Jubileum concours hippique Zwinruiters Wees voorzichtig met voederen vers geoogste granen aan paarden Vakgroep pluimveeteelt opent nieuwe akkommodatie in Wageningen H< H. P aarden zijn gevoelig voor bedorven voedermiddelen (beschimmeld, gistend, rottend enz.) en voorts voor plotseling aangebrachte belang rijke veranderingen in het rantsoen. Ook voor bepaalde gifstoffen leg gen paarden een grote gevoeligheid aan de dag; daarbij moet wel worden bedacht dat paarden niet kunnen braken. D e Landelijke rijvereniging De Zwinruiters hield op de terreinen van, en bij Manege Riemens een concours hippique ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Voorzitter Jan Boidin meldde in zijn openingstoes praak dat het organiseren van een concours hippique geen jaarlijks terugkerende gebeurtenis zal zijn, in verband met de financiële in spanningen. Het was toch een concours met goede prestaties. U, Ook ruimte voor gedragsonderzoek 1. ijdens zijn bezoek aan de gemeente Wageningen, op woensdag 17 september heeft de kommissaris van de koningin in Gelderland, mr. W.J. Geertsema, een nieuwe proefakkommodatie voor de vakgroep Pluimveeteelt van de Landbouwhogeschool officieel geopend. De nieuwe pluimveestallen, gelegen aan de Marijkeweg, sluiten aan op de stallenakkommodatie van het veeteelt- en dierkundecentrum Zodiac; ze vervangen de oude akkommodatie in Achterberg, die in 1978 gesloten werd. Een aantal jaren heeft de pluimvee afdeling van de LH het zonder hoogleraar en met een noodakkom- modatie moeten stellen. Met de be noeming van prof.dr.ir. E.H.K. Ke telaars in 1979 en de realisatie van 1300 m2 nieuwe stallen is het nu mogelijk het pluimvee-onderzoek aan de LH een nieuwe start te geven. De akkommodatie, die de naam "De Haar Pluimvee" heeft gekregen, omvat een opfokruimte en verschil lende ruimten voor legkippen, hanen en slachtkuikens; in totaal zeven stallen. Drie van deze stallen worden gedeeld met de vakgroep Veehoude rij (voor gedragsonderzoek) en de stichting Bloedgroepenonderzoek. Het ligt in de bedoeling in totaal 4000 dieren onder te brengen. De voedering is gedeeltelijk tot volledig geautomatiseerd. De eieren worden met de hand geraapt. Onderzoek .et onderzoek van de vakgroep Pluimveeteelt zal zich op drie gebie den richten: de fokkerij, de voeding en de huisvesting. Wat de fokkerij betreft richt het onderzoek zich op het ontwikkelen van methoden voor het selekteren van die legkippen, die met zo weinig mogelijk voer zoveel mogelijk eieren leggen. Het onder zoek vindt plaats met bekend voer, maar ook met ongebruikelijk voer zoals in de tropen wel gebruikt wordt. Slachtkuikens Mr. W.J. Geertsema opent de nieuwe proefakkommoda tie. et voedingsonderzoek richt zich vooral op de slachtkuikens. Bestu deerd wordt hun behoefte aan eiwit en aminozuren en de vraag of die behoefte te verlagen is door toevoe ging van synthetische aminozuren en andere stoffen. Verder loopt er een onderzoek naar de immuunrespons bij kippen. Hier bij wordt bekeken wat de invloed van de erfelijke aanleg is op het ver mogen van de kip om immuniteit tegen bepaalde ziekten te vormen. De vakgroep Veehouderij zal in het nieuwe gebouw gedragsonderzoek gaan doen met kippen die vrij rond lopen in een stal met uitloopren. Hierbij zal gelet worden op de bete kenis van het zandbad en hoe de on derlinge kommunikatie door gelui den plaatsvindt. Buiten de nieuwe akkommodatie, elders in het Zodiackomplex beschikt de vakgroep nog over ruimten waar het grond- en het batterijsysteem met elkaar vergeleken worden. Tenslotte loopt er nog een proef waarbij ge tracht wordt van veren (afvalprodukt van slachterijen) weer een bestand deel voor het kippevoer te maken. Recycling van verenmeel dus. De nieuwe akkommodatie van de vakgroep Pluimveeteelt is beschei den van opzet. Dat was mogelijk omdat er nauw wordt samengewerkt met het instituut voor pluimveeon- derzoek "Het Spelderholt" te Beek bergen. In tarwe en rogge komen gifstoffen voor, gebonden aan de eiwitfraktie; deze kunnen - bij grote graanhoeveelheden per dag - behalve bij paarden ook bij andere landbouwhuisdieren een nadelige invloed hebben op de gezondheid. Paardengezondheidskalender Vooral in vers geoogste en onrijpe tarwe en rogge zijn deze aan eiwitten gebonden gifstoffen het gevaarlijkst. Voor andere granen bijv. gerst en haver gelden deze bezwaren eigen-, lijk alleen indien ze vers geoogst en/of onrijp zijn. Het nog hogere vochtgehalte (veelal dan boven 14%) en de enzymatische, processen, die nog in de korrels plaatsvinden, spe len - veelal in kombinatie - een rol. Er schijnen daarbij giftige tussen- verbindingen te ontstaan. Als bij de voedering van goed "bestorven" granen van de oude oogst plotseling wordt overgegaan naar vers geoogste granen, zal bij paarden vergiftiging kunnen optreden. Dit geldt in het bijzonder wanneer er vrij grote hoe veelheden haver worden verstrekt. In de eerste instantie ziet men vaak ko liekverschijnselen als gevolg van een aandoening van maag en darmen. Daarin vinden abnormale omzettin gen plaats, waarbij schadelijke rot- tingsstoffen, o.a. histamine, worden gevormd. Deze worden onder nor male omstandigheden ontgiftigd in de lever en gedeeltelijk ook door het lichaam uitgescheiden via de nieren en huid. Dit onschadelijk maken is echter aan bepaalde grenzen verbonden. Een orgaan kan niet plotseling tot het uiterste voor een funktie worden in geschakeld; het heeft een tijd van voorbereiding (aanpassing) nodig. Wanneer het lichaam wordt "over stroomd" met gifstoffen, kan het zijn dat de lever en de uitscheiding in hun funkties tekortschieten en zelfvergif tiging (auto-intoxikatie) van het li chaam optreedt. Men ziet dan be halve ziekteverschijnselen van het maagdarmkanaal, (koliek, geelzucht, dunne slijmerige ontlasting, geeu wen enz.) ook nerveuze stoornissen, zich uitende in sufheid, slaperigheid, kolderachtige verschijnselen en soms zelfs verlammingen. Heel dikwijls leidt deze vergiftiging bij paarden tot het optreden van hoefbevangenheid. De gifstoffen veroorzaken namelijk een verwijding van de bloedvaten in de hoeven. Mengvoeders it het voorgaande zal duidelijk zijn dat de paardehouder met het voederen van vers geoogste granen de uiterste voorzichtigheid dient te betrachten. Slechts zeer geleidelijk (via menging met granen van de vo rige oogst) zal hij op de nieuw geoogste granen mogen overgaan of wel er moet mee worden gewacht tot de granen goed "bestorven" zijn, hetgeen meestal na ongeveer twee maanden bewaren het geval is. Extra aandacht zal daarbij ook nog moeten worden geschonken aan de aanwezigheid van schimmels. In dringende gevallen, indien de oude oogst geheel geruimd is en de nieuwe oogst nog niet geschikt is om te voe deren, zal men verstandig doen uit sluitend gebruik te maken van meng voeders. Hierin zal slechts een klein percentage verse granen kunnen voorkomen, omdat de meeste bes tanddelen afkomstig zijn van import partijen, die lang onderweg zijn en nog van de oude oogst afkomstig zijn of minstens twee maanden geleden zijn geoogst. Tenslotte zouden we de raad willen geven bij het onverhoopt optreden van bovengenoemde verschijnselen direkt de dierenarts te ontbieden en het paard te laten vasten (wel water verstrekken!). Bij de achttallen dressuur in handi cap (L-M- en Z) toonden de Gouwe Reyers uit Serooskerke in de klasse L goed in vorm te zijn. Met 128 punten reden zij naar het oranjelint. Tweede werd Walcheren uit Arnemuiden (klasse L) en derde in de klasse Z de Zwinruiters uit Nieuw vliet. De eerste plaats bij de viertallen (allen klasse L) was voor het goed rijdende Ha- ringruiters uit Biervliet, met Oranje zon uit Vrouwenpolder als goede tweede. Het brons ging naar de Schouwseruiters uit Dreischor. Een spannende strijd met veel pu bliek aan de ring bij de individuele dressuur klasse Z 1 waarin deelne mers van ver buiten Zeeland ver schenen. Suzan Malcorps met The Lord van de Zwinruiters reed zich met 111 punten onbetwist naar de overwinning, met als schitterende tweede clubgenote Anja de Hullu met Mariska (107 punten). Een ge deelde derde plaats was weggelegd voor Ben Boidin met Comme II Faut van de Zwinruiters en Mieke Olts- hoorn met Oscar van de Oldenbar- neveldruiters uit Berkel Rodenrijs. Voor Suzan Malcorps kon het niet op. Ook in de klasse Z2 zegevierde ze met Coloriet. Een paard dat bijna het gehele seizoen op verplichte rust stond, Coloriet blijkt goed hersteld te zijn. Knap tweede werd met twee puntjes verschil (114 punten) Jan Sars met La Golue van Luctor uit Zaamslag. De derde plaats ging naar Miep Bom met Bluz B van de Post hoorn uit Rucphen. Niet minder dan drie ringen in de klasse M individuele dressuur. In ring 3 greep Hannie den Exter met Troubadour van Noord-Beveland de fel begeerde zege met 118 punten. Met 6 puntjes verschil werd Julia Pluym met Natache van de Zwinrui ters tweede, gevolgd door Arjaan Schier met Kalja van Reimerswaal. De Zwinruiters bleken goed op dreef. In ring 4 - individuele dressuur klasse M I-was het Gerard Laperdrix met Liberto die met 126 punten re gelrecht naar de overwinning reed. Tweede werd zijn clubgenoot Bram Bril met Up He Goes en de derde plaats bezette Ineke Schep met Magnaat van Prinses Christina uit Berkenwoude. In ring 5 a individuele dressuur klasse Ml bleek dat de provinciaal springkampioene ook goed dressuur kan rijden. Met 128 punten greep Ineke Goense met El Gaucho van de Paardebloem uit Kloetinge het oranjelint. Tweede met 124 punten werd Loes van Dijke met Ostwind van de Weelruiters, met als derde Piet Neelen met n.n. van de Oranjeruiters uit Willemstad. Bij de individuele dressuur klasse M2 ging het eremetaal met 129 punten naar Ingrid de Feyter met Korine van de Zwinruiters. Als knappe tweede fi nishte Mieke Dikmans met Odinette uit St. Willebrord, en het witte lint was voor Gilles Quist met Narfi van Walcheren met 125 punten. In de klasse L springen konden er van de 60 kombinaties zich maar 8 plaatsen voor de barrage. Parkoers bouwer Bram Maljaars had het hout op hoogte gelegd, en had er tevens een sloot in gelegd, wat wel opvoed kundig is omdat men bij de M- en Z-parkoersen dat zeker tegenkomt. De als voorlaatste gestarte Peter Kommers met Jinlet van Prins Karei let er geen twijfel over bestaan wie de snelste was (nog maar een kombina tie nul springfouten in de tijd van 39 seconden en dat was De Jong met Mac Donald van Nispen). Kommers reed een foutloze rit maar één se conde sneller, waarmee hij de Jong naar de tweede plaats verwees. Met vier springfoutjes werd Jacqueline Verwijs met Yorkshire van St. Geor ge derde. Te krap.... Springjurylid Simon den Exter uit Kortgene "Mij leek de afstand van de eerste twee hindernissen van de driesprong te krap". Deze uitspraak van de bekende springruiter uit Kort gene bleek bewaarheid te worden. Van de dertig combinaties in het springen klasse M bereikten er maar twee de barrage. Liesbeth Schijve met Nicolette van de Zwinruiters en Egbert Sleeuwenhoek met Jutter van St. George uit Ossendrecht. Liesbeth Schijve startte als eerste en vond haar Waterloo met drie weigeringen op de driesprong. Egbert Sleeuwen hoek met Jutter greep de zege met vier springfouten op hindernis 10. Derde werd Izak van Eyzeren met Ulex van de Weelruiters. De Klasse Z springen kende geen barrage. Een combinatie met nul springfouten: de routinier met nul springfouten: de ven Oaks van St. George. Tweede voor Izak van Eyzeren met Interpol 2, en derde Arne Kouwenberg met Russian Dinar. Jan M. Murre Uitslagen Klasse L individuele dressuur; Ring 6 individuele dressuur klasse L2,1S. de Jong met Septimo Prinses Christina, 2 Lucie Zomer met Ruben Paardevrienden, 3 Ineke van Nieuwenhuyzen Walcheren. Ring 7 individuele dressuur L2; I Doeska Delfos met Amazone Walcheren, 2 Inda Sinke Pedigree Reimerswaal 3 Luc Mis- siaen Michael Zwinruiters. Ring 8 individuele dressuur Klasse L2; I Tanneke Keizer met Second Love Zwin ruiters 2 Nicole Tas Niagara Zwinruiters, 3 Bernadet Bogaert met Maaike Zwin ruiters. Ring 9 individuele dressuur klasse L I; I Sari Hanse met Reisja Schouwseruiters, 2 Annet Baas met Oriette Burchtruiters 3 Marian Pi eters met Camaro Haringrui- ters. Ring 10 individuele dressuur klasse L I; I E Koster Wildfire Prinses Christina 2 Anjes Bimmel Prominent Burchtruiters 3 Dick Wieringa Beauty Dijkruiters. Ring II individuele dressuur klasse LI: Anneke Polderman met Oriette Burcht ruiters, 2 Cristiane de Feyter met Robbe does Luütor, 3 Ad de Leeuw met Dafne g Dijkruiters. Ring 12 individuele dressuur klasse L I: I Alexandra van der Peyl met Papillon, 2 Debora Messagie met Ruark beiden van de Zwinruiters, 3 Piet Huige met Ridder Weelruiters. Ring 13 individuele dressuur klasse L I: I Nicole Huige met Robin Weelruiters, 2 Betsie Walhout met Orchidee Haringrui- ters, 3 To Picavet met Ramses Vosse- reyers. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 15