Zal het U een biet zijn? Opbouw pensioen zelfstandigen wenselijk u D I VERZEKERINGEN f. den hollanderln. 10 tel: 01100. 24000 D e 40-jarige ondernemer A maakt gebruik van de z.g.n. lijfrentepre mie-aftrek. Hij sluit een verzekering op vaste termijn, groot 150.000,— uit te keren op 65-jarige leeftijd. De ze ondernemer maakte gebruik van het OBF-winstprincipe, en bracht de polis onder bij het OBF. Na 25-jaar zal deze 150.000,— aangegroeid zijn tot plm. 250.000,— De jaar premie daarvoor is 4552,— Deze premie kan fiskaal geheel aftrekbaar gemaakt worden. Welke verzekeraar? Uw eigen portemonnaie! Wetgever helpt fiskaal handje Zelfstandige ondernemers Kapitaalverzekering Praktijkvoorbeeld Wisselend inkomen Zo mensen, de klok is weer terug op z'n ouwe stand en zodoende hebben we weer een tijd die gelijkloopt met de zon, of althans zo ongeveer. Het geeft ons het enigermate geruststellende gevoel dat er in dit land met al z'n scheve verhoudingen tenminste nog iets is dat recht loopt. Het betekent overigens wel dat we aan het laatste stukje 1980 zijn begonnen. En ondanks het feit dat Pelleboer nu zelfs al dwars over de beeldbuis zit te kwetteren mogen we tot nu toe over het herfstweer niet klagen. Dat komt goed uit want met de bietencampagne voor de deur (behoudens de enkeling die hem al achter de rug heeft) kan dat een heel stuk bijdragen aan een gunstig schadeverloop. Overigens mogen we niet verwachten dat het weer zal blijven zoals het de laatste weken is geweest en we zullen ongetwijfeld weer te maken krijgen met het jaarlijks terugkerende probleem: slik op de weg. De op de weg gebrachte slik is oor zaak van vele slippartijen die de ver zekeringsmaatschappijen al handen vol geld hebben gekost. We schreven wel eens meer over dit onderwerp omdat er nogal misverstanden be staan 'voor wat betreft welke verze kering men moet inschakelen: de motorvoertuig verzekeraar of de W.A. bedrijfsassuradeur. Mogelijk onder invloed van het motto "de vervuiler betaalt" gaat de Visscher rechter er ook in deze gevallen van uit dat de schade moet worden ver goed door degene die de slik op de weg heeft gebracht. Dit betekent dus dat de verzekeraar van de traktor in het geweer moet komen. Een ander aspekt dat hierbij een woordje meespreekt is het feit dat de W.A. verzekering op motorvoertui gen verplicht is en de W.A. bedrijf niet. De belangen van het slachtoffer zijn er dus beter mee gediend als de ve rantwoordelijkheid wordt doorge schoven naar de verplichte verzeke ring. Bedenk dit dus als U een der gelijke schade veroorzaakt! Uw medeweggebruikers mogen er op rékenen dat U de weg zo goed mogelijk schoon maakt als U deze op de een of andere manier heeft be vuild. Zij mogen er van uit gaan dat het gebruik van de weg veilig is. Mocht ondanks uw schoonmaakpo- gingen toch nog een auto aan het slippen raken dan zal uw verzeke ringsmaatschappij voor de schade opdraaien. Dit wil echter nog niet zeggen dat uw eigen beurs onaangetast blijft! Reeds verscheidene malen is het voorgekomen dat de politie bij kontrole de weg niet schoon genoeg achtte waarna de plaatselijke brand weer ten tonele verscheen om tot schoonspuiten over te gaan. Zelfs de reinigingsdienst is er in enkele ge vallen aan te pas gekomen. Sterker nog: het is voorgekomen dat de po litie na het schoonspuiten van de weg door een landbouwer deze schoon oordeelde; dat het daarna ging (mot)regenen en er toch nog een auto slipte; dat de gemeente daarna de brandweer en/of de reinigingsdienst er op af stuurde en nu komt het be langrijkste: de rekening voor dit schoonmaken aan de betreffende landbouwer stuurde. En U komt er niet onderuit: U moet betalen! In zo'n geval is er geen enkele verze kering maatschappij die er in springt. Deze kosten zijn voor uw eigen reke ning! Het is dus wel degelijk van belang om de weg super schoon te maken wilt U dergelijke kosten voorkomen. Men zij gewaarschuwd! Visscher Het bietenvervoer komt weer op gang. Vooral nu ook de herfst met storm, regen en zelfs hagelbuien zijn intrede heeft gedaan is het extra oppassen op de weg! Een nostalgische opname. Tegenwoordig vindt het transport in grotere hoeveelheden plaats. Bami Goreng, maak het zelf! Bami Goreng is een van de oosterse gerechten uit de buitenlandse keu ken die in ons land enorm populair geworden zijn. Denkt U maar aan de rijsttafels, de nasi goreng, de loem pia, de saté en vele andere gerech ten. Dit is echter niet zo verwonder lijk als men bedenkt dat dit oosters eten veel te maken heeft met onze historische banden met Indonesië. Door al de uitheemse namen lijkt de oosterse keuken een mysterie maar niets is minder waar. U zult tot de ontdekking komen dat die oosterse keuken helemaal niet ingewikkeld behoeft te'zijn. De ingrediënten kunnen gemakke lijk - hetzij vers, in blik of gedroogd - ingekocht worden op de markt of in de supermarkt. Ook de oosterse sausen zijn meestal prima van kwaliteit (ketjap, pinda en kerry Conimex); ze worden niet al leen in oosterse gerechten gebruikt maar doen het ook bijzonder goed in de Hollandse gerechten. De bami is een van die schotels die gemakkelijk zelf te maken is en toch net even anders smaakt als de kant- en-klaar-bami uit de diepvries! Ingrediënten voor 4 personen: 1 pak mie (500 gram); 3 grote uien; 2 preien; V2 witte kool; wat taugé (ont kiemde erwtensoort); 400 gram ma ger varkensvlees; zout, olie, ketjap en 2 teentjes knoflook. De bereiding: Kook de mie in water en zout (niet te gaar, lees de verpakking). Snij de kool en de prei niet te grof en was ze. Zet de met zout en peper geprepa reerde en in dobbelstenen gesneden varkensvlees met de uien en de kno flook in de hete olie op totdat ze goed bruin is. Voeg er de kool, prei en taugé bij en bak dit alles nog even door, let er echter wel op dat de groentes lekker knapperig blijven. Nu de inmiddels afgekoelde mie er bij en het geheel nog ongeveer 8 mi nuten doorbakken en to^ slot het ge recht afmaken met zout en ketjap. Garnituur: atjar tjampoer (tafel- zuur), komkommers, reepjes omelet, sambal (manis) en/of mongo chut ney. Van der Vliet it mijn vorig artikel heeft u, geachte lezer, kunnen distilleren dat sinds "vader" Drees in 1957 de 65-plussers van een gegarandeerd mi nimum-inkomen heeft voorzien, er veel ten goede is veranderd. De uitkeringen zijn welvaartsvast en worden steeds bijgesteld en aangepast aan de loonontwikkeling in ons lieve landje. Datzelfde geldt voor de door de overheid ingestelde AWW- en AAW-uitkeringen. Al deze wel- vaartsvaste uitkeringen zijn BASISVOORZIENINGEN en het is wenselijk, dat door de zelfstandigen aanvullende voorzieningen getrof fen worden. Zij dienen zelf voor hun pensioen te zorgen, zij het dan dat de wetgever daar, vooral fiskaal, een handje bij helpt. De behoefte aan zekerheid is ieder mens aangeboren. Een belangrijk onderdeel van deze behoefte is de zekerheid ten aanzien van de toekomstige financiële omstandigheden. Die zekerheid tracht men zo goed mogelijk veilig te stellen; ook na de pensioengerechtigde leeftijd. In mijn vorig artikel hebben we vastgesteld dat ten aanzien van so ciale voorzieningen, verband hou dende met leven en overlijden, de zelfstandige ondernemer, in Neder land niet te royaal is bedeeld. Voor zijn toekomstige financiële positie gelden geen andere voorzieningen dan het recht op AOW, thans voor gehuwden ca. 17.397,— en voor ongehuwden 12.116,— per jaar vanaf 65-jarige leeftijd en na overlij den van de echtgenoot heeft de we duwe recht op een AWW-uitkering tot 65 jaar, thans groot 17.397,— voor de weduwe met kinderen, en 12.116,— voor de weduwe zonder kinderen, als zij op de dag van over lijden van haar man ouder is dan 40 jaar. Zaak is dus dat deze minimum bedragen via polissen van levensver zekering verder worden opgebouwd. Deze opbouw kunt u bereiken mid dels een kapitaalverzekering met daarop geplaatst de z.g.n. lijfrente clausule. U kunt dat bereiken via een jaarlijkse premiebetaling dan wel tegen een jaarlijks te (herziene) be talen koopsom. De fiskus neemt een groot deel van de premie dan wel koopsom voor zijn rekening. De fis- kale aftrek is voor 1980 bepaald op 12.842,— Bij een fiskaal inkomen van .35.838,— wordt reeds 50% van de premie dan wel koopsom door de fiskus betaald en bij een hoger fis kaal inkomen dan 51.879,— is dat reeds een percentage van 59%. Re den temeer om van deze mogelijk heid gebruik te maken. Uiteraard zijn de uitkeringen bij leven t.z.t. in de vorm van pensioen of lijfrente fiskaal belast. Het fiskale inkomen is echter na de pensioengerechtigde leeftijd veelal aanmerkelijk lager, zodat dan een lager percentage be taald wordt. Hoofdzaak is echter niet in de eerste plaats de belastingbesparing, maar primair is en blijft het veilig stellen van een jaarlijks terugkerend inko men voor man en vrouw na de 65-ste verjaardag. De AOW is slechts een peiler waarop uzelf de brug voor de oudedagsvoorziening moet bouwen. Wij willen daarbij uw architekt zijn. Objektief voorgelicht worden is daarbij zeer belangrijk. een verzekering waarvan het kapitaal wordt uitgekeerd op vaste termijn. Het voordeel van deze vorm is: bij in leven zijn van man én vrouw op de pensioendatum kan in overleg voor de dan ontstane situatie de meest gewenste vorm worden gekozen. indien de man-/ of vrouw alleen in leven is, wordt het kapitaal aangewend voor een belangrijk hoger ouderdomspensioen. indien man en vrouw beiden overleden zijn op uitkeringsda tum bij een vastgestelde termijn verzekering wordt toch het kapi taal aan kinderen of erfgenamen uitbetaald. de premiebetaling eindigt bij overlijden verzekerde. Indien een uitkering bij overlijden noodzakelijk is kan ook dat worden ingebouwd of kan een andere vorm van verzekering worden gekozen. Deze ondernemer is de mening toe gedaan dat hij boven zijn AO W-uit keringen op 65-jarige leeftijd nog een twintigduizend gulden per jaar als aanvulling nodig heeft. Met het slui ten van genoemde kapitaalverzeke ring kan hij zijn doel bereiken. n de praktijk is de meest gekozen vorm voor de opbouw van een parti- kuliere ouderdoms- en/of weduwen- pensioen een kapitaalverzekering met daarop de ljjfrenteklausule, die voldoende groot is voor aankoop van de gewenste pensioenen bij het berei ken van de 65-jarige leeftijd of bij een eventueel eerder overlijden van de man voor aankoop van een weduwen- pensioen. We kunnen dit bereiken via aar bij de meeste ondernemers de inkomens erg wisselend zijn is het wenselijker jaarlijks te bezien of het storten van een koopsom voor fiskale aftrek mogelijk is. Om te beginnen kan men een polis sluiten tegen een redelijk te betalen jaarpremie - de jaarlijkse premie mag geen last wor den - met daarnaast een jaarlijkse aangepaste koopsom. Zaak is dat wij fiskaal de maximale voordelen daar van benutten. Laat u zich dan ook daarbij op de juiste wijze adviseren, temeer daar hoge fiskale inkomens in het agrarische bedrijf, helaas, veelal uitschieters zijn. (Uw voorlichtingsinstituut zal u in deze ingewikkelde materie graag in formeren. Belt 01100-24000 en u krijgt uw eigen vertrouwde organisa tie aan de lijn.) Cevaal 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7