De opfok van het jonge kalf Kalverproblematiek overheerst pvv-marktinformatie []DVV pw-bestuur zoekt uitweg uit benarde situatie H et bovenstaande over de biest- verstrekking is uitermate belangrijk. Vlug biest geven, d.w.z. binnen één uur na de geboorte ca. een halve liter. Dit is nodig om een snelle afdrijving van de zogenaamde darmpek te be vorderen. Bovendien bevat de eerste biest zéér veel antistoffen tegen in- fekties. H, D, Waarom vlug - vaak en veel biest? Kunstmelkpreparaten in ontwikkeling Methoden van melk verstrekken Ruwvoer - krachtvoer en drinkwater Samenvatting Voorlopige leverbotvoorspelling voor najaar en winter 1980 - 1981 e eerste levensmaanden zijn voor de kalveren van groot belang. In deze periode schakelt het kalf van melkvoeding over op ruwvoeder en krachtvoer. Er vinden ingrijpende veranderingen plaats in de ontwik keling van het magenstelsel. Door een juiste voeding in de eerste twee maanden moet de basis gelegd worden voor een gezonde en onge stoorde groei. Een gezond en ^oed groeiend kalf heeft kort glanzend haar en ziet er schoon en helder uit. Vaak biest in kleine hoeveelheden, b.v. drie a vier maal daags 1-1 Vi liter of onbeperkt biest via speenemmer. Grote hoeveelheden biest in één keer kan de lebmaag niet bevatten. Deze melk komt in de nog niet in werking zijnde pens of stroomt ongestremd door naar de dunne darm. Dit kan dan zogenaamde voedingsdiarree of trommelzucht tot gevolg hebben. Veel biest vooral in de eerste dagen, mits geleidelijk opgenomen, is noodzaak om veel weerstand op te bouwen. Vooral in de eerste74 tot 36 uur na de geboorte worden de anti stoffen uit de biest nog goed in de bloedbaan opgenomen. De gedachte dat veel biest diarree veroorzaakt, is onjuist, mits dit geleidelijk wordt opgenomen. .et gebruik van kant en klaar aangezuurde kunstmelkpreparaten neemt toe. Door toevoeging van een konserveringsmiddel, is de melk Ing. J. Mies Specialist Voedervoorziening C.R.A. Waalre twee a drie dagen houdbaar, waar door beperkte voorraadvoedering mogelijk is. Tevens is deze zure voe ding gunstig in verband met het voorkomen van diarree. Door deze zure voeding wordt de pH in de leb maag verlaagd. Dit remt de ontwik keling van verkeerde bakteriën in het maag-darmkanaal Er zijn reeds di verse kunstmelkpoeders verkrijg baar, die aan een pH van 4,5-5,0 voldoen. Voordelen van zure kunstmelk zijn: gezondere opfok; betere houdbaarheid na aanma ken; bij speenmethode wat mindere opname én vooral een meer ge leidelijke opname. Er zijn twee goede methoden, m.n.: de emmermethode en; de speenmethode met aange zuurde kunstmelk. Beiden geven goede resultaten als ze goed worden toegepast (zie sche ma's). Op veel bedrijven wordt veel langer kunstmelk ver strekt dan de opfok- schema's aangeven. Als het opfok- schema volgens advies wordt toege past, wordt 30-35 kg melkpoeder per kalf opgenomen in de eerste 8 a 9 weken. Op veel bedrijven wordt echter de dubbele hoeveelheid ver bruikt, omdat te lang wordt doorge gaan met melk verstrekken. Hier door wordt de opname van ruwvoer en krachtvoer afgeremd. oals bij de inleiding van dit arti kel is gesteld, moet tijdens de melk- periode de pensontwikkeling op gang komen. Dit is te stimuleren door goed hooi te verstrekken vanaf twee weken leeftijd. Ook vanaf de tweede week krachtvoer geven. Ba- bykalverkorrel bevat extra minera len en vitaminen. Het eiwitgehalte is meestal 15-18% vre. Ook A-brok (12% vre) of matig eiwitrijk kracht voer (14-16% vre) is mogelijk. De kalveren moeten vanaf de tweede week over drinkwater kunnen be schikken. De melkhoeveelheid al leen is in de loop van de opfokperio- de onvoldoende. Als de kalveren naar behoefte kunnen drinken, is ook de ruwvoeropname beter. Extra water toevoegen (veel verdun nen van kunstmelk) met het doel om een drinkbak te vervangen, is uit den boze en kan oorzaak zijn van diarree b^de jongere kalveren. Geef vlug - vaak en veel biest. Zure voeding is gunstig voor de houdbaarheid van de kunstmelk en geeft een gezon dere opfok. Geef de kalveren niet langer melk dan nodig is. Lang melk geven remt de ruwvoer- en krachtvoeropname. Geef vanaf de tweede week hooi, krachtvoer en afzonder lijk drinkwater. De prijzen voor de verschillende onderdelen vers VARKENSvlees zijn de afgelopen vier weken gestadig gezakt; de ribben en schouders zijn daarbij het sterkst gedaald. Deze week zijn de prijzen evenwel niet verder naar beneden gegaan, hoewel in Italië en Frankrijk nog prijskoncessies moesten worden gedaan. Aldus typeerde drs. L. Flink, adjunkt-sekretaris van het produktschap voor vee en vlees (pw) de aktuele marktsituatie, dinsdag 7 oktober j.l. besproken in de advies kommissie van het pvv-bestuur. De slapte in de markt weerspiegeit zich in de daar gedane uitspraak, dat op de laatste dagen, waarop nog kontrakten voor de opslagregeling met het Voedselvoorzieningsin- en Verkoopbureau (VIB) konden worden afgesloten, behoorlijke partijen zijn aangemeld. Dit heeft de varkens- prijs nog enigermate in de benen gehouden. Aldus Flink in de 8 oktober gehouden openbare vergadering van het pvv-bestuur. De aanvoer in de varkenssektor in ons land is de laatste weken stabiel. Meerdere leden van de advieskom missie waren echter van mening, dat een krap aanbod in de eerste twee weken van de periode verantwoor delijk is geweest voor een prijsver hoging van 5 ct/kg in die periode. De valorisatie van het varken via de gemelde onderdelenprijzen verloopt thans echter slecht. Van de baconaf- zet werd gemeld, dat de vraag in het Verenigd Koninkrijk iets is terugge lopen. Men poogt dan voeling met de markt te houden, door vooral een iets mindere kwaliteit aan te bieden. De prijzen zijn inmiddels wat gedaald. De biggenprijzen zijn vrij fors ge daald en wel tot 82,50 a 85,— voor een big van 22 kg. Van de slachtrundermarkt is op nieuw weinig te melden. De prijzen blijven vrij stationair. In het begin van de periode zijn vooral de prijzen van 2e en 3e soort koeien gedaald, hetgeen uit de marktnoteringen niet geheel blijkt. De kalvermarkt verkeert thans in grote onrust en onzekerheid. Nog steeds heerst in Frankrijk een ko persstaking. Aangezien dit land t.a.v. produktie en konsumptie van kalfs vlees van overwegende betekenis is, js als gevolg van die omstandigheid op alle markten waar kalfsvlees ver koopbaar is van een sterke druk sprake. De afzet naar Italië vindt, ondanks onderzoek aan de grenzen voort gang, vooral dank zij het feit dat de Nederlandse Veterinaire Dienst (V.D.) aanvullend verklaart, dat het Nederlandse kalfsvlees afkomstig is van dieren, welke niet met behulp van hormoonpreparaten zijn geprodu ceerd. Een soortgelijke verklaring wordt op verzoek van de exporteur ook voor andere bestemmingen door de V.D. afgegeven. Op de andere be langrijke afzetmarkt, West-Duits- land, zijn geen afzetbelemmeringen. De Griekse markt (de laatste tijd goed voor 4 a 500 ton per week) is overvoerd geworden. Men sloot af gelopen week de grens voor invoer uit Frankrijk, Italië en Nederland. Thans wordt via diplomatieke de marches getracht hierin verandering te brengen. Naar schatting zijn 15 wagens weer op de terugweg naar Nederland. Een aanzienlijke scha depost voor de exporteurs, konklu- deerde Flink. 7 oktober kwam ten slotte het bericht, dat ook Oostenrijk de invoer in feite onmogelijk maakt. Tenslotte is door verminderde slach tingen in de afgelopen twee weken een "prop" ontstaan, die vanaf vol gende week tot een extra aanbod leidt. Het gevormde crisisteam heeft vrijdag j.l. overlegd met ir. A. de Zeeuw, direkteur-generaal van het ministerie van landbouw en visserij. De situatie wordt van dag tot dag gevolgd. De marktprijzen van nuchtere kal veren blijven op een aanmerkelijk lager niveau 100,— a 150, lager) dan vorig jaar.-De prijzen voor vette kalveren waren vorige week aanmerkelijk gedaald, maar begin deze week weer aanzienlijk hoger door betere afzetvooruitzichten vooral in Italië. De inkoop van de slachterijen ligt thans weer op een lager prijspeil als gevolg van de Griekse grenssluiting. De lammerenprijzen blijven op een laag niveau maar trokken wel iets aan. Het feit, dat invoer in Frankrijk alleen mogelijk is met vergunningen die beperkt worden afgegeven leidt nog steeds tot een grote druk op de producentenprijzen in Nederland bij overigens een goede markt in Frankrijk. Dit zal er toe leiden, dat de aan staande in werking treding van de EG-marktordening van schapevlees in ons land naar verwachting slechts een geringe verdere prijsdaling na 20 oktober tot gevolg zal hebben. Daarbij dient bedacht te worden, dat vanaf dat moment kompensatie voor de fokker door middel van een toe slag per ooi zal plaatsvinden. Speenmethode met aangezuurde melk. 0 t/m 3 dagen: onbeperkt biest uit speenemmer. 4 t/m 14 dagen: ca. 4 liter koe- of kunstmelk via speenemmer (1 x daags). 3 t/m 6e week: 6 a 7 liter aangezuurde kunstmelk per dag. Geleidelijke opname.... maar koud verstrekken. Stilzwijgend onderschrijft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (pw) de konklusie van zijn voorzitter, dat de Nederlandse vee- en vleeswereld momenteel op een vulkaan leeft. De aktuele marktsi tuatie rechtvaardigt die stelling volledig. De kalversektor in de Euro pese Gemeenschap - en daar buiten - zit zwaar in de problemen. De varkenssektor geeft geen opwekkend beeld en in de schapensektor is - voor Nederland - al een harde klap gevallen, doordat de import in Frankrijk door het bescheiden afgeven van invoervergunningen belem merd wordt. Lichtpunt is overigens, dat de afgetreden Italiaanse rege ring inmiddels besloten heeft om de verhoging van het btw-tarief op varkensvlees - en dus ook op de importen daarvan - in de koelkast te zetten. Voor de varkenssektor is er, meent het pvv-bestuur, alle aanleiding voor de Brusselse autoriteiten om snel aan het Deense verzoek te voldoen om opnieuw de (partikuliere) opslag van vlees mogelijk te maken. Speciale aandacht wordt daarbij gevraagd voor de liquiditeitspositie van het bedrijfsleven. Er is al ter waarde van 75,— tot/ 100 miljoen vastgelegd, zo hield een der bestuursleden zijn kollega's voor. Kunnen overheid of semi-overheid zoals het pvv daar sa men met de banken niet iets aan doen, vroeg hij. Prijzen kapot Na de varkenskrisis (april '80 tot he den) nu de kalveren. De prijzen zijn kapot. Heeft het pvv-sekretariaat in zicht in de steunmaatregelen die de Franse overheid voor de Franse kal- verensektor neemt? Dat heeft het pvv niet, verklaart voorzitter G.A. Meijer. Over de marktontwikkelin gen in de Franse kalversektor zwij gen de Franse autoriteiten in Brussel in alle talen. Desgevraagd zegt hij het weinig zinvol te achten, dat de Ne derlandse veterinaire dienst over de Italiaanse hormonenproblematiek ter plekke met de Italiaanse autori teiten kontakt opneemt. Het recht op onderzoek naar de mogelijke aan wezigheid van hormonen of hormo nale stoffen in vlees valt hen niet te betwisten. Voor Nederland is het een vaststaand feit, dat bij de produktie van kalfvlees geen hormonen gebruikt worden. Dat is sedert 1961 in ons land al verboden. De Nederlandse gezondheidsautori teiten onderzochten, in het kader van het sedert 1967 bestaande straffe kontrolesysteem in 1979 monsters van rond 50.000 dieren. Er is in geen enkel geval waargenomen dat de die ren hormonen toegediend hebben ge kregen. Iedereen trapt alle kanten uit. De wijze waarop - o.a. in Italië, de pu blieke opinie bespeeld wordt en - tussen de regels door - Nederland beschuldigd wordt is een schandaal, erkent Meijer volmondig. In mei en de eerste helft van juni van dit jaar was het erg droog. Hierdoor deed er zich geen sterke ontwikkeling voor van de leverbotslakken. In de tweede helft van juni en juli was het juist erg nat, zodat de slakken zich goed konden ontwikkelen en vermenigvuldigen. In september kwa men op de onderzochte bedrijven dan ook veel leverbotslakken voor. Het aantal slakken dat besmet was met de tussenstadia van de leverbot- ten verschilde nogal per bedrijf. De indruk bestaat dat er in de laatste jaren geleidelijk aan een sterkere in- fektie met leverbot bij de Neder landse veestapel is ontstaan. Of deze in de herfst van 1980 ook zal optre den, zal vooral afhangen van de weersomstandigheden in september en oktober. Hoewel de percentages van de afge keurde levers van lammeren ten ge volge van leverbot, nu nog laag zijn, is er toch een stijging waar te nemen. Vooral het aantal nieuwe akute in- fekties neemt toe. Het is daarom van belang dat de natte percelen niet worden gebruikt voor beweiding door schapen en jongvee. Deze dieren moeten zoveel mogelijk op droge percelen worden geweid. De schapen dienen rond half oktober te worden behandeld tegen de lever botziekte met een modern middel dat ook de jonge leverbotten doodt. Eind november moet dit worden her haald. Met de behandeling van het rundvee kan worden gewacht op de definitieve leverbotprognose, die eind november tegemoet kan worden ge zien. Stichting Gezondheidszorg voor Dieren

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7