VOOR se VROO W THEMADAG "ALLEENSTAAND" RJ.ZUI Waterschappen M evr. van Pelt was erg blij dat er zovelen deze ochtend naar "Zide- winde" in Sprang Capelle waren ge komen. In 't kort vertelde zij hoe ze in 1965 leefde met haar oude vader (voorheen huisarts) van wie zij wist dat hij spoedig het laatste afscheid zou nemen. Zij zelf verkeerde in de overgangsperiode. Hoewel zij ook nog een kunstnijverheidswinkel "Het Ploegje" runde, zag zij de toe komst als uitzichtsloos. Heel indrin gend verwoordde zij het verwerken van het alleen achter blijven. "Het aanvaarden van het alleen zijn kan, maar het kost veel tijd. Het is vaak een amputatie". U, H, K wam het door het helder en N T.L.J.W. organiseerde nationale veebeoordelingswedstrijden E en koe van een mooi gerekt type, goede bespiering, mooi beaderde uiers, stevige bebening... P.J.Z.-aktiviteiten PROVINCIAAL SPORTNIEUWS BOER-BURGER Lezen, schrijven noch rekenen onder redaklie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Malde gem. Anna Mariaweg I, 4494 PB (ieersdijk. "Allen die nu met z'n tweeën zijn, zijn voor 50% kandidaat om ooit als langstlevende alleen achter te blijven"! Een eerlijke, maar wel harde waarheid uitgesproken door mevr. Ria van Pelt, initiatiefneemster van de stichting "Los Vast". In haar welkomstwoord zei de prov. presidente van de Bond van Plattelandsvrouwen in Noord-Brabant, mevr. Middelkoop-van der Ploeg ondermeer: We moeten het onderwerp "Alleenstaand" met elkaar bespre ken en niet specifiek met mensen die alleen zijn. Immers wij kunnen veel voor elkaar betekenen en vriendschap aan elkaar geven. Deze themadag is daarom bedoeld voor ieder lid van de bond. Alleen zijn aanvaarden Los Vast it een gespreksgroep "Bijbel en Ecclesia" (opgericht nog samen met haar vader) die na 17 jaar uitgepraat raakte over haar oorspronkelijk on derwerp, is de Stichting "Los Vast" in 1970 ontstaan. Deze probeert de onderwaardering die er in de maat schappij, als ook bij de direkt be trokkene heerst ten aanzien van het konstante alleen zijn, op te heffen en tegen te gaan. De Stichting is bezig met de emancipatie van het alleen zijn. Er rust een taboe op het kon stante alleen zijn. Los Vast was eerst plaatselijk georiënteerd. Men orga niseerde zich in uitgaans- en praat groepjes en richtte zich op onderlin ge hulpverlening. Maar allengs werd- de doelstelling ontwikkeld tot een landelijkgericht emancipatiepro gramma. Daartoe analyseert de Stichting het alleen zijn: "Wat is fijn en wat is er verbeterbaar". Zo werkt zij voor verbetering van de woonin richting. Bijvoorbeeld men pleit - uit het oogpunt van veiligheid in geval van ziekte - voor het aanleggen van een technische installatie waardoor het mogelijk wordt om op te bellen, te praten met de voordeur (baby foon) en de deur te ontsluiten e.a. veiligheids en sociale voorzieningen. Ook tracht zij een goed service-pak ket van horeca ondernemingen, reis- bureau's en theaterdirekties te ver voor ieder dte „xitv heeft om èèn te schuiven... krijgen. Gevraagd wordt o.a. keuze vrijheid om in een restaurant alleen te zitten of aan te schuiven aan een grote gezellige aanschuiftafel. Aldus het informatie bulletin van de Stichting, waarvan men steunlid kan worden. ruime aanschuif - tafels in ome restaurants, dat moet toch MÓGEljJK eel klaar vervolgt mevr. van Pelt: "Wij verheerlijken het huwelijk niet en verguizen het alleen zijn niet", het leren omgaan met alleen zijn en wo nen moet geen dreiging zijn! In haar Poemetjes - over zoeken en vinden - onder de schuilnaam "Solange" kunnen we duidelijk ontdekken hoe zij uiteindelijk op een evenwichtige wijze heeft leren omgaan met alleen zijn. Het gaat om het diep menselijk gedicht "Wonder", dat zij besluit met: "daar is de onbewaakte over weg welk wonder maakt dat ik dat nu zeg?? tot Ik ban gedachten uit mijn hoofd - "De weg van uit vrede naar vrede. Lees maar: Ik ban gedachten uit mijn hoofd Zo komt er ruimte om te zijn. Gewoon maar horen, ruiken, voelen zien Erg fijn! Durf te leven 1 n de P.Z.C. hebt u kunnen lezen, dat er binnenkort, 22 oktober a.s., verkiezingen voor de waterschappen zullen plaatsvinden. Per 1 januari 1975 zijn door het College van Gedeputeerde Staten de hoofdingelan den die de vervuilers vertegenwoordigen benoemd. Mede met vier an dere instanties was de Zeeuwse Vrouwenraad gevraagd kandidaten te stellen, en die kwamen er uit de aangesloten organisaties. Per 1 januari 1978 zijn de hoofdingelanden die de vervuilers vertegen woordigen rechtstreeks gekozen door de stembevoegden tijdens de stemming in 1977. u spreken verkiezingen voor waterschappen minder aan dan de Staten- en Gemeenteverkiezingen. Waarom? Wel de twee laatste zijn politieke verkiezingen en dat geldt niet voor de Waterschappen. Zijn ze daarom minder bekend en de op komst beduidend slechter? En dat terwijl de Waterschappen, vooral in onze provincie met zijn duinen, dij ken en eilanden enz. van zo'n groot belang zijn. In zes van de acht Waterschappen waar gestemd moet worden zijn de lijsten met kandidaten voor ge bouwde en ongebouwde eigendom men, industriële en huishoudelijke vervuilers ingediend. Voor sommige kategorieën zal gestemd moeten worden omdat meer dan één lijst is ingediend voor de desbetreffende hoofdingelanden een bepaalde kate- gorie vertegenwoordigd. Begin oktober worden door de Wa terschappen de verkiezingen bekend gemaakt en de oproepingskaarten verzonden. Leest u deze oproepingskaarten vooral goed, want sedert de verkie zingen in 1977 is de stembevoegd heid enigszins gewijzigd. Mocht het u niet helemaal duidelijk zijn, een Waterschap, gezworene, of een zittende hoofdingeland kan u altijd uitleg geven. Dan 22 oktober dé verkiezingen, zoals eerder vermeld geen politieke, maar verkiezingen van bestuurders, die zich mede voor de veiligheid van de ingelanden (bewoners) van onze provincie in willen zetten. De Zeeuwse Vrouwenraad zou er trots op zijn als uit haar aangesloten organisaties weer vrouwelijke hoofdingelanden in de Waterschap pen zitting zouden krijgen. Daarom zou ik willen vragen: Stem ook op de vrouwen die zich kandidaat wilden stellen! Mevr. Bloos voorzitter Zeeuwse Vrouwenraad praktisch betoog dat er geen vragen meer opkwamen bij de toehoorsters? Met "Het is zo eerlijk en uit het hart gegrepen, Durf te leven - Durf hoop te hebben, besloot mevr. Middel koop haar dankwoord aan mevr. van Pelt en ook aan mevr. G. Tol-Schip- per, die enorm veel gedaan heeft om deze dag te organiseren. Hierna werden we heerlijk vergast op een uitgebreide Brabantse koffie maaltijd. De tongen kwamen snel los. Het met elkaar aan tafel zitten maakte de sfeer goed om in kleine gesprekjes nog eens terug te komen op het gebodene 's ochtends en ook eigen ervaringen uit te wisselen. De dag werd uiteindelijk besloten met een exkursie naar de bloemen en plantenkwekerij van de firma van der Dussen in 's Gravenmoer. Het was een fijne afronding van een indrukwekkende kennismaking met een vrouw als Ria van Pelt. Zij maakte deze themadag tot een hoogtepunt in het Plattelandsvrou- wengebeuren in Brabant. R. Spoor N.B. Adres Stichting Los Vast, p/a Postbus 5021, Den Bosch. afdelingen Goes en Noord-Beveland Binnenkort gaan we met z'n allen de Oosterscheldewerken bezichtigen. Het ligt in de bedoeling dat degenen die meewillen met eigen vervoer naar de damaanzet komen, (als je over de brug bent, wordt met borden aangegeven hoe je daar moet ko men). Van daaruit wordt verder ge gaan met een bus, wat overigens verplicht is. Deze bus gaat om pre cies half drie, dus zorg datje op tijd aanwezig bent. In verband met de nieuwe regeling van de strippen kaarten is het gemakkelijk wanneer liefhebbers zich van tevoren opgeven bij de sekretaresses van de afdelin gen. Voor Noord-Beveland is dat Lenie Geuze, Kruisweg 1 in Kam perland, tel. 01107-1353 en voor Zuid-Beveland is dat Helma Noord- hoek, Oud-Sabbingedijk 5 te Wolp- haartsdijk, tel. 01198-409. De totale kosten zullen ongeveer 6,50 be dragen. De bedoeling is dat we daarna met z'n allen naar de chinees gaan in Zierikzee. Liefhebbers hier voor moeten dat eveneens opgeven aan de hiervoor genoemde adressen. Het Bestuur afdeling Schouwen-Duiveland De afdeling Schouwen-Duiveland organiseert een lang weekend naar Londen met o.a. een bezoek aan de jaarlijkse ROYAL SMITFIELD SHOW. De data voor dit weekend zijn gepland van vier tot en met 7 december aanstaande. De kosten voor leden bedragen 225,— en voor niet-leden 250,— In deze prijs zit o.a. inbe grepen de overtocht van Vlissingen naar Sheerness (inklusief slaapkabi- nes), ontbijt, twee overnachtingen in het Tower Hotel en een Skandinavi- sche maaltijd op de terugreis. Er zijn slechts een beperkt aantal plaatsen ter beschikking. Heb je be langstelling geef je dan snel op bij Tonny de Bie, telefoon 01112 - 248 (na 18.00 uur). De sportminnende leden van de P.J.Z. komen in het jaar 1981 goed aan hun trekken. Voor degenen die al een 1981 agenda hebben aange schaft hier al vast enkele data: 3 (of 10) januari: provinciale zes kamp te Schoondijke georganiseerd door de sportkommissie. De afde lingsbesturen ontvangen binnen en kele weken een uitnodiging hiervoor. 7 februari: 3 C.J.O.-volleybaltoer- nooi te Middelburg georganiseerd door dd C.P.J. De bedoeling is om evenals vorig jaar 's-avonds een ka- baret te laten optreden. 30 mei: Provinciale P.J.Z.-sportdag in Steenbergen 13 juni: Landelijke sportdag van de £.J.G.N. georganiseerd door de P.J.Z. De plaats van handeling zal zijn het sportkomplex van de ge meente Tholen. Wellicht voor de eerste keer op de landelijke sportdag een kompetitie touwtrekken. Deze uitspraken zullen een buitenstaander niet veel zeggen, doch ze maakten deel uit van de laatst gehouden veebeoordelingswedstrijden. De wedstrijden werden gehouden op 19 en 26 september j.l. voor res- pektievelijk de M.R.IJ.- en de F.H.-veeslag. Beide keren deden zo'n 35 deelnemers mee. De M.R.IJ.-veeslagwedstrijd vond plaats op het bedrijf van de fam. Kippers te Wierden en de F.H.-veeslagwedstrijd op het bedrijf van de fam. de Visser in Nieuw en St. Joosland (Z.). B eide dagen slaagden goed door zowel het stralend mooie weer als door de goede organisatie van de wedstrijden. De nieuwe wedstrijd formulieren maakten het voor de deelnemers gemakkelijker om mee te werken alsmede voor de juryleden, die bij de puntentelling een aanmer kelijke tijdwinst konden bemerken. De nationale veebeoordelingswed strijden werden dit jaar voor het eerst door het Technisch Landbouw Jon gerenwerk georganiseerd. De subsi die, welke door de verschillende be drijven beschikbaar werd gesteld, was ook deze keer een onmisbare faktor. De subsidie stimuleert het organiseren van technische land- bouwwedstrijden en het houden van gespreksavonden. De bekers, welke geschonken zijn door uitgeversmaatschappij Misset, gingen naar: M.R.IJ.-veeslag: 1. B. Kampkuiper, te Almelo, 2. H. Scheperboer, te Holten, 3. H. Schrijver, te Terwolde. Aanmoedigingsprijs: E.J. Wijers, te Voorst. F.H.-veeslag: 1. L. Teunis, te Vrie- zenveen; 2. J. Ruyter, te Tollebeek, 3. Peter de Koeijer reikte als voorzitter van het Z.A J.K. de prijzen uit. M. Siebenga, te Swifterbant. Aan moedigingsprijs: F. Wouters, te Ap- pingedam. Anton Olthaar Enige tijd terug heeft de Landelijke Raad van de P.J.G.N. het thema vastgesteld voor het jaar '80-'81. Dit thema Boer-Burger is in sommige provincies aangepakt om het uit te werken als centraal thema voor het agrarisch en/of algemeen werk. Het agrarisch jongeren kontakt in Gel derland heeft een boekje laten ver schijnen waarin dit thema verder wordt uitgewerkt. Aan de orde ko men o.a. de volgende onderwerpen: - boeren-burgers en bestrijdingsmid delen, -welzijn van het dier, -mesto verschotten en producent en konsu- ment. Voor belangstellende is op het pro vinciaal sekretariaat een kopie van dit boekje verkrijgbaar. Een tele foontje (01100 - 21010) is voldoende. Meer dan 10 miljoen mensen in de Gemeenschap kunnen volgens het Europese Jeugdforum niet lezen, schrijven of rekenen. Het Forum, dat op Gemeenschapsniveau nationale jeugdorganisaties vertegenwoordigt, is van oordeel, dat deze mensen bui ten de traditionele onderwijssyste men zijn gevallen. Daardoor missen zij voldoende basiskennis van lezen, schrijven en rekenen zodat zij geen rol kunnen spelen in de maatschap pij. Het Forum wil dat de Europese Kommissie een diepgaand onder zoek instelt naar dit probleem en zelf wil het een kampagne lanceren tegen analfabetisme. (Euroforum) 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17