9 DE BIETENOOGST Met veel plezier PROTEST ZEEUWSE PERENTELERS ■r "V ergeleken bij de oogstomstandigheden doet de dag prijs voor de aardappelen het nog steeds belabberd was een opmerking die ik precies 2 weken geleden hier neerschreef. Intussen is het weer goed gebleven en is de aardappelprijs de goede kant opgegaan. Zo zie je maar weer dat het leven van een boer even onvoorspelbaar is als het weer. Een verklaring voor het aantrekken van de aardappelprijzen is natuurlijk wel te geven maar ik ben niet van plan me daaraan te wagen: Zulke bespiegelingen kun je beter overlaten aan de stamtafel. V olgende week woensdag 22 oktober worden er in de meeste Zeeuwse Waterschappen weer verkiezingen ge houden. Deze verkiezingen kunnen afhankelijk van de kandidaatstelling nogal wat verschillen. Zo zijn er distrik- ten waar helemaal niet meer gestemd hoeft te worden maar er zijn er ook waar de hoofdingelanden in 3 soorten moeten worden uitgezocht: gebouwd, ongebouwd en waterkwaliteit. Opvallend is trouwens dat de verkiezin gen zich vooral konsentreren op de hoofdingelanden wa terkwaliteit - de vervuilers zogezegd. In die distrikten waar gestemd moet worden ontvangen de stemgerech tigde ingelanden automatisch een oproep van het Wa terschap. Op de oproep staan verder alle gegevens ver meld, dus ook de namen van de kandidaten. Stemge rechtigden die niet zelf kunnen gaan stemmen kunnen dat ook doen bij volmacht. Waar het mij nu om gaat is dat alle stemgerechtigden ook werkelijk gaan stemmen. Pas dan komt de juiste man of vrouw op de juiste plaats. Niet stemmen is een zekere stem op de kandidaat die je zeker niet wilt hebben. Zoals gezegd konsentreren de verkie zingen zich nogal op de waterkwaliteit. Juist in een tijd waarin de kwaliteit van ons milieu (terecht) een zeer be langrijke rol speelt is het daarom zaak om te gaan stem men: zelf of bij volmacht. A fgelopen dinsdag ben ik bij de gouden jubileumviering geweest van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen op de Flevohof. En het moet gezegd: niets dan lof Koningin Beatrix beschermvrouwe van deZ.L.M. officieel orgaan van de maatschappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en veeteelt in zeeland en noord-brabant De oogst van de suikerbieten is inmiddels in volle gang. Dankzij de goede weersomstan digheden is het tarra percentage betrekkelijk laag en valt overlast voor het wegverkeer tot nu toe erg mee. De foto is genomen op een bietenperceel van de heer J. Remijn uit Waarde. W aterschapsverkiezingen Plattelandsvrouwen Onrechtvaardig VRIJDAG 17 OKTOBER 1980 67e JAARGANG NO. 3553 en tuinbouwblad voor de organisatie van dit grootse feest. Inmiddels weet ik nu ook hoe het voelt om kontinu aangesproken te worden door wildvreemde vrouwen: ha, plattelandsman: zo? verdwaald? Ik had er geen problemen mee. Wat mij elke keer weer opvalt als ik in kringen van plattelands vrouwen kom is de enorme spontaniteit waarmee men de zaken aanpakt. Het "krampachtige'' van de mannenver- gaderingen is bij de vrouwen volkomen afwezig. Ik ben daar jaloers op. Als de zaken anders lopen dan ze eigenlijk zouden moeten lopen dan wordt dat met zeer veel élan opgevangen. Niemand stoort zich daaraan. Ik denk dat dit vooral komt doordat de Bond van Platte landsvrouwen geheel draait op vrijwilligsters: de zuivere mentaliteit van de vereniging staat daardoor voorop. Wij mannen-klubs moeten er daarom voor oppassen dat we niet al te professioneel worden. In ieder geval zouden we dan meer lol hebben, dat is zeker. Oggel Een groep van Zeeuwse perentelers onder leiding van de heer A.B.J. Suij te Kruiningen heeft zich met een schrij ven gericht tot de Europese Commissie, de Commissaris voor de Landbouw in de E.G. en de voorzitter van de Landbouwraad in de E.G. In dit schrijven wordt geprotesteerd tegen het onrecht dat de Zeeuwse telers van het ras Beurré Lebrun wordt aan gedaan door het niet toepasselijk verklaren voor dit ras van de E.G.-verwerkingspremieregeling voor industrie peren. Op voorstel van de Europese Commissie is in 1979 voor fabrieksperen van het ras Williams een verwerkings steunregeling van kracht geworden. De ongeveer 100 Zeeuwse telers van het ras Beurré Le brun zijn door deze regeling rechtstreeks en individueel getroffen, omdat door de verwerkingspremie voor Wil liams de vraag naar Beurré Lebrun voor de fabriek weg viel. Vanaf 1979 is hierdoor de altijd redelijk lonende teelt van fabrieksperen in Zeeland niet meer mogelijk. Terwijl in voorgaande jaren voor Beurré Lebrun een vrijwel gelijke of wat hogere prijs dan voor Williams werd verkregen is de laatste jaren de Beurré Lebrunprijs gehalveerd. De Zeeuwse telers berekenden dat de E.G.-maatregel hen in twee jaren reeds 700.000,— heeft gekost, dat is gemiddeld 7.000,— per teler. Zij vinden het onrechtvaardig dat de gevolgen van deze Europese regeling op die kleine groep van producenten wordt afgewenteld en deze maatregel als een niet te rechtvaardigen diskriminatie is voor producenten in de verschillende lidstaten van de E.G. Zowel Williams als Beurré Lebrun zijn variëteiten van eenzelfde produkt, die zich beide alleen, voor verwerking lenen. De tussen de producenten aangebrachte diskriminatie achten zij in strijd met het Verdrag van Rome. Zij zeggen zich niet neer te zullen leggen bij dit onrecht dat hen nu voor het tweede achtereenvolgende jaar is aangedaan en zullen daarom nadere stappen in overweging nemen. Al vorens daartoe over te gaan doen zij in deze uiterste po ging een dringend beroep op de in de aanhef genoemde instanties alsnog te voorzien in een besluit dat de huidige marktverstoring en diskriminatie opheft. (Zie elders in dit blad) De gediscrimineerde peer Beurré Lebrun. Hare Majesteit Koningin Beatrix heeft het bestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) laten weten dat zij gaarne het beschermvrouwschap van de Z.L.M. zal aanvaarden. Dit positieve antwoord kwam op een eerder gedaan verzoek namens de Z.L.M. Direkt na dé troonwisseling hebben voorzitter en sekre- taris van de Z.L.M. aan Koningin Beatrix een brief ge schreven waarin wij mede namens de leden van de Z.L.M. onze aanhankelijkheid en trouw hebben betuigd jegens de vorstin. In 1843, het jaar van de oprichting van de Z.L.M., aan vaardde Koning Willem II spontaan het beschermheer schap van de Z.L.M. Sindsdien heeft onze maatschappij onafgebroken onder Hoge Bescherming gestaan van alle opeenvolgende regerende vorsten uit het huis van Oran je. Vanzelfsprekend wordt de voortzetting van deze tra ditie door Koningin Beatrix op zeer hoge prijs gesteld. Wij zijn er dan ook zeker van dat de vele en goede kontakten die reeds sinds 1843 tussen het Huis van Oranje en onze maatschappij hebben bestaan ook onder de regering van Koningin Beatrix zullen worden voort gezet. A.J.G. Doeleman, voorzitter J. Oggel, sekretaris

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1