Veelzijdigheids kampioenschappen te Arnemuiden W.P.N. Fokdag te Nieuwvliet DE SCHAPENHOUDERIJ IN NOORD-FRANKRIJK i Het voeren van bermhooi aan paarden E r hèerste grote onrust onder de Franse schapenboeren omdat de op- brengstprijzen al lager waren dan in vorige jaren en verdere prijsdaling werd verwacht. Met name de kleinere (schapen) bedrijven in Noord-Frank rijk, waar de schapen het grootste deel van het jaar werden geweid, zul len de inkomens na prijsdaling sterk omlaag gaan. Het grote probleem is dat men zeer weinig alternatieven heeft. Schapen belangrijk voor instandhouden landschap In het rekreatiegebied "de Piet" te Arnemuiden werden zaterdag j.l. de veelzijdigheidskampioenschappen voor paarden en pony's gehouden. De organisatie was in handen van de landelijke rijvereniging en ponyklub "Walcheren" te Arnemuiden. De veelzijdigheidswedstrijden bestaan uit vier onderlen; een dressuurproef, een wegparkour te rijden bij een be paalde snelheid, het rijden van de cross (met 25 hindernissen) foutloos binnen de tijd, en tot slot het afleggen van een springparkour. Er was door de cross - en parkourbouwer Bram Schilleman uit Biervliet goed werk geleverd, de cross was eerlijk en niet onnodig zwaar gebouwd, alleen de vele waterpartijen waren voor nogal veel kombinaties noodlottig, ordat bij de paarden, Annemieke Pi- cavet met Filante van Luctor Zaam- slag door een blessure ontbrak was het voor Gilles Quist met Narfi van Walcheren niet zo moeilijk zijn titel te verdedigen. Hij reed overigens een schitterende wedstrijd. "Zelden heeft Narfi zo'n konditie gehad als op het ogenblik, ik reed daardoor een goede wedstrijd", aldus Gilles Quist. Van de vier aangemelde pony-equi pes, Oranjezon Vrouwenpolder, Kleppertjes Axel, Luctor uit Zaam- slag en Walcheren uit Arnemuiden, bleef alleen titelverdediger Walche ren overeind en kampioen. Luctor kon niet starten door blessures, de Kleppertjes en Oranjezon werden als equipe uit de strijd genomen. Bij het individuele kampioenschap klasse zwaar pony's, was de titel voor Jea- nine Quaak met Goldscar Walche ren, tweede klubgenote Inge Quist met Ajax derde Ludo Kielman met Patron Haringruiters. Uitslagen: klasse zwaar pony's: 1 Jeanine Quaak met Goldscar 2 Inge Quist met Ajax, 3 Ludi Kielman met Patron 4 Kees de Visser met Astra Gouwe Reyers, 5 Marie Paule Picavet met Liselot Luctor, 6 Jacqueline Wiemes met Harold Klep pertjes 7 Arjan Overbeke met Lucky Boy Oranjezon. Klasse midden paarden: 1 Gilles Quist met Pelopidas Walcheren, 2 Jolanda Crucq met Polstar Walcheren. Klasse Licht paarden: 1 Augusta Lants- heer met Roland Oranjezon, 2 Chris Boone met Rialto Gouwe Reyers, 3 A. de Leeuw met Daphe Dijkruiters, 4 Ruud Evertse met Black Eagle Burchtruiters, 5 Trudy de Nooyer met Mona Lisa Gouwe Reyers. Klasse Licht pony's: 1 Jacqueline de Winter met Grey Slip Corry, 2 Tonny Joosse met Beauty, 3 Jacqueline van 't West einde Emyrando allen Walcheren, 4 Astrid de Vin met Ister Kleppertjes, 5 Jo- han Chrisleyn met Florien Westelijk Schouwen 6 Corine Wondergem met Jacqueline Burchtruiters 7 Marjolein Geelhoed Alarda Bru. Lichte cross paarden: Chris Boone met Faust Gouwe Reyers 2 Liesbeth Kodde Odet Walcheren, 3 Nicoline Vos-met Na- nanka Gouwe Reyers. Lichte cross pony's: 1 Petra Herman met Killy Kleppertjes 2 Eric Vaes met Smoky Burchtruiters. Fan. M. Murre Voor de derde keer organiseerde het fokdistrikt Zeeuwsch Vlaanderen een W.P.N. fokdag, in manege Riemens te Nieuwvliet. Vanwege het niet af hankelijk te zijn van het weer was men van Axel naar Nieuwvliet ver huisd, zo werden dan ook vanwege de weersgesteldheden alle rubrieken in de manege afgewerkt. Het bestuur van het fokdistrikt Zeeuwsch Vlaanderen, en tevens uit voerend komitee zorgde voor een goed lopende organisatie. "Het ter keuring aangeboden mate riaal was veelal van goed gehalte, gezien het aantal eerste premies", aldus de voorzitter P.J. den Hamer, en keurmeester G. Timmerman te Kattendijke. Als sluitstuk van het middagpro- gramme werden er twee paarden ge veild, beiden fokprodukten van het Zeeuwsch-Vlaamse land. Als spea ker fungeerde Ir. M. Sanders advi seur van het W.P.N. Zeeland. Als eerste werd in de ring gebracht Us- nova een 2,5 jarige merrie (v. Papil- Ion) fokker eigenaar C. van der Peyl, werd ingezet op 3.500,— er werd moeizaam geboden, men kwan niet verder dan 4.100,— wat kennelijk niet voldoende was, en werd dan ook ingehouden. Het tweede paard een 3 jarige zwarte ruin Tjarda (v. Pericles) fokker eigenaar J.F. Rouw Terneu- zen, werd eveneens ingezet op 3.500,— ook hier weinig animo om te bieden, en hier bracht men het niet verder dan 4.300,— en ook deze werd ingehouden. Een goede fokdag, met als grootste inzender, 5 paarden, stal van 't Westeinde te Schoondijke, die wat weinig publiek had wat wellicht komt door de minder centrale ligging van de plaats van handeling. n juli besloten de ministers van landbouw de EG-schapenmarktorde- ning per 1 oktober in werking te laten treden. Er moet nog worden afgewacht in hoeverre dit besluit gerealiseerd wordt en welke gevolgen dat precies voor de Nederlandse schapenhouderij zal hebben. Het is echter interessant om vooral de ontwikkelingen in de Franse schapen houderij te volgen: immers, het prijspeil van het Nederlandse lamsvlees is volledig afhankelijk van de Franse markt. O, 'm meer inzicht in de Franse si tuatie te krijgen maakten drie Ne derlandse onderzoekers, ir. J. Doek- sen, ir. D. Oostendorp en T. Ruiter van 15 tot 19 oktober 1979 een stu diereis door Noord Frankrijk. On langs is over deze studiereis een rap port verschenen. De totale produktiewaarde van de Franse schapenhouderij is ruim 3 miljard Franse francs per jaar. De vleesproduktie maakt daarvan 87% uit. De produktie schapevlees is 147.000 ton. Jaarlijks wordt ongeveer 50.000 ton geïmporteerd waarvan 13.000 ton uit Nederland. In tegenstelling tot de Nederlandse schapenhouderij gebruikt men in Frankrijk een veelheid van rassen, die in de volgende vijf kategoriën kunnen worden ingedeeld. Regionale rassen (o.a. Berrichon de l'Indre, Causses du Lot). Vroegrijpe rassen (o.a. Ilde de Fran ce, Berrichon du Cher, Mouton Charollais). Van deze rassen komen 2.500.000 dieren voor, dus 24% van de totale schapenstapel. Merino's In de 19e eeuw was daar veel belangstelling voor. Melkrassen (o.a. Lacaune, Corse). Weiderassen (o.a. Texel, Bleue du Maine, Rouge de l'Ouest). Ze wor den vaak samen met rundvee ge houden in West- en Noord Frank- rijk. Op de negen bezochte bedrijven na men de schapen in het algemeen een ruime plaats in. De totale arbeidsbe- zetting op de bedrijven varieerde van 2 tot 8 personen. In vrijwel alle ge vallen werden de schapen steeds door dezelfde personen verzorgd. Omdat men in Frankrijk ruime keus in rassen heeft kan men gemakkelijk een ras kiezen dat qua arbeidsbe- hoefte, voeding enz. het beste past in een bepaalde bedrijfssituatie. In grote lijnen maakt men in Noord- Frankrijk onderscheid tussen dieren die het hele jaar binnen worden ge houden en dieren die voornamelijk geweid worden. Toekomst Op de grote akkerbouwbedrijven is de situatie in zoverre gunstiger dat men hier ook zonder schapen ver schillende mogelijkheden heeft om een redelijk inkomen te behalen. De schapen worden hier in veel gevallen gehouden met voer dat zonder scha penhouderij waardeloos zou zijn. (graanafval, gras op steile hellingen etc.). Naast deze ekonomische fak- toren speelt ook de liefhebberij in schapen vaak een belangrijke rol. Het is dan ook niet waarschijnlijk dat bij verslechtering van de rentabiliteit de schapenhouderij in Noord- Frankrijk sterk terug zal lopen. In andere delen van Frankrijk ligt de situatie geheel anders. In grote delen van het land is het houden van scha pen vaak de enig mogelijke vorm van landbouw. Een verdere prijsdaling van schapevlees betekent hier dat ook deze vorm van landbouw mogelijk gaat verdwijnen waardoor de ontvol king van het platteland wordt vers neld en een volkomen verwaarloosd landschap zal achterblijven. Dit is één van de belangrijkste redenen voor de Franse regering om bij de EEG- onderhandelingen voet bij stuk te houden om een redelijk inkomensni veau voor de Franse schapenboeren veilig te stellen. (Het rapport is verkrijgbaar door storting van 7,50 op giro 23.07.421 van het Proefstation voor de Rund veehouderij te Lelystad, met ver meldingvan: "zend mij rapport 69"). Uitslagen van de fokdag te Nieuwvliet op 18 oktober: Rubriek 1, 2-3 jarigen ruins; le premie Typhoon (v. Orkaan) van W. de Touw Westdorpe. le premie Tjarda (v. Pericles) van J.F. Rouw te Terneuzen. Rubriek 2, 3 jarige stamboekmerries: 2e premie Tanja (v. Wathamin) van G.J. Tas Waterlandkerkje. Rubriek 3,3 jarige stermerries: le premie Trienta (v. Patheon) van R. de Badts Hulst, le premie Titia (v. Orkaan) zelfde eigenaar, le premie Talissa (v. Jason) C. van der Peyl Axel, le premie Tulita (v. Makelaar) J.J. Mol Goes. Rubriek 4, 4-7 jarige stamboekmerries: twee eerste premies, Sandra (v. Leonidas) A. Klaasse Arnemuiden, Parona (v. For mateur) Joh. van 't Westeinde Schoon dijke, zeven tweede premies: Simone (v. Jason) C.M. Risseeuw Groede, Somalia (v. Uppercut) mevrouw I. van Nieuwen- huyzen de Dreu Nieuw en St. Joosland, Soraya (v. Duruto) Joh. van 't Westeinde Schoondijke, Reska (v. Meteoor) H. Brooymans St. Annaland, Salamanka (v. Santé Luigi) Joh. van 't Westeinde Schoondijke, Ribus (v. Royal Dublin) F.P. Verdurmen Absdale, Othea (v. Epiéoon) A.P. Leenhouts Breskens. Rubriek 5, 4-7 stermerries: allen een eer ste premie: Raffaela (v. Muchen), Ed. Thijs Hulst, Ramaja (v. Minstreel) P.J. Riemens Nieuwvliet: Renata (v. Upper cut) Ed. Thijs Hulst, Rebecca (v. Kom- promis) W. de Buck Absdale, Renata (v. D. Malachit) P.J. Riemens Nieuwvliet, Sylvia (v. Jason) A.A. Dagevos Oostka- pelle, Pythia (v. Vessins) D.P. Bakker Goes, Oiseau (v. Ishan) A.M. Kodde Nieuwdorp. Rubriek 6 Kampioenskeuring 3 jaar en oudere merries: 1 Raffaela Ed. Thijs Hulst, 2 Trienta R. de Badts, Hulst, 3 Sandra A. Klaasse Arnemuiden. Rubriek 7, 2 jarige veulenbbek xerries: 5feejsbefjexkds: Uefa H. (v. Procureur) P.J. den Hamer Axel, buhetria (v. Willow Cratie) C. Rijswijk, Usnova (v. Papillon) C. van der Peyl Axel, Upsala H. (v. HXNSRES BHX.BJ. den Hamer Axel, Utopia (v. Jason) Joh. van 't Westeinde Schoondijke, twee tweede premies, Ursu la (v. Jason) Joh. van 't Westeinde Schoondijke, Urla (v. Wissemklee) G.J. Tas Waterlandkerkje. Kampioen rubriek 5 (4-7 stermerries) Raffaela (v. München) eig. Ed. Thijs te Hulst. Rubriek 8, 1 jarige merries: vier eerste premies. Verlady (v. Heidelberg) A. Da gevos Oostkapelle, Volanta (v. Lorenz) J. Slabbekoorn Kloetinge, Valentina (v. Ja son) M. Vos Vlissingen, Viavita (Fleurig du Manoir)N. v.d. Kerckhove Koewacht. Rubriek 9, hengstveulens: twee eerste premies: Wesley (v. Ridder) A. Kodde Nieuwdorp, Waldi (v. Ridder) F. Ver durmen Absdale, twee tweede premies: n.n. (v. Ridder) Stal Goedhart Grijpsker- ke, Woyko B. (v. Orlof) C. Bouwens Middelburg. Rubriek 10, merrieveulens: twee eerste premies, Watena (v. Ridder) stal Goed hart Grijpskerke, Wendy (v. Rigoletto) D.P. Bakker Goes, vier tweede premies: Wietske (v. Roemer) H. Brooymans St. Annaland, Wiata (v. Fresco) P. van Ber- kel/B. de Touw Heikant, Wallie (v. Rid der) J. Roelse Nieuw en St. Joosland, twee derde premies, Wendy (v. Procureur) H. Brooymans St. Annaland, Wendy B. (v. Procureur) mej. C.E. Bouwens Middel burg. Rubriek 11, kampioenskeuring veulens: 1. Wesley (v. Ridder) A. Kodde Nieuwdorp, 2 Watena (v. Ridder) stal Goedhart Grijpskerke. Rubriek 12, kampioenskeuring 1 en 2 ja rigen: 1. Uefa H. (v. Procureur) P.J. den Hamer Axel, Verlady (v. Heidelberg) A. Dagevos Oostkapelle. Rubriek 13, bestgaand rijpaard: 1. Ruark (v. Duruto) F. Messagie Hulst, 2 Promi nent (v. Jelle) mevrouw I. van Nieuwen- huyzen-de Dreu Nieuw en St. Joosland, 3 Ramaja (v. Minstreel) P.J. Riemens Nieuwvliet, 4 Pedro van mej. Drabbe Terneuzen, 5 Sandra (v. Leonidas) A. Klaasse Arnemuiden, 6. Renate (v. Up percut) Ed. Thijs Hulst. 7. Relantor (v. Luctor) W. de Buck Absdale. Rubriek 14, beste prestatie paard: 1. El Gaucho (v. El Gaucho) Ineke Goense 's Gravenpolder, 2. Narfi (First Trial) G. Quist Arnemuiden, 3. Karolien (v. Nico- laas) C. van der Peyl Axel, 4. Pelopidas (v. Due de Normandie) G. Quist Arnemui den, 5. Oiseau (Ishan) A. Kodde Nieuw dorp, 6. Odin Winnie de Landmeter, 7. Large (El Gaucho) B.A. van Dijke Nisse. Jan. M. Murre Bermhooi is hooi dat gewonnen is op bermen van (snel)wegen. Bermhooi heeft een lagere voedings waarde dan gewoon grashooi omdat: Bleue du Maine wordt in Frankrijk, evenals de Texelaar tot de weiderassen gerekend. bermgras een andere samenstel ling heeft dan gewoon gras. Grasmengsels voor bermen bes taan voor het grootste deel of ge heel uit grassen, die een goed wortelstelsel hebben en die van uit voedingsoogpunt gezien slecht moeten worden genoemd. Aan dit grasmengsel wordt vaak een bloemen- en kruidenmengsel toegevoegd, waardoor de voe dingswaarde ook negatief bein- vloed wordt; bermen niet bemest worden, waardoor er een trage grasgroei is. Traaggroeiende grassen hebben een lagere voedingswaarde dan snelgroeiende grassen; bermgras in zeer laat groeista- dium wordt gemaaid. Hoe ouder gras wordt, des te meer ruwe cel- stoffen het bevat, waardoor de voedingswaarde lager wordt; Niet alleen de voedingswaarde maar ook de kwaliteit van bermhooi is la ger dan van gewoon grashooi. De oorzaken hiervan zijn: het niet vlak zijn van bermen, waardoor tijdens het maaien een verontreiniging met zand plaats vindt. Ook tijdens het persen kan er zand in het hooi komen. Zand kan bij paarden diarree en koliek veroorzaken; het voorkomen van papier, plas tik en blik op bermen, die ook in het hooi terecht komen. Bermhooi kan schadelijke stoffen bevatten, o.a.: ijzer, dat aan benzine wordt toe gevoegd en via uitlaat-gassen op het bermgras komt. Alhoewel er geen verschijnselen van een loodvergiftiging bij paarden door het voeren van bermhooi zijn be schreven, moet men toch voor zichtig zijn met het voeren ervan, daar paarden gevoelig zijn voor een loodovermaat; roet of chemicaliën, afkomstig van het verkeer. De mate van verontreiniging van bermgras/hooi met schadelijke stof fen is afhankelijk van de verkeersin tensiteit. Konkluderend kan men zeggen, dat het voeren van bermgras of berm hooi afgeraden moet worden. Alleen als het hooi of gras gewonnen is van bermen van wegen met een lage ver keersintensiteit kan men hierop een uitzondering maken. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15