Het onderploegen van bietenblad Top-kaderkursus gaat binnenkort van start W anneer we schrijven over bietenblad dan wordt hiermee bedoeld een vereenvoudiging van namen als: I E en grote opeenhoping van bieten blad in de grond kan ongunstig wer ken. De vertering verloopt dan on voldoende, er treedt zuurstofgebrek en blauwkleuring van de grond op. Dit is ongunstig voor de groei van de wortels van het volgende gewas. Op die manier krijgt men in plaats van een positieve een negatieve werking. Dikke zwaden bietenblad dienen Kees de Rijke wint Nederlands kampioenschap ploegen Serie Zuid West - bodem best nr. 18 AKKERBOUW VEEHOUDERIJ Wat is de bemestingswaarde? Hoe onderploegen? Voor jonge boeren en boerinnen uit Zuid- West-Nederland Voor de vierde keer Aardappelexport in september 1980 KONSULENTSCHAPPEN VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUND VEEHOUDERIJ IN ZUIDWEST NEDERLAND A. de Regt suikerbietenkoppen en -blad; suikerbietenloof en koppen; bietenkoppen en loof; koppen en blaren enz. Met de opkomst van de zesrijige bietenrooisystemen is de hoeveelheid bietenblad vrij sterk gedaald, doordat de koppen grotendeels met de bieten worden afgevoerd. Met de TOENAME VAN DE MECHANI SATIE van de bietenoogst is ook het onderploegen van het bietenblad toegenomen. Enerzijds omdat het door het kleiner worden van de koppen het produkt voor de voederwinning in waarde afnam, anderzijds omdat het inkuilen erg arbeidsintensief is. Tegelijkertijd zien we dat in de voederwinning een verschuiving plaats vindt van bietenblad naar snijmaïs. n Zeeland wordt van 85% van de oppervlakte bieten het loof onderge- ploegd. Om de hoeveelheid bieten blad per ha te bepalen zal er reke ning mee moeten worden gehouden dat de verschillen van perceel tot perceel en van jaar tot jaar vrij groot kunnen zijn. Het tijdstip van oogsten speelt niet zo'n grote rol. Dit is vooral van invloed op de voor de voeder- winning oogstbare hoeveelheid. HET IS EEN KUNST om een goede groenbemester te telen. Maar het is een grotere kunst om de groenbemesting goed onder te werken. Wikken en Siletta geven meestal niet zo veel problemen, want al blijft er wat boven de grond, er komt toch geen nagroei. Een grasgroenbemesting moet echter foutloos ondergewerkt wor den. Dat kan alleen met een ploeg die in orde is en waarvan de ploeg en voorscharen scherp zijn. Zijn er veel sporen in uw land, dan is dwars overploegen beslist nodig om goed werk te kunnen leveren. EEN PLOEG HEEFT veel ge heimen. Maar gelukkig is er ook nog een vlugschrift dat op eenvou dige manier uitlegt welke die ge heimen zijn. Hulp zoeken en vra gen om goedploegwerk te leveren, is geen minderwaardig iets. Het is veel erger dat U geen moeite doet om zelf het brevet van "meester- ploeger" te veroveren. VERLEDEN JAAR WERDEN er op de zwaardere grond heel wat hektares wintertarwe overgezaaid, omdat het land te droog was. De gezaaide tarwe nam iets vocht op, begon te kiemen en verdroogde. O ver zaaien was toen nodig. Nog steeds geldt, dat tarwe om goed te kiemen veel vocht nodig heeft. De grond moet goed nat zijn. Van zelfsprekend weer niet als U moet zaaien, wacht uw tijd af, die komt zeker. ER ZIJN NOG WEINIG proe ven genomen met het geven van stikstof aan wintertarwe in de herfst. Meestal heeft de kleine tarweplant wel voldoende de be schikking over stikstof in de grond. Misschien zou een erge magere stoppel van vlasland of graan na graan wel eens een tekort kunnen geven. De regelmatige ge bruikers van organische bemesting zitten beslist niet met dat pro bleem. Hun grond bevat soms al een teveel aan stikstof. Ga dus zo maar niet tot een herfstbemesting over. WIE MET EEN steek-thermo- meter werkt, moet wel weten dat zo'n ding de juiste temperatuur aangeeft. Net zoals een gewicht geijkt moet zijn en een weegbrug het juiste gewicht moet vermelden, zo mag uw thermometer geen af wijking vertonen. Vraag de leve rancier of hij wil nagaan of uw thermometer nog goed werkt. Straks gaat het vriezen en dan moet U het weten of ondervinden. HET HERFSTWEER WAS ideaal voor de groei van uw stop pelgewassen. Zo zelfs dat vele stoppelknollen en bladkool zo'n goede stand hebben, dat nitraat vergiftiging bij voeren moet wor den gevreesd. Wees vooral bij de aanvang met het voeren van deze gewassen voorzichtig. Geen grote hoeveelheden ineens maar zoveel mogelijk kleinere porties verspreid over enkele keren voeren. Wan neer U een hoog nitraatgehalte verwacht, is het beter om een monster voor onderzoek op nitraat te sturen naar Oosterbeek. ER ZIJN ZGN. probleembedrij ven waar een beduidend aantal koeien het vertikt om zowel door kunstmatige inseminatie of na tuurlijke dekking drachtig te wor den. In zo 'n geval kan het niet tij dig afkalven veel melkgeld kosten. Het enigste wat U dan nog kunt doen, is kontakt opnemen met uw dierenarts om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken. U moet er altijd voor zorgen dat ook de Gezondheidsdienst hierbij wordt betrokken. ZQlX)OR HET JAAR moet een veehouder nogal eens een beroep doen op de dierenarts. Na gene zing van een dier blijven er als re gel nog wat pillen of zalf over. Be waart U deze resten tot er weer eens een dier ziek is met naar uw mening dezelfde ziekteverschijn selen? Deze handelwijze is om twee redenen niet aan te raden. In de eerste plaats schijn bedriegt, het dier kan dus een geheel andere ziekte hebben. In de tweede plaats kan de samenstelling van het mid del tijdens de bewaring zijn gene zende waarde hebben verloren. B ij de berekening van de bemes tingswaarde van bietenblad wordt uitgegaan van 30 ton per ha met 15% droge stof en in die droge stof 2,9% stikstof, 0,8% P2O5, 4% K20, 1,5% CaO en 1% MgO. De gehalten aan CaO en MgO worden op de kalkrijke gronden als regel verwaarloosd. Van de stikstof wordt alleen die hoeveel heid gerekend die in het volgende jaar op de kunstmestgift bespaard kan worden. De ervaring heeft ge leerd dat dit sterk kan variëren; ge middeld rekenen we hiervoor plm. 30 kg N per ha. De minerale meststoffen uit het bie tenblad worden gewaardeerd aan de hand van de op dit moment geldende prijzen van kunstmeststoffen. De or ganische stof becijferen we op 2 cent per kg. Dit in tegenstelling met de organische stof in bijvoorbeeld stal mest die op 3 cent wordt gewaar deerd, omdat daarin het humufika- tiekoëfficiënt duidelijk gunstiger ligt dan bij bietenblad. De bemestingswaarde per ha wordt dan als volgt: 4500 kg organische stof a 2 cent 90,00 30 kg stikstof a 1,35 40,50 36 kg fosfaat 1,20 43,20 180 kg kali a 0,55 99,00 bemestingswaarde totaal per ha 272,70 Bij het opmaken van het bemes tingsplan voor het nieuwe teeltjaar kunnen deze gegevens worden ge bruikt. De resultaten van het gron donderzoek dienen er dan wel aan te pas te komen. Wordt er na de bieten tarwe geteeld, dan kan men bij de tweede stikstof gift nog rekening houden met het ondergeploegde bietenblad. Het onderploegen van bietenblad kan het beste plaats vinden enige weken na het rooien. vóór het onderploegen dan ook ges preid te worden. Door pas 2 a 3 weken na het rooien te ploegen is de massa bietenblad door verwelking wel tot de helft of nog minder teruggelopen, vooral bij zon nig weer. Wat er dan uit verdwenen is, is echter water. Hierdoor ondergaat de bemestingswaarde per ha weinig verandering. Om echter een regelmatige verdeling van de organische stof en van de mi nerale meststoffen te krijgen, blijft het ook na verwelking van het blad aan te bevelen om de zwaden te spreiden. Ook dit jaar organiseert de kommissie Top-kadervorming Zuidwesten (samengesteld uit vertegenwoordigers van de stands- en jongerenorga nisaties, het koöperatieve bedrijfsleven en enkele waterschappen) een kaderkursus voor jonge boeren en boerinnen uit Zeeland, West-Bra bant en de Zuid-Hollandse eilanden. Doel van de kursus is: jonge mensen, die werkzaam zijn in het boeren bedrijf de kans te geven zich verder (algemeen) te scholen en te ont wikkelen. Eventueel kunnen zij dan een plaats bekleden in het kader van de agrarische wereld. De kursus is daarom vooral gericht op: 1het aanleren van sociale vaardig heden, als spreken in het open baar, vergader-, gespreks- en dis- kussietechniek, opkomen voor belangen. 2. het verkrijgen van inzicht in onze maatschappij. 3. het ontwikkelen van persoonlijke visie en meningen over verschil lende zaken, die met jezelf en de samenleving te maken hebben. Er komen algemeen vormende en levensbeschouwelijke onderwerpen aan bod. Daarnaast wordt aandacht besteed aan agrarische-, (bedrijfs)e- konomische- en politieke onderwer pen. De kursus krijgt vorm in 3 weken in internaatsverband, t.w. 12-16 januari 26-30 januari 9-13 februari Deze kursus vindt plaats op het vor mingscentrum "Hedenesse" te Cad- zand. Om het mogelijk te maken, dat meer vrouwen aan de kursus kunnen deelnemen, organiseren we, bij vol doende deelname, een crèche met kinderleiding voor kinderen bene den de 6 jaar. De leeftijdsgrenzen zijn 21 en 30 jaar. De kursus wordt afgerond door het maken van een individueel werkstuk, gevolgd door een eindges prek. U kunt zich voor deze kursus nog opgeven tot 1 december a.s. De kos ten bedragen 150,— per persoon. Voor opgave en nadere informatie kunt u het sekretariaat van de Kom missie Topkadervorming Zuidwesten bellen: telefoon: 01100-21010 (toe stel 12 of 15). Adres: Grote Markt 28, 4461 AJ Goes. Onder ongunstige weersomstandig heden zijn vrijdag en zaterdag 10 en 11 oktober jl. in het Drentse Klazi- naveen de Nationale Ploegwedstrij- den gehouden. De belangstelling was kleiner dan voorgaande jaren het geen behalve aan het weer ook kan worden geweten aan de wat excen trische ligging van dit Drentse dorp. De Zeeuw Kees de Rijke wist zich in een veld van deelnemers opnieuw als eerste te plaatsen. Daarmee heeft de Tholenaar zich verzekerd van een reis naar Ierland waar de wereld kampioenschappen in 1981 plaats zullen vinden. Naast het rondploegen konden de toeschouwers op de Drentse dal gronden ook genieten van demon straties ploegen met paarden en met oude trekkers. Voorts waren er voor het eerst behendigheidswedstrijden voor trekkers. Volgens het Produktschap voor Aardappelen is in de maand sep tember 81.000 ton konsumptie- en industrieaardappelen uitgevoerd. Hiervan was 13.500 ton bestemd voor de zetmeelindustrie. Hierdoor is de totale export van oogst 1980 op 116.000 ton gekomen. Van de vorige oogsten is tot 1 okto ber uitgevoerd: oogst 1979 70.000 ton oogst 1978 60.000 ton oogst 1977 69.000 ton oogst 1976 136.000 ton In de kalenderweek van 29 septem ber tot en met 4 oktober is 29.000 ton konsumptie- en industrieaardappe len uitgevoerd. Dit weekcijfer is extra hoog door een tijdelijke stagnatie in de ontvangst van de exportformulieren in de voorgaande week. De invoer van konsumptie- en in dustrieaardappelen bedroeg in de maand september 19.000 ton, waar van 17.000 ton uit West-Duitsland, voornamelijk bestemd voor de zet meelindustrie. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8