Geen extra hulp, wel extra heffing Onderhoudsovereenkomsten binnenkort van de grond Landbouwschap: prijs konservenpeulvruchten moet 10% omhoog H et hoofdbestuur had er begrip voor dat men niet strak vast wil hou den aan het idee van een nationale landbouw-manifestatiedag eind no vember a.s., maar dat men wat meer naar bevind van de ontwikkeling hier en in Brussel wil kunnen han delen. De gedachte is naar voren ge komen om in het vroege voorjaar een soort publiciteitskampagne voor land- en tuinbouw te organiseren; het hoofdbestuur wil zich daar nog graag nader over beraden. H et hoofdbestuur nam kennis van de gesprekken die met name in COPA-verband hebben plaatsge vonden over het in 1981 /82 te voeren EG-melk- en zuivelbeleid. De EG- ministerraad besloot een nader te regelen extra melk heffing op te leg gen die de afzetkosten van,de dan meegeleverde melk moet dekken. Het hoofdbestuur heeft nogmaals krachtig geprotesteerd tegen deze Oktobervergadering KNLC-hoofdbestuur: Miljoenennota en landbouwbegroting BIJDRAGE- REGELINGEN ENERGIE BESPARING GLASTUINBOUW Nationale manifestatie EG-zuivelbeleid Door Spaanse toetreding Landbouwschap vreest ernstige gevolgen voor glastuinbouw Boterverbruik in Nederland in stijgende lijn Geen landelijke afspraak over prijzen kontraktteelt Gesprek Landbouwschap-CRMF O p dinsdag 7 oktober j.l. was het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Landbouw-Comité voor het eerst na de zomerperiode en de "derde dinsdag in september" weer bijeen. Een hoofdpunt op de agenda was dan ook de Miljoenennota plus Landbouwbegroting'1981. Een ander belangrijk punt, gezien het overleg dat vooral in EG-verband plaats heeft, was het zuivelbeleid. Het hoofdbestuur besprak voorts o.a. de stand van zaken bij het cao-overleg akkerbouw en veehouderij, de mestproblematiek en de diskussie over een eventueel recht van de bedrijfsopvolger tot bedrijfsovername tegen de verpachte waarde. H et hoofdbestuur stond allereerst stil bij de zorgelijke sociaal-ekono- mische situatie van ons land, mede naar aanleiding van het mislukte be raad in de Stichting van de Arbeid. Waar zo'n groot deel van het be drijfsleven in moeilijkheden raakt, zullen verdere bezuinigingen en las tenverlichting onontkoombaar zijn; zo nodig zal de overheid in de loon vorming moeten ingrijpen. In de bijdrageregelingen van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw voor energie- schermen in kassen en voor rende mentsverbetering aardgasverbruik, werd destijds bepaald, dat bijdrage- verlening slechts zou plaatsvinden, indien de Kommissie van de Europese Gemeenschappen hiertegen geen be zwaar zou hebben. De Europese Kommissie heeft in middels medegedeeld tegen de rege lingen geen bezwaren te hebben. Met de afwerking van de bijna 500 aanvragen, die in afwachting van de goedkeuring van de regeling zijn in gediend, zal nu worden begonnen. De aanvragers kunnen binnenkort een beslissing op hun aanvragen te gemoet zien. Zoals bekend, is de sluitingsdatum 'voor het indienen van aanvragen voor de regeling energieschermen 15 november 1980. Voor de regeling rendementsverbe tering aardgas is de sluitingsdatum 1 januari 1982. Het advies van het Landbouwschap houdt voorts in, dat de individuele teler, alvorens een kontrakt te slui ten, eerst kontakt op dient te nemen met zijn vertrouwenskommissie. Het onlangs gevoerde overleg tussen de Landbouwschapskommissie, de in dustrie en de handel over de kon- traktprijzen en voorwaarden voor de teelt van konservenpeulvruchten in 1981 heeft namelijk niet tot over eenstemming geleid. Hierdoor zijn er voor volgend jaar geen landelijke afspraken gemaakt over de prijzen voor de diverse kontraktteelten van konservenpeulvruchten. Bij het overleg met de afnemers is er evenals voorheen vanuit gegaan, dat de plaats van de peulvruchtenteelt in het bouwplan van het akkerbouw bedrijf wordt bepaald door de ren tabiliteit van de teelt te vergelijken met die van wintertarwe. Volgens de Vereniging der Nederlandse Groen ten- en Fruitverwerkende Industrie is het voor haar leden op dit moment 4 Het hoofdbestuur stelde met instem ming vast dat in de Landbouwbe groting 1981 voldoende middelen voor de landinrichting beschikbaar zijn. Men sprak de hoop uit dat de agrarische struktuurverbetering kan doorgaan. Door middel van een be drag uit de extra aardgasbaten kan wat ruimte voor bedrijfsontwikke- lingsbeleid worden benut; de be loofde ruimere aandacht voor export en kwaliteit spreekt wel aan. Niette min heeft toch ook Landbouw an derzijds moeten inleveren en de uit werking daarvan zal zich nog laten merken. Het hoofdbestuur betreurde dat juist bij individuel. zelfwerk zaamheid is gekort, met name wat betreft de boerderijverplaatsing bui ten ruilverkavelingen, waar minstens een soepele overgang plaats zou moeten hebben en de kleine kul- tuurtechnische werken, evenals het verminderen van de zgn. advies voorlichting. R.onduit teleurstellend en onbevre digend vond het hoofdbestuur het ve ronachtzamen van het EG-markt- en prijsbeleid als belangrijke inkomens- bepalende faktor. Erger nog, de zelf financiering wordt kennelijk geac cepteerd en kritiek wordt geleverd op de EG-landbouwuitgaven. In het na tionale beleid wordt daar ook njets tegenover gesteld, integendeel, van tegemoetkomin, op belastinggebied is geen sprake. Dat er ook in de landbouw bedrijven in moeilijkheden raken is volgens het hoofdbestuur af te leiden uit het veel grotere aantal RZ-aanvragen dan vorig jaar en uit de hulp die van SEV, banken, koöperaties e.d. in geval van financieringsproblemen wordt ge vraagd. Het blijkt vaak te gaan om jongere bedrijfsgenoten, die veel moderniserings-investeringen heb ben moeten doen. Een zorgelijke ontwikkeling, die alle aandacht vraagt. onmogelijk een goed inzicht te ver krijgen in de marktsituatie van de konservenpeulvruchten. Wanneer dat wel het geval is wil de verwer kende industrie alsnog overleg voe ren met de telersgroepering over de prijzen en kontraktvoorwaarden voor het volgend seizoen. Een gelij kluidend standpunt wordt ingeno men door de Bond van Verzendhan- delaren in Groenten en Fruit. Het ontbreken van een landelijke afspraak heeft tot gevolg dat het overleg over prijzen en voorwaarden wordt verplaatst naar de regionale vertrouwenskom missies. Elke regionale telersgroepering en individuele teler zal nu derhalve zelf moeten bezien of het in zijn positie verantwoord is om op een aanbod van prijzen en voorwaarden in te gaan. Het Landbouwschap blijft van me ning, dat er eerst overeenstemming moet zijn voordat er kontrakten wor den gesloten. Staatssekretaris Wallis de Vries zei ook behoefte te hebben aan nader kontakt met het Landbouwschap over de konkrete uitwerking van be heersplannen en beheersovereen komsten in zogenaamde relatienota- gebieden. Het bestuur van het Land bouwschap vindt dat er wat dit betreft moet worden gestreefd naar een zo groot mogelijke betrokkenheid van de mensen in de betreffende streek. Aankoop reservaatsgebied Voorzitter Luteijn van het Land bouwschap pleitte, behalve voor een snelle regeling van de onderhoudso- vereenkomsten, ook voor meer vaart met de aankoop van grond voor re servaten in ruilverkavelingsgebie- den. De voortgang van het ruilver kavelingsprogramma noemde hij zowel voor de landbouw als voor het landschap belangrijk. Op de begro ting van CRM is voor de aankoop van reservaatsgronden juist minder geld uitgetrokken. Staatssekretaris Wallis de Vries konstateerde dan ook dat deze vermindering - op grond van een regeringsbeslissing - op de uitvoering van ruilverkavelingen een negatief effekt zal hebben. Aankoop landbouwgrond De staatssekretaris liet eveneens we ten, dat hij bezig is met het ministerie van Landbouw een regeling .te tref fen, over de aankoop van land bouwgrond voor natuurbescher mingsdoeleinden. Het Landbouw schap zou graag zien dat dit soort aankopen volledig via de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL) wordt geregeld. Ondanks een rege ringsbeslissing hierover vinden er nog steeds aankopen plaats door CRM of door partikuliere natuurbe schermingsorganisaties die door CRM geheel of gedeeltelijk worden "zelffinanciering" zoals dat ook al met betrekking tot de suiker is ge daan. H et is voor de melkveehouders onaanvaardbaar die extra heffing te moeten betalen, zolang er nog "lek ken" in het EG-stelsel bestaan zoals de verplichte import van Nieuwzee- landse boter en het onbelaste ver bruik van plantaardige ve ten. Ondertussen heeft de melk- en zui- velsektor zelf ook wel belang bij po gingen tot herstel van een zuivel- markt. -evenwicht. Dat is er nog lang niet, al lijkt de afzet stru.tureel beter te lopen. Extra maatregelen moeten zeer goed worden overwogen en doorgesproken in de organisaties. Meermalen is reeds bepleit om hef- fingsgeld te gebruiken voor premie regelingen ter bevordering van vrij willige produktiebeperking. Verho ging van de huidige algeme. ne melkheffing geeft waarschijnlijk aanleiding tot npg meer verminde ringen en uitzonderingen buiten Ne derland. Uiteraard moet rekening worden ge houden met de positie van het mo derne Nederlandse veehouderijbe- Aij.. Een extra heffing op produk- tieuitbreiding zou alle groei overal kunnen en moeten treffen en dan zouden veie hoofdbestuursleden die wel willen overwegen. Hoe dan ook, het KNLC-hoofdbestuur wilde er in elk geval nog wel eens op terugko men. Staatssecretaris G.C. Wallis-de Vries. gefinancierd. Staatssekretaris Wallis de Vries zei de zelfstandigheid van de natuurbeschermingsorganisaties te willen respekteren. Wel moet worden voorkomen dat twee of meer met overheidsgeld werkende organi saties elkaar bij de aankoop van grond bekonkurreren. Hij noemde de SBL de meest aangewezen orga nisatie om de aankoop van land bouwgronden te kanaliseren. Huiverig Het Landbouwschap stelde de staatssekretaris in kennis van zijn voorlopig standpunt over het ein dadvies nationale landschapsparken. Voorzitter Luteijn zei dat men hui verig blijft staan tegenover het hele koncept. De staatssekretaris betoog de onder meer, dat het niet de be doeling is verstilde landschappen te scheppen of de gang van zaken te bevriezen. Hij liet zich niet uit over een pleidooi om voor dit soort ge bieden een wettelijke regeling te kreëren. Vogelschade Landbouwschapsvoorzitter Luteijn Het bestuur van het Landbouwschap vreest dat de toetreding van Spanje tot de Europese Gemeenschap ern stige gevolgen zal hebben voor de Nederlandse glastuinbouw. De voorwaarden, die gesteld worden voor de Spaanse toetreding (over gangsperiode, toepassing referentie- prijsstelsel) zullen zodanig moeten zijn, dat de bestaansmogelijkheid voor de glastuinbouw aanwezig blijft. Dit standpunt werd nadrukke lijk naar voren gebracht tijdens de bestuursvergadering van het Land bouwschap op woensdag 8 oktober 1980 in Den Haag, waar de land bouwbegroting werd besproken. De arbeidsopbrengst op vrijwel alle tuinbouwbedrijven is per onderne mer het laatste jaar teruggelopen. Dat is soms in die mate het geval, dat het eigen vermogen in te sterke mate wordt aangetast. Diverse bestuursle den voorspellen voor de tuinbouw een zorgelijke toekomst en vinden dat de overheid deze sektor in zijn algemeenheid meer moet ondersteu nen. Dat kan onder meer door een uitbreiding van de exportbevorde rende aktiviteiten. sprak ook zijn bezorgdheid uit over de toenemende schade aan gewassen door beschermde en niet bescherm de vogels. Hij bepleitte een beter evenwicht door aan de bescherming van de fauna ook bovengrenzen te stellen. Staatssekretaris Wallis de Vries zei, in een reaktie hierop, niet de indruk te hebben dat beschermde populaties zich sterk aan het uitbrei den zijn. Naar zijn mening worden de klachten over schade gemakkelijk overtrokken. Groeiende belangstelling voor room boter, is het geluid hetwelk meer en meer gehoord wordt. Inderdaad blijkt uit cijfers van het Produktschap voor Zuivel een ver grote belangstelling van de konsu- ment voor roomboter vast te stellen. Gedurende 1970 tot 1976 daalde het boterverbruik per hoofd van de be volking per jaar van 2,9 kg tot 2,5 kg. In 1977 kwam er een ommekeer. Het hoofdelijk boterverbruik steeg toen tot 3 kg. In 1979 was het hoofdelijk boterver bruik reeds gestegen tot 3,5 kg. jaar totale verbruik boter- - per hoofd verbruik perjaar 1976 35.000 ton 2,5 kg 1977 42.000 ton 3,0 kg 1978 45.000 ton 3,2 kg 1979 49.000 ton 3,5 kg 1979 (jan t/m juli) 25.000 ton 1980 (jan t/m juli) 30.000 ton De telersprijs van konservenpeulvruchten (sperciebonen, doperwten en tuinbonen) moet met 10% worden verhoogd. Deze verhoging is nood zakelijk, omdat gezien de kostenontwikkeling de kontinuïteit van deze teelten in gevaar dreigt te komen. Dit is de mening van de Konserven- peulvruchtenkommissie van het Landbouwschap, die de telers heeft geadviseerd in elk geval vast te houden aan een verhoging van 10%. Staatssekretaris G.C. Wallis de Vries van CRM verwacht nu binnenkort te kunnen overgaan tot de publikatie van een beschikking over die landschapselementen die in aanmerking komen voor een zoge naamde onderhoudsovereenkomst met grondgebruikers. Hij deelde dit mee in een gesprek met het dagelijks bestuur van het Landbouwschap op 6 oktober jl. In de beschikking zullen enkele tienduizenden hektares worden aangegeven als gebieden waarin met het rijk onderhoudsovereenkomsten kunnen worden afgesloten. Voor het behoud van houtwallen, heggen en andere karakteristieke landschapselementen zijn die overeenkomsten van groot belang.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 4