Hulp aan arme landen moet sneller van de grond komen Rekorduitvoer Nederlandse pluimveehouderij I n het bloedhete kantoortje hier op de boerderij hadden we vanmiddag een spannende verloting. Cees, onze vaderlijke manager, had een viertal papiertjes in zijn vale verschoten blauwe veldhoedje gedaan. We trokken om de beurt en het ging om de nieuwe huizen die moeizaam in aanbouw zijn. Het zijn weliswaar vier precies dezelfde huizen, maar hiin grote achtertuinen verschillen in boomdichtheid en dat is hier voor wat koele schaduw in de hitte van groot belang! Zonder een verloting zouden we er nimmer zijn uitgeko men zonder grimmige ruzie, want iedereen had wel zijn zinnen gezet op het laatste huis in het rijtje met lom merige woudreuzen. Nu besliste het lot en het laatste huis viel notabene ten deel aan iemand die hier nog nooit geweest is, maar pas straks in januari komt om de garage te gaan besturen, 't Was een eerlijke verlo ting en nu kan iedereen aan de slag. H, N, Noodhulp Mr. Trojan: exportbevordering vooral taak van ondernemingen Niet gebruikt geld opgelopen tot 2500 miljoen Het geld, dat Nederland ter beschikking stelt ten behoeve van ontwik kelingssamenwerking, moet op een snellere wijze worden besteed. Vo rig jaar groeide het bedrag van nog niet gebruikt ontwikkelingsgeld met 250 miljoen tot een totaal van 2.500 miljoen. Een vlotter lopende besteding kan mogelijk worden bereikt door meer deskundigen ter beschikking te stellen en de projekten van ons land beter voor te bereiden en uit te voeren. Dat is de mening van het Landbouwschap, dat naar aanleiding van de begroting van Minister de Koning een brief heeft geschreven aan de Vaste Kamerkommissies voor Ontwikkelings samenwerking en die voor Landbouw en Visserij. Stijgende uitvoer levend slachtpluimvee Het Landbouwschap wijst erop dat de rol van het bedrijfsleven bij de ontwikkelingssamenwerking in de Memorie van Toelichting nauwelijks naar voren komt. Als het gaat om het leggen van kontakten met het be drijfsleven hebben de departemen ten van Ekonomische Zaken en Landbouw meer ervaring. Er dient volgens het Schap daarom nagegaan te worden of het Ministerie van Bui tenlandse Zaken (waaronder ont wikkelingssamenwerking ressor teert) het bedrijfsleven adequaat te gemoet treedt en of het voldoende gebruik maakt van de ervaring van beide andere ministeries op dit ter rein. Het Landbouwschap meent dat de deskundigheid van het departement Landbouw en Visserij intensiever moet worden ingezet. Dit geldt ook voor de deskundigheid binnen het agrarisch bedrijfsleven. De kwaliteit van de hulp kan ook hierdoor wor den opgevoerd. Bij voedselhulp gaat het behalve om de omvang en het tijdstip zeker ook om de kwaliteit en de presentatie van het voedsel, en met name van baby voeding. In samenwerking met het agrarisch bedrijfsleven worden er wettelijke voorschriften voorbereid op het gebied van de samenstelling van babyvoeding en de aanduiding ervan op de verpakking. Het Land bouwschap vindt dat dit de konsu- ment in de Derde Wereld ten goede zal komen, en dat het voor verkopers de mogelijkheden van oneerlijke konkurrentie beperkt. In september werd uit Nederland voor een waarde van 172,2 miljoen aan produkten van de pluimveehouderij uitgevoerd, vergeleken met f 123,4 miljoen in september 1979. Voor een belangrijk deel is deze toe te schrijven aan een stijging van de Uit voerwaarde van eieren en gevogelte met elk rond 16 miljoen. De uitvoer in de eerste negen maanden van het jaar is gestegen tot bijna 1371,5 miljoen, vergeleken met bijna 1151,75 miljoen in 1979. Het bete kent een toeneming met 19,1%. In de eerste negen maanden bad 53% van de uitvoerwaarde betrekking op de slachtsektor en 47% op de eier- sektor, vergeleken met respektieve- lijk 59% en 41% in 1979. Eieren Met een uitvoer van 412,5 miljoen eieren in september (vorig jaar 334,6) steeg de uitvoer in de eerste negen maanden tot 3,67 miljard stuks. De belangstelling voor konsump- tieëieren houdt nog steeds aan, aldus mededelingen van de voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren. De uitvoer van geslacht gevogelte steeg van 16.440 ton in sept. 1979 tot 21.606 ton in 1980. Naar hoeveelheid daalde de export met 2,6%, naar waarde was er een stijging met 4,1% van 534,2 tot 556,1 miljoen. In de eerste negen maanden van 1980 zijn de prijzen van pan- en grillklare kuikens gemiddeld 0,20 per kg hoger geweest dan in 1979. Eind oktober waren de prijzen on geveer gelijk met 1979. De uitvoer van panklare kuikens naar Duitsland verloopt stroef. De binnenlandse konsumptie daar valt tegen, aldus ir. Mellema, en de Duitse slachterijen zouden over grote voorraden be schikken. Bij de Nederlandse slach terijen zijn de voorraden niet groot, terwijl er bovendien kontrakten zijn afgesloten voor leveringen naar het Midden Oosten en onlangs nog met de Sovjet-Unie. De Gemeenschap levert de bevol king van Cambodja 35.000 ton rijst onder het Wereld Voedselprogram ma. Ook onder dit programma stelt zij hulporganisaties 55 miljoen gul den, 797 miljoen BF, in kontanten ter beschikking ter voorziening in drin gende behoeften. De Gemeenschap stuurt ook 8.600 ton graan naar Ni caragua, eerste toewijzing op grond van een programma voor noodhulp dat in mei werd goedgekeurd. De Gemeenschap zendt noodhulp voor een bedrag van 1,38 miljoen gulden, 20 miljoen BF, naar Oegan da. De hulp zal door het Wereld Voedselprogramma naar het noor den des lands worden geleid, dat door hongersnood is getroffen. Al eerder dit jaar stelde de Gemeen schap voor 828.000 gulden, 12 mil joen BF voor hetzelfde gebied be schikbaar. (Euroforum) Persoonlijk initiatief, inventiviteit, durf en verantwoordelijkheid, zijn kwaliteiten die in grote mate de ex portsituatie bepalen. Export is in de eerste plaats een zaak van de onder nemingen zelf. Het is dan ook van groot belang dat een exportonder scheiding, door het bedrijfsleven zelf wordt toegekend aan een van de be- drijfsgenoten in de exporthandel. Aldus mr. C.J. Trojan, plv. direkteur generaal voor Landbouw en Voed selvoorziening in een rede bij de uit reiking van de Exportscepter aan Westland-kaasexport B.V. op 4 no vember 1980 te Huizen. De heer Trojan reikte de onderscheiding uit namens minister ir. G. Braks, die in verband met verplichtingen in de Tweede Kamer, verhinderd was. De exportscepter is ingesteld door de Nederlandse Export Combinatie ter stimulering van de export. De heer Trojan juicht het toe dat de exportscepter dit jaar naar een be drijf uit de zuivelsektor is gegaan. Uiteindelijk is de zuivel op onze ex portmarkten een van de belang rijkste pijlers. Kiberege, 23 oktober 1980 Kijk die nieuwe bungalows die zijn nog lang niet bewoonbaar, maar wanneer iedereen nu weet waar hij komt te zitten dan kunnen de ware tuinliefhebbers onderons ook aan de slag met de komende regentijd als een extra duwtje in de rug. Zelf heb ben we nummer vier geloot, het huis naast het gastenverblijf. We zijn er nog niet zo ongelukkig mee, want dat huis staat tenminste al een klein beetje dichter bij de werkplaatsakti- viteiten en bij de hoofdweg. Dat be tekent dat er tenminste ook een beetje leven in de brouwerij is. We hebben één kolossale boom in de tuin, een "Migude", heet zo'n prachtige brok natuur. Het is een ty pische boom voor deze Kilombero- valley en ver daarbuiten. Deze boom mocht ook van de lokale bevolking altijd blijven staan wanneer ze hun eigen veldjes ontbosten, want de lange stam en de betrekkelijk kleine kruin onttrokken niet veel aan de grond. We zijn blij met zoiets in die tuin. Voorlopig lijkt het nog hele maal niet op een tuin. 't Is een wil dernis. In een klein dicht stukje bos, dat nog is ontsnapt aan de hongerige bulldozers slingeren nu nog steeds de apen van tak naar tak. De nieuwe huizen komen over enkele maanden midden tussen de maisakkers te lig gen. Het enige andere uitzicht straks zal de blik op de bergen bieden. .et worden overigens woningen die van alle komfort zijn voorzien. Een beetje onecht voor deze armoe dige valley. De gemakken van de west-Europese welvaart zijn onver schrokken in de grote kontainers ge propt en staan nu al maanden te wachten op de installatie. Onze me ning is dat zulke woningen in feite veel te duur zijn opgezet. Het is straks de bedoeling dat de Tanza- nianen in deze huizen gaan wonen, wanneer wij de suksesvolle aftocht hebben geblazen. Met alle respekt voor de autochtonen maar het is he laas nog steeds zo dat de meesten er in en rond hun huizen die ze van Europeanen hebben overgenomen een puinhoop van maken. Wanneer we bijvoorbeeld op de Kilombero suikeronderneming rondtoeren en daar langs de vele grote bungalows rijden dan is het bijna steeds zonder moeite te bepalen waar de zonen van dit land hun intrek hebben. Een grote troep! Wij krijgen hier nu hui zen met fraaie tegeltjes in de keukens en in de badkamers. Vinylvloertegels met stofzuigers om het schoon te houden. Air-condition en zonne- energiewaterverwarming. Voor de ramen komen fraaie overgordijnen te hangen die we nu ongeveer een jaar geleden in Arnhem op maat hebben gekocht. In de tropen doen we echter nooit een gordijn dicht. Bovendien zijn er best goedkope stofjes hier te koop. Al dat "gemak dient de mens" is waarSchijnlijk meer bedoeld geweest om ons Nederlanders tijdelijk tevre den te houden in dit oord, dan dat het met de nobele gedachte is aan geschaft dat ook de lieden hier recht op dergelijk komfort behoorden te hebben. u verwachten we overigens dat de oversteek naar deze bungalows nog wel een aantal maanden aan zal lopen. Dat ligt niet aan de ijver waarmee de Indiase aannemer uit Morogoro aan de bouw begonnen is, maar wel en vooral aan het nijpende cementtekort in dit land. Voor heel Tanzania beschikt men over slechts één cementfabriek. Nu staat die ook nog uiterst oncentraal aan de kust in De huizen worden in fasen gebouwd funderingen. Hier is men juist begonnen met de Onze bungalows komen binnen kort onder de kap. Op de achtergrond on ze fraaie boom. de buurt van Dar es Salaam. Van daar uit moet het hele land dat 27 keer zo groot is als Nederland wor den bevoorraad. Tot overmaat van ramp is er ook nog wat technisch mis met deze fabriek zodat de produk- tiekapaciteit maar voor de helft ge haald wordt. Het gevolg is lange wachttijden en bijzonder hoge smeergelden die betaald moeten worden om toch nog wat los te kun nen krijgen van de "bazen" daar. De onafzienbare rijen vrachtauto's uit alle delen van het land bij die fabriek spreken boekdelen. Met Nederland se steun is er aan de andere kant van het land een hypermoderne cement fabriek gebouwd. Die is klaar, maar die kan niet tot produktie overgaan omdat er geen elektriciteit is die de machines aan het draaien kan hou den. Er wordt wel aan gewerkt maar pas toen de fabriek bijna klaar was kwam men tot de ontstellende ont dekking dat het energie plannings- beleid vol mankementen zat. Vorige week nog hadden we besloten om de bouw van onze huizen maar stil te zetten, want de cement die we nog hadden, moest worden besteed aan de bouw van bruggen, duikers en stuwen. De manager had natuurlijk groot gelijk toen hij zei, dat het te gek zou zijn*als we wel in die fraaie hui zen zouden wonen, maar dat de mais zo» verzuipen omdat we de cement niet aan de kunstwerken hadden be steed. Nu ineens hebben we toch weer wel cement te pakken kunnen krijgen. Dat kost extra geld om dat te manipuleren. Smeren, noemen ze dat. Maar zonder die "smeer" loopt in ieder geval alles roestvast.-We zijn uiterst zuinig met die cement en toen er onlangs door een van de dorpen in de buurt om een paar zakken cement werd gevraagd om een fundering te leggen voor een maismaalmolen hebben we dat keihand geweigerd. Tot groot verdriet van een diep be wogen socioloog uit Nederland die met bloedend hart onze zakelijke beslissing huiverend en honend aan hoorde. Van de andere kant kwam er een hoge regeringsambtenaar met een fraai aanbod toen we hem on langs na vele biertjes in een groezeli ge bar in Ifakara ontmoetten. Hij had alluminiumgolfplaten nodig voor zijn eigen woning in aanbouw. Wanneer hij van ons 125 golfplaten gratis kreeg zorgde hij voor cement die dan wel werd onttrokken aan het een of ander regeringsprojekt in dit distrikt. We zijn er niet op ingegaan want het zou je ziel aan de duivel verkopen zijn. O, ndertussen wonen we onvoor stelbaar tevreden in onze eenvoudige tijdelijke woning en Corry ziet ei genlijk met een bezwaard gemoed op tegen de verhuizing naar die nieuwe gevallen. Van een onaantrekkelijke wildernis hebben we nu na een half jaar een bijzonder sfeervol en gezel lig plekje gemaakt met een tuintje om van te blozen. Bovendien wonen we vlak langs de weg en we zwaaien en roepen tegen iedereen die voor bij komt. Voor ons hadden die dure bungalows niet gehoeven, maar we zullen wel met de rest mee moe ten....! SCHRIJFKOUTER De "Migude" boom is een karakte ristiek verschijnsel in dit deel van het land. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 13