it •T* nautica Voor een oogstzekeie tarweteelt: Nautica wintertarwe Nautica, ook goed op uw bedrijf! TUINBOUWKLANKEN Waterschap Walcheren Tijdig vervangen! Steeds meer aangepaste rooimethodes! Afname van appelareaal vooral ten koste van de "grote" rassen SCHOUWEN VAN SLOTEN Komt zonder problemen de winter door Goede resistentie tegen gele roest Zeer stabiel in opbrengst Mooie grote korrel Ook geschikt voor de late zaai K, IJW We zitten ook in ZUID-BEVELAND momenteel volop in de pluk, er wordt dan maar aan één ding gedacht, het fruit zo vlug mogelijk in de schuur of koeling te plaatsen. Toch is het ook erg belangrijk om de kg-opbrengst per perceel en ras goed bij te houden, daarbij tevens de kwaliteit in ogen schouw te nemen, maar het allerbe langrijkste is de geldelijke opbrengst per ha. Wanneer dit jaarlijks wordt bijgehouden kun je ook gemakkelijk konstateren welk perceel het eerst aan vervanging toe is. Rooi en plant op tijd, want een bedrijf wat verou derd komt snel in moeilijkheden. De betere kwaliteiten en grotere maatsortering komen toch altijd van jongere percelen en de grotere maten springen er in prijs uit. Cox b.v. van de maat 70 mm of groter brengt mo menteel 1,00 op, maar 5 mm klei ner en het scheelt zo 30 cent op een kilo. Tijdig verjongen van een be paalde aanplant is dus zeer belang rijk, al moet natuurlijk tevens de to tale kg-opbrengst van het bedrijf jaarlijks bekeken worden. Zorg datje niet ineens te sterk daalt, zodat in een bepaald jaar het inkomen teveel zou Jonge fruitbomen die op inplant wachten. dalen. De meeste telers hebben hun bomen voor het nieuwe seizoen be steld, mocht dat nog niet het geval zijn, overtuig jezelf altijd of de kwa liteit bomen goed is, want deze zijn toch volop te koop, zeker nu bijna alles virusvrij is. Het voldoende losmaken van de grond is het voornaamste wat voor een aanplant dient te gebeuren. Morren of woelen kan voldoende zijn, maar in de meeste gevallen is diepspitten tot 50-60 cm de beste methode. Dit alles moet tijdig ge beuren, zo ook het palen zetten om straks voor het planten gereed te zijn. Want tijdig planten is ook een zeer voornaam punt. Al deze zaken spelen een rol en we zitten nog volop in de pluk, al werkt het weer voortreffelijk mee. Gezien de grote oogst vallen de prij zen tot op heden niet tegen. De Cox blijft het goed doen, met prijzen rond en boven de gulden al moet de stoot natuurlijk nog komen. De Cox wordt veelal geveild in de kist, erg jam mer, omdat het éénmalig fust goed loopt, maar de telers zijn gewoon bang dat ze in klasse 2 worden ge plaatst, omdat er voldoende kleur op moet zitten, de eisen zijn dacht ik iets te streng omdat enkel op kwaliteit lettend veel Cox klasse I is omdat ze mooi gaaf zijn dit jaar, maar de kleureisen zijn te zwaar, zodat velen het risiko niet nemen. Toch tijd dat hier iets aan veranderd, want de be reidheid bij de telers om in het één malig fust te veilen is zeker aanwezig. Van het uitzonderlijk fraaie nézo- merweer, heeft ons Thoolse gebied geprofiteerd; zodat de verschillende oogstwerkzaamheden vlot konden worden uitgevoerd. Toch zijn er ook nog wel gewassen, die door de on gunstige julimaand een groeiachter stand hadden, die nu nog wat kon worden ingelopen. Dit geldt vooral voor de latere bloemzaadsoorten. De groei blijft ook nog flink in de gla diolen en witlof, terwijl momenteel de afzetprijzen van de herfstbloem kool en bonen goed lonend zijn. De uienprijs zit voor deze tijd ook op een behoorlijk peil, maar het beschot voor eksportkwaliteit laat het dit jaar afweten, hetgeen overigens wel voorzien was. Veel percelen hebben een te groot percentage dikhalzen en zaadpijpen, wat ten koste gaat van de produkties. Het uitsorteren van deze rommel is tevens ook weer kosten- verzwarend, en wanneer men heel de mikmak zo in de winterbewaarplaats doet, wordt de celhuur per kg netto- produkt ook flink opgedreven. Loofklappen Met het nu overwegend toegepast rijpadensysteem in deze teelt, wordt door velen bij het oogsten eerst het loof geklapt. Dit komt de ventilering van het opgeslagen produkt wel ten goede. Voor de bewaring van het produkt, zal er met het loofklappen nog behoorlijk geëksperimenteerd moeten worden dit in verband met de beschadiging ervan. Wanneer een loofklapper is toege rust met een apparaat dat het afge storven loof opzuigt en er op de juiste 16 lengte wordt geklapt, dan pas kan het zijn dat binnen enkele jaren alle te rooien uien met de oogst geklapt zullen worden. Dit werkt zoals reeds gesteld, een betere ventilatie in de hand en bovendien kan er méér le verbaar produkt in de opslagruimte. Bij verschillende teelten zoals bloembollen, witlof, aardappelen en uien is de loofklapper niet meer weg te denken. In veel gevallen heeft dit tot een beter rendement van de be treffende teelten geleid. Maar het betekende ook dat te kleine bedrij ven hun matten konden oprollen. Modernisering van teeltwijzen is echter nimmer te stuiten, wat weer niet inhoudt dat bedrijven met wei nig grond kansloos zijn. Men moet dan wel zonodig, tot intensievere teelten overgaan, en niet bang zijn om soms zijn hoofd te stoten, aan een enkele misgreep. Steeds zal men dan een gericht doel in het oog moeten houden, want een ploeger die een rechte voor wil ploegen, mag niet achteromzien. Ondertussen zijn wij dan nu ook in de maand oktober aangeland. In deze maand zal nage noeg alles weer gerooid moeten zijn in de vollegrondsbedrijven. Men kan niet blijvend rekenen op zes werkzame dagen in de week voor het buitenwerk terwijl iedere week ook de dagen weer korter worden. Voor bol- lenkwekers en witloftrekkers blijft er echter heel de winter, binnen nog werk voorhanden. Met een goed op gezet teelt- en werkplan, hoeft men nog niet zoveel lege uren te hebben in een goed geleid bedrijf. Het totaal areaal appelen nam in de periode mei 1977 tot mei 1980 af met 2.836 ha (-4%). Met name de "grote" rassen Golden Delicious en Cox's Orange Pippin boetten aan belan grijkheid in met areaalinkrimpingen van resp. 1329 ha (- 22%) en 663 ha (- 18%). Een en ander blijkt uit de voorlopige uitkomsten van een C.B.S.-onder- zoek naar de belangrijkste rassen van appelen en peren. Een hiermee ver gelijkbaar onderzoek is voor het laatst gehouden in het kader van de landbouwtelling mei 1977. De rassen Schone van Boskoop en James Grieve volgden min of meer de gemiddelde afnametrend van de appelen met resp. 577 ha (- 13%) en 234 ha (- 15%). Een ras in opkomst is de Lombartscalville, dat in opper vlakte toenam met 71 ha 11%). Ook de oppervlakte Winston nam nog iets toe 11 ha of 2%). Ten opzichte van mei 1977 is het pe renareaal afgenomen met 596 ha; een afname van 9%. Dit ging zeker niet ten koste van het belangrijke pereras Conférence, dat nog een areaaluitbreiding kende van 43 ha 2%). Vooral de kleinere rassen namen verder in betekenis af; Légi- pont met 139 ha (-25%), Bonne Louise d'Avranches met 81 ha (- 22%), Beurré Hardy met 94 ha (- 16%) en de overige, niet met name genoemde rassen zelfs met 291 ha (- 25%). De stoofperen vertoonden een lichte toeneming van 27 ha en kwamen daarmee op 650 ha 4%). Het Dagelijks Bestuur van het waterschap Walcheren maakt bekend, dat ingevolge artikel 19 van het Reg lement van politie op de waterkering en de waterbe heersing in Zeeland te beginnen op 15 december a.s. schouwing zal worden gehouden op het schoonmaken van sloten (kavelsloten, scheidingssloten en wegsloten die dienen voor de geregelde door- en/of afvoer van het polderwater) binnen het waterschap, met inbegrip van de zich daarin bevindende buisleidingen, alsmede op het weren van het in de oevers staande houtgewas, en dat tegen hen die bij deze schouwing nalatig wor den bevonden proces-verbaal zal worden opgemaakt. De nalatige zal door betaling van 10,— 25,— per herhaling in het volgende jaar en 50,— bij nalatig heid in drie opeenvolgende jaren) strafvervolging van de overtreding kunnen voorkomen. Onder een gezuiverde sloot wordt verstaan een sloot, waarvan de belopen zijn gemaaid en waaruit modder, afval, plantengroei, e.d. zijn verwijderd. Ingelanden die tussen 1 oktober en 15 november a.s. sloten zullen hebben schoongemaakt, kunnen dit vóór laatstgenoemde datum melden aan het Bestuur voor noemd door middel van op het Polderhuis te Mid delburg en op onderstaande adressen verkrijgbare formulieren. Ook kan worden volstaan met een tele fonische mededeling aan de kantonnier van de be treffende watering. Deze sloten zullen dan te beginnen op 3 november a.s. aan een voorschouwing worden onderworpen en - in dien bij de voorschouwing blijkt dat deze sloten aan de gestelde vereisten voldoen - op of na 15 december a.s. niet meer geschouwd worden. De sloten die dit jaar geschouwd zullen worden zijn aangegeven op kaarten, die op het Polderhuis te Mid delburg en op onderstaande adressen ter inzage liggen. Westkapelle - Zuidstraat 156 - tel. 01187 - 1235 Veere - Sluiswegje 7 - tel. 01181 - 445 Middelburg, 12 september 1980 Het Dagelijks Bestuur voornoemd, Mr. J.A. Lantsheer, Dijkgraaf Mr. J.M. Luteijn, Griffier e

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 16