Van binnen en van buiten 9t Is hard werken Minister Van Aardenne opent Denarkas N u we inmiddels oktober schrijven is ook de aardap peloogst alweer een eind gevorderd. Over het algemeen hoor ik tevreden geluiden over het verloop van de oogst. Datzelfde geldt overigens ook voor het begin van de bie- tenoogst. Wat het oogstweer betreft mogen we nu ei genlijk al van vóór de graanoogst van het goede weer profiteren en dat is op zichzelf vermeldenswaard, zeker gezien de slechte start. Dat neemt overigens niet weg dat er vooral wat de aardappels betreft ook streken zijn waar het wat te droog is gebleven maar dat is dan weer goed voor de uien zullen we maar denken. De bruto-opbreng- sten bij de aardappels schijnen lang niet slecht te zijn, hoewel daar wel de kanttekening bij hoort dat er streeks gewijs sprake is van nogal wat uitval. Met name daar waar men veel last heeft van groeischeuren kan het uit valpercentage oplopen tot wel 30 procent. Vergeleken bij de oogstomstandigheden doet de dagprijs voor de aardappels het nog steeds belabberd. Toch mogen daar nog geen konklusies aan worden verbonden voor het hele verdere seizoen. Daarvoor is het toch nog veel te vroeg. M et het begin van oktober gaat ook onze vereniging zich weer voorbereiden op het komende vergaderseizoen. De eerste lezingen heb ik inmiddels kunnen noteren waaruit blijkt dat ook de afdelingsbesturen zich al aan het voorbereiden zijn. In Goes houden we ons nu onder meer bezig met de organisatie van de bekende rondgang langs de kringen, de kaderkursussen voor afdelingsbestuursle den, het "gewone" kursuswerk en de algemene verga dering van de Z.L.M. die op maandag 1 december wordt gehouden (noteer dat even). D e komende weken gaat ook het brede kursuswerk V orige week heb ik met veel genoegen namens het bestuur van de Z.L.M. het tweede Z.L.M./R.P C. Z- scholenprojekt mogen starten. Ondanks het wat onge lukkige tijdstip waren er toch nogal wat bedrijfsgenoten op de introduktiedag aanwezig. Voor alle 1 1 2 scholen is een bedrijf gevonden en ik wil dan ook vanaf deze plaats al onze leden die nu meedoen daarvoor hartelijk danken. Op deze wijze leveren zij een wezenlijke bijdrage aan het kweken van meer inzicht in de land- en tuinbouw. Blij kens berichten uit den lande gaat dit Z.L.M.-initiatief nu ook navolging vinden. Een groter sukses hebben we ei genlijk niet durven dromen. Van de aktiviteiten van de kinderen hopen we binnenkort weer verslag te kunnen doen on de Z.L.M.-Kinderkrant: een "nummer" op zich zelf. zuidelijke landbouw maatschappij Aan de lopende band worden op het land van boer v.d. Heyden in Kruisland (W-Brabant) de uien opgeladen. Het fraaie weer werkt een snelle voortgang van de werkzaamheden in de hand. V erenigingszaken Kursuswerk Scholenprojekt Tenslotte Duidelijkheid z.l.m VRIJDAG 2 OKTOBER 1980 67e JAARGANG NO. 3551 land- en tuinbouwblad Ik ben van plan tijdens de rondgang langs de kringen eens met de afdelingsbesturen te gaan praten over de wijze waarop we het pure verenigingsleven binnen de Z.L. M. nog wat meer aksent kunnen geven. Het is mij natuurlijk bekend dat er op dat vlak middels exkursies en gezinsavonden al het een en ander gebeurt. In een vere niging, en dat is de Z.L.M. toch, zijn zulke aktiviteiten erg belangrijk. Meestal is het een kwestie van organisatie, van initiatief dus. Wellicht dat de kaderkursus voor afde lingsbesturen ook op dat vlak effekt zal hebben. Een goede start is natuurlijk het sowieso betrekken van de vrouwen van de leden bij het afdelingswerk. weer van start. Je kan het bijna zo gek niet noemen of er wordt wel ergens zo n kursus gehouden. Wanneer ik mij nu beperk tot het pakket van onze eigen sociaal ekono- mische voorlichting dan valt daarbij allereerst de nieuwe en frisse aanpak op. Zo komt er bijvoorbeeld, in navol ging van het sukses bij de vrouwen, nu ook een kursus ekonomische vorming agrarische mannen. Deze nieuwe kursus zal in zowel Brabant als Zeeland worden opgestart. Naast dit nieuwtje komt de s.e.v. ook met een nieuwe opzet voor wat betreft gespreksgroepen. De bedoeling daarvan is dat de deelnemers zelf de inhoud van de kur sus aangeven. In een later stadium moet het dan mogelijk zijn dat deze gespreksgroepen helemaal draaien onder leiding van b.v. een bestuurslid van kring of afdeling. Overigens staan al deze kursussen geheel op zichzelf d.w.z. dat zij los gezien moeten worden van bijvoorbeeld de kaderkursussen voor afdelingsbesturen. Het één sluit het ander dus bepaald niet uit. Aarzel dus niet nadere informatie te vragen bij onze s.e.v. H ad ik nog veel meer willen schrijven, maar de ruimte is beperkt. De Denar-kas en de toestand in Brussel (som ber!) blijven dus achterwege. Ik volsta met een waar schuwing: bietenslik op de wegen is heel erg gevaarlijk en kan ernstige (financiële) gevolgen hebben. In gevallen dat de weg niet goed schoon te maken is, is het raadzaam zelf onmiddellijk de politie te waarschuwen. Oggel Voorbeeld andere sektoren bedrijfsleven De minister van Economische Zaken, de heer drs. G.V.M. van Aardenne heeft op dinsdagmiddag 30 sep tember 1980 in Rijswijk (ZH) de Denarkas geopend. Dit energiebesparingsproject van en voqr de Nederlandse glastuinbouw omvat een onderzoek op praktijkschaal, waarbij verschillende vormen van energiebesparing op een onafhankelijke manier met elkaar worden vergele ken. De minister verrichtte de openingshandeling door middel van het omdraaien van een schakelknop, die een gasmeter in werking stelde. Deze gasmeter liep echter niet op, maar draaide in tegenovergestelde richting, waarmee het doel van het onderzoek symbolisch werd weergegeven. Minister Van Aardenne liet tijdens zijn ?n- leiding duidelijk blijken grote waardering te hebben voor dit initiatief van het bedrijfsleven, dat het Denarproject zelfheeft opgezet. Volgens hem is het een goed voorbeeld voor andere sectoren van het bedrijfsleven. "De Nederlandse glastuinbouw heeft recht op duidelijk heid over de ontwikkeling van de aardgasprijzen in de toekomst", aldus de voorzitter van het Landbouwschap, ir. David Luteijn, bij de ingebruikname van de energie arme Denarkas, die het tuinbouwbedrijfsleven naar ver- verwachting een besparing van ruim 30 procent op de stookkosten gaat opleveren. De rentabiliteit van de glastuinbouw wordt zoals bekend op het ogenblik behalve door de sterk stijgende energie kosten - de stookkosten zijn sinds 1972 verviervoudigd - bedreigd door de toetreding van Griekenland en straks Spanje tot de EG. De heer Luteijn zei, dat men zich binnen de EG op het standpunt stelt dat de produkten die wij hier met behulp van energie onder glas telen maar beter uit deze zuidelijke landen kunnen komen, waar de zon voor energie zorgt. Hij verklaarde het met deze zienswijze absoluut niet eens te zijn. Om haar positie te behouden zal de Nederlandse glas tuinbouw voor uitbouw van de afzetmogelijkheden moeten zorgen. Een sterk punt noemde de heer Luteyn, dat de Nederlandse glastuinbouw al heeft bewezen dat men in staat is de consument het hele jaar rond te voor zien van een breed pakket bloemen en groente van een constante en hoge kwaliteit. Nieuwe producenten op de markt van tuinbouwprodukten zullen dat nog moeten bewijzen. De voorzitter van Denarkas bv., de heer J.G J. van der Hoeven, zei bij de opening te verwachten dat het project aan de tuinders snel duidelijkheid zal verschaffen over de voor- en nadelen van energiebesparende materialen en teelttechnieken. Het is de bedoeling de mensen uit de praktijk van de tuinbouw via wekelijkse bezoekmiddagen zo nauw mogelijk bij de proeven te betrekken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 1