A fhankelijk van afzetgebied mag met of zonder wortels worden aan gevoerd. Bij de presentatie met wor tels zijn de voorschriften zo dat deze maximaal 2 cm lang mogen zijn. Ook hiervan wordt op verschillende be drijven nog wel eens afgeweken. Be houdens dat de lengte van de wortels vaak veel langer is, worden deze ook dikwijls ongelijk afgesneden. Bekijk Uw eigen partij nog eens en snijd G ericht op kwaliteit en produktie is het van essentieel belang dat het preigewas op het goede moment wordt geoogst. Vooral bij herfstprei worden de beste resultaten verkre gen indien de oogst plaatsvindt zodra het gewas volgroeid is, doch vóór het slijtageverschijnselen gaat vertonen. Ervaringen hebben geleerd dat men hierbij nogal eens in de fout gaat. Speciaal in perioden waarin de prij zen wat lager zijn, is men vaak ge neigd de oogst uit te stellen. De ge dachte die zich hier achter schuilt is o.a.: het gewas wordt steeds zwaar der, waardoor de eventueel lagere prijzen kunnen worden gekompen- seerd. Niets is echter minder waar. Uitstellen van de oogst betekent vrijwel altijd: wat enerzijds aan kg-n wordt gewonnen, wordt anderzijds dubbel en dwars toegegeven aan af val ten gevolge van overrijpheid. Bovendien vraagt het veilingklaar maken van prei veel extra scho- ningsuren en het gaat ten koste van de kwaliteit. J aarlijks bedraagt het prei-areaal 1.500 ha en is daarmede een belang rijk groentegewas. Dit geldt speciaal wanneer wij bezien dat het tot de in tensieve gewassen kan worden gere kend, waarbij een hoog geldelijk be drag per ha te behalen is. Ondanks dat de preiteelt al verschillende tien tallen jaren is ingeburgerd, blijft het echter nog steeds een teelt met veel mankementen. Deze treden ener zijds op tijdens de groeiperiode in de - vorm van slechte gewasontwikke ling, ziekten en plagen en anderzijds bij de oogst door diverse kwaliteit safwijkingen. Gevolg van dit al is tegenvallende kg-opbrengsten, met daarbij een vrij groot percentage kwaliteit II en afwijkende prei. P rei zit in het algemeen stevig in de grond vast en is zonder hulpmidde len moeilijk uit te trekken. Op de kleine percelen gebeurt dit nog met de spade, hetgeen steeds een erg vermoeiend karwei is. Het leeuwe- M et name herfstprei kan een be hoorlijke hoogte bereiken. Daar de bladeren een onderdeel vormen van het eindprodukt, is het zaak dat bij alle handelingen er steeds op wordt gelet dat de bladeren zo min moge lijk worden beschadigd. Hierdoor is het noodzakelijk dat bij het lichten van de prei zowel de trekker als de lichter een voldoende vrije hoogte hebben. Bij voorkeur geldt dat de vrije hoogte voor beide minimaal 60 cm bedraagt. In de praktijk wordt hiertegen nogal eens gezondigd en geeft e.e.a. aanleiding tot het breken van de bladeren. Tracht dit te voor komen door met goed materiaal van huis te gaan. Voldoet de trekker en/of de lichter niet aan deze eisen, stel het dan zeker als voorwaarde bij eventuele vervanging. Ter voorko ming van bladbeschadiging verdient het eveneens aanbeveling de wielen van de trekkers te voorzien van bladbeschermers. Op een aantal be drijven wordt hiermede reeds met goed gevolg gewerkt. De aanschaf kosten zijn vrij gering en ze kunnen veelal door een plaatselijke smid worden gemaakt. Presentatie Tijdig oogsten Met of zonder wortels Waarom demonstreren? Goed losrijden Vrije hoogte bladbeschermers Nog steeds wordt het grootste deel van de prei aangevoerd in meermalig fust. Afhankelijk van veilinggebied bestaat deze uit plastik en/of houten kisten. Of schoon dergelijk fust bij gebruik steeds funktioneel is gebleken, waarbij tevens een redelijke pre sentatie van de prei werd verkre gen, lijkt het toch de hoogste tijd om ook wat meer aan de eenmali ge verpakking te denken. Het Centraal Bureau voor Tuinbouw veilingen introduceerde hiervoor enkele jaren geleden een nylon zakje waarin 5 kg prei kan worden verpakt. Een verpakkingseenheid die het produkt aanzienlijk aan trekkelijk deed lijken. Helaas bent U als teler daarop nog nau welijks ingegaan. Diverse veilin gen hebben hiertoe herhaalde po gingen gewaagd, maar steeds zonder veel resultaat. Toch me nen wij dat het in Uw eigen belang is meer aandacht te gaan besteden aan de eenmalige verpakking van prei. Thans wordt voor export het produkt door de exporteur in de nylonzak verpakt. Zijn deze cen ten niet door U zelf te verdienen? Bovendien zal het voor de expor teur ook heel wat gemakkelijker werken zijn als prei rechtstreeks in het geëigende fust wordt aan gevoerd. Natuurlijk kost de een malige verpakking wat extra ar beid. Met de wetenschap dat prei al lang geen "kwartjesprodukt" meer is, zal deze ruimschoots kunnen worden beloond. Op bosjes leggen en met de wortels naar buiten op de w^gen. zonodig er wat korter en zorgvuldi ger langs. Bij het aanvoeren zonder wortels is het noodzakelijk dat het "leven" wordt gespaard. Wij bedoe len hier natuurlijk dat behalve de wortels ook nog flink door de stam wordt gesneden. Dergelijke prei valt als het ware uit elkaar, waardoor de marktwaarde sterk afneemt. Geen problemen ontstaan indien de wor telvoet intakt wordt gelaten. Vooral beginners hebben hiermede enige moeite, doch met wat inspanning en oplettendheid kan dit snel worden aangeleerd. Natuurlijk behoort ook bij het veilingklaar maken dat de prei ontdaan wordt van alle vuile, zieke en beschadigde bladeren. Bovendien dient het produkt vrij te zijn van aanklevende gronddeeltjes. Vooral wanneer onder natte om standigheden moet worden geoogst, is dit zonder het produkt te wassen vaak niet haalbaar. Voor het wassen worden verschillende methoden toe gepast, waarbij er sommige wel en andere niet voldoen. Voorwaarde is namelijk dat het produkt zowel boven als onder in de kist zuiver is. Bovendien dient het produkt bij aanvoer op de veiling winddroog te zijn. Het schonen van de prei onderdak! makkelijkt en vervolgens veroor zaakt het minder bladschade. In dit verband willen wij ook nog opmer ken dat met het optrekken van de prei moet worden gewacht tot enkele uren na het losrijden. De preiblade ren krijgen hierdoor namelijk de kans enigszins te verflauwen, waar door aanzienlijk minder bladbreuk ontstaat. Uittrekken meteen na het losrijden geeft dus veel extra blad beschadiging, welke bij het schonen de kans op "kapstokken" verhoogt. Afhankelijk van werkmethode (op het veld of in de schuur schonen) wordt de prei uitgetrokken en me teen geschoond of uitgetrokken en op hoopjes gelegd, waarna deze middels een wagen naar de schuur worden vervoerd. Bij dit vervoer is het belangrijk dat slechts in 2 rijen op de wagen wordt gestapeld, waarbij steeds de wortels van de prei naar de buitenzijde van de wagen zijn ge- Wiel- of bladbeschermers kunnen veel bladbreuk voorkomen. O fschoon de preioogst vrijwel het gehele jaar voortduurt, kan er thans toch gesproken worden van het hoogseizoen. Men is volop bezig aan de herfstprei, welke nog steeds in oppervlakte groter is dan de zomer- en winterprei. Een goed moment om wat nader in te gaan op een aantal oogstwerkzaamheden. Dit nog te meer, daar op 17 oktober op het bedrijf van de heer H. Kapteyns te Den Dungen een preirooi- en veilingklaarmaak demonstratie is gehouden. Op het veld schonen geeft de hoogste arbeidsprestatie. Konsulentschap voor de tuinbouw te Tilburg, ing. A.J. van Oijen Er zijn diverse typen beddelichters. richt. Dit voorkomt namelijk extra vervuiling van het produkt. deel van de preipercelen wordt ech ter bij de oogst met een lichter los- gereden. Hierbij wordt vooral goed werk geleverd door de zgn. bewe gende lichters. Deze lichters maken een op- en neergaande beweging, waardoor de prei enigszins naar boven wordt gedreven. Allereerst wordt het uittrekken hierdoor verge- 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15