Langs de weg. landbouw rapport over milieu Veerkracht gezinsbedrijf wordt zwaar verontreiniging op de proef gesteld j uit de landbouw copa bezorgt over de huidige situatie in de Z.L.M.-voorzitter A.J.G. Doeleman D e veerkracht van het gezinsbedrijf, gelukkig ook bijzonder sterk aanwezig in de land- en tuinbouw, wordt wel zeer zwaar op de proef gesteld door de zware sociale- en fiskale druk en de stijging van de produktiekosten. Er zijn onvoldoende mogelijkheden deze kosten door te berekenen, zo zei de heer Doele man, die de ernst van de situatie aldus onderstreepte: "Het is niet vijf voor twaalf maar één minuut voor twaalf om nationaal het beleid voor de zelfstandigen in de land- en tuinbouw om te buigen". Een bepaald niet alledaags tafereeltje langs de weg: Twee sterke "paardekrachten" in de schaduw van een grote truck. Het werk zit er voor de trouwe viervoeters op. De stal is dichtbij. Als het geraas van het gemotoriseerd verkeer ophoudt, steken ze over... zuidelijke landbouw maatschappij "Bij de aanbieding van de landbouwbegroting '81 heeft minister Braks gezegd dat behoud van een sterke agrarische sektor voorop staat en dat dit ook de inzet zal vormen voor de komende jaren. Wij hebben inderdaad de indruk dat minister Braks zich zal inzetten voor de agrari sche sektor, maar in hoeverre de landbouw de ruimte krijgt in de komende moeilijke jaren is voor ons toch wel een beangstigende vraag", aldus voorzitter A.J.G. Doe leman in zijn openingswoord op de maandag 6 oktober te Bergen op Zoom gehouden hoofdbestuursvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.). Doe leman verwees daarbij ook naar de ontwikkelingen bij de loononderhandelingen die niet hoopgevend zijn. N aast de politiek ging de heer Doeleman in op de boe- renpraktijk. Hij konstateerde dat de weersomstandighe den tot nu toe uitzonderlijk hebben meegewerkt bij de oogstwerkzaamheden. "Daarbij komt dat over het alge meen de opbrengsten na de aanvankelijk wat pessimisti sche verwachtingen meevallen. Dat geldt niet alleen voor de verschillende sektoren akkerbouw, fruitteelt; Ook de voederwinning bij de veehouderij is niet ongunstig. z.l.m m m VRIJDAG 9 OKTOBER 1980 lAMM 67e JAARGANG NO. 3552 land- en tuinbouwblad Onder voorzitterschap van de heer Héereman heeft het C.O.P.A.-Presidium grote bezorgdheid geuit over de zeer slechte ontwikkeling van het landbouw-inkomen in de E.G. en het toenemende verschil tussen het inkomen in de landbouw en andere sectoren van de economie. De producentenprijzen voor de meeste agrarische produkten hebben slechts, een zeer geringe stijging vertoond sinds de landbouwprijzen in juni 1980 werden vastgesteld. De boeren worden echter geconfronteerd met sterke stijgingen van de kosten. Terwijl het inkomen in de andere sectoren een stabiel beeld vertoont, vrezen de boeren een daling van het reële inkomen met 10%. In deze omstandigheden heeft het Presidium de E.G. verzocht onmiddellijk maatregelen te treffen op het gebied van het marktbeheer ter verbetering van de prijssituatie op de verschil lende markten en om te bereiken dat de boeren in ieder geval de prijsstijging ontvangen die door de E.G. -Raad is vastgesteld. Daar komt bij dat voor vele producenten de marktprijzen onder aanzienlijke druk staan als gevolg van preferentiële of abnor male importen uit derde landen; in dit verband dringt het Pre- sidiunrm het bijzonder aan op strikte naleving van het principe van de communautaire preferentie en wordt iedere nieuwe concessie aan derde landen uitdrukkelijk afgewezen. Het C.O.P.A.-Presidium en de leden-organisaties hebben be sloten een uitgebreide campagne te voeren ter informatie, ten behoeve van de publieke opinie in het algemeen en in het bijzonder van de E.G., over de alarmerende situatie in de agra rische sector en het ernstige gevaar daarvan voor de economi sche aktiviteiten en de werkgelegenheid in de E.G. Door gebrek aan middelen en als gevolg van de huidige hoge rente zijn boeren gedwongen hun investeringen, in traktoren, machines en gebouwen te verminderen of helemaal te onderbreken; de werkgelegenheid van duizenden personen in aanverwante in dustrieën en aktiviteiten komt hiermee op het spel te staan. Het Presidium heeft tevens besloten de Europese Commissie te verzoeken op korte termijn te rapporteren over de situatie in de landbouw en in het bijzonder over de ontwikkeling van het landbouwinkomen. Tevens heeft het Presidium de Europese Commissie verzocht op tijd voorstellen te doen voor de land bouwprijzen 1981/1982, om er voor te zorgen dat de nieuwe prijzen voor het volgende markt- en prijsjaar vervroegd kunnen ingaan. De mate waarin men bereid is in te leveren zal mede van invloed zijn op de mogelijkheden tot het voeren van een verantwoord Zelfstandigenbeleid, zo meende hij, daarbij wijzend op de nog steeds toenemende werkloosheid en het toenemende aantal bedrijven dat in de problemen komt. Ook in land- en tuinbouw zien wij dwars door de sektoren heen individuele bedrijven in financierings moeilijkheden komen. Vooral bedrijven die de laatste ja ren met geleend geld sterk zijn uitgebreid of gemoderni seerd, zitten door de hoge rentestand met zware finan ciële lasten". De Z.L.M.-voorzitter vroeg zich in dit verband af of de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen (R.Z.) voldoende mo gelijkheden biedt om het gezinsbedrijf, dat in deze pro blemen komt, een overlevingskans te bieden. Zoals altijd spreken wij over een gemiddeld beeld met uitschieters, zowel boven als onder het gemiddelde. Bij de aardappelen is het uitvalpercentage hoog, wat ge paard gaat met extra sorteerkosten. Door het grote aan bod van dit moment staat de prijs van de aardappelen onder zware druk. Voorspellingen op langere termijn zijn moeilijk te-doen maar lager dan de prijs in de afgelopen weken is geweest kan het haast niet, aldus Z.L.M.-voor zitter Doeleman tot slot van zijn openingswoord. Vervolg op pag. 16 De voorzitter van het in 1973 ingestelde Curatorium Land- bouwemissie, prof. dr. D.J. Kuenen, heeft 7 oktober j.l. het eerste "Rapport over emissies vanuit de landbouw" aange boden aan de minister van landbouw en visserij, ir. G. Braks. Het rapport defineert emissie uit de landbouw als een be weging van stoffen uit de agrarische produktiesfeer naar andere van het milieu, d.w.z. naar bodem, water en naar de relatief weinig beïnvloede natuurgebieden en het stedelijke gebied, incl. de mens. De resultaten van de inventarisatie van schadelijke en on gewenste stoffen die in het milieu terechtkomen geven een inzicht van de - soms zeer geringe - betekenis van de emissie van de landbouw en in de noodzaak deze te minderen, als mede de mogelijkheden daartoe. Minister Braks is voornemens het rapport voor te leggen aan de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek (NRLO).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1