Suikergehalte iets lager dan vorig jaar Pootaardappelteelt onder sterke druk N u de bietencampagne enige weken op gang is (de start viel op dinsdag 23 september) kunnen de eerste voorzichtige en voorlopige konklusies worden getrokken: D e heer O. van Geetsum, hoofd organisatie van de suikerfabriek in Sas van Gent, heeft gekonstateerd M et hulp van een loonwerker haalt J. Remijn uit Waarde de bie- tenoogst binnen. Hij is, vertelt hij, niet precies tevreden over zijn per ceel van 7 ha dat ligt aan de dijk langs de Westerschelde. Op de 10de april heeft Remijn dit stuk ingezaaid met Prima Hill en de natte periode in het begin van de zomer is de groei van de bieten op deze zavelgrond (15% afslibbaar) niet ten goede ge komen: "Het zijn korte bieten ge worden omdat het land eigenlijk steeds iets te nat was; ze hoefden zou je kunnen zeggen, het water niet op te zoeken en dan krijg je een korte biet met te weinig kilo's. Hij schat de opbrengst van dit perceel op 45 tot 50 ton en dat ligt toch onder het gemid delde. Maar hij heeft, voegt hij er aan toe, nog een paar percelen en de op brengst daarvan geeft reden voor meer optimisme. "Daarmee kom ik toch boven de 50 ton en dan gaat het door elkaar genomen wel weer". De heer Remijn levert de opbrengst D e Nederlandse poterteelt staat momenteel onder sterke druk. De kosten zijn hier en daar de pan uitgerezen. De opbrengstprijzen zijn door internationale konkurrentie, maar ook door onderlinge konkur rentie aan de te lage kant. Hoewel we momenteel de virusziekten weer bedwongen hebben is het gevecht om de kwaliteit van de knollen nog steeds in volle gang. D e verhoogde energieprijzen en die van de arbeidskosten zijn ook de pootgoedsektor niet voorbij gegaan. Bij pootgoedteelt moet de grote zorg voor gewas en partij voorop blijven staan. Wie niet met grote zorg zijn uitgangsmateriaal behandelt, wie niet met grote zorg zijn aardappel veld begeleidt en wie niet met grote zorgvuldigheid rooit, opslaat en be waart, die valt vroeg of laat een keer buiten de boot. En juist de sterk ver hoogde kosten neigen er toe om on derweg van "uitgangspoter" naar de markt wat slippers te maken. Bietencampagne vlot van start Suikergehalte Niet tevreden Door internationale konkurrentie De kosten Konkurrentie Van Geetsum raamt de opbrengst op gemiddeld 48 a 49 ton per ha, hetgeen zoals vrijwel elk jaar boven het landelijk gemiddelde sttgt. Het vorig jaar, zo herinnert hij zich, was de kg-opbrengst aan het begin van het oogstseizoen lager en kwam men ongeveer aan de 45 ton. T.a.v. het vervoer en de veiligheid op de weg valt er nog nauwelijks een negatief geluid te beluisteren. Tot nu toe heeft ook alles meege werkt. de tarra is vrij laag mede als gevolg van het fraaie weer, het suikergehalte ligt ca. drie weken na het begin van de oogst iets lager dan op het zelfde tijdstip vorig jaar, het wortelgewicht is iets hoger dan het vorig jaar en de kg-opbrengst varieert nogal van perceel tot perceel. 13 e aanvoer naar de fabrieken is goed verlopen. Vlotter, zo zegt een woordvoerder van de Suiker Unie- fabriek in Zevenbergen, dan vorig jaar. Dit hangt uiteraard mede sa men met het weer dat voorspoedig meewerkt. Ook het tarrapercentage wordt voor een belangrijk deel door de weersomstandigheden bepaald. Het percentage ligt, zo heeft men op de fabrieken in Zevenbergen en in Sas van Gent vastgesteld, tussen 10 en 15% en dat is ongeveer 2 tot 3% minder dan het vorige oogstseizoen, tot nu toe. Ter verhoging van de veiligheid zijn de bieten wagens op Zeeuws-Vlaanderen voorzien van een waarschuwingsbord: "let op!" Wagen na wagen wordt leeggekiept op het fabrieksterrein van de Suiker Unie in Sas van Gent. Via een lopende band worden de bieten op een enorme hoop gegooid. dat het suikergehalte iets lager ligt dan het vorig jaar en schommelt om de 15% tegenover het vorig jaar 16% tijdens het begin van de campagne. "Maar, zo zegt hij, dat kan als de omstandigheden gunstig blijven nog iets hoger komen te liggen. Toch, meent hij, is het seizoen niet zo goed geweest voor een optimale suikervor ming. De heer Remijn: niet precies tevre den over dit perceel". gescheiden af: 40% gaat naar de CSM en 60% gaat naar de Suiker Unie. Hij is dit jaar voor zijn doen vroeg bezig met de bietenoogst: 10 dagen eerder dan anders. Hij wil nog win tertarwe zaaien en dan komt het zo beter uit. J.W. Niet ontsmetten van het uitgangs materiaal, niet of minder keren spuiten tegen b.v. phytophthora werken wèl sterk kostenbesparend. Het met een te beperkt aantal men sen oogsten en inbrengen van de pootaardappelen in de bewaar- ruimte leidt wèl tot een hoge pro- duktie per man. Maar... als uiteinde lijk het produkt kwalitatief niet 100% in orde is, dan kunnen we de poot- aardappelteelt wel vergeten. We zul len het spreekwoord "de kost gaat voor de baat uit" hoog in het vaandel moeten hebben. Oogstjaar 1980 was en is een moeilijk jaar. Hier en daar zijn opnieuw "er varingen" opgedaan, soms hele bit tere. In een aantal gevallen is na tuurlijk het woord "pech" op z'n plaats, maar of dat overal zo is, waag ik te betwijfelen. Inderdaad, de kos ten rijzen de pan uit, maar ze zullen wel gemaakt moeten worden om kwalitatief een goede poter op de markt te brengen. IV^Tet name onze Franse kollega's in Bretagne zijn in staat om een goe de en gezonde poter voort te brengen. Zij werken kleinschalig met 3 a 4 ha pootaardappelen per bedrijf. In ge zinsverband is het dan mogelijk (nog steeds) om 80% met de voorraad- rooier te oogsten. Naast de krachti ge virusaanpak komt daardoor de knolkwaliteit (o.a. zwartbeen) gun stig naar voren. Hoewel wij het cen trale stammenvoorzieningssysteem en ook het centrale exportsysteem nog steeds van de hand wijzen komen wij de Fransen in de internationale positie duidelijk tegen. Ook de Schotten en Canadezen ko men de laatste jaren sterker naar vo ren. Zij weten ook moderne hulp middelen goed te benutten en besto ken ons met vaak lagere prijzen. In een vrije markt voor het vrije pro dukt aardappelen hebben we ons steeds gelukkig gevoeld met volledig vrije onderlinge konkurrentie. Een basisprijs via het Stopa-systeem is voor ons dan van levensbelang, vooral bij dit produkt met een hoge kostprijs. Maar of we toe moeten blijven staan, dat we hier en daar door onderlinge konkurrentie op een te laag prijspeil komen in de markt, waag ik te be twijfelen. Meer samenhang tussen ex porteurs onderling lijkt meer gewenst dan ooit te voren. We moeten als Nederland internationaal scherp of freren, maar niet scherper dan nodig is. A. Vermeer Het blijft zaak om alle aandacht te blijven besteden aan de voort brenging van pootaardappelen. We zullen de nodige kosten moeten maken om tot een kwali tatief hoog eindërodukt te ko men. We hebben het als Neder landers in onze ransel! 't Vraagt opnieuw aandacht om met be houd van zoveel mogelijk vrij heid een zo'n ruim mogelijke vergoeding van onze kosten te krijgen. Een kwalitatief hoog eindprodukt is van essentieel belang!! 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10