Kwart areaal wintertarwe ingezaaid met niet-goedgekeurd zaaizaad N, H et probleem kreupelheid bij rundvee treedt in toenemende mate op. Het grootste percentage komt voor in de ligboxenstallen. Naast het niet tijdig bekappen, wordt dit veelal veroorzaakt door klauwziekten. Het is moeilijk om in geld uit te drukken hoe groot bij klauwgebreken de schade is door verlies aan minder melk en vlees en wat vaak voorkomt het vroegtijdig op moeten ruimen van bepaalde dieren. T elers van granen, die ongekeurd zaaizaad gebruiken zijn geneigd om als kostprijs daarvan te hanteren de prijs, die zij voor datzelfde zaad ma ken bij afzet in de konsumptie- of veevoersektor. G ezien het absolute financiële voordeel van enige besparing op de aankoop van goedgekeurd zaad is het de vraag of het verstandig is on gekeurd zaaizaad te gebruiken. Bij gebruik van 150 kg zaai tarwe per ha en 0,25 cent prijsvoordeel is de besparing nog geen 40,— per ha. Bij een oogstderving van 80 k 90 kg tarwe is deze "besparing" alweer te niet gedaan. En wat te denken van één extra onkruidbestrijding? Dit rekenvoorbeeld is willekeurig gekozen maar dient om te bena drukken dat in de teelt als geheel de kosten van zaaizaad betrekkelijk bij zaak zijn en dat besparen op die kosten, gezien de risiko's, nooit veel zoden aan de dijk zal zetten. I n de groepstal verdient het aanbe veling om bij dag en nacht opstallen het vee te scheren. Ongeschoren die ren gaan bij hogere temperatuur in de stal gemakkelijk zweten en koelen bij temperatuurdaling in de avond of nacht sterk af hetgeen niet bevor derlijk is voor de gezondheid van de dieren. D e Commissie heeft daarnaast no gal verrast gereageerd op de gekon- stateerde rasvermenging. In bijna Vi van het aantal bemonsterde partijen ongekeurd zaad was sprake van ma tige tot sterke rasvermenging. I n internationaal verband slaan wij De maand oktober op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf Uit enquête blijkt: O O I Produktschap voor Landbouwzaden in het algemeen waarop nader wordt ingegaan. Selekteren zonder bekendheid van produktievererving is een moeilijke zaak en kan weieens averechts wer ken. Hetzelfde geldt bij stierenkeuze. Geen lid zijn van een kontrolevere- niging leidt tot een verkeerde be drijfsvoering. Het is vaak de zuinig heid die de wijsheid bedriegt., Rantsoenberekenen aast de produktiegegevens is het berekenen van rantsoenen een be langrijke faktor. Lukraak voeren, is doorgaans genomen een dure zaak. De ervaring heeft geleerd dat in de praktijk hoog produktieve dieren te weinig en laag produktieve te veel krachtvoer krijgen. Het voeren in een goede verhouding is zonder bereke ning niet mogelijk. Rantsoenberekening vraagt weinig ekstra werk, maar wel inzicht en routine. Wel moet de voederwaarde van het te verstrekken ruwvoer be kend zijn omdat anders met gemid delden gewerkt wordt wat grote af wijkingen tot gevolg kan hebben. Het is dan ook aan te bevelen om grote kuilen ruwvoer en afwijkende partijen vooraf te laten onderzoeken. Koppelingsprojekt H et is vanzelfsprekend dat bij voorkomende moeilijkheden met het samenstellen van rantsoenen een beroep kan worden gedaan op de bedrijfsvoorlichter die graag be hulpzaam is. Er is echter nog een andere moge lijkheid om verantwoord te kunnen voeren, te weten de koppeling melk- kontrole-veevoeding waarbij de komputer de gegevens berekent. Het doel van het projekt is om de veehouder na iedere proefmelking voor iedere koe afzonderlijk een goed krachtvoeradvies te verstrek ken. Over deze materie is reeds veel ge praat en geschreven, maar het is be langrijk genoeg om het in het kort nogmaals de revue te laten passeren. Er kan alleen deelgenomen worden door veehouders die aangesloten zijn bij de melkkontrole. In het najaar wordt de voorraad ruwvoer door meting van de kuilen vastgesteld. Voor het bepalen van de voeder- waarde is, evenals bij rantsoenbere kening, gewasonderzoek aan te be velen. Op de dag van monstername vult de veehouder een eenvoudig formulier in waarop naast enkele al gemene gegevens het ruwvoer met zo mogelijk de kwaliteit vermeld wordt 'wat over drie of vier weken aan het melkvee gevoerd zal worden. Wegen van het ruwvoer is noodzakelijk. Men mag zich niet laten verleiden door de hoeveelheden aan de hand van schattingen op te geven. Foutie ve gegevens worden ook door de komputer verkeerd berekend en zal het projekt zijn doel missen. Het koppelingsprojekt is een waar devol middel waarvan reeds op veel bedrijven met goed sukses gebruik wordt gemaakt. De kosten van deel name bedragen 2,— per dier per jaar. De melkkontroleur en de bedrijfs voorlichter zijn graag bereid verdere informatie te verschaffen. Veeverzorging De leeftijd van de melkkoeien is mede bepalend voor de winstgevend heid van het bedrijf. Het is bekend dat de dieren op een oudere leeftijd meer melk produceren dan een jongere veestapel. Verschillende oorzaken zijn van invloed op de levensduur. Een van de faktoren is de gezondheidszorg Klauwbekappen ^R.egelmatig bekappen van de klauwen behoort tot de normale werkzaamheden. Aan het einde van de weideperiode zijn de hoeven van de dieren minder hard en taai en het minst verontreinigd met mest en dergelijke. Het begin van de staltijd is de beste tijd voor kontrole en om zonodig een behandeling uit te voe ren. Van uitstel komt gemakkelijk afstel. Op de vastzetstal staan de dieren ongeveer een half jaar onaf gebroken op dezelfde plaats en het is dan ook noodzakelijk dat de vee houder zorgt voor een goed been bestand. In de ligboxenstal is het eveneens belangrijk om aan dit onderdeel aandacht te besteden. Goed verzorgde klauwen zijn op de roostervloeren minder aan slijtage onderhevig. Slechte klauwen gaan gepaard met velerlei narigheden en vrijwel altijd met produktieverla- ging- Voorkomen is nog steeds beter dan genezen. Kreupelheid Veel kreupelheid is een gevolg van tussenklauwontsteking (stinkpoot). Door op regelmatige tijden klau- wontsmetting via een voetbad met 3% oplossing van handelsformaline toe te passen, kan de infektie sterk teruggedrongen worden. De beste tijd om met het voetbad te beginnen is op het laatst van het weideseizoen omdat dan het infek- tiepeil op zijn laagst en het tussen- klauwvlies schoon en dus goed be reikbaar is. Bij twijfels over de oorzaak van de kreupelheid moet men niet zelf gaan eksperimenteren maar is het raad zaam om de dierenarts in te schake len. Een formalinebad is geen won- derbad en geneest niet alle voorko mende klauwziekten. In bepaalde gevallen mag het voetbad zelfs niet gebruikt worden. Scheren en verdere verzorging Geschoren dieren zijn minder aan temperatuurschommelingen onder hevig, gemakkelijker schoon te houden en hebben minder last van parasieten zoals luizen en schurft- mijten. Lange haren zijn broed plaatsen voor ongedierte. De reinheid van de melk wordt voor een groot gedeelte bepaald door de verzorging van de uiers. Vergeet dus bij het scheren dit onderdeel niet. Als slot de opmerking "Borstelen is voeren" is nog steeds van toepassing. Rekord-graanoogst in Groot Brittannië De laatste raming van de Britse Ho me Grown Cereals Authority geeft aan dat de graanoogst in Groot Brit tannië dit jaar rond 18,2 miljoen ton zal opleveren, te weten 9,9 miljoen ton gerst; 7,6 miljoen ton tarwe en 0,7 miljoen ton overige granen. Het is evenwel niet onwaarschijnlijk dat de opbrengst tot rond 20 miljoen ton zal oplopen, aldus vakkringen, 10 teit ruim worden opgevat. Bedoeld worden naast de kiemkracht en de gezondheid van het zaad ook de ra sechtheid en de raszuiverheid, als mede de mechanische zuiverheid. Onkruid ngeveer driekwart van het Nederlandse areaal wintertarwe wordt ingezaaid met door de N.A.K. goedgekeurd zaaizaad. Dat is een van de konklusies van een onderzoek, dat het Produktschap voor Landbouwzaaizaden in het seizoen 1978/79 heeft laten verrichten. Aan het begin van het wintergranenseizoen 1980/81 is het goed nog eens stif te staan bij de resultaten van dit onderzoek en de konklusies daaraan verbonden, die ongetwijfeld meerdere jaren hun betekenis zullen behouden. Voor veel telers van wintertarwe en andere granen kunnen er misschien goede lessen uit worden getrokken. Het onderzoek n het onderzoek, dat o.a. een en quête omvatte, die in de winter 1978/79 werd uitgevoerd, tracht men na te gaan welke de motieven zijn van telers, die eigen - dus niet ge keurd - zaad als zaaizaad gebruiken. Dit eigen gebruik is, zoals bekend, niet verboden. Wel is de handel in zaad bestemd voor zaaidoeleinden, dat niet officieel is goedgekeurd, verboden. Uit de enquête blijkt, dat een meer derheid van de gebruikers van onge keurd zaaizaad als belangrijkste mo tieven aanvoert het prijsverschil en het geringe teeltrisiko dat men zou lopen ten opzichte van het gebruik van N.A.K.-goedgekeurd zaaizaad. Beide motieven zijn voor de Com missie tot bevordering van het ge bruik van goedgekeurd zaaizaad, die ook het onderzoek heeft begeleid, aanleiding geweest tot kritische op merkingen. Prijsverschil en teeltrisiko Terecht wijst de Commissie erop, dat men hiermee de prijs van ongekeurd zaad te gunstig voorstelt, bijna altijd immers worden nog kosten gemaakt voor schoning en ontsmetting, terwijl ook de extra arbeid, het gebruik van zakken, het transport en de opslag niet vergeten mogen worden. Al deze zaken zijn ook begrepen in de prijs van goedgekeurd zaaizaad, dat kant en klaar op de boerderij wordt afgeleverd. Daar komt nog bij, dat van ongekeurd zaad in de prak tijk 7 a 8 kg per ha meer wordt verzaaid dan van goedgekeurd zaad. Overigens kan de prijs niet los wor den gezien van de kwaliteit van het zaad. Hierbij mag het begrip kwali- m maar met het laatste te begin nen: ongekeurd zaaizaad wordt in principe niet geschoond volgens N.A.K.-normen. Uit monsternemingen uit partijen ongekeurd zaad, bestemd voor eigen inzaai, is bij het onderzoek dan ook gebleken dat veel vermenging met onkruidzaad voorkomt. De chemische onkruidbestrijding, die bij de teelt gebruikelijk is, be perkt de gevolgen hiervan weliswaar, maar uitzaai van verontreinigd zaad heeft altijd verspreiding van onkrui den als gevolg. Rasvermenging Het is vrijwel zeker, dat de teler, die van ongekeurd zaad teelt, daarmee geen rekening houdt en er zich dus niet van bewust is, dat zijn gewas iets anders op de behandelingen zal kun nen reageren dan een raszuiver ge was. Zo kan bijvoorbeeld een iets onge lijkmatig afrijpend gewas oogstder- ving lijden, omdat men voor het ene ras te -vroeg en voor het andere ras te laat oogst, hetgeen leidt tot verhoogd schotrisiko en kans op hogere droogkosten. De konklusie is, dat de teler, die. ongekeurd zaaizaad als uitgangsmateriaal neemt, daarbij meer of minder risiko's op de koop toe neemt. Re*' (5 .0. p S t/ï die melding maken van een goede ha-opbrengst. Dreigende havenstakingen, matige vraag en ruim aanbod hebben geleid tot een onoverzichtelijke situatie op de termijnmarkt voor granen, waar door belanghebbenden uiteenlopen de posities werden ingenomen. Dit werd nog in de hand gewerkt door de verwachting dat de rentevoet omlaag zou gaan. De omzetten op de ter mijnmarkt stegen tot het tweevoudi ge van normaal. Besparing... Toekomst met het gebruik van goedgekeurd zaaizaad en verversingspercentages van 15% en meer zeker geen slecht figuur. Bij andere granen dan wintertarwe komt het gebruik van ongekeurd zaaizaad nog minder voor dan bij de teelt van wintertarwe. Daaraan mag mede worden toegeschreven, dat het peil van de opbrengsten zich in Ne derland internationaal aan de top bevindt. Om deze positie te handhaven is be hoedzaamheid ten aanzien van teel- trisiko's geboden. Een algemeen ge bruik van goedgekeurd zaad speelt daarbij een belangrijke rol, zeker in dien een intensieve teeltmethode wordt gevolgd. Bij de intensieve me thode gericht op hoge zaadopbreng sten, steekt het nauw met de stand van het gewas. keurd zaaizaad vereist de beschik baarheid van dat zaad, waaraan be ter kan worden voldaan, naarmate er een voldoende en regelmatige vraag is. Kweekwerk oldoende vraag is tevens een sti mulans voor het kweekwerk. Voor een optimale tarweteelt is de regel matige toevoer van nieuwe en betere rassen van veel belang. Nederland verkeert in de gelukkige omstandig heid dat het beschikt over goed uit geruste kweek-, vermeerderings- en schoningsbedrijven, een goed en op de praktijk afgestemd rassenonder- zoek en een goede keuringsorganisa tie. Een wijdvertakt distributiesys teem zorgt er tenslotte voor, dat op vrijwel elke plaats in ons land in vol doende mate goedgekeurd zaaizaad van de gevraagde rassen beschikbaar is. Handhaving van dit systeem en zo mogelijk verbetering is voor een goe de zaaizaadvoorziening noodzakelijk en vormt een belangrijke basis voor een gezonde en produktieve graan- teelt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 10