In het najaarszonnetje. Weinig goeds D M aar gelukkig waren er ook andere geluiden te horen en die kwamen dit keer uit de Tweede Kamer. Z elffinanciering schijnt in dé EEG steeds meer de sleutel te worden die op alle problemen past, een europese loper zogezegd. Het is zonder meer duidelijk de doorvoering van dit systeem van zelffinanciering de (inkomens-)posi- tie van boeren en tuinders nog moeilijker zal makerïTlan die nu al is. In wezen worden de grote ekonomische problemen daarmee gelegd op de schouders van kleine ondernemers. Dat is overigens niet nieuw, lees Galbraith er nog maar eens op na. In ieder geval zullen we moeten proberen "de geest in de fles" te houden. Als Zeeuwse Dit jaar geen betere positie voor Beurré-Lebrun peren H et zoeken naar nieuwe wegen wordt onder meer in gang gezet door het verschijnen van de diskussienota "landbouw in gewijzigde omstandig heden" van het Landbouwschap. De bedoeling is van deze nota een soort nationaal vraagpunt te maken. (Een door het K.N.L.C. opgestelde samenvatting van deze nota staat in dit land bouwblad afgedrukt). Het ligt in de bedoeling dat ook de zuidelijke landbouw maatschappij Nadat de runderen zijn opgestald, is er op de verlaten weiden in de meeste gevallen nog voldoende gras voor een koppel schapen aanwezig. In dit jaargetijde kunnen de schapen zonder extra kosten worden gehouden en zij zorgen tevens voor het opruimen van het overtollige gras, zodat de weide in een betere konditie de winter ingaat. Bezorgdheid Zelffinanciering Vraagpunt "Afzet" Veranderende omstandigheden z.l.m VRIJDAG 31 OKTOBER 1980 67e JAARGANG NO. 3555 land- en tuinbouwblad e Ignd- en tuinbouw is de laatste tijd meer dan normaal het mikpunt van kritiek uit diverse richtingen. Buiten onze vaste kommentatoren zoals milieubeschermers en dierenvrienden lieten nu ook weer de konsumenten en zelfs de groenteboeren flink van zich horen. En al deze "verontrusten" willen maar één ding en dat is maatre gelen tegen de boeren, tot zelfs strafprocessen toe, waarmee de land- en tuinbouw nu ook min of meer in de kriminele hoek wordt gezet. Boer en tuinder in dé uitoe fening van hun vak als misdadiger te kijk gezet. De frakties in de Kamer maakten van de behandeling van de landbouwbegroting gebruik door hun bezorgdheid uit te spreken over de inkomenssituatie in de land- en tuin bouw. Met name door de regeringspartijen werd via een motie sterk aangedrongen op een aangepast fiskaal be leid. Bij alle kritiek op de land- en tuinbouw deden de geluiden uit de Kamer derhalve bepaald weldadig aan. Laten we hopen dat de Kamer er na de verkiezingen nog steeds zo over denkt. Dat is te meer te hopen omdat de situatie in Brussel er steeds somberder begint uit te zien. Z.L.M. deze nota deze winter aan de afdelingen als vraagpunt gaat voorleggen. Als "nieuwtje" zal dit dan moeten uitmonden in een Z.L.M.-studiedag over dit the ma. Op die studiedag worden dan vertegenwoordigers van alle afdelingen in de gelegenheid gesteld hun me ning te geven. Onze eindkonklusies worden vervolgens ingebracht bij het K.N.L.C. Dat kan interessant worden want er zitten echt gewetensvragen bij. I middels heb ik het al over het nieuwe vraagpunt terwijl het vorige vraagpunt over afzet van land- en tuinbouw- produkten nog niet eens is gepubliceerd. Maar dat komt er"iu aan! Aanstaande maandag gaan Hoofdbestuur en ledenraad er voor de eerste keer over praten en direkt daarna wordt de uitslag in ons blad gepubliceerd. Ik kan nu alvast zeggen dat de "respons" goed was, de afde lingen hebben er flink hun best op gedaan. En niet voor De peren van het ras Beurré-Lebrun die dit jaar worden geproduceerd, zullen een afzetbestemming moeten vinden met gebruikmaking van de normaal daarvoor ter beschik king staande regelingen. De verwerkende industrie zal voor de grondstof van het niet-gesubsidieerde eindprodukt uiteraard minder kunnen betalen, hetgeen de rentabiliteit van de betrokken teelt relatief aantast. Dit antwoordt minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) het Tweede Kamerlid Eversdijk, op diens vraag, wat er gebeuren gaat met de peren die dit jaar 100 Lebrun-telers op Zuid-Beveland geproduceerd hebben. Op verdere schriftelijke vragen vervolgt de minister: de afzet mogelijkheden voor het perenras Beurré-Lebrun zijn beperkt door de steunregeling voor de verwerking van peren van het ras Williams. De opbrengstprijzen zijn sedertdien gevoelig gedaald, waardoor in bepaalde gevallen inname via interventie noodza kelijk is geworden. landbouworganisaties hebben we dat ook, nog eens dui delijk gemaakt aan europarlementariër Jonker die in Zeeland op bezoek was. We hebben Jonker onder meer naar het demonstratiebedrijf Zeeuws Vlaanderen ge bracht. Een mooiere "demonstratie" van de problema tiek van het gemiddelde zuid-westelijke akkerbouwbedrijf is er eigenlijk niet te vinden. De konklusie ligt dan voor de hand: er zullen andere wegen gezocht moeten worden om de kontinuïteit in de landbouw te handhaven. De E.G.-verwerkingspremie voor het ras Williams bedraagt ruim 60 cent per kilo, mits de verwerkende industrie de teler minimaal ca. 82,5 cent/kg betaalt. Genoemde steunregeling vormt onderdeel van het zogenaamde Middellandse Zeepakket waartoe in 1978 werd besloten. Bij de vaststelling van de lijst van steunprodukten is dan ook zwaar de nadruk gelegd op produkten als Williamsperen, die vooral in Zuid-Frankrijk en Italië worden geteeld. Het perenras Beurré-Lebrun komt in deze gebieden nagenoeg niet voor. De problematiek rond de fabriekspeer Beurré-Lebrun is door ons land meer dan eens aan de orde gesteld bij de Europese Kommissie. Hoewel over een en ander nog definitief overleg moet plaatsvinden heeft de Europese Kommissie reeds te ken nen gegeven dat zij uit budgettaire overwegingen een uitermate terughoudend standpunt inneemt t.a.v. een uitbreiding van de lijst van steunprodukten met het onderhavige perenras. Zij beroept zich daarbij niet alleen op de financiële konsequen ties van de Beurré-Lebrun, maar wijst tevens op de mogelijke prccendentwerking die hiervan uit zou gaan op in gelijkwaardige omstandigheden verkerende andere produkten uit het Middel- landsezeegebied. Op het verdere overleg zal minister Braks nauwlettend toezien. Deze week in uw ZLM-blad: De behoefte aan voorlichting door de SEV van de ZLM neemt toe pag. 3 De toetsingskriteria van de Wet Vervreemding Landbouwgronden kunnen per jaar worden bijges teld pag. A De behandeling van de landbouwbegroting met amendementen en moties pag. 5 Volgens de Ned. vereniging tot Bescherming van Dieren worden de wettelijke regels bij veel kalver- mesters niet juist toegepast pag. 6 Over de gevolgen van beregening met grondwater vertelt de heer van de Giessen op pag. 7 Volgens landbouwer Meijer zou het verdwijnen van EVE BE een ramp betekenen: een bedrijfsreportage pag. 8 De maand november met de akkerbouw op pag. 9 en de veeteelt op pag- 13 Een samenvatting van een onlangs door het land bouwschap uitgebrachte nota over de toekomst van het landbouwbedrijf op pag. 11 Handig om te bewaren want de bedoelde nota is het nieuwe vraagpunt van de ZLM. De varkenshouderij in de problemen pag. 12 Berichten uit de tuinbouwwereld pag. 14 WPN - Fokdag Nieuwvliet pag. 15 niets: er zitten bepaald een aantal konklusies in die ook voor het beleid aanleiding moeten zijn daarmee verder te gaan, waar "werk" van gemaakt moet worden. Per slot van rekening zijn we met deze klus begonnen om er beter van te worden. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1