De huisvesting en opfok van kalveren Verschillen in voederwaarde nemen toe D e meest kwetsbare periode in het leven van een kalf is die van de eerste levensmaanden. De hygiëne en het klimaat spelen hierbij een grote rol. pw stelt voor, heffingen '81 niet te verhogen Hygiëne en klimaat spelen grote rol Individuele huisvesting tot twee weken Centrale vakantieregeling in vee- en vleessektor mislukt Groepshuisvesting na twee weken I "Open" of gesloten huisvesting VEE VLEES INTERNATIONAAL Samenvatting Weer minder hooi Hoge inzending Door onvoldoende hygiënische maatregelen worden veel kalveren reeds bij de geboorte met ziekten besmet. In een eerder artikel is er reeds op gewezen waaraan een afkalfruimte zoal dient te voldoen om een ge zonde geboorte van het kalf zoveel mogelijk te waarborgen. De huis vesting Yan het kalf dient er vervolgens op te zijn gericht dat een goede gezondheid gehandhaafd blijft. O m besmetting in de eerste le vensweken te beperken is huisvesting in eenlingboxen het aangewezen middel. Het kalf dient in een schoongemaakte eenlingbox, waarin een laag zuiver strooisel, te worden geplaatst. Om de eenlingbox gemak kelijk schoon te maken dient deze als volgt te zijn uitgevoerd: Gladde en dichte wandafscheidin- gen (geen planken met naden). Uitneembare hardhouten latten- roosters, latten 6-8 cm breed, spleetbreedte ruim 2 cm, 20-30 cm boven de stalvloer. Uitneembaar voorfront, met em merbeugel buiten de box en even tueel speenhouder. De stalvloer onder de box hellend naar een onder de achterzijde van de box gelegen drijfmestgootje van 20 cm diep en 30 cm breed. Voor kalveren tot twee weken zijn de Het opzetten van een centrale va kantieregeling in de vee- en vlees sektor blijkt geen haalbare zaak te zijn. Besprekingen met belangheb benden uit de verschillende groepe ringen ten kantore van het produkt- schap voor vee en vlees (pw) leiden tot deze konklusie. Wel zijn in een rapport de mogelijkheden van een eventuele vakantieregeling voor de runder-, varkens- en schapensektor uitgewerkt. Dat rapport is ter bes preking aan het pw-bestuur, dat op 8 oktober in openbare vergadering bijeenkomt, aangeboden. Voorges teld wordt, het aan de organisaties van belanghebbenden voor bespre king in eigen kring aan te bieden. G.W. Hoeben. Specialist Boerderijbouw, C.R.A. Waalre gewenste afmetingen van een een lingbox, lengte 125 cm, breedte 60 cm. De plaatsing gebeurt in enkel- of dubbelrijige opstelling. Voor mestverwijdering dient de voergang voldoende breed te zijn, 150 cm tussen de emmerbeugels weerszijden, of tussen emmerbeugel en muur. In enkelvoudige opstelling zonder kontrolegang wordt de stalbreedte dan 3,10 m en in dubbelrijige op stelling 4,60 m. Om gelegenheid te hebben de een lingbox na het schoonmaken enkele dagen ongebruikt te laten heeft men een aantal nodig van 10 tot 15% van het aantal koeien. n verband met een betere ontwik keling van de kalveren wordt voor de leeftijd vanaf twee weken tot twee maanden voorkeur gegeven aan huis vesting in groepshokken. Hiertoe is mogelijk: een groepshok met strobed, al dan geen lattenrooster een groepshok met een apart lig bed, en roostervloer van beton een groepshok met ligboxen en roostervloer. Een droog strobed is voor de dieren ideaal, doch vraagt nogal wat arbeid en stro. Om deze reden is men gaan zoeken naar vervangende mogelijk heden. In een hokdiepte van 3,25 m zijn de ze drie systemen uitvoerbaar. Een groepshok met een gemeen schappelijk ligbed en roostervloer biedt de mogelijkheid desgewenst ligboxen te plaatsen. Voor kalveren jonger dan 5 maanden Op voorhand van de deze herfst in het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (pw) te behandelen begroting van inkomsten en uitgaven 1981, wordt reeds nu aan het pw-bestuur voorgesteld, behou dens voor de kalverensektor, geen veranderingen in het totale pw-hef- fingsbedrag per diersoort (runderen, varkens, schapen en paarden) voor '81 aan te brenqen. In een notitie aan het pw-bestuur, dat op 8 oktober bijeenkomt, wordt in dat verband ook verwezen naar het marktverloop in het nu lopende jaar bij de verschillende diersoorten. Voor de kalversektor gaat het hef fingsbedrag, zo wordt voorgesteld, echter met 33 cent per geslacht en levend geëxporteerd dier naar bene den in verband met een verminde ring van de lasten voor het veeziek- tenfonds. Aan het pw-bestuur wordt overigens wel voorgesteld, binnen de verschil lende diersoorten verschuivingen in de heffingsbedragen aan te brengen. Zo zal de heffing ten behoeve van het schapenfonds met acht cent per dier verhoogd moeten worden, maar die voor het veeziektenfonds voor de schapen gaat tegelijk met acht cent naar beneden. De heffing voor het veeziektenfonds in de varkenssektor een hoeveelheid energie. In de "open" stal op de proefboerderij te Zegveld heeft men reeds meerdere jaren gunstige ervaringen met een systeem waarbij de buitenlucht vrij naar binnen kan komen. Onder "open" huisvesting wordt verstaan een stal waarvan de wand, gelegen op de minst heersende win drichting voor een gedeelte open is. De rest van de omwandinq en het dak zijn gesloten. De grote ventila tieopening bevindt zich dus van de meest heersende windrichting af. De luchtramenstelling in deze stal is na genoeg gelijk aan die van de buiten lucht. Voorwaarde bij dit systeem is dat de dieren over een droge ligruimte be schikken. Tegen bevriezen van de drinkbakken zijn verwarmingsele menten aan te brengen. Bij aanpas sen van de bestaande jongveestalling, of bij nieuwbouw is deze "open" huisvesting een zeer goed alternatief. gaat eveneens naar beneden, met 15 cent per dier, maar die voor rekening C van het varkensfonds wordt met eenzelfde bedrag opgetrokken. Deze verhoging is noodzakelijk omdat de eind 1979 doorgevoerde aanmerke lijke verlaging als gevolg van door de overheid gegeven lastenverlichting voor het klassificeren van geslachte varkens, voor twee jaar in het hef fingstarief 1980 was verwerkt. Gaat het pw-bestuur met de voor stellen akkoord, dan geeft het hef fingstarief'81 navolgend beeld: Eenmalig heffingsbedrag per dier bij slacht of levende uitvoer diersoort 1981 1980 runderen 2,17 2,17 kalveren 1,38 1,71 varkens 1,18 1,18 schapen 0,61 0,61 paarden 2,08 2,08 is uitsluitend roostervloer onge schikt. Op een bestaande roostervloer is tegen de achterwand van het groeps hok een verhoogde vloer als lig ruimte met strooisel of uitgevoerd met ligboxen aan te brengen. Vanaf de derde levensweek moeten de kal veren behalve over kunstmelk de vrije beschikking hebben over vers drinkwater' ruwvoer en krachtvoer. Omtrent de uitvoeringen van de voormelde mogelijkheden komen binnenkort nieuwe tekeningen van het Konsulentschap in Algemene Dienst voor Boerderijbouw en In richting te Wageningen beschikbaar. Van ditzelfde konsulentschap is per december 1979 een herziene druk van het vlugschrift "Huisvesting van fokkalveren" verschenen. De teke ningen en het vlugschrift zijn ver krijgbaar bij de bedrijfsvoorlichter. oor het kalf is het van belang dat het beschikt over verse lucht. De staltemperatuur is minder van belang dan de lucht-ramenstelling. Ventila tie dient voor afvoer van bedorven lucht, in de stal geproduceerde gas- Argentijnse produktie omlaag In 1979 werden in Argentinië onge veer 6% minder runderen geslacht dan in 1978. In de eerste vier maan den van dit jaar zette de dalende tendens zich voort, aldus berichten uit Buenos Aires. Op te merken is dat in Argentinië (te) overvloedige regenval een 3 miljoen ha land onder water hebben gezet en dat naar verluidt mogelijk 1 miljoen stuks rundvee verdronken zijn. Deskundigen van het Amerikaanse ministerie van Landbouw achten het mogelijk dat dit jaar het aantal run derslachtingen in Argentinië van 5 tot 10% bij vorig jaar achter zal blij ven. De export van rundvlees, die in 1979 nog rond 697.000 ton heeft bedragen, zal in 1980 waarschijnlijk de 575.000 ton niet overtreffen (karkassen). Kontraktmesterij kalveren in Ierland De Duitse onderneming Bahlmann, omzet rond 220 miljoen in Duits land wil in Ierland een kontraktmes terij voor kalveren opzetten. Bahlmann wil daartoe kontrakten aangaan met Ierse mesters, die a rai- son van 15 per stuks (60 tot 65 gul den) kalveren willen mesten, waarbij Bahlmann zorgt voor voeder, uitrus ting etc. en de kontraktant alleen behoeft te beschikken over geschikte gebouwen. Het is de bedoeling dat jaarlijks een 10.000 kalveren voor Bahlmann ge mest zullen worden, daarna geslacht in Cork en afgeleverd als karkas naar Duitsland. sen, warmte en smetstoffen. In veel stallen wordt onvoldoende geventi leerd, of is zelfs geen mogelijkheid voor ventilatie aanwezig. De ventila tie dient zodanig plaats te vinden dat bij de dieren geen tocht ontstaat. Tocht is een kombinatie van lucht- snelheid en temperatuur. Naarmate er zich meer dieren in dezelfde ruimte bevinden is er meer luch- taanvoer nodig. Dit gaat gepaard met hogere luchtsnelheden en daar door meer kans op tocht. Via kunst matige ventilatie met min of meer voorverwarmde lucht zijn deze tochtverschijnselen grotendeels te voorkomen. Dit vraagt echter een aantal technische voorzieningen en De kalverstal moet gemakke lijk kunnen worden schoon gemaakt en geventileerd. Zorg voor een voldoende aantal eenlingboxen. Voor de kalveren van 2 tot 8 weken bij voorkeur groeps huisvesting. Een kalf heeft een droog lig bed nodig. Met "open" huisvesting zijn gunstige ervaringen opge daan. Invloed regenperiode merkbaar De gemiddelde voederwaarde van het onderzochte ruwvoer loopt dui delijk terug en hiermee nemen de verschillen toe. Dit blijkt uit een tweede overzicht van de voederwaarde van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek, waarbij de resultaten van het onderzoek van ruim 14000 monsters zijn betrokken. De boven gesignaleerde teruggang in de gemiddelde voederwaarde blijkt uit onderstaande gemiddelden van de onderzochte voordroogkuilen die betrek king hebben op oogst 1980. Prikdatum 18aug. 24 sept. Aantal monsters 4875 12271 Ruwe celstof in g/kg 244 247 Ruw as in g/kg 113 121 VREing/kg 118 114 VEM in g/kg 861 834 Ammoniakfraktie 7,9 9,3 Deze cijfers geven aan dat de teruggang bij de VEM voornamelijk wordt veroorzaakt door het toegenomen gehalte aan ruw as (lees grond) en de hogere Ammoniakfraktie (extra aftrek). Ongetwijfeld speelt het begin van de regenperiode hierbij reeds een rol. De invloed van de natte periode komt duidelijk tot uiting in de monsters die thans in onderzoek zijn en nog niet bij dit overzicht betrokken. Daarbij blijkt dat bij tientallen monsters droge stof- gehalten worden gevonden die beneden de twintig procent droge stof liggen, wat erg laag is. Dikwijls zijn deze kuilen van matige tot zeer matige kwaliteit (hogere ammoniakfrakties) en dat betekent oppassen bij het voeren. Het ziet er dan ook naar uit dat komend stalseizoen, voorzover de opslag van het kuilvoer dit toelaat, veel kuilen gekombineerd zullen worden gevoerd, dus een slechte en goede samen. En de hoge gemiddelden geven aan dat er ook veel zeer goede kuilen met hoge gehalten op de bedrijven aanwezig zijn. Het aanbod van hooimonsters neemt verder af. Het volgend staatje geeft het aantal onderzochte hooimonsters per eind september weer: 1977 1978 1979 1980 Ventilatiehooi 265 142 92 41 Baalhooi r 266 239 181 91 De voederwaarde van het onderzochte hooi is in vergelijking met voorgaande jaren gunstig. De belangstelling voor het ruwvoeronderzoek is weer bijzonder groot. Inmid dels zijn ruim 24000 ruwvoedermonsters ontvangen, waarvan in de laatste week van september alleen al ruim 3000. Uit dit feit blijkt dat een gerichtte veevoeding steeds meer aandacht krijgt van de praktijk en wel in het bijzonder van de grotere bedrijven. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 8