Toch weer redelijke verhouding vraag en aanbod? om 1 UIT K l~E WEIMKEIM E en groot aantal telers moest één dezer dagen een bittere pil slikken. Een forse naheffïng; nog eens een konfrontatie met de vorige oogst. De toch al wat mineurstemming over oogst 1980 werd er beslist niet door verbeterd. Ik voel het als mijn taak, daar toch wat van te zeggen. H oewel ik reeds meermalen ge schreven heb over de heffingsyste- <men, het heffingenbeleid in de poot- goedsektor, wil ik daar heel kort nog eens wat over schrijven. Het komt wel wat vreemd over, wanneer aan de ene kant vanwege de goede stand van de fondsen alle heffingen gehal veerd worden, al 2 jaar achtereen, en aan de andere kant een naheffïng wordt opgelegd. Wat willen we ook weer met onze heffingen bereiken? D e pootaardappeloogst 1980 is nu grotendeels achter de rug. Het was bijzonder moeizaam dit keer. Grote problemen in de eerste plaats met doodspuiten en looftrekken en later met het rooien. Het weer zat wel bij zonder tegen. Een aantal telers moe ten flinke klappen incasseren door hoge kosten, rot, rhizoctonia. Natio naal gezien zullen er waarschijnlijk nog wel voldoende poters zijn, om de binnenlandse en buitenlandse markt te voorzien. Naheffïng poot goed 1979 Het heffingen-beleid En 1980? Wierbonen, een teelt om in de gaten te houden Wierbonen Tenslotte A. Vermeer AKKERBOUW VEEHOUDERIJ a. Een bodem in de markt met een minimum prijsstelsel. b. Financiering van een aktieve propaganda door de gehele wereld. c. Stabilisering van de produktie per ras. Wanneer we een bodem In de markt willen hebben en dus overschotten financieren, dan weten we uit 30 jaar ervaring, dat dit nogal grillig kan verlopen, meestal door oorzaken van de natuur. Dat is de reden, dat we steeds moeten denken in het kader van een meerjarenplan. Vandaar, dat gezocht is naar financieringsbijdra- gen als basis, die zo konstant moge lijk zijn. Dat vinden we terug in een basisheffing van 150,— per ha en 0,80 per 100 kg voor pootgoedma ten beneden 45 mm en 0,40 per 100 kg voor pootgoedmaten boven 45 mm. Deze heffing, die globaal zo'n 9 miljoen per jaar oplevert en al ja renlang geldt, blijkt tot nu toe ruim schoots voldoende om èn de mini mum prijsregeling te financieren, èn het propagandawerk 3 miljoen per jaar). Een verfijning in ons sys teem is o.a. te vinden in een extra heffing per ras en in de zgn. kalami- teitenheffing. De extra heffing per ras is opgelegd met de volgende doelstelling. Dat, wanneer zo'n ras een extra beroep doet op de "pot" en er extra geld uit haalt, dat ras er dan duidelijk mee gekonfronteerd wordt. Dat alle telers van dat ras een extra bijdrage leveren (solidariteit) en me deverantwoordelijk worden gesteld voor het te grote overschot. Het principe van "de vervuiler betaalt" komt hier wat om de hoek kijken, waar vooral het systeem dat hiermee getracht wordt langs vrijwillige weg een stabilisering van de teelt te be reiken. De export van aardappelen zal nog meer opgevoerd moeten worden.... Vast staat dat de poters, die straks aan de NAK-plon\beringseisen kun nen voldoen, van uitstekende kwali teit zijn (weinig virus en weinig vel- lerigheid). Ondanks het feit dat het areaal wat groter is dan vorig jaar, is het totaal aantal poters, beschikbaar in de gangbare pootgoedmaten be slist kleiner. De dalende tendens in de pootgöedprijzen van de laatste weken is mijns inziens beslist niet gerechtvaardigd. De bruto-op- brengst mag dan goed zijn op de geoogste percelen, maar de netto opbrengst in de pootgoedmaten valt straks beslist tegen. Uiteraard met grote verschillen van ras tot ras en boer tot boer. Maar ik redeneer glo baal en nationaal. De gewassen zijn erg grof gegroeid, er is veel grond meegekomen in de Terwijl ik mijn bijdrage zit te schrij ven voor deze rubriek uit ALTEN A- BIESBOSCH wijst mijn thermome ter boven de 25 graden aan en dat op 20 septemöer. Deze temperaturen zijn de laatste paar dagen dat de zo mer ons rest zeker nog van harte welkom. Dinsdag hebben we waarschijnlijk alleijiaal naar de troonrede geluis terd welke door onze nieuwe vorstin op perfekte wijze werd voorgelezen. De inhoud er van is echter niet erg hoopgevend; de reaktie's waren dan ook van vele zijde van de zelfde in houd n.l. inleveren, broekriem aan halen, puinruimen, enz. enz. maar wij zullen ons maar niet op politiek terrein begeven en ons maar bepalen bij ons onderwerp uit de Praktijk. Ik zag afgelopen week dan ook een merkwaardige kombinatie op een van onze wegen, eerst reed daar een kombine daar even achter 'n bieten rooimachine en daar achter een aardappelrooier. De vraag rijst dan is het nog graanoogsttijd, aardappel- rooien of bietenoogsttijd. Bij nader informatie bleek dat alle drie van het oogsten waren, de graankombine was n.l. wierbonen aan het dorsen van stam. Deze teelt is voor het eerst in onze streek gekontrakteerd als proef om in europa een eiwitrijk produkt te telen om minder afhankelijk te zijn van het buitenland. Deze teelt wordt dan ook in EEG- verband gesubsidieerd en een groot veevoederbedrijf in ons gebied heeft dan ook de bemiddeling op zich ge nomen. Omtrent de uitkomst is er nog niets bekend maar het is toch misschien wel de moeite waard deze teelt nauwlettend te volgen. Zijpast als vlinderbloemig gewas mogelijk wel in ons teeltplan om er vruchtwis seling en bij een opbrengst van 6 ton per ha en een huidige prijs van 62 cent per kilo zou de teelt ook finan cieel te overwegen zijn. Ook de maisteelt op kontrakt neemt bewaarplaatsen-, er zal beduidend meer uitval zijn door groeischeuren, misvorming èn rhizoctonia. Totaal gezien dus een wat kleinere hoeveel heid beschikbaar, nogmaals in de gangbare pootgoedmaten, dan vorig jaar. Er is tot nu toe geen enkele re den om aan te nemen, waarom onze export weer niet op 400.000 ton zou komen of waarom de binnenlandse gebruikers niet zullen willen profite ren van ons uitstekend gezonde pootgoed, als uitgangspunt voor een goede bestemmingsteelt. Ieder jaar is weer anders. Het is de kunst elk jaar weer nuchter de zaken in ogenschouw te nemen. Ook onze konkurrenten in het buitenland (Schotland!) hebben te maken met enorm grof gegroeide poters en veel uitval. Voor het Nederlandse poot- goedbedrijfsleven is een mineurstem ming dan ook niet gerechtvaardigd. Jaarverslag 19 Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond Dit 100 pagina's grote boekje ver meldt alle onderzoek projekten waaraan het P.A.G.V. in het ver slagjaar heeft gewerkt. Dat waren er ruim 150. Afdelingsgewijs wordt een aantal van deze projekten omschre ven, waarbij het zwaartepunt is ge legd op de resultaten en de perspek- tieven. Het verslag is verkrijgbaar door 15,00 over te maken op giro 2249700 t.n.v. P.A.G.V. te Lelystad, met vermelding "Jaarverslag 1979 P.A.G.V.". va* in dit gebied wel toe en de afzet is hoofdzakelijk bestemd voor veebe drijven in de Alblasserwaard en dus zeer gunstig gelegen voor vervoer kosten. Ook daarin biedt de toe komst voor de akkerbouw wat meer perspektief, en we wachten deze uit komsten dan ook af. De aardappeloogst is nog niet be gonnen, wel zijn alle percelen dood gespoten en zal bij het lezen van dit artikel al veel een aanvang zijn ge maakt met oogsten. De kg-opbreng- sten worden zeer hoog aangestegen; er worden al opbrengsten genoemd die ik niet meer durf te schrijven want als dat waar moet zijn dan denk ik dat wij er in de EEG nog weer een berg bij hebben n.l. een aardappel- berg. De eerste suikerbieten zijn ook al gerooid en wachten op vervoer naar de fabriek welke 22 september zal aanvangen. Het laatste produkt 1980 gaat daarmee al weer het veld rui men en dit betekent dat nog enkele maanden ons resten voor ook 1980 geschiedenis zal zijn en wij in 1981 worden opgeroepen om een nieuw parlement te kiezen Wij zullen ons nu al mede moeten gaan bezinnen hoe dat er uit zal gaan zien. Alle ve randering is geen verbetering maar in de politiek staat men vaak voor verrassingen, te meer daar een van onze grootste politieke partijen een voorzitter heeft weten aan te trekken afkomstig uit de hoogste landbouw- kringen, zou onze hoop daar op ge vestigd mogen zijn. Dus toch nog even een klein tikkeltje politiek. VERS GEROOIDE AARDAP PELEN moet U eerst met rust la ten. Ze moeten zogezegd eerst be komen van de schrikvan het rooien. De huid moet afharden. Dit duurt zeker enkele weken en bij een niet te lage temperatuur, 15 gr.C., gaat dat het beste. Af en toe een Z2 uur ventileren voor verse lucht zorgt voor voldoende zuur stof. Laat de temperatuur echter niet boven de 20 gr.C. komen, want dat is ook weer verkeerd. Natte partijen vragen iets meer zorg en iets meer ventilatie. Ook goedkope aardappelen hebben uw zorg nodig. HOE BETER UW LAND en hoe beter uw drainage en slootonder- houd, hoe langer U uw suikerbie ten kunt laten staan. Heeft U echter land met een verhaaltje neem dan geen risiko 's en probeer niet het onderste uit de kan te ha len. Rooi vroeg. Laat rooien, geeft weer laat kans op tarwezaaien en meestal een slechter zaaibed. We wensen U alle wijsheid toe met een goed besluit. HOE STAAT HET met uw bie- tencystenaaltjes? Granulaten en grondontsmetten kosten veel geld en geven zelden meer dan 50 ton bieten per ha. Een oude "na tuurmethode is 50 ton stalmest per ha. Uw suikerbieten groeien dan als "kool" en de bietencyste- naaltjes veroorzaken dan veel minder schade. Bewezen is deze methode niet, maar veel boeren hebben er een goede bietenoogst mee. En daar gaat het nu net or IDE, n. \Er WIE KOOLZAAD ZAAIL moet nu op aardvlooien letten, zijn er dit jaar meer dan andersi en waarom zouden ze bij U niet to rnen. Regelmatige kont role van\uw gewas is nodig om bij schade di- rekt in te kunnen grijpen. Zachte heelmeesters krijgen holle perce len. 1 20 OKTOBER IS nog steeds de beste tijd om tarwe te zaaien. En weet U wat ook prima bevalt? Meteen een bodemherbicidé ge bruiken voor het onkruid. U voor komt dan veel onkruid. U zou wel erg onrealistisch zijn als U denkt dat er deze herfst geen onkruid meer komt. Een goed zaaibed is nodig voor uw tarwe, maar daarin kiemt ook het onkruid beter. Maar op een goed zaaibed werkt ook een bodemher bicide erg goed. MOORDEN IS BIJNA altijd te veroordelen. Wanneer dit ook. nog nadelige gevolgen heeft voor uw portemonnee is het helemaal fout. Toch zijn er veehouders die elk jaar opnieuw hun maispercelen "vermoorden". Er wordt dan ge oogst wanneer de korrels onvol doende rijp zijn. Snijmais is met de minste verliezen pas in te kuilen als er bij knijpen geen sap meer uit de korrels komt. Te vroeg oogsten, kan U 300 tot 500 gulden per ha aan voederwaarde kosten. GEMAK DIENT DE KOE. U moet dan wel zorgen dat het ligbed goed onderhouden wordt. Een goed ligbed geeft ook nog minder kans op speenbetrappen en kreu pelheid. Daarnaast blijven de die ren beter schoon wat een goede invloed heeft op de kwaliteit van de melk. De tijd die U aan het ver zorgen van ligboxen besteedt, be taalt zich in meervoud terug. NOG NIET ALLE jonge kalve ren zijn reeds opgestald. Hier en daar treft men in de weide kalve ren aan met een dorre haarkleur en in slechte konditie. In verschil lende gevallen is hier zeker sprake van een zware aantasting door maagdarmwormen. Stal deze kal veren direkt op en laat ze behan delen door de dierenarts. Een dier met voldoende gewicht op 2-jarige leeftijd laten afkalven, is alleen mogelijk wanneer naast een goed rantsoen ook de gezondheid opti maal is. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 7