Waarschuwen! Waarvoor eigenlijk? KNLC kommentaar 50 jaar Plattelandsvrouwen A H< T ekenend voor het aanpassings vermogen is de wijze waarop in vele regio's de Bond zich de laatste tijd ook veel direkter met allerlei maat schappelijke problemen bezig houdt. Vanuit de landbouworganisaties merken we dat de laatste jaren uit drukkelijk via het werk van de agra rische kommissies. Ik herinner mij daarbij menige indringende diskussie, waarbij vooral ook de kennis van za ken van vele aanwezige vrouwen op viel, waardoor de inleider het vaak verre van gemakkelijk had. Nog vori ge week werd ik op een vergadering in de Veenkoloniën gekonfronteerd met plattelandsvrouwen die voortreffelijk opkwamen voor de maatschappelijke belangen van hun gezin en omgeving. Me dunkt dat zeker ook bij de agra rische belangenbehartiging wij in de toekomst als organisaties meer de vrouw bij onze aktiviteiten zullen moeten betrekken. Dat geldt niet al leen in het kader van landbouwpoli tieke zaken, maar ook daar waar het gaat om bijvoorbeeld de relatie tus sen landbouw, landschap, natuur en rekreatie. Om zelf ons leefmilieu op het platteland te bepalen en ons niet allerlei modellen vanuit Haagse bu relen te laten opdringen zullen we immers als gezamenlijke plattelands organisaties de handen ineen moe ten slaan. N De landbouwvrijstelling W at is een voordeel dat in de uit oefening van het bedrijf is ontstaan. Wijziging van het Pachtnormenbesluit 1977 i oen de man de deur achter zich dicht had gedaan dacht ik: "Hoe vaak nog?" Steeds meer blijkt mij dat velen, ja zelfs zeer velen kon trakten tekenen zonder ze te lezen, zonder ze te begrijpen, indien ze ze lezen. Nog vaker denkt men: "Als ik het dan verkeerd heb gedaan, dan zijn er bij de Z.L.M. nog wel voorlichters, juristen of slimmerikken die me uit de puree kunnen halen. Studiedag Persephone over Landbouw 2000 zojuist verschenen: Ik denk dat de schade die u zichzelf berokkent, door handel te drijven zonder goed te lezen voor menigeen veel geld kost. Ook bij verkoop van produkten wordt in veel gevallen verkocht zonder een goede koopbrief. Indien men verkoopt onder algemene handels- voorwaarden weet men meestal niet wat er in deze voorwaarden staat. Bij moeilijkheden denkt men weer: "er zijn toch juristen en voorlich ters!" «fTt Wat kan men het beste doen - indien men een kontrakt afsluit in de intensieve veehouderij duide lijkheid vragen over financiering mede in verband met de zeker-, heid. - hoe is de verrekening, welke rente wordt daarbij berekend - wanneer wordt er afgerekend, aan wie wordt er uitbetaald enz. Bij aardappelen, uien en knolselderij: - wat is de prijs - hoe en waar wordt de tarra vast gesteld - wat betekent veldsgewas - wanneer wordt betaald - hoe hoog is de rente bij te late betaling - hoe en waar wordt eventuele be schadiging vastgesteld - wanneer moet het produkt wor den geleverd Er is duidelijkheid Door het Landbouwschap zijn er wat de kontrakten betreft boekjes uitge geven wat er in een kontrakt moet staan en hoe het er in zou kunnen staan. Deze algemene voorwaarden horen in ieder kontrakt te staan. Zonder deze algemene voorwaarden kunt u beter geen kontrakten afslui ten. Kontrakt Advieskommissie Voor de intensieve veehouderij ken nen we kontraktadvieskommissies. Deskundigen van de konsulent- schappen varkens- en pluimveehou derij en van uw eigen landbouwor ganisatie hebben zitting in deze kommissie. Wij wijzen u graag de weg erheen. Nu eens heel erg vertrouwelijk! Doe in de toekomst handel na eerst uw kontrakten te hebben gelezen. Vraag advies indien u twijfelt maar dan wel voor u tekent. Doe zaken met bonafide mensen, die u kent, die u vertrouwt en die u ze kerheid kunnen geven, en die over een goed koopbriefje kunnen beschikken. U weet toch ook dat het geld erg duur is, en dat het erg moeilijk kan zijn wanneer er in de laatste fase voor u een produkt dat een heel jaar met uw zorgen is omkleed, een afkeuring volgt of een gedeeltelijke betaling of, nog erger, geen. U was al gewaarschuwd? U had het al eens meegemaakt? Dan hoef ik ei genlijk niet meer te zeggen: "Een ge waarschuwd man telt voor twee". J. Markusse afgelopen week vierde de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen massaal haar 50-jarig jubileum op de Flevohof. Van heinde en verre toog bijna een kwart van de 82.000 leden naar de Polder om daar op niet mis te verstane wijze er blijk van te geven dat de Bond springlevend is en vol bruisende aktiviteit. Velen hebben zich deze dagen afgevraagd hoe een organisatie die toch nooit al te luid ruchtig aan de weg heeft getimmerd, en zich zelden tot (politieke) stand punten liet verleiden, zo'n opgang heeft kunnen maken. Naar mijn me ning komt hier de nuchterheid van de plattelandsvrouw naar voren, die zich vooral op het praktisch verwezenlij ken van wat mogelijk is heeft gericht en daarbij allerlei dagdromerij en soms drammerij vanuit nogal wat emancipatiebewegingen heeft verme den. Wat niet wegneemt dat men zich altijd de eigen doelstelling, namelijk "de bevordering van de belangen van de bevolking van het platteland in de ruimste zin" scherp voor ogen is blij ven stellen. Onmiskenbaar heeft de Bond de laatste vijftig jaar een be langrijke rol gespeeld bij het begelei den en stimuleren van de ontwikke lingen die op het platteland hebben plaatsgevonden. Kern daarbij was, dunkt me, het beter leefbaar maken van het platteland. Eerst vooral ge richt op de oorspronkelijke platte landsbewoners, later soepel over schakelend naar het meebetrekken van de belangen en problemen van nieuwe plattelandsbewoners. Zeer belangrijk was daarbij steeds het uit gangspunt van de gedecentraliseerde verantwoordelijkheid. Iedere afdeling richt haar aktiviteiten in belangrijke mate naar wat de leden wensen. Daardoor kon men steeds zeer dicht bij het lid blijven staan en kon met name vandaag de dag veel direkter meegedacht worden in de emancipa- O ver de landbouwvrijstelling hebben wij al dikwijls geschreven. Het is deze bepaling die ons al veel werk, moeite en zorg heeft verschaft. De bepaling is tekstueel erg duidelijk en luidt: "Voordelen uit land bouwbedrijf door waardeverandering van gronden; - behoudens voor zover de waardeverandering in de uitoefening van het bedrijf is ont staan-; worden niet tot de winst gerekend". Het tussen de streepjes geplaatste deel van de bepaling is veelal het strijdpunt. De meningen hierover zijn sterk verdeeld en vooral omdat fiskus en er al vele uitspraken van Gerecht shoven en Hoge Raad met betrek king tot dit omstreden punt. Zo is onlangs nog een aanval afge slagen met betrekking tot de vraag op het scheuren van weiland, ploe gen en bemesten van een perceel grond van slechts 0.63 ha dat was in gebruik genomen voor de snij bloemteelt, en dat voordien in ge bruik was als weiland een verbete ring tot gevolg had die de vrijstelling buiten werking stelde. De kosten bedroegen slechts 800,— maar dat stond volgens de inspekteur niet in de weg om de winst bij vervreemding van het per ceel tot een bedrag van 3.500,— als winst ontstaan in de uitoefening van het bedrijf aan te merken. Openlijke aanval rechtspraak niet sympathiek staan ten opzichte van de vrijstelling; ter wijl er voor de belastingplichtige grote belangen op het spel staan; zijn Op vrijdag 14 november a.s. vindt in het gebouw van de Hogere Land bouwschool te Dordrecht een stu diedag plaats ter gelegenheid van een lustrumviering van Persephone, de vereniging van afgestudeerden van de Dordtse HLS. Het thema van de studiedag is "Landbouw 2000". Het onderwerp zal worden ingeleid door ir. D. Lu- teyn (voorzitter KNLC), dr. N. Slot (Ministerie van Landbouw en Visse rij), dr.ir. L.C. Zachariasse (Land- bouw-Ekonomisch Instituut) en prof.dr. P.B. Defares (Landbouwho geschool). Zij zullen trachten een vi sie te' geven op de te verwachten ontwikkelingen in de landbouw in de periode tot de eeuwwisseling. In fo- rumdiskussies zal hun visie worden onderworpen aan het oordeel van een viertal respondenten: ir. J. Roest (Landbouwpraktijkschool Schoon- dijke), mej. G.A. de Lange (Sociaal- Ekonomische Voorlichting), ing. Ph. van den Hoek (akkerbouwer) en A. van Leeuwen (melkveehouder) en van de in de zaal aanwezige deelne mers van de studiedag. De studiedag wordt georganiseerd door Persephone in samenwerking met de Hogere Landbouwschool te Dordrecht en vindt plaats in de aula van de school. De aanvang is om 10 uur en de sluiting plm. 16.30 uur. Belangstellenden kunnen zich mel den bij de HLS: Groenezoom 400, 3315 LA Dordrecht, tel. 078 - 160666. -et is duidelijk dat wij hier met een openlijke aanval op de vrijstel ling te maken hebben. De grond werd als weiland geëx ploiteerd, werd tuinbouwgrond, de inspekteur stelt de waardeverande ring is een gevolg van de gewijzigde bedrijfsvoering en alzo in de uitoe fening van het bedrijf ontstaan. Gelukkig heeft het Hof te 's- Gravenhage de stelling van de in spekteur verworpen met de motive ring dat de betreffende werkzaam heden deel uit maakten van een normale exploitatie en dat geenszins duidelijk was gebleken dat geduren de de tijd dat belastingplichtige de grond in eigendom had bezaten, zo danige werkzaamheden waren uit gevoerd dat daardoor een vermeer dering van de waarde was opgetre den. Wij verheugen ons er in dat althans deze aanslag is afgeslagen. Ware de uitspraak anders uitgevallen, het leed ware niet te overzien geweest, de moeilijkheden zouden de pan uit rij zen en de vrijstelling zou nog verder zijn uitgehold. Het is al mooi genoeg. Paauwe. tiebeweging dan al die vrouwenorga nisaties die zich zo nodig via de pu bliciteit geregeld moesten manifeste ren. De verschijningsvormen van de Bond van Plattelandsvrouwen va rieerde dan ook van damessociëteit tot aktie-groepering. atuurlijk zijn er ook kritische opmerkingen over de Bond te maken. Zo is men volgens mij wel eens wat al te voorzichtig om de ledenbijdrage wat te verhogen, waardoor aan een aantal aktiviteiten misschien nog meer aandacht gegeven zou kunnen worden. Ook het snel wisselen van besturen kan vooral plaatselijk wei eens een probleempje geven. Toch vervult juist dat strak doorgevoerde schema van maximaal zes jaar be stuurslid vooral ook een positieve rol. Er komen daardoor immers veel meer leden aan bod in bestuursfunkties. Hier valt zeker door de mannenorga- nisaties nog wat van te leren. Al met al mag onze samenleving zich geluk kig prijzen met een vereniging als de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen en wensen wij de Bond veel succes en alle steun toe bij het werk wat haar in de komende tijd te wach ten staat. LUTEIJN SER-Almanak van Sociaal Ekono- misch Nederland Deze almanak van Sociaal Ekono- misch Nederland is uitgegeven door de Sociaal Ekonomische Raad (SER). Deze SER-Almanak is de opvolger van het Overzicht van Vrije Ondernemersorganisaties, dat de SER tot 1966 vier maal heeft uitge geven. Deze uitgave, bekend als het "OVO" die dus geen werknemersor ganisaties, overkoepelende organi saties en samenwerkingsverbanden omvatte, werd bij allerlei instellingen al zeer intensief gebruikt. In de SER-Almanak staan veel en duide lijke gegevens over het georgani seerde bedrijfsleven en ook de orga nisatorische verbanden komen goed uit. Te bestellen door overmaking van 49,50 op giro 333281 t.n.v. SER. Bezuidenhoutseweg 60, 2594 AW Den Haag onder vermelding van de gewenste bestelling. Evt. verdere in lichtingen: tel. 070-814341, toestel 115 of 116. Bij algemene maatregel van bestuur is het Pachtnormenbesluit 1977 gewijzigd (Staatsblad nr. 504 d.d. 9 oktober 1980). Deze wijziging houdt in een beperkte verhoging per 15 oktober 1980 van de pachtnormen voor los land en voor bedrijfsgebouwen. De verhogingen, die gebaseerd zijn op de stijging van eigenaarslasten sinds 1977, zoals b.v. de waterschapslasten, de bouwkosten, de kosten van groot onderhoud, brandverzekering etc., zijn noodzakelijk om de pacht zijn funktie van financieringsinstituut niet te doen verliezen. Nadat de Commissie van advies voor het grond- en pachtprijspeil en het Landbouwschap daaromtrent advies hadden uitgebracht, zijn de pachtnor men voor los land, verhoogd met 4% voor de basispacht en 4voor de externe produktieomstandigheden (de toeslagen of aftrekken), als volgt vastgesteld. Grondsoort Kwaliteitsklasse I II III toeslag of aftrek ontslui ting water- verka- huis- veling houding Zeekleigronden 490 330 240 65 85 95 Rivierklelgronden 350 270 180 55 75 55 Zand- en dalgronden 370 280 190 44 75 55 Veengronden 300 230 160 55 75 55 Tuinland in Noord-HolJand en 3710 1540 910 105 105 85 Zuid-Holland gelegen boomkwe'kerljgronden en voor de bloembol lenteelt gebruikte geestgronden overige boomkwekerij 2170 1540 910 105 105 85 en bloembollengronden fruitteeltgronden 490 340 240 65 85 65 overige tulnbouwgronden 1260 980 700 105 105 85 II. de pachtnormen voor bedrijfsgebouwen zijn,verhoogd met 12.5%, bepaald op: Aard van het Grootteklasse Doelmatigheid bedrijf in ha zeer goed voldoende slecht Veeteelt- en - 15 340 195 50 gemengde 15 - 25 290 170 45 bedrijven 25 - 35 255 150 40 35 - 45 s 210 135 40 Akkerbouw bedrijven 15 - 15 25 305 275 185 165 50 45 25 - 35 245 145 40 35 - 45 205 115 40 Voor het overige is het Pachtnormenbesluit 1977 ongewijzigd gebleven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 3