PRAKTIJK het land W intergerst heeft dit jaar weer bewezen, dat ze in opbrengst zomer- gerst ver achter zich laat en boven dien die van wintertarwe dicht bena dert. Tevens kregen we de stellige in druk, dat de bestrijding van biadziek- ten in de wintergerst minder was dan die van in wintertarwe. Bovendien is het een ideale dekvrucht voor klaver, lucerne en graszaad. De reeds eind juli vrijgekomen gerstestoppel is niet alleen zeer geschikt voor de inzaai van wikken en andere groenbemes ters, maar bovendien ideaal voor een chemische bestrijding van kweek en klein hoefblad. E en spuitmachine is ook vooraf te testen door alleen maar met water te spuiten en zo hebben we ervaring gekregen in het afstellen van diverse machines. Persoonlijk geloofden we nog niet aan die vernieuwing, want we moesten het eerst gezien hebben. Nu hebben we het gezien in het wijdse tarweland en ook op een "zwart kastje" heel wat lichtjes zien flikkeren. De chauffeur moet de maaidorser alleen nog maar sturen, want de rest doet het elektronisch brein. In Zeeland zijn we gewend ofti met een tasje met brood en koffie van huis te gaan naar het werk. Wie weet komt er over enkele jaren nog dat zwarte kastje bij. Het 'Zwarte kastje" mee naar Groenbemesters staan er goed voor Gehalte suikerbieten valt iets tegen De grasgroei is minimaal De oogst van suikerbieten komt nu goed op gang! September is weer al lang ten einde. Een maand waarin we zeer weinig neerslag hebben gehad. Alle werk zaamheden hadden dan ook een vlot verloop. De groei van de suikerbieten was nog goed. De groenbemesters hadden echter best wat meer neerslag kunnen gebruiken. De aardappeloogst is op ZUID-BE VELAND wanneer het hlad bij u komt al weer vergeten. Hier en daar waren er echt wel problemen met kluiten. Hoe het dan met de verwon dingen aan de aardappelen zit, zal pas later blijken. De belangstelling om via bemonstering en de behandeling met "pyrocatechol" de beschadigin gen duidelijk zichtbaar te maken is op Zuid-Beveland beperkt geweest. De opbrengsten blijken nogal wat te variëren, de sortering is door het ge ringe aantal knollen per bos vrij grof. Met de lelijke en gescheurde knollen valt het wel mee. Eerder in het sei zoen is deze zaak toch wel wat over trokken geweest. Ondanks dat is echter de aardappelprijs op dit mo ment toch eigenlijk teleurstellend en voor de telers dan ook weinig be moedigend. De uien zijn thans voor het overgrote deel gerooid. Nog al wat percelen blijven onplezierig lang groen. Dik halzen en zaadpijpen zullen het snel drogen en in schuur kunnen brengen niet bespoedigen. Ook hier is er nog al wat spreiding bij de opbrengsten. Gelukkig is de prijs hierbij toch wel aantrekkelijker dan bij de aardappe len. De groenbemesters staan vrij goed, een enkele maal wat onregelmatig. Het is wel zo dat bij neerslag in sep tember de massa nu al duidelijk veel groter had kunnen zijn. Nu, na 2 jaar aktie daarvoor is gevoerd, blijkt het toch wel in een voldoende mate mo gelijk te zijn, redelijke groenbemes ters en dit in een voldoende opper vlakte voor het behoud en de verbe tering van de bodemstruktuur te kunnen telen. De oogst van de suikerbieten is vrij rustig begonnen. Zoals altijd is de éne bietenteler wel voor de vroege levering, anderen hebben daarente gen veel minder haast. De opbrengst lijkt toch wel redelijk goed te wor den, al hoewel er nu al duidelijke verschillen geconstateerd worden. De dichtheid van stand speelt hier mede doorheen. Er komt nu nog wat echte meeldauw voor, de schade hiervan blijkt toch zeer gering te blijven. De totale bladmassa lijkt niet zo groot te zijn. Het valt wel weer op dat er nog al wat percelen zijn, die hoewel ze deze zo mer niet echt geslapen hebben toch nu veel bietencystenaaltjes aan de wortels laten zien. Toch nog te dik wijls wordt te vroeg met bieten te ruggekomen. Nu de oppervlakte suikerbieten de laatste jaren vrijwel gelijk blijft is een intensievere grondmonstername voor het bieten- cystenaaltje gewoon noodzakelijk om de voor bietenuitzaai ongeschik te percelen vroegtijdig uit te selecte ren. In dit of in het volgend nummer van dit blad zal de naam van de nieuwe grondmonsternemer wel be kend worden gemaakt. Wacht niet te lang met het opgeven, zodat u nog tijdig genoeg uw bouwplan en vruchtopvolging volledig kan rond- zetten. Door de aardappeloogst, het vrij laat vrij komen van uienland, de geringe oppervlakte vroeg vrijkomend bie- tenland en de beperkte mogelijkhe den om in andere gewassen tarwe in te kunnen zaaien, waren er nu zo rond 1 oktober nog niet zoveel per celen op zaaivoor geploegd. Toch weten we met zijn allen wel, dat zaaien rond midden oktober meestal wel de beste resultaten geeft. Zorg er voor dat de tarwe niet te diep wordt gezaaid. Een voorbewerking is op de zware grond vrijwel steeds noodza kelijk. Ondanks allerlei discussies lijkt wat de rassen aangaat de keuze beperkt te blijven tot vnl. 2 rassen nl. Armin- da en Okapi. Voor de andere rassen zal de belangstelling beperkt blijven, dit kan mede afhangen of er van de eerste twee genoemde rassen vol doende zaaizaad ter beschikking is. M. v. Gastel. De veldwerkzaamheden hebben op WALCHEREN een vlot verloop. Wanneer er stagnatie optreedt is dit zeker niet het gevolg van ongunstige weersomstandigheden. De grootste stagnatie is op sommige bedrijven het uitblijven van regen, waardoor het rooien van de aardappelen steeds maar wordt uitgesteld. Dit in verband met mogelijke knolbeschadiging door de scherpe kluiten die zich in de meeste noq te rooien partijen bevin den. Het vlotte verloop van de werk zaamheden zoals uien binnenhalen, bruine bonen dorsen, mais hakselen en bieten rooien heeft tot gevolg dat deze werkzaamheden op sommige bedrijven al zo ver zijn gevorderd, dat men toch maar weer aan het aardappels rooien ging. Vooral op de zware grond wordt de risiko van moeilijk rooien na flinke regenval steeds groter. De tijd zal leren wat de beste tijd van rooien is geweest. We kunnen wel konstateren dat er veel percelen aardappelen zijn met zeer goede kg-opbrengsten. Het percen tage uitval zal echter vrij hoog zijn. We zagen enkele partijen van perce len met een hoog plantenbestand. De Het mooie weer van september zette zich ook in het begin van oktober (tot nu toe) voort. Ondanks het enigszins en pjaatselijk ongunstige weer - het was n.l. in sommige opzichten te droog om te rooien - zijn de oogst- werkzaamheden op SCHOUWEN- DUIVELAND momenteel toch goed gevorderd. Dit geldt met name t.a.v. aardappe len en suikerbieten. De omstandig heden waaronder aardappelen ge rooid werden, waren niet altijd even gunstig. Zoals gezegd, het was plaat selijk nog al te droog, maar ja, de tijd van het jaar was aanleiding, dat uit stel moeilijk werd. Het rooien van de aardappelen in te droge omstandig heden gaf plaatselijk beschadiging van het produkt te zien n.l. door de harde kluiten en vooral op de wat moeilijke en zwaardere gronden. Momenteel zijn de aardappelen op een enkel perceel na gerooid. Prak tisch overal is de kg-opbrengst goed tot zeer goed, meer dan normaliter, en de sortering grof, wel meer groei- scheuren, misvorming en groene dan normaal. Met de kg-prijs is het nog niet best gesteld. De bruine bonen zijn praktisch ook allen gedorsen. De gemiddelde opbrengst viel dit jaar bar tegen. De oogst van de suiker bieten verloopt tot nu toe zonder problemen. De kilo's vallen hier mee, het gehalte iets tegen. Mede door de trage rijping zijn de zaaiuien nog niet alle binnen. Er ligt nog al wat op zwad. De oogst van de snij- mais is volop aan de gang. Hier zal de totale massa van het produkt ge middeld niet hoog zijn. Het zaai- voorploegen is ook al weer begon nen, al ging het vaak niet gemakke lijk, vanwege de wat te droge gron- domstandigheden. Ook heeft op verschillende bedrijven door het mooie weer een vroege wintertarwe- zaai plaats gehad. Wintertarwebed Grof kruimelig is ideaal voor het wintertarwezaaibed. Hierop is het mogelijk om ondiep te zaaien, zodat sortering hiervan is zeer goed. Geen zeer grote bonken en veel knollen in een goede sortering. De maand september is in ons gebied erg droog gebleven. Voor onze om geving noteerden we 14 mm regen. Bij alle werkzaamheden heeft de struktuur van de grond weinig te lij den. Met het zaaivoor- en winter- voorploegen is op sommige bedrij ven een begin gemaakt. Er is nog weinig wintertarwe gezaaid. De oogst van de snijmais vordert goed en zal mogelijk deze week vrijwel beëindigd zijn. Door het aanhou dende droge en vrij zonnige weer is de rijping de laatste tijd snel verlo pen. De grasgroei is op het ogenblik minimaal. Er moet algemeen bijge voerd worden. De bietenkoppen en -blad komen dan nu ook goed van pas. Er is al een behoorlijke opper vlakte suikerbieten gerooid. De kg- opbfengst lijkt over het algemeen redelijk goed en het gehalte even eens, 16 - 18%. De bruine bonen zijn vrijwel alle ge- dorsen. De kg-opbrengst is van veel percelen zeer matig tot slecht. Alleen van die percelen waar geen water schade aan het gewas voorkwam worden nog redelijk goede opbreng sten gemeld. Grondprijzen Ondanks de droogte, is de groei van de grasgroenbemesters in de stoppels nog redelijk goed. Regen op korte termijn zou er toe bij kunnen dragen, dat de bovengrondse massa nog flink toeneemt. De prijs van de grond beweegt zich in een dalende lijn. Bij een laatstgehou den veiling is grond van eigenaar ver wisseld voor ruim 30.000,— /ha. We zijn benieuwd of deze tendens zich nog voortzet. Oogst snijmais vordert goed. de tarwe een krachtig wortelstelsel kan vormen en daardoor goed bes tand is tegen het optreden van kiem- schimmels en aantasting door voet- ziekten. Tarwe met goed wortelstel sel is beter tegen vorst bestand en herstelt zich in het voorjaar gemak kelijker. Vergeet bij de wintertarwe- zaai de onkruidbestrijding niet. Bij onderzaai van veldbeemd en rood- zwenk rekening houden met o.a. ge schiktheid van het ras als dekvrucht, Bij de moderne tarweteelt ervaren we, dat het oogsttijdstip zich als maar verlaat met als gevolg, dat de zware wortelonkruiden te klein blijven om met succes bestreden te worden. Momenteel zien we dat, ook mede door de langdurige droogte de gras groenbemesters bijna niets groeien. Eigenlijk kan het ook niet wanneer we louter op topopbrengsten telen en het blijft zulk mooi en droog herfst weer. In ons bouwplan zullen we voor de wintergerst dus bewust een plaatsje moeten gaan inruimen, want het biedt heel wat voordelen. Op nieuw draineren en grondontsmetten komen nogal eens m de knel, maar zo'n vroeg gewas kan ook daarin uitkomst brengen. Verliezen "V erliezen in de landbouw", is allerwege een aktueel onderwerp ge worden. Bij de oogst van granen, van uien, van bieten, van graszaad en van aardappelen treden heel wat verlie zen op en dat vinden we op den duur zo heel gewoon. Wanneer we de graanstoppels over stappen, dan zien we aan de opslag, dat er niet zo maar een klein beetje verloren is gegaan. Teeltverruwing noemt men dat met een deftig woord, maar het kost wel een berg geld. Gelukkig is hier wat tegen te doen en die'ontwikkeling is al veel verder dan men denkt. Op de gelijkmatig en niet te los zaaibed, niet te veel zaaizaad, ruimere rij-af- stand dan Wh. cm en geen gebruik van bodemherbicide. T.a.v. de hoeveelheid tarwezaaizaad kan gesteld worden dat: bij een "goed" zaaibed, een wens van 225 pl/m2, 80% opkomst deze hoeveel heid mede bepaald wordt door het 1000-korrelgewicht van het te zaaien ras. Van partij tot partij en van ras tot ras kan dit nogal uiteenlopen. Landbouw R.A.I. in Amsterdam werd reeds een en ander getoond en nu hebben de loonwerker en de loonspuiter reeds dergelijke meet- en regelapparatuur op hun machines. Lange tijd hebben we beweerd, dat iets dergelijks niets is en niets wordt voor de landbouw. Nu we echter kennis genomen hebben van de au tomatische regeling voor een maai dorser, waar bij de toelaatbare ver liezen tevens vooraf kunnen worden geprogrammeerd, vraagt men zich wel af welk terrein er in ons vak nog braak ligt voor dergelijk modernise ringen. Veelal kontroleert de boer met zijn pet de graanverliezen achter de schudders van de maaidorser en te vens is het vakmanschap vaft de chauffeur in deze erg belangrijk. "Zwarte kastje" Het gevaar bestaat natuurlijk, dat we dat op den duur niet meer kunnen missen. Voor elk werktuig zo'n tech nisch wonder aanschaffen is te duur, maar het is heel goed denkbaar, dat het verwisselbaar is van rooier op ploeg enz. Er kan dus weinig fout gaan en daarom zien wij de toekomst van de jonge boeren welke nu nog op de landbouwschool zitten hoopvol tegemoet. Ook onze generatie heeft vroeger heel wat moeten leren waar we later niets meer aan gehad heb ben. Zo zal het nu ook weer wel blij ven, maar onze ervaring is toch, dat een boer niet gauw te veel weet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15