VOO It m: VltOIIW Noord Yemen, een plezierig land om in te werken én te wonen. Thema vormingskommissie: relatie tot gehandicapten (1) P.J.ZUI I □I ELI ül T H, D oordat N. Yemen een ontzettend stoffig land is vraagt ook het huis houdelijk werk veel tijd. Hulp in de huishouding is moeilijk te krijgen en ontzettend duur. Wat er aan hulp is zijn vaak Ethiopische vrouwen. Ye- menitische vrouwen mogen vaak niet buitenshuis werken. Alle vrouwen in de steden lopen zwaar gesluierd. Op het platteland is dit uit practische overwegingen wat minder. De vrou D, N u we hier ruim twee jaar wonenwil ik graag eens schrij ven, hoe het is om als vrouw in Noord Yemen te wonen. Noord Yemen ligt aan de Rode Zee, grenst in het Noorden aan Saoedi-Arabië en in het oosten en zuiden aan Zuid Yemen. De kuststrook, die 80 km. breed is heeft een woestijnklimaat, erg warm, even als het noordoosten. Daar tussenin ligt de hoogvlakte. De hoogste berg is 3600 m. Totaal is Noord- Yemen ongeveer vijf keer zo groot als Ne derland en heeft zes miljoen inwoners, waarvan ongeveer 1 miljoen van de mannelijke bevolking in het buitenland werkt, veel in andere arabische landen, maar ook in Afrika. Wij wonen dichtbij Sana'a, de hoofdstad van N. Yemen op 2200 m. hoogte. Het is hier een heerlijk klimaat, bijna iedere dag zon, niet te warm, erg droog en meestal een lekker windje. D oor de vormingskommissie van de P J.Z. wordt jaarlijks een thema uitgewerkt welke kan dienen als diskussie op afdelingsavonden. In de afgelopen jaren lag daarbij het accent op de plattelander en zijn om geving. Dit jaar heeft de vormingskommissie gekozen voor een meer algemeen onderwerp. De keus is hierbij gevallen op het onderwerp: "de relatie tot gehandicapten'' Een Noord Bevelands gezin ondervond: 50 jaar samen op weg P.J.Z. Oost Zeeuws Vlaanderen: Informatieavond Boogschieten te 's Heerenhoek GEEF JE NU OP VOOR DE ZAJK-BASIS-KURSUS onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Malde gem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. voor ons zeit een nadeel van dit land. Gelukkig wonen we dicht bij de hoofdstad waar ook buitenlandse artsen wonen. Maar de ziekenhuizen zijn vaak verre van schoon en soms is er 's middags geen arts te bekennen. Onderwijs ot voor kort waren er voor de Yemenieten weinig scholingsmoge lijkheden. Hier in Sana's gaan nu bijna alle kinderen naar school. Door gebrek aan gebouwen is er een ploe gendienst, 's morgens de jongens en 's middags de meisjes. Op het platte land gaan vaak alleen de jongens naar school, hoewel ook daar veran dering in komt. Bij de volwassenen is het analfabetisme Gastvrij Alles vraagt veel tijd Hoewel Yemen een Islamitisch land is en de vrouwen als zodanig leven, laat men de westerse vrouw volkomen vrij in haar doen en laten. Zo kan ik zelf auto rijden en rustig over straat lopen. Dat in tegenstel ling tot het buurland Saoedi Arabië, waar ook de westerse vrouw geen auto mag rijden. Er is voor mij ei genlijk weinig verschil met de wijze van leven hier en in Nederland. We hebben het geluk dat we in een comfortabel huis wonen, volop water hebben en er is een goede electrici- teitsvoorziening. Iets wat in andere delen van Yemen niet zo is. Alles vraagt hier wel meer tijd. De kinde ren gaan naar de Internationale School, hier 18 km vandaan, dus 72 km per dag rijden. Ook boodschappen doen vraagt meer tijd dan in Nederland. In de vele kleine winkeltjes is echter onge looflijk veel te krijgen. De meeste levensmiddelen zijn minstens een keer zo duur als in Nederland, aard appelen kosten hier 2,50 per kilo. Hoeveel kost de bruid? wen worden op zeer jonge leeftijd uitgehuwelijkt. In de door de over heid gecontroleerde gebieden kosten de vrouwen maximaal 7000 Ryal (1 Ryal is 43 cent). In andere gebie den kan dit wel tot 100.000 Ryal op lopen, dit wordt door de vaders ge regeld. Ook aan de bruiloft, die on geveer een week duurt, wordt ont zettend veel geld besteed. Hoewel een Islamiet 4 vrouwen mag hebben, komt dat hier weinig voor. Gezondheidszorg Zo krijgen veel vrouwen al heel jong kinderen. Toch zijn de gezinnen niet bijzonder groot. De kindersterf te ligt nog steeds erg hoog, 40% van de kinderen sterft onder de 2 jaar. De medische verzorging is de laatste jaren wel verbeterd, maar er zijn toch nog grote gebieden, zoals dorpen in de bergen, waar geen arts of hospitaaltje te vinden is. Boven dien is de hygiëne door gebrek aan water erg slecht. De meest voorko mende ziektes (vaak met dodelijke afloop) zijn tuberculose, cholera, malaria (in de kuststrook) en kin derziektes, zoals mazelen. Deze slechte medische verzorging is ook l oewel de vrouwen een zeer on derdanige indruk maken, valt dit binnenshuis erg mee. Daar heeft vaak de man weinig in te brengen. De vrouwen zijn in huis meestal modern gekleed (vaak zie je op straat onder hun lange rokken de spijker broeken of hoge hakken). De Yeme nieten zijn erg gastvrij, altijd bieden ze eten en drinken aan. Er wordt met de handen gegeten, allemaal uit één pot, zittend op matrassen. Tafels en stoelen kennen ze niet. Ook dan zijn de vrouwen niet onderdanig. Ze wil len graag weten hoe wij leven, hoe wij een bruiloft vieren, hoeveel wij als vrouwen kosten en ze vinden het maar raar dat we niks kosten. Ook willen ze graag weten waarom we niet meer kinderen hebben en wat we daar aan doen. Geboortebeper king is volgens de Islam niet geoor loofd. Recreatie zorgt voor ontspanning voor de kin deren. Na schooltijd zijn er diverse activiteiten, als tuinieren, voetballen, kookclub, gymnastiek, fotografieles- sen. Plezierig werken én wonen oord Yemen, een land in opbouw, staat vrij sterk in de belangstelling van de ontwikkelingshulp en het in ternationale bedrijfsleven. Dat bete kent dat er met name hier in Sana'a zeer veel buitenlanders waaronder 150 Nederlanders werken en wonen. Dus hierdoor hebben we voor Ned. begrippen ook een normaal sociaal leven. Al met al is N. Yemen voor ons een plezierig land om in te werken én te wonen. R Lijnie Baarveld Onder dit motto zult u voortaan via uw afdeling of in deze rubriek iets te horen krijgen over ons jubileum op 15 mei a.s. Veel dingen zullen we samen moeten doen. De afdelingen, Kommissies, zang- dans-toneel-cabaret groepen enz. zijn zich aan het beraden over hun aandeel in het programma, want zij allen samen zullen het feest ma ken. Aan diverse leden zal gevraagd worden hun bijdrage te leveren voor een gezamenlijk cadeau van de leden aan het provinciaal bestuur. e recreatie en ontspanningsmo gelijkheden zijn hier in Yemen wel beperkter dan in Nederland. Het land op zich biedt mogelijkheden tot het maken van tochten. Het berg landschap met de eeuwenoude ter rassencultuur is erg boeiend. Ook de dorpjes en steden zijn architecto nisch zeer interessant. Gedurende de wintermaanden is een tocht naar de Rode Zee aantrekkelijk voor kam peren en zwemmen. De mogelijkhe den voor ontspanning waar wij wo nen zijn beperkt tot het spelen van tennis en zwemmen. Ook de school Om een bedrag bijeen te brengen voor die vrouwen die iets meer hulp nodig hebben dan de meesten onder ons zal zeker overal de medewerking van de leden gevraagd worden. Weet u, wat ik de bond graag aan zou bie den? Het 5000ste lid op het feest van 50 jaar Bond van Plattelandsvrou wen. Maar dan moeten we wel snel met een grote ledenwerfactie gaan beginnen. Wel moeilijk, maar niet onmogelijk, gezien de vele goede en leuke afd. programma's. Het samen proberen, is de moeite waard. J.deR. Ieder voor zich weet hoe moeilijk het is om een houding te bepalen wan neer je met een gehandicapte wordt gekonfronteerd. De bedoeling van deze diskussieavond is dan ook om met elkaar eens van gedachten te wisselen over onze relatie tot gehan dicapten. Voorafgaand aan deze dis kussie zal de film "Leven en laten leven" gedraaid worden. De film "Leven en laten leven" gaat over een ontmoeting tussen gehan dicapten en niet-gehandicapten in het gewone dagelijkse leven. De film wil duidelijk maken, dat er in die ontmoetingen een grote mate van onbeholpenheid bestaat, met name bij de niet-gehandicapten in kontak ten met gehandicapte mensen. De integratie van de gehandicapten in de samenleving kan alleen slagen, als die onbeholpenheid in het kontakt tussen gehandicapten en niet-gehan dicapten vermindert. De geforceer de, onnatuurlijke manier van optre den kan alleen veranderen als de mensen zich meer bewust zijn van hun houding en hun (schuldgevoe lens, die de onbeholpenheid veroor zaken. Erkend en aanvaard dient te worden, dat het kontakt tussen ge handicapten en niet-gehandicapten vaak gehinderd wordt door reakties van afkeer, angst, nieuwsgierigheid, schuldgevoel en onnatuurlijkheid, alvorens verandering van houding mogelijk is. Die verandering van houding kan bevorderd worden door het houden van goede diskussies. Om zulke dis- kussies op gang te brengen is deze film gemaakt. De film toont duide lijk aan dat degene, die de moeite neemt om verder te gaan dan zijn eerste reaktie en aan de verkenning toe wil komen, verrassend gewone mensen ontdekt. Uit een van de vele folders die ter oriëntatie op dit on derwerp werden doorgenomen het onderstaande. gehandicapten, als de stoornis een lichamelijke oorzaak heeft. In onderstaand stuk zullen we het alleen hebben over lichamelijk ge handicapten. We kunnen veel soorten lichamelijke handicaps opnoemen: er zijn men sen die spastisch zijn, er zijn blinden, doven, hartpatiënten, reumapatiën ten e.d. Gewoonlijk worden de lichamelijk gehandicapten verdeeld in drie groepen, nl.: 1. De motorisch gehandicapten (mensen met een stoornis in het bewegen), zoals spastici (mensen met een her senbeschadiging) mensen, die een verlamming hebben mensen met spierziekten mensen met reuma (een ziekte van de gewrichten) mensen met multiple sclerose (een ziekte van het rugge- merg). Gehandicapten: wie zijn dat? Ais we het tegenwoordig over ge handicapten hebben, dan bedoelen we mensen, die lichamelijk of gees telijk een funktiestoomis hebben, dus een, "storing" bij het lopen, zien, ademhalen, horen spreken e.d. We spreken over geestelijk gehandicap ten als er een geestelijke achterstand is (er wordt ook wel van zwakzinni gen gesproken) en over lichamelijk ■redaktie: |Harrie Wijermarsj 2. De zintuiglijk gehandicapten (mensen met een stoornis bij het gebruik van de zintuigen), zoals: blinden en slechtzienden (de ze groep noemen we de vi sueel gehandicapten) doven en slechthorenden (de auditief gehandicapten) spraakgehandicapten (men sen die niet of moeilijk kun nen spreken). 3. De orgaan-gehandicapten (men sen, waarvan één of meer orga nen niet (meer) goed funktione- ren), zoals: hartpatiënten nierpatiënten astmapatiënten (astma is een bepaalde longziekte). Mensen, die meer dan één lichame lijke handicap hebben, zoals bij voorbeeld de doof-blinden, noemen we dubbel-gehandicapt. Wanneer iemand zowel een licha melijke als een geestelijke handicap heeft, wordt hij meervoudig gehan dicapt genoemd. De volgende week gaan we in een tweede artikel nader in op de oorza ken van het ontstaan van handicaps en het zo mogelijk voorkomen daar van Op vrijdagavond 17 oktober organi seert de afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen van de P.J.Z. een infor matieavond voor leden en belang stellenden. De bedoeling van deze avond is om met de leden na te pra ten over het afgelopen jaar en om gezamenlijk een nieuw jaarpro gramma op te stellen. Voor het op stellen van dit programma zijn sug gesties en ideeën van belangstellen den ook van harte welkom. De avond vindt plaats in de Halle te Axel en begint om 20.00 uur. Bestuur afd. Oost Zeeuws-Vlaande- De afdeling 's Heer-Abtskerke-Nisse e.o. van de P.J.Z. organiseert na het succes van vorig jaar Boogschieten op liggende wip. Dit boogschieten vindt plaats op vrijdag 10 oktober 1980 in de Ko renbeurs te 's Heerenhoek. Het aanvangstijdstip is 20.00 uur. De ZAJK-BASIS-kursus, ofwel de basiskursus voor (toekomstige) ka derleden is bestemd voor alle ZAJK- en RAK-bestuursleden en een ieder die interesse heeft, die meer wil we ten over het reilen en zeilen binnen de landbouwwereld. Dus ook vrou wen! De kursus probeert een bijdrage te leveren tot verhoging van het inzicht van de kursisten in landbouwaange- legenheden. De kursus is op de eerste plaats in formatief. Welke organisaties zijn er zoal werkzaam op landbouwgebied? Hoe steekt de organisatie zelf in el kaar? Wat is de historie ervan? Wat betekenen ze nu voor de boer? Wat is het beleid ervan? Dit zijn vragen die gesteld worden wanneer stilgestaan wordt bij stand sorganisaties, landbouwschap, coö peraties, overheid, jongerenorgani saties, noem maar op. Maar ook: wat betekent de E.G. voor de boeren hier en de boeren in ont wikkelingslanden; hoe zit de wereldhandel in elkaar. Vraag om een inhoudsopgave van de kursus, of geef je op: 01195-248. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 21