D e bladeren beginnen weerhal van de bomen te vallen en ongemerkt wordt de kalender als maar dubber. dunner. Het weer is nog van een zo mers type, zodat we het bij het werk soms nog te warm vinden. De klok wordt weer op wintertijd gezet en dan zal het 's avonds weer vroeger donker zijn. Van dat tijdverschil trekken de kippen zich niets aan, want ze gaan op hun tijd op stok en in het nest voor het leggen van een ei. Deze week is buurvrouw in het hok nog aangevallen door een "scharrel haan". Dat brok hormonen was zich van geen kwaad bewust, want ze kwam louter als sluitstuk van de schoonmaak nog even de ramen in het hok lappen. Wat dat schoonma ken betreft kunnen we konkluderen, dat de boer door alle eeuwen heen de boerin haar eigen gang heeft laten gaan. Op gebied van de emancipatie is de boer zijn tijd dus ver vooruit geweest. Klachten zullen er wel im mer blijven, maar ook daar staan we voor open. Ge kunt het er niet op zaaien, maar het moet erop groeien Oogst hakvruchten in volle gang Energiebesparing Wat regen zou welkom zijn Aardappelen zijn geen eierkolen Wie zien de eerste bietenhopen al weer liggen Nu de laatste jaren de meeste agra riërs ook in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN alleen zijn komen te staan valt de vele onderlinge samen werking tussen 2 of meer bedrijven steeds meer bij de oogst van o.a. de hakvruchten. Een situatie die jammer genoeg uit noodzaak heeft plaatsge vonden, maar nu toch een kostenbes paring bij de oogst oplevert. De oogst van aardappelen kwam zo rond half september op gang. In en kele gevallen bleek het doodspuiten nog te kort geleden gebeurd te' zijn, zodat de oogst moest worden onder broken. Teveel vervelling, vooral van de grotere knollen. En die zijn er dit jaar relatief genomen nogal veel. Op de zwaardere gronden komen veel grote en scherpe droge kluiten met het produkt mee. Toch valt het op dat steeds meer op een goede afstel ling op allerlei onderdelen in de oogstketen wordt gelet om beschadi ging zoveel mogelijk te voorkomen. Ook de afnemer zal hieraan de volle aandacht moeten besteden, als deze het betere produkt uit de cel haalt. Anders schieten we er niet veel mee op. Bij een uitbetaling naar kwaliteit zou misschien wel aan de orde moe ten komen een kwaliteitsbeoordeling vlak voor het uit de cel halen. Wij hebben de indruk dat in tegen stelling tot enkele andere streken er weinig of geen phytophthora - en natrotknollen aanwezig zijn. Toch is het zaak hier bij de oogst goed op te letten. Vrijwel gelijktijdig met de aardap peloogst is ook het rooien van de bieten op enkele bedrijven gestart. Er schijnt veel animo geweest te zijn om voor de vroege levering in aan merking te kunnen komen. Wij vra gen ons allen af waarom dan al bijna een week voor de leveringsdato de bieten werden gerooid. Er zijn toch oogstmachines genoeg. Het rooien verliep met deze harde droge grond niet altijd even best. De opbrengsten van dit gewas zullen dit jaar wel erg veel uit elkaar lopen. Verschillende bietenpercelen zijn ernstig door meeldauw aangetast. In veel geval len is de voorvrucht meerjarig gras zaad geweest. Zou hier droogte en/of stikstofgebrek een belangrijke rol in kunnen spelen? Wij geloven toch dat de opbrengst in dit soort gevallen onder deze schimmel moet lijden. Een andere zaak die opvalt is het vele draineren dit jaar. Men heeft toch wel begrepen, dat men "in het water" niet kan boeren. Jammer dat er geen geld meer over is voor het verstrek ken van subsidie, voor zo'n belang rijke zaak. Tarweberg Allerlei berichten over een dreigende tarweberg ten spijt hebben vele tar- wetelers plannen de oppervlakte we derom uit te breiden. Wel begrijpelijk vanwege het goede gemiddelde saldo wat dit gewas de laatste jaren ople vert t.o.v. enkele andere teelten. We hebben vernomen dat dit ook in an dere E.E.G.-landen speelt. De prijs komt daardoor wel erg onder druk te staan. Zal ook hier binnen een paar jaar de wal het schip niet keren. Naar welk gewas kunnen we dan uitwijken. Straks praten ze nog over kontigen- tering van de tarweteelt. Wie had dit verwacht. De werkzaamheden hebben op WALCHEREN over het algemeen een vlot verloop mede door de gun stige weersomstandigheden. De re- genhoevéelheden zijn de laatste we ken erg laag. Sinds begin september slechts 14 mm. Voor het rooien van de aardappelen is het in veel gevallen wenselijk dat er wat regen komt in verband met het voorkomen van scherpe kluiten. Dit ter beperking van knolbeschadiging. Overigens komt het rooien van de aardappelen nog maar langzaam op gang. Het blijkt dat er tussen dood spuiten en rooien eerder drie weken tussentijd moet zijn dan twee, in verband met de afharding van de schil. Met het binnenhalen van de uien is men bezig, terwijl de bruine bonen voor het overgrote deel op de ruiter zijn gezet. Het enige nog groeiende gewas van oogst 1980 de suikerbieten. Veel percelen hebben nog een redelijk gezonde stand. Er komt weinig ver- gelingsziekte voor, wel wat geelzucht en meeldauw. We zien nog al wat verschil in "afrijping". Naast perce len met een lichtgetinte bladkleur zijn er ook met een erg donkergetin- te. De hoogte van de N-bemesting en nalevering van de grond komt dui delijk tot uiting. Met het rooien van de bieten is begonnen. We zagen de eerste hopen alweer liggen met over het algemeen redelijk mooie bieten, gezien het groeiseizoen. Er blijkt voor de vroeglevering veel belang stelling te zijn. Ook de oogst van de snijmais, staat weer voor de deur. Verwacht wordt dat deze week op diverse percelen het gewas voldoen de rijp zal zijn om een optimale op brengst aan voederwaarde te krijgen. De grasgroei is momenteel gering en bijvoeren is op sommige bedrijven noodzakelijk. Er zijn nu in ieder ge val weer bietenkoppen en blad be schikbaar. Voor aanvulling van de wintervoorraad is er zo hier en daar nog wel een perceel snijmais te koop. We bevinden ons nu op het tijdstip dat de onderlinge samenwerking tussen twee of meer bedrijven wel het meest van toepassing is. Zowel met mankracht als materiaal is sa menwerking algemeen bij het rooien en transporteren van de aardappelen en het verzamelen van de uien. We kunnen ons niet meer indenken dat dit Zonder samenwerking nog moge lijk zou zijn. Wat dit betreft zijn er zeer veel veranderingen ten goede opgetreden. Hoe dik of hoe dun gaan we de tarwe zaaien? In de praktijk blijkt er een tendens aanwezig te zijn om bij de tarwezaai zonder meer de zaaizaadhoeveelheid aanmerkelijk te verhogen. We zijn van mening dat hiervoor toch wel een duidelijke reden aanwezig moet zijn. Bij een slecht zaaibed en breed- werpig zaaien waarbij de mogelijk heid aanwezig is dat er veel zaad te diep valt en dus zwakke planten levert Energiebesparing is noodzaak ge worden, want vliegen de kosten de pan uit. De steeds stijgende olieprij zen dwingen ons terecht om ons als studieklub meer en meer in deze ma terie te gaan verdiepen. Ons oog is daarom gevallen op het zaaivoor- ploegen en op het zaailand klaarma ken voor de wintertarwe. Steeds zien we zwaarder materiaal en aangedre ven werktuigen om de ekstra diep ge ploegde grond om te toveren tot een redelijk zaaibed. Onder droge om standigheden wordt het dan een klui tenmassa en bij nat weer een soort deegsubstantie. Verder spelen plaat selijk de grote verschillen in zwaarte van de grond ons parten en daarom is het niet zonder reden, dat we ons af gevraagd hebben hoe we een goedko pe, ideale en uniforme methode als oplossing kunnen vinden. In de periode toen we nog met de paarden ploegden hadden we voor het zaaivoorploegen de beschikking over de tweescharwentelploegen van het merk Simson met korte steile ris- ters en over die van het merk Vlaan deren met lange risters. Met ge noemde ploegen kon heel ondiep worden geploegd en zodoende ook maar heel ondiep worden gezaaid. Vooral dat laatst genoemde ondiep is heel erg belangrijk. Te diep gezaaide tarwe heeft meer last van voetziekte en van bodeminsekten omdat de op komst trager verloopt. Uiterst zwak ke planten stoelen heel weinig uit en vallen veelal ten prooi aan de che mische onkruidbestrijding. Samen vattend kunnen we dus stellen, dat er geld te besparen valt bij het zaai voorploegen en bij het zaailand klaarmaken voor de wintertarwe en dat de resultaten eerder beter dan minder zullen zijn. Tegenwoordig zijn we alleen op ons bedrijf en daarom grijpen we naar die ene ploeg en naar dat aangedreven werktuig. Dit is een systeem gewor den waarbij de herinrichting van de trekker ons ten dienste staat. Het ge-' mak dient de mens, maar op zijn tijd is verhoging van de zaaizaadhoeveel heid nodig. Ook het 1000 korrelge- wicht is van belang, dus de grofte van het zaaizaad. Uitgangspunt dient te zijn dat het meest gewenste planten aantal 200-225/m2 is, die 500-600 aren/m2 kunnen dragen. Bij tijdige zaai en goed zaaibed tot latere zaai en ongunstig zaaibed zijn bovenstaande plantenaantallen haalbaar vanaf 125-170 kg zaaizaad/ha. Een te dicht staand gewas geeft in het voor jaar meer kans op ziekten. Een oud boerengezegde is, "je kunt het er niet op zaaien, maar het moet er op groeien". eens kritisch de zaak bekijken kan nooit geen kwaad. Zo hebben we ons op de demon stratie wentelploegen in de Bathpol- ders afgevraagd of dat bredevoor- ploegen een tussenfase is in de ont wikkeling op ploeggebied. Hoe lang blijven we nog door de voor rijden met steeds zwaarder wordende trek kers is eigenlijk de hamvraag. De trekkerbanden worden als maar bre der en om met een vierschaar nog behoorlijk recht te rijden wordt een kunst apart. Terecht zien we danook de voorwielen hydraulisch bestuurd helemaal schuin langs de voor ras pen. 'Het principe van bredevoorploegen juichen we van harte toe, maar na meting is ons het verschil nog te ge ring gebleken. Nauwlettend zullen we deze ontwikkeling blijven volgen, maar wij hadden nog bredere ploe gen verwacht. Graag willen we de organisatoren van de demonstratie hulde brengen voor dit goed ge slaagde en belangrijke evenement op ploeggebied. Ook op SCHOUWEN-DUIVE- LAND, we schrijven 21-9, hebben we in de afgelopen 14 dagen, door het gunstige weer, weinig moeilijkheden met de verdere werkzaamheden ge had. De grasgroenbemesters, voor zien van N groeien goed. Stoppelbe werkingen konden onder gunstige omstandigheden uitgevoerd worden. Van de bruine bonen, die reeds aan de ruiter stonden, is een deel gekombi- ned. Dit gewas heeft wel erg geleden tijdens groei en bloei. Het resultaat is er ook naar, n.l. zeer slechte kg-op- brengst. De uien zijn nog niet allemaal ge rooid. Afrijping verloopt traag. Er zijn goede percelen bij, maar gemid deld blijft de kg-opbrengst p. ha. achter. De prijs van dit produkt is momenteel gelukkig niet slecht. Al spoedig kwam het werk hoofdzake lijk te staan in het teken van het aardappel rooien. Droge grondom- standigheden spelen deze oogst soms parten. Voldoende tijd moest in acht genomen worden tussen tijdstip van doodspuiten en rooien, met het oog op ontvalling van het produkt. T.a.v. dit laatste kwamen nog wel eens problemen voor. Ook kregen enkele telers te maken met het bij aardap pelen optredende naveleindrot. Dit laatste kan ontstaan bij een te snel afsterven van veel aanwezig groen loof bij toepassing van doodspuit- middelen in droge omstandigheden. Voerprijs en erger betekent een flin ke schadepost. De sortering bij dit produkt is over het geheel vrij grof, plaatselijk wel vrij veel groeischeu- ren, misvorming en groene. De kg- opbrengst p.ha. ligt dit jaar vrij hoog. Het is niet overbodig om nog eens het Z.L.M.-blad van 19-9 te pakken en het artikel te lezen waarin ir. C.D. van Loon schrijft over de punten die 6 aandacht verdienen om aardappelen van een zo goed mogelijke kwaliteit in de bewaarplaats te krijgen. Suikerbietenoogst De suikerbietenoogst staat ook weer voor de deur. Er zijn reeds enkele percelen gerooid. De verwachting t.a.v. kg-opbrengst en gehalte stemt tot tevredenheid, maar de gemiddel de opbrengst zal m.i. toch iets tegen vallen. Zorg bij deze oogst voor een juiste afstelling van taster, kopmes en rooischaren enz. Verder is sneirijden met een rooimachine sterk af te ra den. Kopverlies rooiverlies is bietverlies en dit behoort binnen de perken gehouden te worden. Goede afstelling van kop- en ontblade- rapparatuur is noodzakelijk. Voor het aardappelrooien en suiker- bietenrooien is het momenteel aan de te droge kant. Wat regen zou zeer welkom zijn. 't Is druk bij de boeren in DE WESTHOEK Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat wordt er gewerkt. Je vraag je wel eens af wanneer er in alle bedrijfstakken zo werd aange pakt als in de landbouw, zou het er met onze ekonomie dan ook zo slecht voor staan? Dat geldt ook voor onze medewer kers op onze bedrijven, 's Avonds laat nog zie je de lichtbundels van de trekkers door de duisternis priemen. De aardappelrooiers hebben het druk en tussendoor moeten er eigen lijk ook nog bieten gerooid worden. De opbrengst van de aardappelen is goed. Dat wil niet zeggen, dat er geen percelen zijn die beneden de 40.000 kg liggen. Met de droge grond en de kluiten is het oppassen geblazen. "Aardappelen zijn geen eierkolen" zou de heer Zinkweg zeggen. Nu en dit gezegde gaat voor de oogst 1980 zeker weer op. We zagen deze week een kleurproef van verschillende par tijen om te testen hoe het met de be schadiging gesteld was. Verschillende kollega's lagen naast elkaar op de vloer en waren het kleurbad gepas seerd. Gelukkig, 't zijn de aardappels en niet de kollega's zeiden we tegen elkaar. Wie weet hoe we dan tevoor schijn zouden komen? Hoewel een regenbui erg goed zou zijn, weet je niet of ge er erg naar moet verlangen, 't Werk vlot met droog weer enorm en watje nu in een dag kan doen, daar kun je met nat weer soms dagen over doen! Intussen zijn alle aardappelen wel doodges poten, uitgezonderd een enkel per ceeltje Irene, 't Is ook meer dan tijd en we zijn 1974 nog steeds niet ver geten. We zagen vorige week ook nog een glimp van de provinciale ploegwedstrijd. Hele goede ploegers en ook slechtere, een middenmoot was er eigenlijk niet. Jammer, dat een rondgaande ploeg ons teveel vo ren oplevert, 't ploegwerk is echter geweldig en daar kan de wentelploeg niet aan tippen. Een mooie dag waar de jongeren met voldoening op terug kunnen zien. Ook de zaaitijd breekt weer snel aan. Uit hei rassenareaal hebben we onze keus wel kunnen maken. Vroeg zaaien is voor een goede opbrengst van tarwe nog steeds een goede zaak. Al met al is er nog heel wat te doen en met goed weer gaat alles en kun je in een kort tijdsbestek op een boerderij anno 1980 met weinig mensen heel wat presteren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 6