"Wegvallen AVEBE ramp voor hele gebied" H et bedrijf van de heer R.W. Meijer is reeds meer dan honderd jaar in bezit van de familie Meijer. De boerderij werd reeds in 1861 door de overgrootvader gebouwd en wordt nu door de vierde generatie be woond. Meijer is in 1954 zijn vader opgevolgd. Op dat moment was er nog een vaste arbeider aan het bedrijf verbonden. De mechanisatie en rationalisatie stond echter voor de deur en tien jaar later besloot Meijer het bedrijf op zijn eentje, met inschakeling van de loonwerker voor het aardappelrooien en maaidorsen v&n het graan, voort te zetten. D, H et bouwplan van het bedrijf van de heer Meijer wijkt wat af van het gemiddeld bouwplan in de Veenko loniën. Vanzelfsprekend is wel de helft van het areaal ingenomen door fabrieksaardappelen (daar moet het immers van komen in de Veenkolo niën), maar de suikerbieten, die op veel bedrijven een vierde tot een derde van het areaal in beslag nemen ontbreken op dit bedrijf. H< T erug naar het bedrijf en gezin Meijer. De heer en mevrouw Meijer hebben vier kinderen. Een dochter is getrouwd, een zoon studeert in Gro ningen sociale geografie, de andere zoon is op de middelbare landbouw school in Groningen en de jongste dochter zit in de eind-examenklas van de HAVO in Veendam. Hoewel er in principe dus een bedrijfsopvolger aanwezig is, zal toch de vijfde gene ratie Meijer niet op Zuidwending boeren. Met vier kinderen is opvol ging sowieso als een probleem, bovendien wordt het bedrijf te klein geacht. De zoon, die de M.L.S. volgt, voelt bovendien niet veel voor uitbreiding in de richting van de pluimveehouderij en ambieert dan ook meer een funktie elders in de landbouw. R. W. Meijer van veenkoloniaal akkerbouwbedrijf: Grote kippenbedrijven AKKERBOUW VEEHOUDERIJ Gemeentepolitiek Het akkerbouwbedrijf AVEBE Geen opvolger Schuitemaker RAMING WESTDUITSE AARDAPPELOOGST Deze keer heb ik voor een be drijfsreportage mijn keuze la ten vallen op een veenkolo niaal akkerbouwbedrijf met veredeling. Het is het bedrijf van de heer R.W. Meijer aan de Zuidwending in de gemeen te Veendam, 20 ha akkerbouw met enkele duizenden legkip pen. Een bedrijfstype, zoals we dat in de Veenkoloniën in de zeventiger jaren, weliswaar niet in grote getale, maar toch meer hebben zien ontstaan. e ontwikkeling zette zich echter door en uitsluitend akkerbouw bleek een te smalle basis om het bedrijf voldoende rendabel voort te kunnen zetten. Bovendien had hij nauwelijks meer een volledige dagtaak. Tegelijk met vijf andere kollega's besloot Meijer aan zijn bedrijf een stuk ve redeling te verbinden. Zo kwamen er in 1968 5000 leghennen bij. Samen met de andere kollega's werd de no dige deskundigheid, door middel van een bedrijfsstudieklub en met behulp van de voorlichtingsdienst, in huis gehaald. -A. anvankelijk werden de eieren op basis van een goed kontrakt afgezet. In 1975 werd besloten de stal met BIJ VOORWIEL AANGEDRE VEN trekkers lopen de voorwielen iets sneller dan de achterwielen. Dit werkt prima in het land. Maar pas op om er mee op de weg te rijden. Door dit snellere lopen van de voorwielen, in aangedreven toestand, ontstaat op de weg zeer grote slijtage. Dus op de weg moeten alleen de achterwielen worden aangedreven. TARWE ZAAIEN KAN tot de Kerstdagen. Maar U moet niet denken dat later gezaaide tarwe betere opbrengsten geeft. Hoe la ter in de herfst hoe moeilijker het zaaien wordt. Een slechter zaaibed wat meer zaaizaad vraagt en een steeds trager wordende opkomst geeft. Oktober begin november is nog steeds de beste tijd. VELE KONTRA KTTEELTEN gaven dit jaar een matig rende ment. Stamslabonen, spinazie soms ook vielen erwten en tuinbo nen in opbrengst tegen. Deze ge noemde gewassen stellen allen hun eisen aan de grond. Stamslabonen en spinazie vragen om ekstra goe de humeuze grond. Erwten en tuinbonen vragen een open grond en een één op zeven teelt. Fouten in perceelskeuze komen altijd tot uiting in de opbrengst. EEN GOED BEDRIJFSBE HEER is vaak te zien aan vele kleine dinqen; verzorgde werktui gen, een opgeruimd erf maar over één ding zal ieder het wel eens zijn de sloten moeten open en schoon zijn. Zorg dat het water weg kan. Vooral in de winter zit geen enkel perceel om slootwater verlegen. Laat het zo ver mogelijk weg lo pen. In de winter zijn water en akkerbouw vijanden! OOK DIT JAAR ZAL de knol selderij weer de grond uit moeten. U weet wel de le nacht vorst het loof en de 2e nacht vorst de knol len. De zorg en liefde die U aan de oogst van de knollen besteedt, vindt U in de kwaliteit terug. Pas op voor beschadiging bij het oog- 8 sten. Een poetseras met smalle rubber strippen voldoet het beste. Laat deze as zo langzaam moge lijk draaien. Beter wat blad en grond aan de knollen dan barsten in de kop die steeds de oorzaak zijn van rotte knollen. HET GEMAK DIENT DE MENS. Dit gezegde is op vele za ken in het bedrijf van toepassing. Zeker geldt dit ook voor de zeke- ringskosten voor bewaking van de elektriciteitsvoorziening. Wan - neer er van een bepaalde leiding een stop springt, is het soms lang zoeken voor men de boosdoener heeft opgespoord. Plak daarom bij iedere zekering een plaatje met een nummer erop. Wanneer U de ze nummers op een lijstje over brengt en achter elk nummer aan geeft waarop de zekering betrek king heeft, is nodeloos zoeken overbodig. EEN HOGEDRUKSPUIT is op een veehouderijbedrijf eigenlijk onmisbaar. Op de meeste bedrij ven is deze spuit dan ook aanwe zig. Meestal geeft het problemen om met de slangen vanuit het melk lokaal in de melkstal te ko men. Bij laagliggende leidingen kunt U de spuitslang door het zelfde kanaal leggen als de mel- kleiding. Het spuitkanon is ge makkelijker hanteerbaar. Leg bij nieuwbouw een apart kanaal. De kosten zijn vrij gering. ZIJN ZE NOG NIET gearri veerd, dan zullen ze toch niet lang meer op zich laten wachten. Het wordt kouder en in het vrije veld is maar weinig meer op te scharrelen. Vooral voergangen met wat afge schermde hoeken en nog wat holen van een vroeger verblijf zijn ideaal voor een lange wintervakantie. Nog beter is het dat het krachtvoer zo is opgeslagen dat elk levend wezen naar behoefte kan eten. Laat U niet verrassen en zorg dat het leger bruine ratten zich niet door uw toedoen nog verder kan uitbreiden. De beste bestrijding is nog steeds maak alles ratdicht. twintig meter te verlengen en het aantal kippen op te voeren tot ze venduizend. Toen werd echter binnen het af- zetkontrakt de marge voor de boer al gauw steeds geringer. Door perso nen buiten de agrarische sektor wer den zeer grote kippenbedrijven ges ticht waardoor het eieraanbod als maar toenam en de prijs steeds slechter werd. Een ontwikkeling waar de heer Meijer geen goed woord voor over heeft. Bedrijven met zo'n honderd-duizend kippen staan een gezonde ontwikkeling van de pluimveehouderij op de boerderij als aanvullende bron van inkomsten duidelijk in de weg. Bovendien neemt op dergelijke be drijven, waar de grondgebondenheid volledig is los gelaten het mestpro bleem grote omvang aan. De heer Meijer vindt, dat zulke bedrijven deze problematiek zelf dienen op te lossen. Het zou zeer onredelijk zijn, wanneer daar bedrijven als het zijne aan mee zouden moeten betalen, bijvoorbeeld door middel van een heffing op het voer. Dit te meer omdat dergelijke grote eenheden voordelen als kwantum kortingen op het voer kennen, welke niet zijn weggelegd voor de bedrijven met een kleinere kippenstapel. Met het kleiner worden van de mar ge binnen het afzetkontrakt verloor deze wijze van afzet zijn aantrekke lijkheid voor de heer Meijer en be sloot hij van het kontrakt af te stap pen en over te gaan op afzet in de vrije sektor. Z oals bovenstaand reeds werd aangegeven ligt het bedrijf aan de Zuidwending. Met enkele andere dorpen behoort Zuidwending tot de "buitengewesten" van de gemeente Veendam. Het wel en wee van het dorp gaat Meijer zeer aan het hart. Reeds vrij jong kwam hij in het bes tuur van de landbouwvereniging, af deling Zuidwending van de Veenko loniale Boerenbond. Al twaalf jaar maakt hij bovendien deel uit van de Kerkeraad. De kerk vervult een be langrijke funktie in een dorp. De bevolking van de dorpen rond het centrum van de gemeente Veen dam vinden dat zij in het kader van het gemeentelijk beleid maar slecht aan hun trek komen. Het gemeente bestuur besteedt in de eerste plaats aandacht (en geld) aan het min of meer verstedelijkte centrum van Veendam. Dorpen als Zuidwending, Ommelanderwijk en Borgerkom- pagnie komen pas op de tweede plaats. Meijer heeft zich daar nimmer bij neer kunnen leggen en heeft de koe bij de hoorns gevat door zich te gaan bemoeien met de gemeentepolitiek. En zo zit hij nu reeds vanaf 1970 in de gemeenteraad van Veendam' aanvankelijk voor de C.H.U. thans voor het C.D.A. Dit werk legt veel beslag op hem, zodat hij zijn pluim veestapel heeft moeten inkrimpen tot momenteel zo'n 2400 stuks. Het werk in de politiek en in de raad der gemeente ligt hem wel. Er is veel te doen voor het instandhouden van een goed leefklimaat in de dorpen. Daar zet Meijer zich dan ook kri tisch, maar met enthousiasme voor in. Doordat de dorpen zich achter gesteld gevoelden werd er een aantal jaren geleden een Aktiekomité Om- melanderwijk-Zuidwending opge richt. Tegenwoordig spreekt men van het Kontaktkomité de Omme landen, van aktiesfeer is men zo langzamerhand meer in de sfeer van overleg met het gemeentebestuur gekomen. Meijer acht dat een dui delijke stap vooruit. R.W. Meijer, veenkoloniale akkerbouwer, pluimveehouder en politikus aan de Zuidwending te Veendam Aangezien vooral in het verleden bieten veel handwerk vroegen paste dit minder goed naast het kippenbe- drijf, waaraan de heer Meijer veel aandacht besteedde. Vanwege stuif- gevoeligheid was de grond ook min der geschikt. De andere helft van het areaal wordt ingenomen door gra nen. Veel profijt heeft Meijer van de mest van zijn kippen. Vooral de aardap pelen reageren er duidelijk op. Doordat voedingsstoffen regelmati ger en langer voor de planten be schikbaar blijven, blijven de aardap pelen langer groen en groeien ze langer door. Het stro van het graan wordt verhakseld en met de mest ge mengd. -et grote probleem op het veen koloniale akkerbouwbedrijf is wel de grote onzekerheid omtrent de koö- peratieve aardappelmeelindustrie AVEBE. Het zou volgens Meijer, al les nog niet zo erg zijn, wanneer de inkomens op de bedrijven maar wat ruimer waren. De situatie is echter, dat op vele bedrijven nog niet eens het niveau van het minimum loon wordt bereikt. De inlevering van 5% van de bruto-aardappelop- brengst van oogst 1979, als bijdrage van de leden in het verlies van AVEBE heeft veel boeren het water tot de lippen doen stijgen. Niet ver geten mag worden, dat 5% van het aardappelgeld gemiddeld 15% van het inkomen uitmaakt. Daarmee is op veel bedrijven een zeer zorgwek kende situatie ontstaan, die aan de krisissituatie in de dertiger jaren doet terugdenken. Meijer kan zich dan ook wel voorstellen, dat wanneer de leden nog meer pijn zullen moeten lijden, het van velen dan niet meer hoeft. Aan de andere kant zou het even tueel wegvallen van AVEBE een ramp betekenen voor het gehele ge bied. Daarom mag dat ook niet ge beuren. Maar de heer Meijer vindt (en daar staat hij zeker niet alleen in), dat van de leden geen verdere offers mogen en kunnen worden ge vraagd. Daarmee zal de traditionele opvol ging van vader op zoon binnen de fa milie Meijer worden verbroken. Een ontwikkeling, zoals we die helaas in zoveel boerenfamilies in onze tijd tegenkomen. Bonn - De Westduitse aardappel oogst zal dit jaar een omvang van ongeveer 8,7 miljoen ton hebben, vijf procent minder dan in 1979. Dit blijkt uit de jongste raming van het Westduitse ministerie van landbouw. De schatting is gebaseerd op meteo rologische en areaalgegevens tot eind mei. Er is dus nog geen rekening ge houden met het koele, natte weer in juni. Het ministerie gelooft echter dat de droogte in mei noch de regen in juni belangrijkste schade aan de oogst heeft toegebracht. Het areaal heeft dit jaar een omvang van 272.000 hektare tegen 276.000 hektare in 1979. Naar verwachting zal de gemiddelde opbrengst dit jaar 31 ton per hektare bedragen. Het af gelopen jaar was dat 32 ton per hek tare (RTR).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8