VMOIt Ul< VRinw 14 oktober 1980 50 in RJ.ZUI GELUI Landbouw in Frankrijk van 29 november tot 6 december 1980 w, Erg knap... D onker en stil staan de boerderijen in het polderlandschap. Alleen moeder de vrouw trekt opgeruimd de deur achter zich dicht. De soep staat klaar en de schotel in de oven. Ze moeten het maar eens redden vandaag. De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen viert haar 50 jarig bestaan en daar hoor je bij te zijn. Bij de bus gekomen hoor je al in de verte vrouwenstemmen. Zo te horen heeft niet één het verslapen. Vrolijk kwetterend vertrekken we richting Rotterdam. Het verkeer is ondertussen goed op gang gekomen, maar we kunnen doorrijden. Slierten mist hangen over de velden en wegen. 10.000 vrouwen Wat een organisatie N, D* E Presentatie Zeeuws service- en informatieburo 3 C.J.O.: AKTIVITEITEN AGENDA onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Maria weg 1, 4494 PB Geersdijk. Een schuchter zonnetje probeert het iedere keer weer te winnen van de nevel. Onderweg zien we verschil lende bussen met vrouwen met hetzelfde doel "De Flevohof", waar het vandaag feest is. In de bus worden de regels voor deze dag voorgelezen. Dit kan, dat mag en zo moet het. Regels, dat begrijpen we allemaal, die opgevolgd moeten worden. e zingen een lied gemaakt door een van de leden. Overal is aan ge dacht dus ook aan de verplichte sa nitaire stop met koffie en appeltaart. De zon heeft ondertussen het ge vecht gewonnen en helpt mee om van deze dag één groot feest te ma ken. Uit de verte zien we de bussen al staan rond de "Flevohof', die deze dag 10.000 vrouwen moet herbergen. Voorzien van een zwarte badge moeten we de zwarte pijlen volgen. Om 1 uur eten in het zwarte hokje van ons programmaboek- akker bouw -songfestival no. 10. Dat moet toch lukken zou je denken. Laten we bij het begin beginnen. Bij het grote veehouderijbedrijf worden we gelost, dit ligt aan de rand van de "Flevo hof'. Het is volledig in gebruik, dus daar zijn geen aktiviteiten. We zijn van de zwarte knoop, zodoende ko men we binnen via het vee en vlees paviljoen. Voorzien van koffie. Om dat alle stoelen bezet zijn, beginnen we gelijk maar aan de wandelroute. Lopen en kijken. Om half elf is de officiële opening. We hebben dan de fototentoonstelling al gezien. Via de mikrofoons horen we de stem van Mevr. de Groot, horen we zingen en de provincies die "het cadeau aan bieden". Bij een stem hoort een ge zicht. Dat gezicht zien we niet. We ervaren dat dit negatief overkomt. Vinden het een gemis dat er geen monitors zijn. Van uit het graanpa- viljoen, waar we ondertussen aange land zijn kijken we naar buiten. Uit welk gebouw komen nu die stem men? a de opening komt het brede lint van vrouwen op gang. Onder het zingen van verschillende koren wachten we op ons lunchpakket. Terwijl we onze soep oplepelen klimmen alweer een aantal vrouwen in kostuum het podium op voor het" ten gehore brengen van liederen. Langzaam begint het tot je door te dringen wat een geweldige organisa tie er achter zo een dag moet zitten. Alle onderdelen die de Bond biedt zijn hier of daar te zien. Via het ka- baret komen we bij een groep volks dansers. We zien de Zeeuwse boeren en boerinnen en horen alles over hun dracht. We zien handwerken, want zonder handwerken zou zo een dag niet kompleet zijn. Horen dan weer zin gen zien folkloristische dansen en laten ons om vier uur op een stoel in een groenten kas zakken. Hier treedt onze eigen afd. Steenbergen op en dat moet je zien. We zijn trots op onze klub volksdansers. Keurige witte bloeses, witte kousen, fleurige rokken met halsdoekjes. Ik weet dat er geoefend moet worden om dit zo keurig te brengen. an Is het voorbij - voor ons. Mor gen zal dit grote spektakel nog eens opgevoerd worden. Door andere vrouwen voor andere vrouwen. De Dezer dagen hoorde ik via de radio over een nieuwe taalmethode om vreemdtaligen Nederlands te leren. Men gaat dan uit van de dagelijkse huis-tuin en keukentaal en knoopt er dan later de grammatica aan vast. Dit deed me denken aan een ontmoeting, het vorig jaar, in onze vakantie. Bij de kruidenier werd ik in het Ne derlands aangesproken door een En gelse jongen. Hij had een bepaald ac cent, dat ik niet eens typisch Engels zou willen noemen, er was nog iets meer bij. Hij bleek met nog een stuk of 12 an dere jongelui in een internationaal kamp te werken aan het opknappen van de Salie des fêtes, oftewel feest zaal. Toen ik hem even later weer ontmoette (in een dorp doe je tenslotte overal de zelfde boodschappen in ongeveer de zelfde winkels), nodigde ik hem en zijn vrienden uit om bij ons bovente komen. Hij wilde kennelijk Neder lands spreken. Hij sprak goed Frans. Zijn moeder bleek een Frant^aise te zijn en zo,n kamp werkt daar natuurlijk ook aan mee. Zijn vader was Libanees van oorsprong. Hij kwam met twee vrienden opdagen. De ene ook Engels, de andere een Ier. Toen we aan de praat kwamen moes ten we natuurlijk weten, hoe het kwam, dat hij zich in het Nederlands zo goed kon uitdrukken. Het is ten slotte-geen alledaagse taai Bond van Plattelandsvrouwen kan terugzien op een hoogtepunt. Op een dag van fleur en kleur. Al is de doel stelling in deze 50 jaar verandert - de vrouw is meer centraal komen te staan - het woord platteland is niet verdwenen. Laten ook wij met deze doelstelling verder gaan om ons platteland zo leefbaar mogelijk te maken. Sien Overbeeke Het bleek, dat hij vond, dal je in de E.G. ook de andere talen behoort te kennen. Hij had op de Markt in Lon den een Nederlandse grammatica ge vonden. En dus eerst de grammatica en de daarin voorkomende woorden schat geleerd, èn de fonetiek. Verder luisterde hij altijd naar de Nederland se uitzendingen van de Wereldomroep. Hij vond, dat hij nog te weinig woor den kende en was zeer gelukkig met de Ned/Frans en Frans/Ned. woorden boekjes, die we overkompleet hadden. Toch had hij al een aardige woorden schat tot zijn beschikking. Hij kwam dit jaar weer langs, kwam op de terugweg zelfs in Groede aan waaien en stuurde als dank voor de logeerpartij een in uitstekend Neder lands geschreven brief. Erg knap. Leuk om zoiets tegen te komen. Echte belangstelling is tenslotte de belangrijkste voorwaarde voor het le ren van een taal. Hij wilde ook nog Duits leren. L.H.G.v.d.Hoek-Maclaine Pont Nog een paar Brabantse recepten: Potjebrajers Een echt Brabants volksgebruik. Het gerecht bestaat uit poters (KLEI NE AARDAPPELTJES) MET GE BRADEN WORST, GESMOLTEN BOTER. PEPER. ZOUT EN MOS TERD. De poters (12 per persoon) in water zetten en grondig schoon ma ken. Daarna een rondje boven en onder van de poters snijden. De po ters met schil en wat zout aan de kook brengen, daarna afgieten en goed laten opdrogen. Dan bakken in heet vet of olie. Af en toe schudden, zodat ze gelijkmatig bruin worden. Warm opdienen met de warme ge braden worst, gesmolten boter, pe per, zout en mosterd. Rifkoekjes Aardappelen rauw raspen, 1 ei, iets zout met wat bloem door elkaar mengen. Bak er dan kleine dunne panne koekjes van, niet te dik, want anders worden ze niet lekker knapperig. Eet smakelijk. D.C.T.v.A. redaktie: Harrie Wijermars Het Zeeuws service- en informatie buro nodigt al degenen, die zich hetzij als vrijwilliger, hetzij als bestuurslid, hetzij als beroepskracht bezighouden met wat voor vorm van jeugd- en jon gerenwerk ook, uit, om op zaterdag middag 8 NOVEMBER 1980 van 13.00 tot 18.00 uur in de CONCERT- en GEHOORZAAL, SINGEL STRAAT 13 te MIDDELBURG de presentatie van het Zeeuws service- en informatieburo te komen aan schouwen. Deze middag bestaat uit het optre den van diverse Zeeuwse popgroe pen, een Zeeuwse gitarist, het verto nen van een groot skala van films en gedeelten uit films (o.a. Die Blecht- rommël, Dik Trom, Once uppon the time in the west, Keep on rocking). Daarnaast zijn er organisaties aan wezig als BRES (dienst beweging, rekreatie en spel), het Z.I.K.V.. die informatie zullen geven over hun mogelijkheden. De organisatie BRES zal aanwezig zijn met een aantal spelen en het Z.I.K.V. Zeeuws instituut voor Kunstzinnege Vorming) zal een aantal aktiviteiten laten zien. Verder zijn er informa tiestands aanwezig van BUMA, Par- cival, Telefonische Hulpdienst Zee land, Stuurgroep Werkloosheid, Sportieve Rekreatie en van diverse filmverhuurmaatschappijen als Go- filex, EEG en Uitenbroek. 25 Deze middag is te zien als start van een jaarlijks te organiseren pro gramma- en informatiebeurs. Door de korte voorbereidingstijd zal deze eerste beurs nog maar beschei den zijn. In andere jaren hopen we dit idee, samen met andere provin ciale organisaties verder uit te kun nen bouwen. Wij hopen dat velen in de provincie Zeeland van deze uitnodiging ge bruik zullen maken. Op deze middag kan men kennis maken met het serviceburo en zijn medewerk(st)ers. en land waar zoveel hormomen in het kalfsvlees gestopt worden, wekt nieuwsgierigheid. En hoe kun je die het beste bevredigen dan door er zelf naar toe te gaan. Zo trokken ook afgelopen jaar mannelijke en vrouwelijke deelhemers naar de door de drie centrale plattelandsjongerenorganisaties georga niseerde kursus "Landbouw in Frankrijk" naar de volkshogeschool Méridon nabij Parijs. De bedoeling van deze week is je te oriënteren op de manier van werken en leven van Franse boeren en boerinnen in vergelijking met de Nederlandse. Daarom zullen er exkursies plaats vinden naar Franse bedrijven. En de deelnemers kunnen diskussiëren met de vertegenwoordigers van een landbouworganisatie voor jonge Franse boeren, C.N.J.A., en met die boeren zelf natuurlijk. Daarbij ko men uiteraard allerlei onderwerpen aan de orde: meningen over de zui- velpolitiek, over typisch Franse pro blemen zoals wijn, en over het funk- tioneren van de EG. In Frankrijk zelf zijn grote verschil len in de landbouw. Daar heb je het rijke Noorden, met de grote akker bouwbedrijven van 100 - 600 ha. en rondom Parijs tuinbouw. Dan Nor- mandië en Bretagne waar de vee houderij zich snel ontwikkelt. Het Zuiden met fruit, groenten, bloemen en vooral wijn, is arm. Er zijn veel kleine bedrijven en het platteland loopt er leeg. In deze streken doen zich de meeste boerenopstanden voor. Verder zijn er overgangsgebieden met voornamelijk gemengde bedrij ven. Kortom deze kursus is wat opzet be treft wel te vergelijken met de be kende kursus "Jongeren en land bouwbeleid", maar meer gericht op de overeenkomsten en verschillen met de landbouw in Frankrijk. Uiteraard kom je in deze week nog heel wat meer te weten over Frank rijk dan alleen de landbouw: leefpa troon, verhouding stad/platteland, milieuproblematiek, enz.... Want dit alles is niet los te denken uit het ge heel van een samenleving. Natuurlijk is het ook een gezellige week en Parijs wordt vanzelfspre kend niet overgeslagen. Tijdens de week wordt de groep be geleid door de (nieuwe) kursuslei- Slikrit: vrijdag veertien november aanstaande. Inschrijven vanaf 19.00 uur bij zaal R2 te Ovezande, vertrek vanaf 19.30 uur. Bal na met de prijs uitreiking eveneens in zaal R2 te Ovezande. Gesprekskursus: De start hiervan is op donderdag 26 november in de Caisson te Kapelle. De kursus duurt 6 avonden en kost 25,— per per soon. Opgave zo spoedig mogelijk. Toneelkursus: Vervolg op de net af gelopen kursus. De kursus staat ook open voor "nieuwelingen". De kur sus start in maart 1981De plaats van handeling is opnieuw de Caisson te Kapelle. Opgave voor de gesprekskursus en de kursus toneel bij het P.J.Z.-sekre- tariaat. ding van Méridon. Je hoeft geen Frans te kennen om mee te doen. Dit jaar is er voor het eerst een voor bereidingsbijeenkomst op 8 novem ber a.s. Geef je daarom op vóór 5 november. De kosten zijn 520,— en als je lid bent van een p.j.o. krijg je 50,— korting. Als CRM subsidie geeft, wordt het plm. 370,— resp. plm. 320,- Inlichtingen en opgaven bij de P.J.G.N., Prins Mauritsplein 23, Den Haag. Telefoon: 512541. P.J.Z.-afdeling Schouwen-Duive- land organiseert een puzzelrit op za terdagavond 1 november aanstaan de. De start en finish is bij het dorpshuis te Ouwerkerk. Inschrijven is mogelijk vanaf 19.00 uur en het vertrek is vanaf 19.30 uur. Na het rijden van de puzzelrit kan iedereen naar harttelust pannekoeken eten. Het inschrijfgeld (per auto) bedraagt 2,50 voor leden en 5,— voor niet-leden. Het eten van pannekoe ken gaat leden 3,— en niet-leden 5,— kosten. Kom op 1 november dus naar Ou werkerk om zo'n gezellige puzzelrit te rijden en het pannekoekenfestijn niet te missen. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17