Grassenveredelingsprojekt bezorgt tropische landen gewas met hogere zaad- en grasopbrengst T ropische, verbouwde grassoorten worden gekenmerkt door een lage voedingswaarde en een kleine zaad opbrengst. Dat is ook het probleem bij de graslandkuituur in Kenia, een probleem met belangrijke sociaal- ekonomische gevolgen. De geringe zaadopbrengst leidt tot relatief hoge zaadprijzen. Daardoor is de kleine boer niet zo gauw geneigd om gras te gaan verbouwen. D, D e belangstelling voor de vaak langdurige veredeling van tropische W e hebben hier soms van die fijne donkere bewolkte dagen. Dan heb ben we nauwelijks het gevoel dat we in de tropen zijn. Het lijkt er zo nu en dan op dat er regen uit die lucht kan vallen. Maar de regentijd ligt nog enkele maanden van ons verwijderd. W anneer het werk zo blijft vlotten dan lijkt het er op dat we ver voor de tijd die we eerst meenden nodig te hebben met het graafwerk klaar ko men. Mits,er vandaag of morgen Dankzij onderzoek ir. A.J.P. van Wijk uit Rilland mL en grassenveredelingsprojekt in Kenia heeft in zes jaar tijds nieuwe rassen opgeleverd die een twee keer zo hoge zaadproduktie en een behoorlijk verhoogde grasopbrengst geven. Hiermee is de basis gelegd voor een betere produktie van vlees en zuivelprodukten, die vanwege hun hoogwaardige eiwitten zo'n belangrijke rol in de voedselvoorzie ning van de landen in de derde wereld kunnen spelen. Een van de veredelaars in dit projekt was ir. A.J.P. van Wijk. Hij werd in 1971 na het behalen van zijn einddiploma aan de LH door de Direktie Techni sche Hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken naar Kenia gezonden. De resultaten van zijn onderzoek zijn neergelegd in een proefschrift waarop Van Wijk op vrijdag 19 september aan de Land bouwhogeschool zal promoveren. r1 i LJ Aanleiding voor het onderzoek Gras is belangrijk voor de produktie van melk, melkprodukten eri vlees, eiwithoudende voedingsstoffen waaraan het in Afrika nogal eens ontbreekt. Het landbouwbeleid in Kenia is sterk gericht op produktie- verhoging, onder andere door het verbeteren van de veestapel. Dit maakt de beschikbaarheid van goede en goedkope grassen noodzakelijk.. Want alleen op die manier kan er een lage melkprijs komen, waardoor een goedkope bron van hoogwaardig ei wit beschikbaar komt voor de lagere inkomensgroepen. Behalve als veevoeding is gras be langrijk voor het handhaven van de bodemvruchtbaarheid en het tegen- Ir. AJ.P. v. Wijk gaan van erosie. Vroeger paste de Afrikaanse boer zwerflandbouw ("shifting cultivation") toe waardoor de bodemvruchtbaarheid steeds her steld werd en schadelijke onkruiden bijtijds teruggedrongen. In dat sys teem was er geen behoefte aan door de boer ingezaaide kunstweiden. Het vee kon vrij grazen in de omgeving van de hutten. Toen de bevolking groeide verdween de zwerfland bouw. Er kwamen permanent geves tigde boerenbedrijven. Daardoor werd het nodig om de gunstige bo demeigenschappen te handhaven. Daarvoor werden voedselgewassen afgewisseld met de inzaai van gras land. Deze wisselbouw met ingezaaide grassen werd vooral belangrijk toen de kunstmestprijzen sterk gingen stijgen. Door het inzaaien met gras werd een tekort aan kunstmest goed gemaakt. Het grasland leverde ook het voer voor het vee dat niet meer vrij kon grazen. Zo ontstond de be hoefte aan betere grassen en gras zaad. Research in Kenia O, één plant zo goed mogelijk verenigd worden. Van Wijk koos de grassoort Setaria uit om de plantenkenmerken nader te onderzoeken. Op proefvel'- den kon hij vaststellen welke ken merken gelijktijdig in dezelfde rich ting op gras- en zaadopbrengst in werken. Ook voor andere tropische gebieden m de boeren in Kenia aan betere grassen te helpen hebben Kenia en Nederland een bilateraal gefinan cierd projekt opgezet in het National Agricultural Research Station in Ki- tale. Eerst werden 7 jaren lang teelt- kundige maatregelen ontwikkeld. Deze hebben voor een aanzienlijke verhoging van de zaadopbrengsten gezorgd. Voor een verdere verbete ring van de graslandkuituur werd besloten daarna nog eens zes a zeven jaren te werken aan veredeling van grassen. Van Wijk heeft een belang rijke bijdrage geleverd in dit verede- lingsprojekt. Eerst werd onderzocht, welke plantenkenmerken van belang zijn voor een grotere grasopbrengst, een hogere voedingswaarde en een grotere zaadopbrengst. De veeboer wil graag mals gras, de zaadteler een gewas met veel - voor het vee on- taantrekkelijke - - halmen. Door se- lektie kunnen beide kenmerken in "e resultaten van het onderzoek van Van Wijk zijn toegepast bij het ontwikkelen van rassen die nu kom- mercieel beschikbaar zijn. Het vere- delingsprojekt heeft in zes jaar tijds grassen opgeleverd met een verdub belde zaadproduktie en een ver hoogde grasopbrengst. Deze rassen worden door een Keniaanse zaadfir ma in stand gehouden, vermeerderd en op de internationale markt (Afri kaanse buurlanden, Australië, Zuid- Amerika en Japan) verhandeld. De ze export levert Kenia waardevolle deviezen op. Hoewel het proefschrift alleen geba seerd is op onderzoek in Kenia, hoeft toepassing van het onderzoeksresul taat niet tot dit land beperkt te blij ven. Om de praktische bruikbaar heid van het onderzoekswerk te ver groten zijn de resultaten samengevat in een veredelingsschema voor de grassoort Setaria. Dit schema kan ook worden toegepast in andere tro pische gebieden en voor andere tro pische grassoorten. Werk moet voortgezet grassen is zowel bij ontwikkelings landen als bij de donors klein. Van Wijk zegt dat het van groot belang is dat verbeterde rassen niet alleen in stand worden gehouden, maar bovendien dat het werk wordt voortgezet. Alleen dan zullen betere rassen beschikbaar zijn op het mo ment dat daaraan behoefte is. Daarnaast is het nodig dat de resul taten van het veredelingswerk beter worden toegepast. Dit kan bereikt worden door een goede agrarische voorlichting, vooral aan de kleine boer. Ook moet er een beter prijsbe leid komen: een slecht management dat leidt tot een lagere produktie dient niet beloond te worden met een blijvend hogere melk- en zaadprijs. Op vrijdag 19 september j.l. is ir. A.J.P. van Wijk uit Rilland gepromoveerd op een onder zoek dat hij heeft gedaan op een grassenveredelingsprojekt in Kenia. Zijn proefschrift is getiteld Veredeling van Seta ria sphacelata ter verbetering van de gras- en zaadopbrengst, en het zal verschijnen als een zgn. "Agricultural Research Report 900". De promotoren waren prof.dr.ir. J. Sneep, hoogleraar plantenveredeling en pro fir. J.G.P. Dirven, hoogleraar graslandkunde. De heer van Wijk die medewerker is van Van der Have B.V. te Kapelle, is in de periode 1971 - 1977 uitgezonden geweest naar Kenia door de Direktie Inter nationale Technische Hulp van het Ministerie van Buitenland se Zaken. Toch zijn we nu reeds volop bezig ons land tegen die .enorme hoeveel heden regen te beschermen. Boven aan het lange lijstje van de belang rijke werkzaamheden staat het gra ven van de hoofdwatergang en de aanleg van de dijk. De watergang en de dijk komen als een paar bescher mende armen rond de 500 hektare te liggen die we nu reeds hebben ont- bost. Straks wanneer we verder gaan met de ontginning worden ook de watergang en de dijk verder uitge breid. Het wordt een mooie brede sloot die we aan het maken zijn met de hulldozers. Twee van die machi nes doen het zware graafwerk en de andere komt vervolgens om met een scraperbak de afwerking op zich te nemen. Al het andere werk dat met de bulldozers gedaan zou kunnen en moeten worden ligt stil. Absolute voorrang heeft de aanleg van de wa tergang. Zo zelfs dat we nog hebben getracht om in de buurt een paar bulldozers bij te huren. Het blijkt echter al gauw dat die er niet zijn, dus we zullen het zelf moeten doen. Ieder werkbaar uur moeten we nu benutten. De machines blijven nu ook 's nachts in het land en de ver zorging gebeurt eveneens ter plaatse. Het is een luid gebrom en geraas want die bulldozers moeten heel wat grond verzetten. Er zijn gedeelten bij waar de aarde keihard is en het schuifblad nauwelijks wat los krijgt. Gelukkig hebben we achter die ma chine ook een vijftal rippertanden die dan eerst door die keiharde laag worden getrokken. Vooral de hier en daar in het tracé liggende mierenho pen vormen een probleem. Sommige van die heuvels zijn twee meter hoog en hebben een doorsnee van tien meter. Het gekke is dan weer dat vijf meter verder de ondergrond ineens weer boterzacht wordt en dat tegen de tijd dat de sloot op diepte is de bodem ook al onder water staat. Gisteren toen we weer zo'n mieren hoop begonnen weg te schuiven leg den we een nest van een grote moni torhagedis bloot. Moeder zelf was niet te zien, maar wel een twintigtal witte eieren, zo groot als kippeneie ren. Er zaten al ver ontwikkelde ha gedissen in. De grote uiterst brutale raven die hier steeds rondzweven hadden die lekkernij spoedig in de gaten, maar ook enkele roofvogels waren er snel bij om de buit te delen. Z o'n watergang en dijk aanleggen is een vak apart en tevens een flinke uitdaging. Gelukkig hebben ook de chauffeurs er zin in. Ze begrijpen best waarom we die grote sloot ma ken, want ze weten als geen ander hoe nat het hier kan zijn. Er was er zelfs een die ook geen heil zag in zo'n grote sloot. Als de Msolwa en de Ki- lomberorivier tijdens de regentijd werkelijk ver buiten hun oevers staan zei hij pessimistisch dan kunnen jul lie ook met die grote sloot het water niet kwijt, om de simpele reden dat er geen voldoende afvoer is. We zul len zien, we laten ons niet door zo'n zwarte zwartkijker ontmoedigen. Van de andere kant weten de mensen die hier geboren en getogen zijn honderd keer meer af van de streek dan wij die het ook maar uit een rapportje halen. Niettemin ze willen werken. Ze zijn er trots op dat ze na het einde van de dag kunnen zeggen we hebben vandaag zoveel meter gegraven. Zo trots zelfs dat we het wat moeten temperen want de jacht naar meters wil de kwaliteit wel iets naar beneden drukken. Ook de beide voorlui staan wat dat betreft elkaar naar 't leven. De een verdenkt de ander er van dat hij de piketten hei melijk verzet ten gunste van zijn ei gen te meten werkafstand. Ze maken nu ieder voor zich een "geheim" merkteken om zeker te zijn dat de ander niet knoeit. Om nog meer te kunnen doen zijn we nu ook volop begonnen om 's nachts te werken. Dat was even wennen. We zijn voor zichtig gestart, eerst met een paar uur en nu draaien we eigenlijk twee shifts. Een van zes tot zes overdag en een van zes tot zes 's nachts. Het gaat uitstekend. Wel hebben we er na tuurlijk goed voor gezorgd dat alles geolied geregeld is tijdens zo'n nachtperiode. Mohamed mijn beste voorman leidt het werk, iedere bull dozer heeft twee chauffeurs die el kaar om de drie uur afwisselen. Ver der hebben we twee man die de sloot op diepte zichten. Zaklampen zijn daarbij uiterst effectief. Voorts lopen er nog twee nachtwakers rond die ook mee moeten helpen om de chauffeurs precies aan te wijzen waar de insteek van de sloot ligt. Onder tussen hebben de nachtwakers ook nog tot taak enkele grote kampvuren te stoken. De eerste nacht toen we begonnen bleek er iets mis te gaan met de dynamo van een van de bull dozers. Geen licht, maar Mohamed vond er wat op en zette de landrover er met volle lichten bij. Bovendien sloopte hij een lamp uit het interieur en voerde die met een lange draad naar buiten zodat we nog een extra licht erbij hadden. Zelf komen we regelmatig een kijkje nemen om de moraal van de mannen op peil te houden. We prijzen ze uitbundig om hun werklust en stellen hen een vette beloning in het vooruitzicht. Dat moet kunnen, want als we een paar bulldozers hadden bijgehuurd dan zouden we heel wat meer geld zijn kwijt geweest. We hadden daarvoor nog een extra budget van 200.000 shilling, en als we eraan denken hoeveel wij nu zélf verdienen dan mogen die arme werkers er ook best een graantje van meepikken. Zo nu en dan gaan we om een uur of twee 's nachts met een grote kan hete mier zoete thee naar de mannen en spelen we de aardige werkbaas. Ze verdie nen het en hun dankbaarheid is grenzeloos. Ga je straks ook nog proberen om zes en twintig uur in één etmaal te krijgen, vraagt Corry zo nu en dan wat cynisch als in het holst van de nacht de wekker afloopt. iemand door een leeuw wordt opge vreten. Sterke verhaaltjes uit Afrika op een hoop geduldig papier??? Ab soluut niet! Toen Alie onze andere voorman ons van de week lachend riep en op de verse sporen wees van een kennelijk grote mannetjesleeuw veranderden ook wij van gedachten. Dat er leeuwen waren dat was niets nieuws. Maar dat die beesten het presteerden om zich niets aan te trekken van het nachtelijk geraas van twee bulldozers, het kampvuur en de aanwezigheid van die mensen dat hadden we niet en nooit verwacht. De leeuw was de bulldozers op niet meer afstand dan twintig meter ge passeerd. Alleen de dijk was er tus sen. Alie moest er smakelijk om la chen. Als we het niet zelf hadden gezien dan hadden we hem met zo'n sterk verhaal een met smoesjes ge vulde lulkous genoemd. Niks zeggen tegen de nachtploeg, zeiden we 't is gevaarlijk, zei Alie. Ze hebben vast geen honger, verweerden we. Hij lachte nog harder en misschien zou hij het niet eens erg vinden als Mo hamed onze andere voorman werd opgevreten. Vroeger toen ik een kind was, vertelde hij, was het niks bij zonders dat er ieder jaar gemiddeld zo'n tien personen door leeuwen werden gedood. Er zijn nu veel minder leeuwen. We moeten toegeven dat we nu tijdens onze nachtelijke bezoeken aan het werk met veel meer omzichtigheid te werk gaan. Je weet maar nooit. Onze liefde voor dit werk gaat nog niet zo ver dat we er leeuwen voor trotseren. Een andere bedreiging van het werk is ziekte van de chauffeurs. Een paar dagen geleden werden er op een middag ineens twee man ernstig on wel. Buikpijn zeiden ze, en ze rolden met het schuim op hun mond door het zand. Pombe (drank), zei Alie de voorman smalend en met weinig medelijden in zijn stem. Zelf is hij er ook niet vies van maar zijn werk lijdt er niet onder. Nou ja, zei hij toe geeflijk, 't kan ook zijn van het water dat we vanmorgen hebben gedron ken. Dat was vervuild met olie en diesel. Bij mij zit het ook niet hele maal safe in mijn buik gaf hij wat zorgelijk toe. We brachten de zieke chauffeurs met de landrover naar huis. Je vergt veel te veel van die mensen, zei Corry verwijtend toen we thuis kwamen. Straks zijn ze al lemaal ziek en dan ligt het hele werk stil. Toch gaan we gewoon door, dag en nacht, net zolang tot het werk klaar is...! SCHRIJFKOUTER 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10