Brussel wil superheffing op melk zeker doorzetten Nieuws uit; Brussel Nederlandse kandidaten EG-landbouwkommissaris niet buiten spel zetten D it antwoordt de direkteur van de afdeling Landbouwpolitiek van de Europese Kommissie te Brussel Adrien Ries op onze vraag hoe zwaar- wij nu wel moeten tillen aan de re cente geruchten uit het Europese hoofdkwartier. Over het niveau van de melkheffing kon de heer Ries nog niets zeggen. Vorig jaar luidde het voorstel van de Kommissie vijftig cent per liter méér dan voorheen af geleverde melk. D aags daarna gaf de onderhande laar namens de EG Franco Milano belast met de toetreding van Spanje en Portugal nog de volgende aan vulling. De Middellandse-Zee-land- bouw krijgt in de uitgebreide Ge meenschap veel meer gewicht. Nu moeten Frankrijk en Italië het nog tegen zeven andere (noordelijke) partners opnemen. Zodra Grieken land, Spanje en Portugal zijn toege treden wordt dat anders. Dan ont staat er een groep van vijf landen met een zuidelijke landbouw die veel meer mogelijkheden krijgt haar in vloed aan te wenden om het beleid te zojuist; verschenen: "Hollandse" boer en tuinder vaak benijd C.O.P.A. ontstemd over E.G.-marktordening schapen Melkheffing is melkkoe Falend struktuurbeleid Spanje en Portugal Nieuwe voorzitter CEA hSÊÊ A Onterechte kritiek Voorzitter Luteijn van het Landbouwschap Jan Werts/ Brussel "Z odra de bladeren van de bomen gaan vallen zijn wij hier bezig om voorstellen tot bezuiniging op de landbouwpolitiek uit te werken. Vooral dan voor de dure zuivel. Ik erken dat vervolgens iedere lente weer onze voorstellen door de landbouwministers zijn omgebogen of verworpen. Zodat het gemeenschappelijk zuivelbeleid toch op de oude voet kon doorgaan. Maar deze herfst ligt het echt anders. Het klimaat in Brussel en de hoofdsteden is veranderd. Overal is nu het inzicht aan het groeien dat er bij de zuivelpolitiek toch echt iets moet gebeuren. Dit te meer omdat bijna overal de melkleverantie dit jaar opnieuw fors toeneemt. Men spreekt van drie tot vier procent. Iedere procent meer melk betekent een overschot van honderdduizend ton boter of tweehonderdduizend ton melkpoeder. Wij weten absoluut niet waar 't geld vandaan moet komen om dat af te zetten. Een verdere toename van de uitgaven in de sektor zuivel zal ook door het Europees Parlement beslist niet getolereerd worden. Daarom kunt u er echt zeker van zijn dat die zware superheffing op het uitbreiden van de melkproduktie er van de winter komt. Daar gaan wij hier al van uit. Geheel open ligt nog wel het overleg over de modaliteiten en de hoogte ervan. Dus de wijze waarop de superheffing zal worden toegepast. Het zal er in ieder geval op uitdraaien dat de financiële verantwoordelijkheid voor een verder groeiende melkproduktie voor rekening van de veehouder komt". De heer Ries en een aantal hoge funktionarissen van het direktoraat- generaal Landbouw ontving een groepje journalisten uit West-Duits- land, Italië en de Benelux om duide lijk te maken wat er zo bij de dien sten van het EG-hoofdkwartier leeft. Zoals hierna blijkt kwamen daarbij diverse aspekten van de Europese samenwerking uitvoerig aan de orde. Opvallend waren de opmerkingen voor zowel van de kant van de amb tenaren als van kollega-journalisten die er op wezen dat volgens hen "Holland" ondanks een toch wel verzadigde markt maar doorgaat met melken en tomaten kweken in met C.O.P.A. heeft kennisgenomen van de overeenstemming die de E.G.- Raad voor Landbouw onlangs heeft bereikt over de E.G.-marktordening voor schapevlees en met name van de aspekten inzake het handelsverkeer met derde landen; als gevolg van een en ander zal bedoelde marktordening op 20 oktober 1980 van kracht wor den, zowel voor wat betreft de interne als de externe regelingen. C.O.P.A. betreurt het ten zeerste dat de prijs die voor deze overeenstem ming moet worden betaald, inhoudt dat een aantal derde landen een in voer in de E.G. is gegarandeerd van circa 300.000 ton, hetgeen overeen komt met bijna 40% van de kon- sumptie van schapevlees in de E.G. die onder uiterst preferentiële voor waarden kan worden ingevoerd. Dit zal niet alleen een aanzienlijk verlies van inkomsten betekenen voor het Europese oriëntatie- en garantie fonds voor de landbouw, maar het zal bovendien verstoringen op de E.G.-vleesmarkt veroorzaken. C.O.P.A. veroordeelt met kracht de onsamenhangende houding van de Europese autoriteiten, die zich ener zijds bereid verklaren tot de ontwik keling van achtergebleven produktie- sektoren, waarmee de E.G. een beter gebruik zou kunnen maken van de eigen grondstoffen en waarvoor hulp in de vorm van omschakelingspre mies wordt verleend, en die anderzijds preferentiële invoerregelingen aan gaan met derde landen met betrek king tot dezelfde sektoren, waarmee omschakeling naar die sektoren juist wordt tegengegaan. aardgas gestookte kassen. Dit alles bestemd voor export voornamelijk naar andere EG-landen. Tegelijk stelde de heer Ries (Luxemburger) ons land ten voorbeeld vanwege de aktiviteiten van ons ministerie van Landbouw. Hij heeft ooit meege maakt dat onder landbouwminister Lardinois een Europese subsidie-re geling die in Brussel werd overeen gekomen in Nederland twee dagen daarna voor de agrariërs open stond. Terwijl in Italië dezelfde regeling nog na maanden en maanden niet in nationale regelingen was omgezet. Aolgens de heer Ries is een deel van de uitgaven (dit jaar 14 miljard) voor de zuivelpolitiek te vermijden. De landbouwkommissaris Gundelach of een ander, zal in 1981 echter be ginnen met dè huidige uitgaven te bevriezen. Niet met er ook nog op te besnoeien dus. Men erkent in Brussel vandaag zonder meer dat de melk heffing van 0,5% vorig jaar en 2% nu als zodanig de problemen met de overschotten niet zal bestrijden. Die overschotten zullen daardoor dus ook niet afnemen. Toch wil men deze heffing handhaven als zijnde een bij drage van de veehouder in de kosten van het beleid dat Brussel voor hem voert, aldus de heer Ries. Wij tekenen hierbij aan dat de me deverantwoordelijkheidsheffing dus een soort van melkkoe voor de Eu ropese schatkist is geworden. Dit is dan wel een Brusselse opvatting die haaks staat op die van voorheen. Toen landbouwkommissaris Lardi nois in 1976 de heffing invoerde was zijn motivering via deze rem de hoe- veëlheid melk die wordt geprodu ceerd veel beter te kunnen regelen. Bij het opleggen van de superheffing zal het erop neerkomen dat het vrij wel onmogelijk wordt gemaakt de produktie uit te breiden. Maar, zo voorspelde Ries terecht, ieder land zal wel een alibi hebben om een uit zonderingspositie te vragen. "De Italianen zeggen: Wij importeren zelfs melk. De Britten zeggen: Onze huisvrouwen lusten geen buiten landse melk. De Hollanders leveren 400% meer dan ze zelf nodig hebben. Maar ze doen het zo efficiënt". Daarom zal het wellicht wenselijk zijn om alle veehouders behalve die in de berggebieden, onder de super heffing te brengen. Aldus de direk teur "Landbouw". Hij voegt hier nog aan toe dat de forse bezuinigingen die sommigen op de landbouwuitgaven toegepast willen zien onmogelijk zijn. De overgrote meerderheid van de vee houders in West-Europa heeft min der dan 15 koeien. De melkprijs is aldus voor ongeveer anderhalf mil joen gezinnen een soort van mini mumloon. Daar kun je niet zo maar het mes in zetten. Wie dat bepleit zou net zo goed kunnen zeggen dat in verband met de staalkrisis de ar beidslonen daar met 30% verlaagd moeten worden. Dat wil niemand. Dan mag je het van de veehouders ook niet eisen. an Italiaanse zijde werd beide dagen nogal wat bezwaren aange voerd tegen het landbouwbeleid van de Negen. Het zou erop neerkomen dat Italië naar verhouding veel te weinig voordelen kan plukken. De regelingen en verordeningen zouden te zeer op de noordelijke EG-landen zijn afgestemd. De direkteur van de afdeling Struktuurpolitiek Raymond Craps antwoordde als-volgt. "Op basis van de vroeger geldende regels van het struktuurbeleid hebt u wel licht gelijk. Maar zojuist hebben wij ten behoeve van de zuidelijke regio van de gemeenschap allerlei konses sies gedaan. De agrariërs uit 45% van het oppervlak van Italië komen nu makkelijker in aanmerking voor £truktuur-bevorderende hulp. Als dergelijke versoepelingen nog niet helpen, ja, dan weet ik het ook niet meer. Dan zou ik uw pessimisme moeten gaan delen. Maar zover ben ik nog niet". 1jjgè mt De heer M. Soupplet uit Frank rijk die één dezer dagen op de algemene vergadering van CEA in Innsbruck het voorzitterschap van deze Europese landbouwor ganisatie heeft overgenomen van onze landgenoot de heer J.F.G. Schlingemann die vier jaar lang het voorzitterschap heeft uit geoefend. veranderen. De noodzaak om bij te sturen blijkt trouwens nu al. Voor diverse produkten is men bezig de agrariërs zelf in ruimere mate dan voorheen verantwoordelijk te stellen voor de afzet van hun produkten, al dus de heer Milano. Hij gaf ons verder te verstaan dat de toetreding van Spanje en Portugal ondanks de gigantische problemen die daarmee op de rug van de Euro pese Gemeenschap terecht komen toch door moet gaan. Dit omdat een politiek belang - de vestiging van een stabiele demokratie in Zuid-Europa ir. D. Luteijn De voorzitter van het Landbouw schap ging tevens in op de onlangs gepresenteerde landbouwbegroting. Hij toonde zich daarover veel minder optimistisch dan de minister en haal de met name de moeilijke situatie aan in de varkenshouderij, de kalvermes- terij en de fruitteelt. In de land- en tuinbouw is het, zo zei hij, steeds moeilijker geworden een redelijke beloning voor de ingezette produk- tiefaktoren te verkrijgen. En dat, ter wijl vaak meerdere gezinsleden een inkomen uit het bedrijf moeten zien te halen. Bijzonder teleurgesteld liet Luteijn zich uit over de nieuwe voorstellen van de Europese Kommissie voor de EG-marktordening voor suiker. Voor Nederland betekent de verla ging van het B-quotum, dat er 22.000 ton minder bieten geteeld kunnen worden. De huidige situatie op de wereldmarkt voor suiker geeft abso luut geen aanleiding voor inkrim ping van de produktie. Nog alarme render noemde Luteijn de plannen van de Europese Kommissie om de producenten op te laten draaien voor de financiering van het marktbeheer. Volgens het Landbouwschap slaat de Gemeenschap hiermee een weg in die principieel afwijkt van het EG- beleid van de laatste twintig jaar. Een positiever oordeel had Luteijn - de doorslag moet geven. De hele operatie "uitbreiding" zal wel bete kenen dat de ontwikkeling van een nieuw beleid in de EG jarenlang op een laag pitje gezet moet worden. Tot zover de heer Milano. olgens Michel Jacquot, adviseur voor de Internationale Landbouw politiek van de Kommissie, is veel kritiek op de Europese landbouwpo litiek onterecht. De gemeenschap van de Negen koopt per jaar voor 80 miljard voedsel elders in de wereld. Meer dan de helft komt uit de ontwikkelingslanden, 20% uit de Verenigde Staten. De EG exporteert jaarlijks voor 30 miljard. Netto kopen wij dus voor 50 miljard meer dan we exporteren. (In het Eu ro-Parlement noemde kommissaris Cheysson onlangs zelfs nog een wat hoger cijfer). De Europese Gemeen schap is dus lang niet zo protectio nistisch (afgesloten) als door kritici vaak wordt beweerd. Ze is ook ver reweg de grootste importeur van voedingsmiddelen van de wereld. over het ruilverkavelingsbeleid, dat de regering krachtig wil voortzetten. Medio dit jaar waren 80 ruilverka velingen (520.000 ha) in uitvoering en in voorbereiding 390.000 ha. Van elke twee boeren in ons land heeft er één met ruilverkaveling te maken. Wat betreft de beheersovereenkom sten is het vooral van belang, dat die voor de betrokken agrariërs aan vaardbaar zijn en dat de boer er ver trouwen in heeft dat hij ermee uit de voeten kan. Dat is volgens de voor zitter van het Landbouwschap lang niet altijd het geval. Met ingang van 1 september jl. is een vrijwillige regeling voor het slachten en wegen van slachtrunderen van het produktschap voor vee en vlees (pvv) van kracht geworden. Aan de inhoud van die regeling geeft het pvv in de loop van deze maand ruime be kendheid. Via zuivelorganisaties, zuivelindus trie en mengvoederindustrie wordt namelijk op grote schaal onder de melkveehouders en stierenmesters daarover een folder verspreid. Voor belangstellenden is deze folder ook rechtstreeks verkrijgbaar bij het pvv, postb. 5805,2280 HV Rijswijk (Z.H.), onder vermelding: zendt folder re geling slachting en weging slacht runderen. De deelnemende slachterijen zijn gerechtigd om op hun afrekeningen, bonnen, factuur en dergelijke te ver melden: pw-regeling slachting en weging slachtrunderen. Zij zijn daar aan voor de leverancier herkenbaar en deze mag ervan overtuigd zijn, dat daar het slachten en wegen op een objektief gekontroleerde wijze plaatsvindt. Wel blijft het zaak, dat de leverancier er zelf opmerkzaam op blijft of de door hem geleverde dieren wel op de overeengekomen datum geslacht zijn. Hij kan dat aan de afrekening zien; daarop moet na melijk o.a. de datum van weging vermeld worden. Nederlandse kandidaten voor de landbouwportefeuille in de nieuwe Europese Kommissie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schap) mogen niet bij voorbaat buiten spel worden gezet. Zelfs als die kandidaten lid zijn van het nu zittende kabinet mogen zij er niet van worden weerhouden deze post te bezetten. Dat is de mening van de voorzitter van het Landbouwschap, de heer ir. D. Luteijn, die op woensdag 8 oktober 1980 in zijn toespraak bij de opening van de bestuursvergadering van het schap inhaakte op berichten over het mogelijke vertrek van EG-kommissaris Gundelach. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 5