Si rJ^ i Stand van de groentegewassen TUINBOL! WKLAIMKEN IBP MM— Minimummaat grootvruchtige appelen van 55 naar 60 mm Sterke daling oppervlakte augurken, knolselderij en stamsperziebonen Oogst appels Wat doen wij om bij te blijven? en peren binnen! Met goudreinet aan het verzadigingspunt? Per 20 oktober Statiegeld nieuwe plastik fruitkist Met het vorderen van het seizoen, komt er voor het THOOLSE agrari sche bedrijfsleven ook weer meer tijd, om eens na te denken, in hoeverre men zijn kennis kan verrijken. Iedere winter weer opnieuw, houden stu- dieklubs en standsorganisaties, hun vergaderingen om bij te blijven. Teelttechnisch kan men dikwijls veel opsteken door het goed lezen van vakbladen, en het bijwonen van voor lichtingsavonden. Niet dat men het gebodene maar voetstoots aan moet nemen of op volgen. Het blijft altijd een zoeken, en dikwijls aftasten, naar wat de mogelijkheden voor ieders bedrijf zijn. Praktijk èn theorie zal het beslist altijd samen moeten doen om tot verbetering van de bestaansmoge lijkheden te geraken. Men zal zich als praktisch ondernemer niet al te vlug moeten ergeren, aan soms mis lukte pogingen, om er een nieuwe teelt in te brengen. Niet geschoten is zeker mis, en bovendien vooral de staandglasbedrijven kunnen terug zien op geslaagde nieuwe teelten in het bestaande produktenpakket. Vanzelfsprekend is het ook toe te juichen, dat er in ons Thoolse gebied deze wintergelegenheid bestaat, om een kursus te volgen van ekonomi- sche vorming agrarische onderne mers. De onderwerpen die Tiier in studie zullen worden genomen, zijn stuk voor stuk dingen, waar in zon derheid de toekomstige onderne mers, terdege kennis van moeten ne men, zodat men niet onbeslagen op het ijs komt. Naar wij aannemen zal deze stof tegenwoordig ook wel behandeld worden op de land- en tuinbouw scholen. Men zal deze kursus meer moeten beschouwen als een noodza kelijk vervolg voor de ondernemers uit de praktijk. Ofschoon erg ge dund, zullen de "blijvers" in de land en tuinbouw veel kennis moeten hebben, in wat kan leiden tot een gezonde bedrijfsvoering. Ook in on ze verschillende Thoolse bedrijfsty- pen, is er in de laatste decennia, een wat pessimistische sfeer ontstaan hetgeen soms terecht zijn oorzaak vond, in het dikwijls falende land- en tuinbouwbeleid. Wanneer echter de ondernemers eisen stellen aan de overheid, zal men vanzelfsprekend in alles ook vakbekwaam moeten zijn. Het is te hopen dat de initia tiefnemers van bovengenoemde kursus niet beschaamd zullen zijn in wat ze ervan verwachten. Misschien dat dan ook "de grijze mist", aan gaande de toekomst verwachting, hierdoor wat kan optrekken. On dertussen wordt nog flink gewerkt, om de laatste teelten uit en van de grond te krijgen. Door het nu sterk wisselvallige weer, komen de laatste zaaiuien maar moeizaam in de bewaarplaats. Ge lukkig dat de prijs voor dit produkt flink wat naar boven is gegaan, want bij opslag gaat de totale kostprijs stevig naar boven. Wanneer de markt echter om een produkt vraagt, moe ten de telers ook genegen zijn om af te leveren, omdat geen afzetkansen verloren mogen gaan. Heel ons agra risch bestaan is opgebouwd in een samenspel van handel en telers van produkten. Ook hierin zullen wij bij moeten blijven, om de zaak "ook van onderuit", zo gezond mogelijk op te bouwen. De-oogst van appels en peren is op SCHOUWEN-DUIVELAND ge plukt. Een oogst die dank zij de gun stige weersomstandigheden vlot is verlopen. Storm is gelukkig uitgeb leven en we hebben weinig vroegtijdi ge val gehad. De vruchten zijn dankzij de mooie nazomer de laatste weken nog goed gegroeid. Ook de smaak is hierdoor dit jaar uitstekend. De goudreinetten zijn later geplukt dan andere jaren. Bij een vol en re gelmatig gewas is het plukken zolang mogelijk uitgesteld om zoveel moge lijk gekleurde vruchten te plukken. De kg-opbrengsten zijn dit jaar bij de Goudreinetten bijzonder hoog. De kunst om ze goed te verkopen zal dit jaar dan ook groter zijn dan om ze te kweken. De laat geplukte Cox heeft nogal eens wat kelkscheurtjes en te rijpe vruchten zodat extra aandacht bij de bewaring nodig is. De Golden Delicious is glad van schil en vrij goed van maat, alleen de Winston valt in maat wat tegen hoewel de kleur vrij goed is. Op enkele bedrijven is nog wat ha- gelschade ontstaan bij de Golden en Winston. De veiling aanvoer vindt voor het overgrote deel in de eenmalige krat plaats. Tot nu toe verloopt het heel wat beter dan met de dozen in het seizoen van 1979. Wel valt het op dat de handel de kratten voor een zeer groot gedeelte weer probeert in te leveren zodat we benieuwd zijn hoe op het eind van het seizoen de situa tie, zal zijn. De prijzen zijn de eerste maanden van dit seizoen goed geweest. Een uitzondering vormt de Beurré Hardy die ook dit jaar weer in prijs is tegengevallen. De besomming van het geveilde produkt is op de meeste bedrijven over de eerste maanden hoger dan we de laatste jaren hebben bereikt. Nu, eind oktober staan de prijzen van Goudreinette, en Golden onder flinke druk en vindt er doordraai plaats van de kleine maten en de klasse II. De Conference en de Co rnice doen het gelukkig goed in prijs. Een groot deel van de oogst is opge slagen in de koelhuizen als de prijs vorming hiervan bekend is zullen we pas weten of 1980 een keerpunt bete kent voor de fruitteelt. De laatste (zware) lootjes... Begin oktober bleek toch dat het droge weer in september bij veel vollegrondsgroenten de groei wat heeft geremd. De regen in oktober was gunstig voor de groei van de gewassen. In het algemeen zullen de opbrengsten dit jaar wat lager zijn dan verleden jaar. De vooruitzichten van de herfstteelt van tomaten zijn goed. In de tweede helft van sep tember is veel sla ingezaaid. Groenten onder glas De doorteelt van de vroege tomaten en de heteluchtteelt zijn afgelopen. Daar waar is tussengeplant gaat men nog enkele weken door. De vooruit zichten van de herfstteelt zijn goed. De prijs is aanmerkelijk hoger dan verleden jaar. Op een aantal bedrij ven zijn er nogal wat problemen met slaapziekte. Bij de vleestomaten wordt er volop geoogst. In verband met de tegenvallende prijzen van de laatste weken is de vroege paprikateelt eerder geruimd. Hiertegenover staat dat de herfstpa- prika's later geoogst zullen worden, in afwachting van een verbeterde vraag. Bij de telers blijkt veel be langstelling te bestaan voor het gaan toepassen van energieschermen in de paprikateelt. In de tweede helft van september is er veel sla gezaaid, zodat rond de jaarwisseling veel sla geoogst kan worden. Groenten in de volle grond De opbrengsten van de herfstandijvie 14 zijn in het algemeen goed. In Noord-Holland echter is het op- brengstcijfer wat lager door de in vloed van het droge weer in septem ber. De stand van de herfstbloemkool is goed. De droge septembermaand werkte vertragend op de groei. De regen van oktober is gunstig voor de opbrengst en kwaliteit. De groei van de boerenkool is goed. Door een te dunne stand van het ge was is de waspeen in het algemeen grof uitgevallen. In Limburg komt pleksgewijs enige alternaria voor. Veel percelen, met een te dunne stand en daardoor grove peen, zijn reeds geoogst en afgezet. De stand van de in de komende periode geoogste peen is beter. Mogelijk wordt daardoor een betere kwaliteit winterpeen geoogst. Het herfstweer was tot nog toe gunstig voor de groei. In de herfstprei komen in toenemen de mate schieters voor. De aantas tingen door bladvlekkenziekte zijn toegenomen. Dit heeft tot gevolg dat het percentage afval toeneemt, waardoor de netto hoeveelheid veil- baar produkt daalt. De groei van de knolselderij was de laatste weken goed. De aantasting door bladvlekkenziekte valt mee. Door het droge weer in de maand september is de groei van de herfst- en bewaarkolen wat vertraagd verlo pen. De invloed op de gemiddelde opbrengst zal waarschijnlijk meeval len. De regen van oktober was gunstig voor de spruitkool. De stand is in het algemeen goed. Op sommige perce len is er lichte schade waargenomen door vreterij. De witlofwortels rijpen in het alge meen traag af en zijn op een aantal percelen aan de fijne kant. De ge middelde opbrengstverwachting is 280 kg per are, wat normaal te noe men is. Per gebied zijn de op brengstverwachtingen echter nogal verschillend. De zaaiuien zijn inmiddels geoogst. Afgezien van de in veel partijen voorkomende bloemstengels, is de kwaliteit van het geoogst produkt goed. De gemiddelde opbrengst ligt lager dan verleden jaar. Op de meeste fruitteeltbedrijven is de pluk achter de rug, een enkeling heeft nog wat Winston aan de bomen, maar ook dit ras dient voor november ge plukt te zijn. Over het algemeen een goede oogst op Zuid-Beveland. Een uitschieter vormt wel de Goudreinet te. Alle percelen hingen propvol en bijna iedere teler komt aan een re- kord-oogst. Dit is tevens merkbaar aan de prijs, want alleen de rood gek leurde partijen brengen redelijke prijzen op. Er is wel eens beweerd, Goudreinetten kunnen ze in Frank rijk niet telen, die komen er niet vlug te veel, maar mijns inziens zitten we toch aan het verzadigingspunt. Het is te hopen dat er straks export komt, naar één of ander land, anders zullen er ongetwijfeld veel worden doorgedraaid. In korte tijd kunnen situaties zich vlug wijzigen. In aug. prijzen voor James Grieves en Benoni van over de gulden. Toen was er een boterham te verdiénen. De partikulier of konsu- ment, hoe je hem of haar ook noe men mag, roept dan in september, dat fruit is duur, 't zit wel goed met die fruittelers. Oktober, slechte prij zen van met name Goudreinette. De konsument hoor je niet meer, maar bij de fruitteler doet het toch prima als de weekafrekeningen van de vei ling in de bus rollen, want er staan maar weinig nullen voor de komma, Eén ding leert het ons, dat ons sorti ment niet te éénzijdig mag zijn' ook al doet nu een ras als b.v. Jonagold het momenteel erg goed, wees ver standig en plant je bedrijf er niet in één keer mee vol. Na de pluk de grasmat kort maaien is één van de eerste werkzaamheden die worden uitgevoerd. Het gras kort en weinig rommel en begroeiing on der de bomen is een eerste vereiste en voorkomt muizenschade. Wanneer de stroken goed kaal zijn is een on- kruidbestrijding overbodig, maar wanneer teveel onkruid aanwezig is, een bespuiting met Aamitrol uitvoe ren. Een najaarsbespuiting geeft de zekerheid van kale stroken in het voorjaar. Wanneer bij herinplant potgrond wordt gebruikt verdient het aanbeveling hier en daar mui zenkorrels te leggen in draineerbuis- jes of onder pannen. Muizen vertoe ven graag in de potgrond, dus is het raadzaam deze werkzaamheid uit te voeren. Over het wel of niet gebruiken van potgrond bij herinplant zijn de me ningen verdeeld, al is in proeven ech ter steeds gebleken, dat bij het plan ten van appels in appels, potgrond een betere groei te zien gaf. Zeer belang rijk is wel, de potgrond het gehele groeiseizoen vochtig houden, anders heeft het inderdaad geen zin. Een door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen ingestelde werk groep heeft een meermalige plastik fruitkist ontwikkeld. Deze kist heeft een bodemmaat van 60 x 33 cm en een inhoud van 15 kg appelen en is bedoeld ter vervanging van de fruitkist. Het CBT heeft het bestuur van het produktsch'ap ver zocht het statiegeld en het huurtarief voor deze nieuwe fruitkist vast te stellen. Het bestuur heeft besloten het be treffende advies van de in de Fust verordening bedoelde Advieskom missie op te volgen en de huurver- goeding vast te stellen op 11 cent en het statiegeld op 10,— Het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit stelde 9 ok tober j.l. een verordening vast waar bij de minimummaat van klasse II van appelen voor verse konsumptie van oogst 1980 van grootvruchtige rassen (uitgezonderd Morgenduft en Gravensteiner) m.i.v. 1 januari a.s. van 55 mm op 60 mm wordt ge bracht. Deze verordening wordt m.i.v. 1 ja nuari 1982 weer ingetrokken. Ze is dus in feite alleen van toepassing op de betreffende bewaarappelen van het thans lopende seizoen. Aanleiding tot e.e.a. was een desbe treffende EEG-verordening (nr. 2033/80 d.d. 30.7-80). In EEG-ver- band zal voor wat betreft het ko mende seizoen 1981/82 tijdig wor den bezien in hoeverre deze maatre gel moet worden gekontinueerd dan wel uitgebreid tot het gehele seizoen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van het onderzoek "Groenten open grond", dat in augus tus/september 1980 is gehouden. De totaal beteelde oppervlakte au gurken die vorig jaar nog toenam met 19%, nam dit jaar af met niet minder dan 31% en kwam daarmee op 660 ha. De oppervlakte bloem kool die de laatste jaren vrij konstant bleef, is ook dit jaar weinig veranderd. Het areaal nam af met 4% en bedraagt nu 2.456 ha. De oppervlakte kroten, die van 1977 tot 1979 met een kwart daalde tot 541 ha, nam in 1980 toe met ruim 6% 33 ha). De daling van de oppervlakte was peen na 1977, sloeg in 1980 om in een stijging van ruim 16% ten opzichte van 1979. De totaal beteelde opper vlakte in 1980 is 1.486 ha. Ook dit jaar is het areaal bospeen niet be langrijk veranderd ten opzichte van vorig jaar, zij het dat de verandering procentueel gezien sterker was: een stijging van 9% terwijl er vorig jaar een daling optrad van 2%. De huidi ge oppervlakte bedraagt bijna 200 ha. Ook de oppervlakte sla werd iets uitgebreid 3%) tot 1.261 ha. Het areaal prei vermeerderde in 1980 vrij sterk en wel met 260 ha en bedraagt nu 1.960 ha 15%). De oppervlakte spinazie die vorig jaar nog met 29% uitbreidde, laat nu een vrij sterke teruggang zien (- 17%) tot ruim 1.800 ha. Het areaal stamsperziebonen was dit jaar ruim 1.000 ha kleiner dan vorig jaar (- 17%) en kwam uit op 4.867 ha. De inkrimping van de oppervlakte op kontrakt geteelde stamsperziebo nen bedroeg ruim 1.000 ha (- 21%). De na 1977 ingezette daling van de oppervlakte winterpeen kwam in 1980 tot stilstand en bedraagt nu 1.420 ha (vorig jaar 1.409 ha). Op merkelijk is de stijging van de win terpeen die op kontrakt wordt ge teeld 55%). De oppervlakte witlofwortelen nam af met 520 ha (- 13%) en bedraagt in 1980 3.435 ha. Bij de herfstsluitkool- soorten valt de uitbreiding van herf- strodekool op 25%) tot 335 ha. Het areaal rode bewaarkool daalde met 81 ha tot 447 ha (- 15%). De oppervlakte witte bewaarkool steeg met enkele procenten, evenals vorig jaar. Het totaal beteelde areaal be draagt nu 1.142 ha. De oppervlakte knolselderij is dit jaar met niet min der dan 690 ha (- 31 afgenomen tot ruim 1.500 ha. De oppervlakte spruitkool nam toe van 5.494 ha in 1979 tot 5.847 ha dit jaar( 6%).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 14