Vervolg vergadering Hoofdbestuur D, H, H. N, Kijkdagen Denarkas W, □R1 rE WENKEN D e heer W. v. Veldhuizen gaf een overzicht van de veehouderijsektor. De grasgroei is naar diens mening op de Oostelijke zandgronden de laatste maand optimaal geweest en ook nu is er nog ruim voldoende gras. De zuidwestelijke kleigronden geven door de droogte een tegenoverge steld beeld. Ook de snijmaisoogst is onder goede weersomstandigheden van start gegaan. Toch is de eerste indruk dat de snijmais kwantitatief tegenvalt; hiertegenover staat dat het percentage kolf wel iets hoger zal zijn dan andere jaren (hogere voedings waarde). I n de varkenshouderij nog steeds wolken voor de zon: er is weer een lichte prijsdaling te zien, mede ver oorzaakt door het sterk onder druk staan van de "onderdelen"-prijs. De heer v. Veldhuizen stipte voorts nog enige punten aan die door het Copa naar voren zijn gebracht be treffende de zuivelproblematiek: Zo dient het zuivelbeleid niet via een noodrem te worden stilgelegd maar via een pakket van maatregelen in goede banen geleid. Voorts moet af straffing van bepaalde gebieden of ondernemers worden voorkomen. De te nemen maatregelen dienen voor de gehele E.E.G. te gelden. Als er volgens v. Veldhuizen op deze N aar aanleiding van de land bouwbegroting. '80/'81 wijdde het hoofdbestuur een bespreking aan een eventuele besteding van de be schikbare gelden uit de begroting die nog geen vaste bestemming hebben. Volgens het Z.L.M.-bestuur moet er in ieder geval voor opgepast worden dat deze gelden te veel versnipperd besteed worden: "er wordt teveel van regeling naar regeling gehold, terwijl er veeleer behoefte is aan konti- nuïteit in de besteding". Als moge lijke zinvolle besteding van de be schikbare gelden werd onder andere genoemd de regeling partikulier cul tuurtechnische werken (P.C.W.) en de herinplant van de fruitteelt. "Tuinbouw Veehouder i j Akkerbouw Grondgebruik Landbouwbegroting Overige zaken AKKERBOUW VEEHOUDERIJ 'e heer M.J. Goud wees in zijn tuinbouwoverzicht eerst op de weers omstandigheden die in de achter ons liggende periode zeer gunstig zijn geweest. "Naast dit geweldige pluspunt moeten we anderzijds kon stateren, zo zei de heer Goud, dat het voor verschillende buitenteelten te droog is geweest. Waar geen zoet water kon worden toegediend heb ben groentegewassen en ook diverse percelen gladiolen te weinig neerslag gehad om zich optimaal te kunnen ontwikkelen". Gelet op de marktsituatie verloopt de afzet in de groenteteelt volgens de voorzitter van de tuinbouwkommis- sie, voor de meeste produkten zonder grote stagnatie. Ook voor de uien zijn de afzetverwachtingen hoopvol, wanneer we ervan uitgaan dat ten gevolge van een mindere opbrengst per ha (landelijk -10%; in Zeeland -25%) er minder aanbod zal zijn dan in het vorige seizoen. In de fruitteelt is de oogst van de grote bewaarrassen in volle gang. De afzet verloopt minder vlot in verge lijking met het voorseizoen. Opval lend is het grote verschil in prijsni veau per ras. De Cox's Orange en de nieuwe ras sen skoren b.v. aanmerkelijk hoger dan de Goudreinettes. De aangebo den hoeveelheden spelen hierbij een rol en veroorzaken grote verschillen in druk op de markt. Bij de peren is de prijsvorming voor de zomerrassen wat tegengevallen. Vooral de Hardy ondervond veel konkurrentie vanuit andere E.E.G.- landen. Voor de bewaarperen moe ten we de resultaten nog afwachten. Van het hoofdras Conference is veel opgeslagen in de koelhuizen. De oogst van dit ras is op de meeste percelen 5 tot 10% groter uitgevallen dan was geraamd. De kwaliteit is, naar maat en het voorkomen van kromme en flesvormige vruchten, minder dan vorig jaar, aldus de heer Goud, die er voorts op wees dat de betere presentatie middels het één malig fust resultaten af gaat werpen: "Wel is de vraag nog steeds aktueel of we het niet beter zouden kunnen doen dan in het momenteel gebruik te Holland-kratje". Zeker is, volgens de heer Goud, dat er stappen zijn gezet op de goede weg betreffende kwaliteits- en presenta tieverbetering. De start met het ge bruik van een plastik fruitkist, in de plaats van de meermalige houten kist, zou volgens hem wel eens een nieuwe ontwikkeling kunnen Zijn ten gunste van de presentatie. De heer Goud wees tenslotte op de problemen rond de peer Beurré le Brun. "Reeds enkele jaren, zo zei hij, is bij herhaling gesproken over het niet toekennen van de Brusselse pre mie bij verwerking van industriepe ren voor dit Nederlandse perenras. De gevolgen zijn niet uitgebleven en dit heeft geresulteerd in forse verlie zen voor de betrokken telers". Nu deze zaak ook politiek nogmaals is aangekaart vraagt de heer Goud zich af of er iets konkreets valt te zeggen betreffende een regeling ter kompensatie van de grote schade of ter tegemoetkoming in b.v. rooikos- ten of de mogelijkheid om alsnog' genoemd ras onder de Brusselse re geling te krijgen zoals deze geldt voor het ras Bonne Cretiën William. .et hoofdbestuur sloot zich aan bij de kritiek van de heer Goud op minister van Aardenne: het gaat be paald niet aan dat een minister zegt dat een dynamische bedrijfstak als de tuinbouw maar pas op de plaats moet maken, aldus het hoofdbes tuur. Besloten werd de gewenste verwerkingssubsidie voor de op Zuid-Beveland geteelde fabriekspeer Beurre le Brun andermaal via het K.N.L.C. aan de orde te stellen. Naar aanleiding van een levendige diskussié over de kwaliteit en de presentatie van het fruit van eigen bodem konkludeerde het hoofdbes tuur dat gezonde zelfkritiek van de fruitteler de beste garantie is dat er op het punt van behandeling van het fruit geen fouten worden gemaakt. Bij het marktgebeuren zijn het de vette kalveren en de nuchtere kalve ren die volop in de belangstelling staan, maar dan wel door de nega tieve ontwikkelingen welke hier plaatsvinden. De export van kalfs vlees ligt nagenoeg stil omdat in Ita lië en Frankrijk bepaalde hormoon preparaten in het kalfsvlees zijn aangetroffen. In Nederland zijn deze hormoonpreparaten (groeibevorde- ringsmiddelen) al enkele jaren ver boden en is er een vrij strenge keu ring op het kalfsvlees betreffende hormoonpreparaten en antibiotica. Toch ondervindt de Nederlan4se export grote moeilijkheden hetgeen de kalvermesterij in moeilijkheden brengt. Van uit de E.E.G. zullen hier met spoed regels opgesteld moeten worden, die voorkomen dat er on geoorloofde groeimiddelen gebruikt worden, zo stelde de heer v. Veld huizen. Er zullen op korte termijn wegen ge zocht moeten worden welke het Ne derlandse kalfsvlees die plaats geven die het verdient, de producent heeft daar recht op, dan zal ook de konsu- ment weer vertrouwen krijgen in dit produkt. manier door Copa en door de natio nale organisatie naar een oplossing wordt gezocht, zal die er ook komen al zal dit de nodige tijd vragen. In aansluiting op het veehouderij overzicht inderstreepte het Z.L.M.- bestuur dat de recente (minimum) melkprijsverhoging bepaald niet het gevolg is van een melkprijsverhoging voor de melkveehouder, zoals in de dagbladpers werd gesuggereerd, maar uitsluitend het gevolg is van hogere verwerkingskosten van de melk af-boerderij. Wat betreft de hormonenkwestie met betrekking tot het kalfsvlees werd bevestigd dat Nederland wat dat betreft beslist "schoon" is. Het is daarom ten zeerste te betreuren dat de buitenlandse konsument het ver trouwen in dit produkt op het mo ment verloren heeft, aldus het hoofdbestuur van de Z.L.M. Naar aanleiding van een desbetreffende vraag over het slachtgewicht van mestvee werd verwezen naar de nieuwe regeling van het Produkt- schap voor Vee en Vlees voor het slachten en wegen van slachtrunde- ren. Deze regeling is niet verplicht maar wordt reeds voor ruim 80% op het in Nederland geslachte vee toe gepast. .et hoofdbestuur nam met in stemming kennis van het feit dat er voor "de afzet en prijsvorming van granen" nu een werkgroep is inge steld waar ook het Zuid-Westen in zal participeren. Wat betreft de hernieuwde diskussié over het te hanteren suikersysteem werd besloten voorhands vast te houden aan het kontraktenstelsel. Ten aanzien van de problematiek van de termijnmarkt zal een nader onderzoek moeten worden afge wacht. Het punt "kleefkruid" wordt dezer dagen door de Technische Commis sie van de N.A.K. besproken. De uitkomsten worden met belangstel ling tegemoet gezien. Door het hoofdbestuur werd tenslotte gepleit voor een betere schoning van het graszaad voor groenbemesters (raai- grassen). Gesuggereerd werd de aanduiding "vrij van kweek en duist" nader met de firma's te bes preken. aar aanleiding van de verslagen van twee landelijke bijeenkomsten over de relatie landbouw/natuur en Om de bedrijfsgenoten en andere belangstellenden gelegen heid te geven het Demonstratieproject Energiearme Kas (Denarkas) te bezichtigen, worden twee keer in de week kijk dagen gehouden. Op dinsdag- en vrijdagmiddag tussen twee en vijf uur staan de deuren voor bezoekers open. Belangstellenden die in groepsverband het energiebespa ringsproject willen bezoeken wordt geadviseerd tevoren con tact op te nemen met de projectleider, de heer L. Koop. Desgewenst kan er voor een deskundige begeleiding worden gezorgd. De Denarkas staat in het buurtschap Sion tussen Rijswijk en Delft. Het adres is Sionsweg 60 in Rijswijk (ZH), telefoon 015-132022. landschap kwam het Z.L.M.-bestuur tot de slotsom dat een spoedige ade quate wettelijke regeling van met name de beheersproblematiek drin gend noodzakelijk is. Een recente denigrerende uitlating van de direk- teur van de C.R.M.-poot van Staats bosbeheer heeft overigens het ver trouwen van de landbouw nogal be schaamd. Ook het Z.L.M.-bestuur vindt dat de land- en tuinbouw op deze wijze onheus in diskrediet wordt gebracht terwijl een dergelijke toonzetting een behoorlijk gesprek in feite onmogelijk maakt. Het Z.L.M.- bestuur betreurt deze ontwikkeling ten zeerste maar wil desondanks po sitief blijven inspelen op het behoud van natuurlijke en landschappelijke waarden. at betreft de aangekondigde pachtprijsverhogingen per 15 okto ber aanstaande reageerde het bes tuur ontstemd op het feit dat nog steeds niet officieel bekend is hoe deze verhogingen er precies uit gaan zien: "Het is ergerlijk dat dit tot het laatste blijft hangen", aldus het hoofdbestuur van de Z.L.M. Door de heer M.C.J. Kosten werden mededelingen gedaan over de C.A.O.-onderhandelingen. De C.A.O. voor de tuinbouw is rond, die voor de akker- en weidebouw is af gesprongen. Het Z.L.M.-bestuur moest ander maal tot zijn spijt konstateren dat de ontwikkelingen m.b.t. de zoetwater voorziening blijkbaar geen voort gang hebben gevonden. Met instemming nam het hoofdbes tuur kennis van het kursusprogram- ma van de sociaal-ekonomische voorlichtingsdienst van de Z.L.M.: voor vrouwen, voor mannen en voor mannen èn vrouwen, inklusief een erg aantrekkelijke opzet van de kur- sussen. Aan het traditionele Z.L.M.-vraag punt zal deze winter tevens een Z.L.M.-studiedag worden gekop peld. Over de uitwerking daarvan zullen de afdelingen nader bericht worden. De volgende vergadering van het hoofdbestuur zal worden gehouden op maandag 3 november a.s. vooraf gaand aan de Z.L.M.-ledenraads vergadering. 1 HM Dat de opening van de Denarkas een feestelijke gebeurtenis was, laat deze opname duidelijk zien. In het midden de voorzitter van het Landbouwschap ir. D. Luteijn met aan zijn linkerhand de minister van Ekonomische Zaken drs. G.V.M. van Aardenne. BENT U REEDS aan het ploe gen? Neem dan eens een spade mee en probeer de grond in de ploeg voor om te spitten. Pas op dat de spade niet breekt. Over een ploegzool gesproken! Hoe moeten de plantenwortels daar doorko men. Denk daar eens over na tij dens het ploegen. EEN GRASZAADSTOPPEL is land dat na het wintervoorploegen niet gauw dicht slempt. De bewor- teling zorgt voor een prima struk- tuur. Is dat land bedoeld voor sui kerbieten in 1981? Dan kunt U dit land na het ploegen meteen egali seren. Het zaaibed voor de suiker bieten 1981 ligt dan al klaar. Een hele lichte grondbewerking vol gend voorjaar en U kunt zaaien. Weinig sporen, weinig werk, veel vocht in de grond, 1981 wordt een goedjaar! ER ZIJN BOEREN die mais- stoppels op kleigrond maar laten liggen er nog van alles onder de meest slechte weersomstandighe den oprijden en dan de hele troep met "grof geschut" onderploegen. Alles kan! Ja alles kan, maar niet alles is goed. Denk toch om de struktuur. Het is vaak verschrikkelijk. En dan maar vragen waarom een vol gend gewas niet wil groeien. ER WORDT VERTELD dat er bij de suikerbietenfabrieken veel antiek te krijgen is. Er. schijnen veel "oudroest" onderdelen van het boerenbedrijf mee te gaan met de suikerbietenoogst. Zorg toch voor een goede schone bietenstortplaats met een onder grond die niet wordt meegeleverd. Geef oud ijzer e.d. mee naar de schroothoop. Stenen en puin ho ren niet op een akkerbouwbedrijf, ruim ze definitief op. De oude me thode van in de sloot gooien, geeft alleen maar terugkomend werk waar niemand om verlegen zit. HOE ZIT HET met uw drains? Lopen ze nog? Zijn de eindbuizen nog zichtbaar, of zijn ze verdwe nen bij het sloot maken? Zit het goed bij U dan kan er niets ge beuren. Weet U het niet? Slaap dan geen nacht meer rustig voor U zeker weet dat alle buizen open zijn. Waterschade in 1981 is voor eigen rekening. EEN NEST DA T bevuild is, kan niemand als een ideale slaap- en ligplaats betitelen. Of de ligboxen verhard zijn met klinkers, tegels of beton maakt als ligbed voor de koeien weinig uit. Het gaat er om of de boxen goed worden onder houden. Regelmatig de boxen na lopen om mest te verwijderen en eventueel wat strooisel inbrengen dat is belangrijk. Het mag niet voorkomen dat de koeien de voor keur geven aan damslapen omdat de box minstens even vuil en moeilijk ligt als de beton roosters. OFSCHOON WE TOT heden nog zomersweer hebben gehad, betekent dit niet dat het weidegras vergelijkbaar is met de kwaliteit van in mei gegroeid gras. Bijvoe ren van struktuurhoudend ruw- voer naast krachtvoer zal voor de meer produktieve koeien zeker nodig zijn. Denk er om in ruwvoer is veel verschil. Weet wat U voert. Wanneer U twijfelt, kunt U het beste toch even telefoneren naar de bedrijfsvoorlichter in uw gebied. MELKKOEIEN DIE LANG meegaan, geven de melkveehouder het hoogste rendement. Tegen voortijdige slijtage kunnen allerlei technische maatregelen worden genomen. Op het terrein van de koeien op tijd drachtig krijgen, ligt het even anders. Toch is ook hier gebleken dat de melkveehouder invloed kan uitoefenen op het tij dig al of niet drachtig worden van zijn dieren. Houd de tochtigheid vanaf het afkalven in de gaten. Laat de eerste inseminatie uitvoe ren 50 dagen na het afkalven. Gebleken is dat dan het percentage drachtig worden het hoogst is. 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 16