Toetsingskriteria Wet vervreemding landbouwgronden kunnen per jaar worden bijgesteld Studiekringen Ruimtelijke Ordening Noord-Brabant Jurist voorzitter grondkamers IR. P.J. LARDINOIS OPENDE BOMVOLLE VAKBEURS INTENSIEVE VEEHOUDERIJ "80 E en en ander blijkt uit de nota met als eerste ondertekenaar minister ir. G. Braks, naar aanleiding van het eindverslag van de Vaste Commissie voor landbouw ter voorbereiding van de behandeling van het ontwerp van Wet vervreemding landbouwgronden in de Tweede Kamer der Staten Ge neraal. D e koopplicht van het te vormen Bureau Beheer Landbouwgronden zal slechts in beperkte mate toege past dienen te worden. Naast de be perkingen die in het ontwerp ten aanzien daarvan zijn opgenomen, Belgische Boerenbond wendt zich tot regering Verhoging btw-tarief sierteeltprodukten kan ernstige gevolgen hebben Nieuwe Stichting Volkshogeschoolwerk in Z.W.-Nederland Koopplicht J. van der Veen kandidaat voorzitter N.C.B.T.B. Ém F amilietransakties TRENDS Landbouwschap: Ook aktief t.b.v. landbouw D rie jaren na het in werking treden van de Wet vervreemding land bouwgronden, kunnen de in het wetsontwerp gekozen grondslagen en uitgangspunten wederom ter diskussie komen, indien de resultaten van de landbouwkundige toetsing daartoe aanleiding geven. Een dergelijke diskussie kan pas worden gevoerd, nadat voldoende inzicht is verworven in de effekten die de Wet vervreemding land bouwgronden teweeg brengt. Een zodanige periode biedt de mogelijk heid de werking van de toetsing nauwkeurig te bezien, eventueel aan de hand van één of meerdere malen gewijzigde toetsingsnormen. Voorts kunnen tijdelijke fluktuaties binnen zo'n periode worden onderkend. In Noord-Brabant funktioneren een tien-tal studiekringen Ruimtelijke Ordening van het Landbouwschap. Deze kringen stellen zich ten doel in elke gemeente enkele vertegenwoordigers uit de landbouw kennis te laten nemen van bestuursmaatregelen betreffende de ruimtelijke orde ning en het milieubeleid in de ruimste zin van het woord. De bewindslieden achten het van groot belang, dat de grond kamers op een passende manier worden toegerust voor de in het ontwerp - Wet vervreemding landbouwgronden - toegedachte taak. Eén van de elementen hiervan is de verplichting dat de voorzitter en de plaatsvervangend voorzitter jurist moeten zijn. Bij een beoordeling in het kader van de landbouwkundige toetsing staat de agrarische kennis niet voorop. Er wordt nogmaals gewezen op de veelal gecompliceerde juri dische vraagstukken die zullen voortvloeien uit regelingen met betrekking tot rechtspersonen, maatschappen, en de ontbinding daarvan. De bewindslieden achten het onaanvaardbaar dat een oordeel over dergelijke belangrijke punten slechts zou worden geba seerd op de kennis van de sekretaris van de grondkamer, die niet deel uitmaakt van het kollege zelf. Zij menen dat de juiste waarborgen voor een goede procesgang worden geschapen door de leiding in handen te leggen van een jurist, terwijl specifieke agrarische deskundigheid aanwezig is bij de overige leden van de grondkamer. Handhaving van de huidige samenstelling zal een verdere uit bouw van de taken van de grondkamers, waarbij ook gedacht moet worden aan de toekomstige Beheerswet, in de weg staan. De vakbeurs voor de Intensieve Veehouderij (V.I.V. '80) die wordt gehouden van woensdag 29 oktober tot en met zaterdag 1 november 1980, is dit keer groter dan ooit. Er hebben zich ca. 300 exposanten aangemeld waaronder niet minder dan §7 direkte buitenlandse deelne mers. In totaal nemen de exposanten ruim 18.000 m2 netto expositieruimte in beslag, hetgeen een bomvolle beurs betekent, die de Bernhard- en Margriethal van de Jaarbeurs te Utrecht tot in alle hoeken vult. In de nota wijzen de bewindslieden er nogmaals op dat met de invoering van de landbouwkundige toetsing wordt beoogd, het scheppen van een flexibel instrument dat kan worden toegepast afhankelijk van het prijs peil op de grondmarkt. Om deze re den is gekozen voor invulling van de toetsing door middel van een alge mene maatregel van bestuur. Deze wordt bijgesteld, indien het grondprijspeil daartoe aanleiding geeft. Uiteraard kost een bijstelling enige tijd. De procedure daartoe zal ongeveer één jaar in beslag nemen. Dit zal be tekenen dat ongeveer één maal per jaar in een meer fundamentele bij stelling of wijziging van de toet singskriteria kan worden voorzien. Het bestuur van de Nederlandse C.B.T.B. heeft een dezer dagen be sloten de heer Jaap van der Veen voor te dragen als nieuwe voorzitter van deze organisatie. De heer van der Veen volgt daarmee de heer P. Bukman op die voorzitter is gewor den van het CDA. Van der Veen is al jaren algemeen-sekretaris van de christelijke boeren en tuindersbond. Nadat de gewestelijke organisaties hun standpunt t.a.v. de kandidatuur hebben ingenomen en eventueel na men van tegenkandidaten hebben ingediend, zal op de algemene ver gadering van 2 december de stem ming plaatsvinden. betekent dit dat bij een veelvuldig beroep op de koopplicht de toet singsnormen worden bijgesteld. De toetsingsnormen dienen prijsdruk- Deze kringen komen in het winter seizoen (oktober tot en met maart) 3 a 4 maal, meestal in de voor- of na middag, bijelkaar. Voor de periode 1980-81 wordt aan de volgende onderwerpen gedacht, waaruit de deelnemers van de krin gen een keuze maken en/of andere onderwerpen toevofegen: vestiging van zakelijk recht met de daarbij behorende vergoedin gen voor de diverse leidingen in en boven de grond alsmede voorzorgsmaatregelen die in acht genomen moeten worden met betrekking tot de veiligheid; wateronttrekking aan de bodem via bronnering bij uitvoering van grotere werken, onttrekking door de industrie, beregening en even tuele gevolgen voor de landbouw bij het in werking treden van de Grondwaterwet; de onderverdeling van het bui tengebied in de verschillende bestemmingen en de gevolgen die hieruit voortvloeien voor de land en tuinbouw; de gang van zaken bij onteige ning en de hoogte 'van vergoe dingen van opstallen en land bouwgronden ten behoeve van stads- en dorpsuitbreidingen, aanleg van wegen en rijwielpa den; aanlegvergunningen in de bes temmingsplannen. Tevens zal aandacht geschonken worden aan de gemeentelijke kapveror- dening en het ontgrondingenbe- leid. De eerstvolgende bijeenkomsten, welke gepland zijn, zullen gehouden worden op: donderdag 30 oktober 1980 om 13.30 uur in Gemeenschapshuis "De Schalm", Berkel-Enschot; donderdag 6 november 1980 om 13.30 uur in Café 't Centrum te Rosmalen; dinsdag 11 november 1980 om 20.00 uur in Hotel De Koppel- paarden te Dussen; vrijdag 14 november 1980 om 9.30 uur in Café 't Karrewiel te Bavel; vrijdag 14 november 1980 om 13.30 uur in de Sporthal te Eersel; dinsdag 18 november 1980 om 13.30 uur in Hotel Goderie te Roosendaal; donderdag 20 november 1980 om 9.30 uur in Zaal Puttershoek te Haps; vrijdag 21 november 1980 om 13.30 uur in Gemeenschapshuis "De Vierspan", Deurne; donderdag 27 november 1980 om 9.30 uur in Café Nia Domo te Boekei; kend te werken, echter zonder te be werkstelligen dat het marktmecha nisme geheel buiten werking wordt gesteld, doordat in feite door middel van de koopplicht slechts grond aan de overheid kan worden aangebo den. Deze doelstelling is de basis voor het systeem van indirekte prijs- beheersing. I ndien een broer of een zuster een bestaand bedrijf wil voortzetten, kunnen er problemen ontstaan met betrekking tot de bedrijfsgebonden kriteria. Daarom zal bij nota van wijzigingen worden voorzien dat broers en zusters alleen zullen wor den getoetst op persoonskriteria. donderdag 27 november 1980 om 13.30 uur in Zaal Pieter Breughel te Breugel, Gem. Son. De deelnemers zijn hoofdzakelijk leden van de raad en/of bestuur van de landbouworganisatie/vrouwen en jongerenorganisaties. (Nadere informatie over deelname aan bovengenoemde kringen kun nen ingewonnen worden bij de se kretaris van het bestuur van afdelin gen van N.C.B. - Z.L.M. - C.B.T.B. en/of bij de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord- Brabant te Tilburg, telefoon 013-426429.) Zuidwest-Nederland beschikt sinds kort over een volkshogeschool: "de stichting ter bevordering van het volkshogeschoolwerk in Zeeland en omgeving". Ze is voortgekomen uit een al sinds 1945 in Zeeland bestaande kommis sie voor het Volkshogeschoolwerk. De stichting, die binnenkort ook for meel lid wordt van de in ons land bestaande Landelijke Vereniging voor Volkshogeschoolwerk, werkt nauw samen met het van Eeghenhuis in Aardenburg: In een tussen beide gesloten overeenkomst is vastgelegd dat het volkshogeschoolwerk exklu- sief zal plaatsvinden op het van Eeg henhuis en dat het van Eeghenhuis de Het Landbouwschap vindt dat de voorgenomen verhoging van het btw- tarief voor bomen, planten, bloemen en bloembollen ernstige gevolgen kan hebben voor de kontinuïteit en de werkgelegenheid in de bloemisterij. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft de Tweede Kamer gevraagd er bij de regering op aan te dringen van een dergelijke verhoging af te zien. In 1974 werden sierteeltprodukten van het normale btw-tarief naar het Opvallend is ook de sterke vernieu wing van het exposantenbestand. Niet minder dan 101 "nieuwkomers" (d.w.z. exposanten die er in 1978 niet bij waren) presenteren zich op de V.I.V. '80. Het aanbod is breed en gevarieerd. Nieuwe tendenzen komen sterk naar voren, zoals aangepast komputerge- bruik, video-kommunikatiesyste- stafkrachten voor het werk beschik baar zal stellen. Het volkshogeschoolwerk van de nieuwe stichting zal zich in het bij zonder richten op het organiseren en begeleiden van kursussen ten be hoeve van mensen uit de sfeer van landbouw en platteland van arbeid en bedrijf en uit het buitenland. Voorts zal op de bij de stichting in dienst zijnde funktionaris een beroep kunnen worden gedaan ter begelei ding van kadervormende aktiviteiten buiten de muren van het internaat op deze en ermee samenhangende ter reinen in het sociaal-kulturele werk. Voor nadere informatie *kan men zich richten tot de heer D'Hoore (tel. 01177-1259/1293). lage tarief overgebracht. Dat ge beurde nadat de Tweede Kamer hierover een amendement had aan genomen. Het Landbouwschap ver wacht dat een hernieuwde overhe veling naar het hoge btw-tarief tot een vermindering van de binnen landse afzet zal leiden, met als gevolg een daling van het prijsniveau. De rentabiliteit van de sierteeltbedrij ven, die door de sterke stijging van de aardgasprijs toch al onder druk staat, zal hierdoor sterk verminde ren. men, warmteterugwinning, bioga sinstallaties, zonnekollektoren en windenergie-installaties. Opvallend is verder de sterke toena men in het aanbod op het gebied van stallenbouw-materialen en zoge naamde prefab-stallen. Voor het eerst presenteert zich dit maal ook een leverancier op het ge bied van de professionele konijnen fokkerij. Buitenlandse leveranciers komen onder andere met pluimvee-slach- tapparatuur mengmestverwerkings- systemen, broedmachines, eier-ver- werkingsapparatuur en - ook hier weer - komputersystemen. Onder de buitenlandse deelnemers zijn de Duitse-, Engelse- en Belgi- sche-exposanten het talrijkst. Gebruikelijke "topper" is het altijd veel bezoek trekkende informatie centrum van het Ministerie van Landbouw, waarin niet minder dan 10 instituten, konsulentschappen, etc. participeren en in het kader waarvan wederom de populaire klassifikatie- wedstrijd zal worden gehouden. De Belgische Boerenbond brengt in een memorandum de regering onder de aandacht dat het land- en tuin- bouwbeleid en de houding van de Belgische regering dienen gericht te zijn op een sociaal beleid dat het ge zin als hoeksteen van onze maat schappij erkent en bevestigt, voorts op een verbetering van het inkomen van land- en tuinbouwers en op het behoud van de tewerkstelling in de land- en tuinbouw en de daarvan af hankelijke aktiviteiten. De Bond meent verder dat aandacht dient te worden geschonken aan het tijdig wegwerken van oneerlijke konkur- rentie. Op ekonomisch vlak meent de Bel gische Bond o.m. dat de installatie hulp voor jonge boeren opgevoerd dient te worden door de aanvullende staatswaarborg te verhogen en de rentesubsidie aan te vullen, rekening houdend met de hoge rentevoeten. Bovendien mag de verhoging van de B.T.W. op energie van 6% naar 16% niet toegepast worden in de gehele landbouwsektor. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4