VOO It in: Vit OIIW lJ Hoe 37 Noord-Brabantse Plattelandsvrouwen werden gekaderd! D /I P.J.ZUI 1 BELUI Werkloosheid onder jeugdigen neemt toe W at is voor jou de doelstelling van de Bond? 'Op deze vraag had ieder een een geheel eigen antwoord. Zoals: kontakten leggen, leren zich zelf te ontwikkelen, zelfvertrouwen krijgen, meer maatschappelijk ge richt worden, zelfbewust worden, enz. D e volgende ochtend verdiepten we ons in informatieoverdracht. Door middel van legostenen, waar van we naar een voorbeeld achter een scherm, een pop precies moesten namaken. Er mocht telkens maar een persoon uit de groep naar dit voor beeld gaan kijken en doorgeven hoe die in elkaar zat. Zo leerde je dus op een speelse manier omgaan met in formatie en heel goed hoe je al of niet samen met anderen iets tot stand moest brengen. In het begin leek dit heel eenvoudig; we hadden immers allemaal thuis met onze kinderen wel eens met lego gespeeld! Maar allengs werd het zwoegen en zweten met lastig materiaal. Ontzettend ont moedigd raakte je, wanneer eindelijk tot aan het hoofd gekomen, plots klaps de hele zaak in elkaar stortte. HEUFD EN HAANEN Uit de afdelingen "J Vrouwenkonferentie Kopenhagen Ploegwedstrijd op Tholen onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem,. Anna Mariavveg 1, 4494 PB Geersdijk. -ik was erg in m'n sas met julliealdus Jos van Dijkeen van de vormingsleidersaan het eind van twee bijzonder fijne kaderdagen op de "Guldeberg"in Helvoirt. Zo'n opmerking doet je als deelneemster reuze goedwant het was niet zo'n eenvoudige materie. Kommunikatie in beleid en uitvoering at was het waarin we ons als prov. bestuur samen met de afde lingsbesturen moesten verdiepen. In haar openingswoord wenste mevr. S. Verhage-Breure, prov. sekr. de deelneemsters zinvolle dagen toe. Mevr. G. Tol-Schipper, provinciaal penningmeesteresse gaf enkele fi nanciële inlichtingen. En daarna to gen we in 2 groepen, de ene onder leiding van Fred de Man, geassis teerd door Toos Kant naar kamer 3. De andere met aan het hoofd Jos van Dijk, trouw terzijde gestaan door Toos in 't Veld naar de tuinkamer. Een stralende zon heette ons daar welkom. En met het uitzicht op de romantisch begroeide patio, zouden we die 2 dagen best overleven. "V ia het wegwijs maken in de huis regels van den Guldeberg, bracht Jos ons naar het woord beleid. Hierin zit leiden met een korte ei. t)at is een bepaalde weg laten lopen. Beleid wil zeggen: opschrijven hoe je die weg van hier naar daar laat lopen. En hoe -je dus via een bepaalde struktuur je vereniging weilt leiden. Dan het woord "kommunikatie". Dat is via signalen een bericht door geven naar de ontvanger, met de 5 zintuigen. Ogen, oren, gevoel, wat iemand zegt en hoe is dus heel be langrijk in een goede kommunikatie. Storing hierin, (zoals door elkaar praten!) veroorzaakt een ruis. Een tweede ruis kan zijn het werken met vooroordelen. En zo zijn er nog een heleboel storingen op te noemen. Met de uiteindelijke doelstelling als leidraad kregen we 's middags de opdracht in 4 groepen een twee uur durend avondprogramma te maken. Eén hiervan zou 's avonds in werke lijkheid uitgevoerd worden. Geen si- begrepen gezicht gehoor gevoel smaak tastzin informatie-overdracht ideeënbu enquêtes klagen h\ió Mede prov. bestuur bestuur informatie necure om ieders inspiratiebron in drie kwartier tijds te laten spuiten. Toch lukte het redelijk. En die avond werden we weer een ervaring in bes turen rijker. Met je groep zat je troosteloos te kij ken naar de ruïne. Toch raapten we onze moed en een heleboel legoste nen weer bij elkaar en bouwden zo even later met man en macht op nieuw, af en toe de psycholoog ver wensend die dit grapje bedacht had. De diskussie die hierdoor daarna ontstond was echter zo bijzonder fijn en goed, dat onze noeste arbeid uit eindelijk rijk beloond werd. Tot besluit evalueerden we de ver werkte stof naar aanleiding van de volgende vragen. "Wat is er gebeurd in Helvoirt?" "Wat heb je daarvan gevonden?" "Wat is het nut voor de afdelingen er van?" Ook weer in kleine groepjes hebben we getracht deze vragen zo goed mogelijk te beantwoorden. Tevens was dit een zinvolle oefening om straks het thuisfront verslag uit te brengen over onze belevenissen. Zo vertoefden 37 plattelandsvrou wen gedurende twee dagen in het land van... Hoofdthema's .A. Is belangrijkste onderwerpen waar de konferentie over wilde praten waren van te voren afgesproken ar beid, gezondheid en onderwijs. "N' oor arbeid werd op de konferen tie aanvaard dat er volledige en ge lijke werkgelegenheid moet komen, gelijk salaris voor gelijkwaardig werk en gelijke opleidingsmogelijkheden op het platteland en in de steden. De werkomstandigheden in de Verzor gende sektor, waar het merendeel van de vrouwen werkt, moeten wor den verbeterd. Ook werd aangeno men dat er een grotere beroepsmo biliteit moet komen voor vrouwen naar de betere banen. Vrouwen ver vullen nu vaak alleen nog de laagst betaalde banen. Bij een betaalde dagtaak moeten vrouwen in staat zijn hun kinderen in kinderdagver blijven onder te brengen. O p het terrein van de gezondheid is de nadruk gelegd op de verbete ring van de gezondheidszorg voor zwangere vrouwen. Meer en meer moeten vrouwen deel kunnen nemen in de formulering en de uitvoering van beleidsbeslissingen met betrek king tot gezondheidsdiensten op ge- meenschaps- en nationaal niveau. Met nadruk is gewezen op een betere verdeling van de gezondheidszorg over stad en platteland: dat moet worden bereikt door decentralisatie- maatregelen en door het laten ron dreizen van mobiele gezondheids teams. O, p het terrein van onderwijs moe ten, zo stelt het aktieprogramma, vrouwen en meisjes gelijke toegang krijgen tot onderwijs- en opleidings faciliteiten op alle niveaus. Er moe ten methoden worden ontwikkeld om het analfabetisme uit te roeien en om de vaardigheden en informatie met betrekking tot voeding, geboor teregeling en opvoeding te doen toe nemen. Leermiddelen voor jongens en meisjes, evenals vakkenpakketten moeten voor jongens en meisjes vrij toegankelijk zijn. Met name vakken als huishoudelijke vaardigheden, voedingsleer en opvoedkunde moe ten aan zowel jongens als meisjes worden gegeven. Meer meisjes moe ten toegang krijgen tot technische, wis- en natuurkundige studierichtin gen aan universiteiten en hogescho len. (Gedeelte uit een verslag van deze konfe rentie overgenomen uit "Internationale Samenwerking"). Heufd en haanen bruuk ze beide en ook 't harte heurd dr bi je leg jezelf niet zo an baanen geef jezelf eens even vri je vrouw en moeder op zien tied maar hooi 't uutzicht wel wat wied. Dan zulje't mittertied wel marken 't Leven is wat meer as warken. (Dit gedichtje in "'t Stellingswerf s" werd gemaakt door mevr. L. Hof-de Boer plattelandsvrouw uit Friesland). Kommunikatie in het beleid en uitvoering 'tB leek een land te zijn met bergen en dalen, met soms een donker bos en dan weer één grote ruime vlakte. Dank zij de goede leidsmanskunst van beide vormingsleiders, hebben we echter een stuk horizon meege kregen. En hiermee kunnen we denk ik, zowel in het afdelingsbestuur als in het provinciaal bestuur, weer wat deskundiger te werk gaan. R. Spoor Schouwen-Duiveland De P.J.Z. Schouwen-Duiveland or ganiseert op vrijdagavond 26 sep tember een kaartavond in het dorps huis te Ouwerkerk. Aanvang 20.00 uur. Je kunt meedoen aan het klaverjas- toernooi of gaan jokeren, petoeten, hartenjagen of een ander kaartspel letje. Er zijn nog een aantal leuke verassingen. Dus kom vrijdag 26 september a.s. naar Ouwerkerk. West Zeeuws- Vlaanderen: West Side Story Op vrijdagavond 17 oktober gaat de afdeling West Zeeuws-Vlaanderen naar de operette in Gent. Het vertrek is om half 7 van de markt in Oost burg met eigen auto's. Opgave vóór maandag 6 oktober bij de sekretaris Anne Jansen 01173-1515. De toegangsprijs be draagt overigens B.frs. 160. Voor het jaarlijks op te voeren to neelstuk worden nog enkele toneel spelers gezocht. Hiervoor kun je je opgeven bij het eerder genoemde adres. En als we nu toch bezig zijn: Zijn er nog leden uit de afdeling West Zeeuws-Vlaanderen, die bereid zijn om de plaats in te nemen van enkele zittende bestuursleden. Laat eens een frisse wind waaien door de afdeling en meld je aan. ■redaktie: |Harrie Wijermarsj In samenwerking met de Z.L.M.- kring Tholen organiseert de P.J.Z. afdeling Tholen/St. Philipsland op zaterdag 27 september een ploeg wedstrijd bij dhr. Sieling te Tholen. De ploegwedstrijd begint om 13.00 uur. Het ietwat latere aanvangstijd- stip dan normaal is bedoeld om de ploegers wat meer gelegenheid te geven om te oefenen. Ook dit jaar zijn de deelnemers weer in 2 groepen verdeeld nl.: beginners en gevorderden. Voor de beginners is de keus vrij bij welke groep zij willen starten. De grpep beginners mag gebruik maken van hulp. Dhr. C. de Rijke (provinciaal ploegkampioen Zee land 1980) wil ze graag van advies voorzien. Voor het publiek is er een toto-for mulier. Hierop kunnen de namen van de (hopelijke) winnaars ingevuld worden. Er is weer een leuke prijs te winnen. De prijsuitreiking vindt plaats om 18.00 uur in café Tolrust te Poort vliet. Hier zal ook de winnaar van de toto bekend gemaakt worden. De ploegkommissie hoopt dat degenen die zoveel belangstelling hebben dat zij een kijkje gaan nemen een leuke middag hebben. ploegkommissie Tholen Het aantal werklozen in Nederland neemt toe. In de provincie Zeeland waren er in de maand augustus ruim vijf duizend mensen werkloos. Daarvan waren er iets meer dan duizend jonger dan 19 jaar. Alleen al in de maand augustus 1980 steeg de werkloosheid onder de mannen en vrouwen jonger dan 23 jaar met 62. Dit wil zeggen, dat van het totaal aantal werklozen in Zee land 41,4% jonger is dan 23 jaar. De werkloosheid van jeugdigen doet zich vooral voor in de beroepsgroe pen metaalbewerkers, bouwvakar beiders, kantoor- en onderwijzend personeel en personeel in algemene dienst bij de jongens. Bij de meisjes springen de beroepsgroepen han dels-, kantoor- en onderwijzend per soneel en sociaal- en geneeskundig personeel in negatief opzicht er uit. In bijgaande tabel kan worden afge lezen hoe de ontwikkeling van de werkloosheid onder jeugdigen zich ontwikkelt. Ontwikkeling werklooaheid onder jeugdigen aug.1979 juli 1980 aug 1980 Categorie ichool- rer- Laters ove rige to taal school ver laters ove rige to taal school ver laters ove rige to taal jongens jonger dan 19 jaar - 184 95 279 295 109 4o4 278 119 397 19 tot en met 22 jaar 163 362 525 153 411 564 171 438 609 Totaal 347 457 8o4 448 520 968 449 557 1006 meisjes v - jonger dan 19 jaar 448 164 612 44 2 169 611 433 174 607 19 tot en met 22 jaar 189 361 550 176 392 568 189 407 596 Totaal 637 525 1162 618 561 1179 622 581 1203 Al met al een somber beeld, niet alleen voor de jongeren maar in z'n totaliteit. In de komende weken zal er middels een of meer artikelen in dit P.J.Zuid Geluid nog eens aandacht besteed worden aan de mogelijkheden voor wer kloze jongeren, zoals vervangend en/of vrijwilligers-werk. H.W. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1980 | | pagina 17