Aardappel- en uienoogst in volle gang Nieuwkomers op Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1981 Beschot zaai-uien vooral in Zeeland slecht Australische tarwe oogst kleiner Drainage West-Brabantse boeren redelijk tevreden. A, Musters (60) heeft zojuist enige fraaie maisstengels gekapt. "Van de kant van de akkers, zegt hij, want daar liggen nogal wat stenen en daar laat de boer zijn machines liever niet op stuk lopen. Hij heeft er deze keer met het oog op dierendag (4 oktober) wat extra zorg aan besteed. Musters die vroeger op de vlasfabriek in Steenbergen ge werkt heeft en nu werkloos is, heeft dat best over voor zijn konijnen, duiven en parkieten. Zomaar iemand aan de afgeslichte dijk in Steenbergen die alle tijd heeft om van zijn dieren te houden. Volgens hem heeft ook dit jaar weer een goede drainage zijn nut bewe zen. Bij sommige kollega's zo weet hij, id de kg-opbrengst aanzienlijker geringer en dat komt vooral omdat ze te veel van het water hebben ge leden. Hij is kontent met het droge weer dat hem veel werk bespaard met het schoonhouden van de open bare weg waarvan hij gebruik moet maken om de oogst binnen te krij gen. Vroeger beter... Bij landbouwer van der Heyden lo pen ook een paar "oprapers". Met De groei-omstandigheden waren de afgelopen maanden nog minder gunstig voor de zaai-uien dan vorig jaar reeds het geval was. Toen was het de afrijping die traag verliep waardoor pas in oktober met het oogsten van het bewaarprodukt kon worden begonnen. Dit jaar was het het koude natte weer in de tweede helft van juni en de eerste drie weken van juli, waardoor op veel plaatsen wateroverlast, zuurstofgebrek en bo- trytis optrad. Al met al denkt men dit jaar door- eengenomen slechts 38 ton per ha te oogsten. Vorig jaar was het beschot met 42,5 t/ha ook al matig. Met na me in Zeeland zit het met 30,9 t/ha niet goed. De Zuidhollandse eilan den doen het wat minder slecht (38,6). Ook de Noordoost-polder doet het voor zijn doen niet best (42 t/ha). Datzelfde geldt voor Oostelijk en Zuidelijk Flevoland (45 t/ha). Per saldo zal het 10.825 ha (vj 10.806) bestaande areaal een oogst gaan op leveren van rond 410.000 ton tegen 457.000 ton vorig jaar. De oogstre- duktie van ruim 10% is dus uitslui tend te wijten aan de teleurstellende produktie per ha. (CBS Oogstraming Akkerbouwge wassen 8-9-1980 en RIVRO-Rassen- bericht 592, sept. 1980). Ramingen van het Australische mi nisterie van Landbouw geven voor de tarwe-oogst een cijfer aan van 13,65 miljoen ton. Zou er echter op zeer korte termijn niet voldoende re gen vallen, dan dient rekening ge houden met een drastische vermin dering van de opbrengst, mogelijk tot zelfs goed 10 miljoen ton. In 1979/1980 had de tarwe-oogst een omvang van goed 16 miljoen ton. 11 wichtsverlies, poeder, stroomkosten e.d. Hoop doet leven", zo zegt hij nog. Even later verdwijnt hij in een wolk van stof. Tot 12 uur zater (27 sep tember) is hij met zijn kollega's bezig geweest. De aardappeloogst was toen van het land binnen gereden door een vroegere krasse werknemer van 72 jaar die dat nog met veel plezier doet. Er ligt wel wat te veel grond in de schuur. Een buitje was erg wel kom geweest, maar allez De opbrengst van de uienoogst wis selt in het westen van Noord-Brabant nogal van perceel tot perceel. Die in druk althans heeft boer P. van der Heyden van de Langeweg in Kruis land. Hij is druk bezig ongeveer 45 ton van een ha. te halen (grond 25% afslibbaar) en vindt de uitkomst van 1000,— per ha. (de uien kosten ongeveer 0,20 redelijk). De Commissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouw gewassen deelt mede dat de volgende rassen voor het eerst op de Beschrij vende Rassenlijst zijn geplaatst: Bij wintertarwe in de T-rubriek: Marksman K: Plant Breeding Institute, Cam bridge, Groot-Brittannië. V: Kon. Kweekbedrijf en Zaadhan- del D.J. van der Have B.V., Kapelle (Zld.). Middelmatig wintervast ras dat op de zuidwestelijke zeeklei hoge op brengsten heeft gegeven. Heeft een vrij vlotte voorjaarsontwikkeling. Het stro is zeer kort en stevig. Werd nogal door afrijpingsziekten aange tast; vooral fusarium veroorzaakte op veel plaatsen aanmerkelijke schade. Overigens vrij weinig vat baar voor ziekten. Rijpt laat. Heeft een matige korrelkwaliteit en is schotgevoelig. Carimulti K; Firma Toni Heidenreich, vorm. Saatzucht Dr. h.c. R. Carsten, Bad Schwartau, Duitse Bondsrepubliek, p/a Borgsweer 12, post Woldendorp (Gron.). Is hoofdzakelijk beproefd op de noordelijke zeeklei en gaf daar zeer goede opbrengsten. Lijkt vrij goed tot goed wintervast en heeft een vlotte voorjaarsontwikkeling. Het stro is vrij lang en middelmatig ste vig. Werd weinig door ziekten aan getast. Rijpt vroeg. Is tamelijk ge voelig voor schot. Swifta K: De Samenwerkende Graank- weekbedrijven Wiersum-Zelder, Groningen. Heeft op de centrale zeeklei zeer goede opbrengsten gegeven. Lijkt vrij goed tot goed wintervast. Ont wikkelt zich in het voorjaar wat traag, groeit later vlot. Het vrij stevi ge stro is van gemiddelde lengte. Weinig vatbaar voor gele roest, sterk vatbaar voor meeldauw en bruine roest, nogal vatbaar voor afrijpings ziekten. Rijpt vrij vroeg. Iets gevoelig voor schot. Bij winterrogge in de N-rubriek: Halo K: F. von Lochow-Petkus GmbH, Bergen, Duitse Bondsrepubliek. V: Cebeco-Handelsraad, Rotterdam. Heeft hoge opbrengsten gegeven. Ontwikkelt zich in het voorjaar traag. Het stro is kort en vrij stevig, doch soms treedt in een later stadium platte legering op. Rijpt laat. West-Brabant - Het fraaie nazomerweer stelt de boeren in staat de aardappel - en uienoogst in 'n vlot tempo binnen te halen. Vooral op de akkerbouwbedrijven wordt in deze periode onder hoogspanning gewerkt. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat staat men ingespannen. Druk pendelverkeer tussen 't land en de boerderij. Op veel plaatsen burgers die in de berm met respekt de boeren op het land bezig zien met hun grote machines en wagens. Hier en daar iemand op de akker die van de boer toestemming heeft om dat wat is blijven liggen op te rapen voor eigen konsumptie of voor het varken. Mooi meegenomen. Hoewel, vroeger loonde het meer de moeite dan tegenwoordig met die "perfekte" machines. De eerste mais wordt al weer gesneden terwijl ook de oogst van de suikerbieten langzaam op gang komt. Na de suikerbieten zit het buitenwerk er weer voor het grootste deel op. Wij vroegen enige boeren in West Brabant naar hun mening over de oogst werkzaamheden in dit fraaie akkerbouwgebied. een plastic zakje in de hand rapen ze zo af en toe een klein uitje op. J. van den Kasteele uit Oud Gastel is één van hen en hij doet dat al het hele seizoen. Eerst de aardappelen en nu de uien. Hij vraagt altijd eerst even aan de eigenaar of het mag. Meestal, zo vertelt hij, kan hij zijn gang gaan. Hij is al lang gepensioneerd en raapt al zeker tien jaar, zo blijkt. "Vroeger zegt hij, loonde het veel beter. Toen waren de machines nog niet zo goed en bleef er veel meer liggen. Nu ligt er zeker minder dan de helft, verge leken met toen. Vorig jaar was zijn seizoen overigens beter. Het was toen wat natter en dan blijft er altijd meer liggen. Nee, zegt hij, als ik 25 kilo op een dag bijeen raap aan uien dan is het veel. Maar 't is meegenomen en de boer verbouwt ze ook niet voor mij uiteraard...." voegt hij er in alle blij moedigheid aan toe. Van der Heyden stelt zich m.b.t. de oprapers wat terughoudend op. Niet dat hij ze die uien niet gunt", maar als ik de één toelaat dan kan ik de ander niet weren en dan heb je zo een heel volk op je land. Je moet er dan maar om denken bij het rijden". Op ongelukken zit hij niet te wach ten. Wat de laatste oogsten (mais en bie ten) betreft kan men stellen dat die aarzelend op gang beginnen te ko men. Hier en daar wordt de eerste mais al weer op een bult gereden. Er staan ook al weer bietenrooiers in het land en de eerste zwaar beladen wa gens zijn al weer waargenomen. Boer G. Scheele aan de Weeldijk 4 te Standdaarbuiten probeert de rooi- machine die bemand wordt door een paar collega's voor te blijven. Temidden van neerdwarrelend stof houdt hij even op met loofklappen. Scheele is niet ontevreden over de oogst van de bintjes:"de opbrengst is iets hoger dan aanvankelijk ver wacht, zo ongeveer 40 tot 45 ton per ha grond" (30 tot 40% afslibbaar), maar hij kent in de buurt een paar kollega's die er stukken bij hebben waar de opbrengst aanzienlijk lager is als gevolg van de vele neerslag be gin deze zomer. Hoop.... De oogst van de 8,6 ha bintjes gaat bijna helemaal in een oude schuur die Scheele zodanig heeft ingericht dat ze er eventueel tot de zomer volgend jaar in kunnen blijven. Hij is vast van plan ze in ieder geval nu, met de prijs van 10 11 cent, niet te verkopen. "Ik hoop, zegt hij, dat de prijs toch weer wat aantrekt. Wil ik uitkomen met de prijs van nu dan zal er toch in ieder geval zo'n 6 cent bijmoeten voot ge-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 11