Daarbij wees hij o.m. op het schaalvergrotingsproces waarbij het aantal waterschappen in 25 jaar is teruggebracht van 2500 naar 250. Deze en andere veranderingen hebben volgens de voorzitter het waterschapsbestel in positieve zin beinvloed. Ingenomen zei hij te zijn met het feit dat in de nieuwe grondwet en in de in voorbe reiding zijnde Waterschapswet aan het waterschap een eigen plaats wordt toegekend. Wel zei de heer Vosters te verwachten dat de waterschappen rekening moeten houden met een verbre ding van hun taken voortvloeiend uit de veelheid van belangen die te maken hebben met de bodem als leef-, woon- en werkruimte. Zo zal de Wet on de waterhuishouding het waterschapsbestuur verplichten tot het vastleggen van een beleid in een beheersplan met de daaraan verbonden talrijke overlegsituaties en een gro tere openbaarheid naar belanghebbenden. Niettemin volgens de voorzitter blijft de kracht van het waterschap dat het een funk- tioneel beperkte taakuitoefening heeft die sterk doelgericht is. Als zodanig opent het een boeiend perspektief voor de komende jaren. De heer J. Baron van Knobelsdorff, Dijkgraaf van het Hoog heemraadschap van Rijnland en voorzitter van de Kommissie Kwantiteitsbeheer van de Unie van waterschappen zei in zijn inleiding redelijk tevreden te zijn met het koncept ontwerp van Wet op de waterhuishouding. Hij zei voorts positief te staan tegenover een ontwikkeling waarbij het waterschap te maken krijgt met een veel bredere kring van geïnteresseerden dan tot nu toe. "Wanneer het wa terschapsbestuur zijn beleid straks in een beheersplan gaat ont vouwen, spreekt het voor zichzelf dat met name dit plan in aanmerking komt om die belanghebbende en geïnteresseerde burgers in de gelegenheid te stellen van het beleidsvoornemen kennis te nemen en daarop invloed uit te oefenen. Van belang is het volgens de heer van Knobelsdorff voorts dat de waterschapsfinanciën niet beklemd blijven binnen de beperkte kring en mogelijkheden van de omslag over de ongebouwde- en gebouwde eigendommen. Waar het gaat om de kosten die het waterschap maakt bij het dienen van belangen die afhankelijk zijn van het waterkwaliteitsbeheer zei hij te denken aan moge lijkheden tot het verbreden van de waterschapsomslag en wan neer het gaan om kosten die.gemaakt worden samenhangend met het door provincie of rijk gevoerde beleid, m.b.t. de waterhuis houding, dan zou er van hen een bijdrage moeten komen. Beide mogelijkheden dienen volgens de heer van Knobelsdorff te wor den onderzocht. Een van die mogelijkheden kan zijn onderlinge kavelruil. Deze kavelruil zou dan niet beperkt moeten blijven tot enkele bedrijven maar zich oit moeten strekken over een groter gebied. Het moet op deze manier met beperkte middelen moge lijk zijn struktureel de bedrijfsomstandigheden te verbe teren. In Zeeland is eens het initiatief genomen voor een zeer ingrijpende wijze van verkavelen die de naam van Her verkaveling heeft meegekregen. Kunnen en durven wij nu het initiatief te nemen voor een ekstensieve verkave ling en zal de overheid bereid zijn daaraan mee te werken. Het is zeker de moeite waard gezamenlijk de mogelijkhe den te onderzoeken. (ZIEOOKPAG.il) Doeleman.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1